AnasayfaBlogYeni Mezunlar İçin Mülakat Tüyoları
Video

Yeni Mezunlar İçin Mülakat Tüyoları

22 Şubat 2021
Yeni Mezunlar İçin Mülakat Tüyoları

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri İnsan Kaynakları ekibinden Ezgi Kaplan ile birlikteyiz. Kendisiyle yeni mezunlar ve iş arayanlar için mülakatta dikkat edilmesi gereken durumlar ve mülakata hazırlanma süreçleri hakkında konuşacağız. Yayınımızın başında sizi tanımak isteriz.

Bize Kendinizden Bahseder Misiniz?

2012 yılında Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünü bitirdim. Yüksek lisansı Marmara Üniversitesi Yönetim ve Çalışma Psikolojisinde tamamladım. Yapı Kredi Bankası’nda çalışma hayatına başladım. İnsan kaynakları departmanındayım. 4 yıldır da Eczacıbaşı’nda çalışıyorum. Satış finans gibi bölümlerden sorumlu departmanda çalışıyorum.

Münevver Birol: Size çevremden, öğrencilerimden aldığım soruları bugün yönlendireceğim. Ve tabi ki hepimiz çalışıyor olsak da hayatın ne getireceğini bilmediğimiz için bir gün bir aday olabiliyoruz. Bu nedenle izninizle sorularımı sadece yeni mezunlar için değil tüm iş arayan ve mülakata girecek adaylar için sormak istiyorum.

Mülakat Aşamaları Nelerdir?

Bütün şirketsel işe alım adımları farklılık gösteriyor olabilir. Ancak adımlar benzer. Öncelikle e-test sınavıyla başlıyoruz. Sonrasında İngilizce sınavı uyguluyoruz. Sonrasında da görüşme ve simülasyon aşamaları. Yetkinlik bazlı mülakat çok fazla yapmıyoruz, simülasyon uygulamaları yaparak da kesitler sunup, iş hayatındaki reflekslerini görerek olumlu olan adayımızla da iş teklifiyle ilerliyoruz. Gerçek veri sunuyor iş simülasyonları, adayların gerçek durumla karşılaştıklarında nasıl tepki verdiklerini görmüş oluyoruz. 

Mülakata Giderken Nasıl Hazırlanmalıyız?

İlk aklıma gelenler şöyle, bazı pozisyonlara adaylar başvuruyor bazılarına da biz teklif götürüyoruz. Pozisyonu mutlaka önden araştırması önemli. Şirketi tanıyor mu, çalışacağı yöneticiyi biliyor mu? Böylelikle hem görüşülen hem de kimlerle görüşeceği hakkında bilgi sahibi oluyor. Hızlı tüketim alanında faaliyet gösteren şirketiz, satış pozisyonu için adayla görüşüyorsak, ürünlerimizi tanıyor mu? Ürünümüzü rafta incelemiş mi? Araştırıp gelmesi, pozisyonla daha fazla ilgilendiğini gösterir.

CV üzerinden prova yapması da önemli ve faydalı olacaktır. Söyleyeceklerini önden belirlemeli. Karşı taraftan gelen sorulara da paralel cevap verecektir. Karşı tarafın sorularına karşılık gelen cevapları verecektir. Daha kolay olacaktır. Güçlü yönlerini belirlemeli, gelişime açık yönlerini açık yüreklilikle paylaşabilir. Bu öğrenmeye açık biri olduğunu da gösterecektir. Şirket kültürü nasıldır, vizyonu misyonu nedir? Hangi sektörde olduğu bile çok önemli. 

Mülakat Sırasında İK Nelere Dikkat Ediyor?

Genelde mülakat adımlarını azaltabilmek adına, adayla ilgili doğru karar vermek adına da departmanla girmeye çalışıyoruz. Departman yöneticileri adayın teknik tarafını sorguluyor. Pozisyonu, şirketi ne kadar araştırmış, ne kadar bilinçli başvuru yapmış, bunu sorguluyoruz.

