Close
Mobil Menu Bars

Mülakat Sorusu: En Büyük Başarınız Nedir ?

18 Şubat 2015, 8408 defa okundu.
Mülakat Sorusu: En Büyük Başarınız Nedir ?
Mülakat Sorusu: En Büyük Başarınız Nedir ?

İş görüşmelerinin en can alıcı sorularından birisidir. Aşağıda örneklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. En büyük başarınız nedir ?
  2. Bugüne kadar başarılı olduğunuz en büyük şey nedir ?
  3. Kendinizi başarılı buluyor musunuz ? Sizi bu şekilde düşündüren şey nedir ?
  4. Bize bir başarınızdan bahseder misiniz ?

Çeşitli şekillerde karşımıza çıksa da aslında istenen cevap hemen hemen aynıdır. Bu yüzden mülakata gitmeden önce bu mülakat sorusu hakkında cevabınızı hazırlayın! Tabi kekelemek istemiyorsanız!

Mülakat Sorusuna Nasıl Cevap Vermeliyim?

Mülakat soruları için cevaplar hazırlıyorsanız bu cevabı kesinlikle atlamayın. Bu cevabı özgeçmişinize ekleyebilir hatta Linkedin profilinizde bile yazabilirsiniz. Bunu yaptığınızda özgeçmişinizin değeri artacak ve Linkedin profilinizin etki oranı yükselecektir.

Bu tür sorulara vereceğiniz cevaplar kesinlikle subjektif ögeler içermemelidir ve kanıtlanabilir olmalıdır. Bu yüzden bu tür sorulara cevap verirken sayısal yöntemleri tercih edebilirsiniz.
Örneğin: 2012 yılında satış personeli olarak şirketin satış oranlarının %45'in üzerinde bir satış rakamı yakaladım.

Nasıl Hazırlanmalıyım?

Daha önce mülakat sorusu ile ilgili yayımladığım bir makalede cevabınızı önceden hazırlayın demiştim. Makaleyi okuyanların çoğu cevapları ezberleyip mülakata gitmişler. Bu şekilde bir yöntem izlerseniz cevabı karıştırmanız ve hatta cevabı unutmanız kuvvetle muhtemeldir. O yüzden cevabınızı bir kağıda ya da not defterine yazabilir ve buradan kopya çekebilirsiniz. Ama ezberlemeniz size heyecan katacaktır. Zaten adrenalin dolu bir iş görüşmesinde ilave heyecana gerek olmadığı kanısındayım. Cevapları ezberlemeyin, biraz aşina olun yeter!

İşe Alım Uzmanına İstediğini Verin!

İşe alım uzmanı sizden başarılar duymak istiyor. Ama bir kediyi ağaçtan kurtardığınız başarılar değil! Ya da denizde boğulmak üzere olan birini kurtarmanız işe alım uzmanı için pek anlam ifade etmeyecektir.

Elbette iş görüşmesine hazırlanmadan gittiyseniz böyle bir mülakat sorusu sizin için zor olacak ve verdiğiniz cevaplarda ilgisiz olabilecektir.

İşe alım uzmanının duymak istediği onlara ne katabileceğinizdir. Başvurduğunuz pozisyona ilişkin cevaplar vermeniz gerekiyor. Farklı bir pozisyondaki başarınızı anlatmanız hiç yoktan iyi olsa da vereceğiniz cevap sizi bir sonraki mülakata taşımalıdır.

Onlar sizin işinizde ne kadar iyi olduğunuzu ve başarılarınızı bu şirkette de devam ettirebileceğinizi duymak istiyorlar. Bu şekilde mülakat sorusu için verilecek en iyi cevap onları cevabınızla tatmin etmektir.

Nelere Odaklanmalıyım?

İşin size ne kadar uygun olduğundan bahsedin

Tecrübenizle bu alanda en iyilerden birisiniz. Görevleri başarıyla yerine getirme, karar verme yeteneğiniz, yeni müşteriler elde etme, müşterileri elde tutma gibi özelliklerinizden bahsedin. Mülakat sorusu yerde kalmamalı!

Ödüllerinizden bahsedin

Ayın satış temsilcisi, satış rekorları listesi, başarı plaketleri ve madalyalar verebileceğiniz en iyi örneklerdir. Günümüzde şirketler bu ödüller verme konusunda hiç çekimser değiller.

İş anlayışınızı anlatın

Büyük resimi görmek istediğinizden bahsedin. İşe alım uzmanının anlayabileceği iki ürün hakkında karşılaştırmalar yapın ve detayları anlatın. Tabi sayısal veriler kullanarak...

Takım oyunu

İyi bir takım oyuncusu olduğunuzdan bahsedin. Takım başarılarındaki katkınızı anlatın.

Tüm bunları yapmak bu soruya rahat bir cevap verebileceğiniz anlamına gelir. Unutmayın! Ezberlemek yok, aşina olun yeter.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!