AnasayfaBlogLiderlerin En Belirgin Özellikleri
Liderlik

Liderlerin En Belirgin Özellikleri

23 Mayıs 2019
Liderlerin En Belirgin Özellikleri

İnsanları bir araya toplayarak onları yönetebilen, onlara yol gösteren ve idealleri peşinde koşan kişilere lider denir. Toplumu yönetmek, kitleler üzerinde otorite kurmak ve bunu korumak pek de kolay bir iş değildir. Lider olmanın ötesinde başarılı lider nasıl olunur? Başarılı bir liderde bulunması gereken özellikler nelerdir? Bu özellikleri birlikte inceleyelim.

Adaletli ve Güvenilir Olurlar

Adalet ve güven en temel özellikleridir. Herkese eşit davranan bir lider insanların üzerinde adaletli olduğuna dair izlenimler bırakır. Olaylara tarafsız bakar ve ayrım yapmadan olaya müdahale eder. Böylece insanların güvenini kazanırlar. Adaletli olan ve güven kazanan kişi lider olarak iktidarını korumaya devam eder. Lider olmak için hak ve hukuk kavramlarını iyice öğrenmek ve bunları uygulamak gerekir. Başarılı liderler hakedene hakkını verir yanlışa “Dur!” demesini bilirler. 

Cesaretli Olurlar

Liderde olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Cesaretin başarıya etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Başarılı liderler cesur davranarak çevresindekileri etkiler. Kimsenin cesaret edemeyeceği konularda öne çıkar ve cesaretlerini göz önüne sererler. Hiç kimse cesur olmayan birinin peşinden gitmek istemez. Lider olan kişi cesur olmayı bıraktığı zaman liderliğini kaybeder. Liderler bilir ki başarının sırrı cesaretten geçer.

Planlı Hareket Ederler 

Bir işi doğru yapabilmenin yolu planlı ve programlı hareket etmekten geçer. Proje yönetimi ve planlama süreçlerini başarıyla yürütmek lider olmanın gerekliliğidir. Burada lidere düşen görev planlı çalışmaktır. Zaten başarılı liderler işlerini yaparken son derece titiz davranırlar. Düzenli olurlar ve plana bağlı kalırlar. Karmaşıklıklardan uzak durur, düzen içerisinde işlerini yoluna koyarlar. Planlı davranmaları atacakları bir sonraki adımda onlara kolaylık sağlar.

Plansız hareket etmek yapacakları en büyük hata olur. Bunun farkındadırlar ve her zaman a planı dışında bir de b planı üretirler. 

İyi Bir Dinleyicidirler

Başarılı liderler dinlemenin faydasını ve gücünü bilirler. Başkalarını dinlemek yeni şeyler öğrenmenin bir yoludur. Konuşurken düşünür, dinlerken öğrenirler. Karşısındaki kişilerin isteklerini anlayabilmek, onlara yol gösterebilmek için iyi bir dinleyici olmalıdırlar. 

İrade ve Sorumluluk Sahibidirler

Sorumluluk sahibi kişiler iyi lider olmaya aday kişilerdir. Gösterdikleri kararlı hareketleri sayesinde iradeli olduklarını ortaya koyarlar. Aldıkları kararların arkasında dururlar. En önemlisi de idealisttirler. Sorumluluklarını yerine getirir, eksiklerini tespit eder ve çözüm üretirler. İnandıkları doğruların peşinden giderler. Yaptıkları her şeyin sorumluluğunu almasını bilirler. Hatalarıyla yüzleşir bunları düzeltmek için çaba gösterirler. Hatalarından kaçmaz üstüne giderler. Başkalarını suçlamak yerine sorunun kaynağına iner bu sorunu giderirler. 

Vizyon Sahibidirler

İyi bir liderin toplumu ileriye götürebilmesinin en önemli kriterlerinden birisi de vizyon sahibi olmasıdır. Fikirleriyle insanlar üzerinde etki bırakırlar. Sadece o günün şartlarını değil ilerisini de düşünürler. İyi lider olmak vizyon sahibi olmayı gerektirir.

Empati Kurarlar

Başarılı bir liderin empati yeteneği gelişmiştir. Anlayışlı, çözüm odaklı ve düşüncelidirler. Problemleri her yönü ile ele alabilmek için kendisini karşısındakinin yerine koyarak hareket ederler. Bu onlara başarıyı getirir.

İnsanlar İçin Motivasyon ve İlham Kaynağıdırlar

Bir işe başlandığında lider ekip arkadaşlarına öncülük eder. İyi bir lider İşin daha zevkli ve kolay yapılması için insanları motive eder ve onlara ilham olur. İlk adımı atmaktan çekinmez ve ardından gelenlere yol gösterir.

Geri Bildirim Toplar

Büyümek, gelişmek, ilerlemek adına geri bildirim toplarlar. Bunları gözden geçirir, değerlendirir ve uygulamaya koyarlar.

İnançlı, Tutarlı ve Fedakârdırlar

Başarılı liderler inandıkları yolda tutarlı bir şekilde ilerler. Bazen fedakârlık göstermeleri gerekebilir ve bu durumda hiç tereddüt etmezler. Kararlı ve fedakârdırlar. İnançları doğrultusunda hareket ederler.

İyi bir lider olabilmek için tüm bu özellikleri taşımanız gerekir. Siz de iyi bir lider olabilmek için tüm bunların yanı sıra iç sesinizi dinleyin, olumlu bakmayı öğrenin, insanlara karşı saygılı olun, sabırlı olun, insanları önemseyin, yapmacık davranmayın, çalışanların fikrini alın ve onları işe dahil edin, onları şaşırtın, sorumluluk almayı ve vermeyi öğrenin, teşekkür edin, takdir edin, işinizi severek yapın. Unutmayın lider olmak samimiyet işidir!

Yazar: Eylem Kılıçay

liderlerin özellikleri liderlik problem çözme empati cesaretin başarıya etkisi cesaret
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.