İK olarak adaylarda aradığımız bazı yetkinlikler var. Uzman yardımcısı ya da uzman olur, ekiple birlikte çalışır. Ekiple uyumlu çalışır mı? Bilgi paylaşım yapar mı? Bu yetkinlikler adayda var mı? Takım çalışması önemli olduğu için bunları sorgularız? 

Yönetim pozisyonunda bir aday görüşme sürecinde ise de koçluk, iş delegasyonu gözlemlenir. Bu yetkinlikleri taşıyor mu? Onun dışında eski işlerindeki başarı hikayeleri önemli. Deneyimi olmayabilir, tezinde başarı hikayesi vardır. Üniversitede projene yer almıştır, kulüpte çalışmıştır bunları anlatabilir bize. Başvurduğu pozisyonla ilgili hikâyesi varsa anlatabilir. Her adayın ifade edişi farklı olur, ancak kendini net ifade ediyor oluşu ve kendine güven de önemli tabi. 

İyi Bir CV Nasıl Hazırlanmalıdır? Nasıl Öne Çıkabiliriz?

Sonuçta her başvuran adayların CV’lerini inceleyerek deneyim ve yetkinliklerinin pozisyonla örtüşüp örtüşmediğine bakıyoruz. Çok fazla deneyime sertifikası, çok fazla staj olabilir. Bunları 1-2 sayfalık özet halinde hazırlamalılar. 7-8 sayfa CV çok uzun. 2 sayfadan uzun olmaması iyi olacaktır. Adayın deneyimleri mülakat aşamasında sorgulanır. Ters kronoloji ile gitmeli. Son deneyim üstte, eskiler altta.

Öne çıkaran şeyleri yazmalı. Anahtar kelimelerle CV’leri arayabiliyoruz. Bu anahtar kelimelerle adaylar karşımıza çıktığı için bu anahtar kelimeleri yazmalılar. Bilgi Teknolojilerinde bir pozisyon arayışımız var SYP bilmesini istiyorsak, CV’de varsa karşımıza çıkar. 
Belirtmek istedikleri bir şey varsa, yeni mezun ya da az deneyimli; ilk kısımda bir iki cümleyle belirtebilir, hedefini ya da çalışma istediği alanları. İK’cı CV ile karşılaştığında dikkatini çeker.

Yeni mezunlar da stajlarını açıkça yazmalılar. Bizim departmanımızda staj yapmış mesela sadece stajyer yazarsa bu acaba ne stajı diye düşündürür. Hangi departmanda staj yaptıysa onu yazması karşı tarafa bilgi verecektir. Birkaç cümleyle oradaki görev tanımın da yazmalı. Sonuçta başvurduğu işin lokasyonuna da bakmalı.

“Bu Sertifika İle İşe Girebilir Miyim?” Sorusuyla Sık Karşılaşıyoruz. Sertifikalar Gerçekten İş Başvurularında Değerlendirmeye Alınıyor Mu?

Tabi ki değerlendirmeye alınır, sertifikası. Bir programı ya da eğitimi başarıyla tamamladığı anlamına gelir. Excel eğitimi almıştır bunu ileri eğitime taşıyabilir. Pratiğe dökebilir. Sertifikayı beslemesini bekleyebiliriz. Eğitimle iğli staj yapabilir, proje yapabilir. Böyle destekleyebilirse çok daha iyi olacaktır.

Adayın her yaptığı kendine artı olacaktır. Kendine daha fazla neler katmış diye sorgularız. Bir hobisi vardır bunu iyi düzeye taşımıştır. Bu da diğer adaylardan öne çıkmış bir özellik. Şirketlerin motive edici sosyal şeyleri de var. Belki müzik çalıyordur ve şirketin müzik grubu vardır. Burada farklı aktiviteler yapabilirler. Sertifika ya da farklı şeylerle kendini ne kadar beslerse o kadar iyi.

Ankete yönlendiriyor katılımcıları, olası iş ya da staj sürecinde kişilerin bilgilerine ulaşmamıza yardımcı oluyor. Kişiler iletişim bilgilerini istiyorlar ise bizimle paylaşabilirler. İletişim bilgilerini paylaşmaya izin verirlerse biz de ihtiyaç halinde iletişime geçiyoruz.

Oryantasyon Nedir? Nasıl Oluyor?

Adaylarımız iş teklifinizi kabul ettikten sonra çalışma arkadaşımız. O yüzden de işe uyum süreci başlamış demektir. Çeşitli bilgilendirmeleri yapıyoruz. Başlama tarihini netleştiriyoruz. İletişim halinde oluyoruz, aklına takılan soru olursa cevaplıyoruz. İşe başladıktan sonra oryantasyonda, tek taraflı bilgiden ziyade oyuna döktük. Oyunlaştırılmış bir programa döktük.

Karşılıklı bilgi alıverişi olsun. Burada bir moderatörümüz oluyor ve yeni başlayan arkadaşlarımız ve birkaç aşamadan oluşan oyun sürecimiz oluyor. yaklaşık yarım gün sürüyor. Departmanlarımızın hangi iş yaptığını oyunlaştırmış şekilde anlatıyoruz.

Yeni iş başlayan arkadaşlarımıza oryantasyon koçu tanımlıyoruz. İlk 2 ayında ona destek oluyor. Hangi işlerde nelere ihtiyaç duyar gibi bilgiler paylaşıyor. Yönetici tarafında da oryantasyon süreci oluyor. 2’inci ay ve 6’ncı ay görüşmelerimiz oluyor. 

Staj Programınız Var Mı? Bizlere Bahsedebilir Misiniz?

Biz topluluk şirketi olduğumuz için staj programlarımız hem tüketim ürünlerinde hem bütün şirkette oluyor. İngilizce test sürecini stajyer adaylara da uyguluyoruz. Simülasyon süreçlerini de uyguluyoruz, çünkü stajyer adayımız ileride bizim uzman yardımcısı uzman pozisyonlarında ilk akla gelecek isimler olacak.

Bu süreçleri olumlu tamamlayan stajyerlerle de yollarımızı birleştiriyoruz ve kurumumuza katıyoruz. Uzman yardımcısı gibi iş deneyimi kazanarak ayrılıyorlar bizden. Proje sunumu yapıyorlar, farklı farklı işlerde görev alarak deneyim sahibi oluyorlar. Bazı toplantılarımıza da katılıyorlar, fikirlerini dile getirebiliyorlar. Stajyerlerimiz iş öğreniyor, sonrasında da uzman yardımcısı ve uzman rollerinde havuz adayımız oluyor. CV’de stajyer tanımını açıp iş tanımı da yazmasının önemli olması bu sebeple. 

Yabancı Dilin Yeterli Olmaması Mülakatta Elenme Sebebi Mi?

İngilizce testlerimizde de belli bir kurum barajımız var. Olumlu olması halinde de adaylarımızla görüşmeye geçiyoruz. Pozisyon özelinde ilanlarımızda İngilizce seviyeyi belirtiyoruz. Orta seviye pozisyonlara başvuru yapabilir. Her pozisyonda İngilizce şartı aranmıyorsa, aranıyorsa da İngilizce test sürecine dahil ediyoruz. Pozisyon özelinde değiştiği için başvuru yapılabilir. 

Pandemi Dolayısıyla Online Mülakatlar Arttı. Adayların Online Mülakatta Nelere Dikkat Etmesi Gerekiyor?

Pandemide mülakat sürecinin artısı oldu. Her şeyi online platforma taşıdık. Çalışıp iş görüşmesine gitmek zaman istiyordu. Online mülakatlarda adaylara kolay ulaşılabilir olduk. Süreçleri de hızlandırdı diyebilirim. Çoğu kişi evden çalıştığı için online görüşmeye daha kolay katılıyor oldu. İş yoğunluğuna göre tabi. Bize zaman kazandırmış oldu.

Herkes aynı programı kullanmıyor. Farklı online platformlar var. Mülakata katılacak adayımız aksaklık yaşamamak adına, 10 dakika öncesinde bağlanıp, sesini kontrol edebilir. Aksaklı olursa alternatif görüşebilirler.

Pandemi Sonrası Online Mülakatlar Sizce De Devam Edecek Midir?

Şirket politikalarına göre değişir. Sonuçta işe alım adımlarımızı, görüşme süreçlerimizi hızlandırdı. Kolay ve erişebilir oluyor adaylarımız. Online platformlarda görüşmeleri daha kolay yapıyoruz. İleride ne olur, ofis ortamına döner miyiz? Çok kestiremiyorum ama zaman açısından artısı oldu. 

Adaylar Mülakat Heyecanını Nasıl Yenebilir?

Hiç kimse heyecanını kaybetmesin. Heyecandan kendimizi iyi hazırlayarak, hazır hissedersek, özgüvenli olursak artı olacaktır. Burada ön çalışma, hangi pozisyonla görüşeceğinizi araştırma yapmak önemli olacaktır. Akışa hakim olmak önemli olacaktır. CV’de detayları önden hazırlayıp prova yapabilirsiniz.

Yeni Mezunlara İş Başvurularında Ne Gibi Önerilerde Bulunursunuz?

Öncelikle herkesin üniversitede bölümün seçerken hedefi vardır ama mezuniyet hedefini çalışmak istediği alana göre belirlemesi ve bu doğrultuda iş araması faydalı olacaktır. Okul dönemlerinde staj yapması, öğrenci kulübünde çalışması faydalı olacaktır. Yabancı dil artı kazandıracaktır. Bir alanda yetkin olmak da artı olacaktır. Kendine katacağı her şey cebinde bir artı olacaktır. Okul dönemini hem eğlenerek hem de kendime ne katabilirim diye okuduğunda faydasını göreceklerdir. Bir alanda başarılıysak bunu fark edip, besleyip daha iyi yapmak da bir artı olacaktır. Sevdiğiniz işi yapmak çok önemli. Hedefleri belirleyip o yönden ilerlemek faydalı olacaktır.

Mülakat Aşamaları Nelerdir?

Bütün şirketsel işe alım adımları farklılık gösteriyor olabilir. Ancak adımlar benzer. Öncelikle e-test sınavıyla başlıyoruz. Sonrasında İngilizce sınavı uyguluyoruz. Sonrasında da görüşme ve simülasyon aşamaları.

Mülakata Giderken Nasıl Hazırlanmalıyız?

Pozisyonu mutlaka önden araştırması önemli. Şirketi tanıyor mu, çalışacağı yöneticiyi biliyor mu? Böylelikle hem görüşülen hem de kimlerle görüşeceği hakkında bilgi sahibi oluyor. CV üzerinden prova yapması da önemli ve faydalı olacaktır. Söyleyeceklerini önden belirlemeli.

Mülakat Sırasında İK Nelere Dikkat Ediyor?

Genelde mülakat adımlarını azaltabilmek adına, adayla ilgili doğru karar vermek adına da departmanla girmeye çalışıyoruz. Departman yöneticileri adayın teknik tarafını sorguluyor. İK olarak adaylarda aradığımız bazı yetkinlikler var. Ekiple uyumlu çalışır mı? Bilgi paylaşım yapar mı? Bu yetkinlikler adayda var mı? Takım çalışması önemli olduğu için bunları sorgularız?

mülakat
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Akademik Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Akademik Mülakat Soruları

28 Ocak 2022
Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

Açık Uçlu Mülakat Soruları ve Cevapları

09 Mart 2018
Açık Uçlu Soru Nedir?
Soru Sorma Teknikleri

Açık Uçlu Soru Nedir?

06 Aralık 2019