AnasayfaBlogEtkili İletişim İçin 8 İpucu!
Etkili İletişim

Etkili İletişim İçin 8 İpucu!

27 Mayıs 2019
Etkili İletişim İçin 8 İpucu!

Bizler doğamız gereği sosyal varlıklarız. Bu da etkileşimde bulunmak ve ilişkiler kurmak için çevremizdekilerle iletişim kurmaya doğuştan ihtiyaç duyduğumuz anlamına geliyor. Ancak etkili iletişim kurmak her zaman kolay değildir. Stres, kaygı ve yorgunluk gibi etkili iletişim kurma becerimizi engelleyebilecek bir dizi faktör vardır. Ayrıca, bazen yüz ifadeleri ve beden dili gibi sözel olmayan ipuçlarını kullanmakta başarısız olabiliriz. Sonuç olarak, etkili iletişim, çevremizle başarılı bir şekilde etkileşim kurmak için üzerinde çalışmamız gereken zorlu ancak temel bir beceri olabilir.

Günlük hayatımızda karşılaştığımız pek çok sorun iletişim problemlerinden kaynaklanmaktadır. İletişim sorunlarının pek çok değişkeni olsa da bazı kilit noktalara odaklanırsak bu sorunların pek çoğunu çözebiliriz. Unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri, etkili iletişimin iki yönlü bir yol olduğudur. Hem dinlemeyi hem de konuşmayı içerir. Etkili bir iletişimci olabilmek için aktif bir şekilde dinlemeyi öğrenmemiz gerekir. Bu, sadece söylenenleri duymak değil, aynı zamanda kelimelerin arkasındaki anlamı da anlamaya çalışmak anlamına gelir. Ayrıca beden dilimizin farkında olmalı ve göndermek istediğimiz mesajı gönderdiğinden emin olmalıyız. Bu noktalara odaklanabilirsek, günlük hayatımızda karşılaştığımız birçok iletişim sorununu çözme yolunda ilerlemiş oluruz.

Sürekli Kendinizi Anlatmayın

Özellikle ülkemizdeki en büyük iletişim sorunu bu. Sosyolojik olarak kendimizi anlatmaya yatkın bir toplumuz. Örneğin yurt dışından gelen bir kişiye kendi ülkesindeki yaşam hiç sorulmuyorsa bu bir iletişim probleminin göstergesidir. Muhtemelen o kişiyi kendi anılarımızla boğmuşuzdur. İş ve profesyonel ortamlarda, sürekli kendinden bahsetmek de ters teper. Potansiyel bir müşteri, niteliklerimizi durmadan anlattığımızı duymaktansa onun için neler yapabileceğimizle daha çok ilgilenecektir.

Aynı şey networking etkinlikleri için de geçerlidir: kimse sadece kendisinden bahseden benmerkezci bir sıkıcıyı dinlemek istemez. Bu yüzden bir dahaki sefere, her şeyden önce karşınızdaki kişi hakkında bilgi edinmeye çalışın. Sadece daha iyi bir konuşmacı olarak görünmekle kalmaz, aynı zamanda bu süreçte yeni bir arkadaş veya iş bağlantısı da kurabilirsiniz.

Karşınızdaki Kişiyi Dinleyin

Dinleme, hem kişisel hem de profesyonel yaşamımızda sahip olabileceğimiz en önemli becerilerden biridir. Yine de birçoğumuz için bu, genellikle hafife aldığımız bir beceridir. Birini gerçekten dinleyebilmek için, o anda hazır bulunmalı ve söyledikleriyle tamamen meşgul olmalıyız. Bunu yapmak zor olabilir, özellikle de kendi düşüncelerimizle meşgul olduğumuzda veya çevremizdekiler dikkatimizi dağıttığında.

Ancak, karşımızdaki kişiyi gerçekten dinlemek için bilinçli bir çaba sarf etmek ilişkilerimizde dünyalar kadar fark yaratabilir. Birinin söylediklerini gerçekten duymak için zaman ayırdığımızda, ona ve fikirlerine değer verdiğimizi göstermiş oluruz. Ayrıca kendimizi yeni bakış açılarına açmış ve değer verdiğimiz insanları daha iyi anlamış oluruz. Bir dahaki sefere kendinizi bir sohbetin içinde bulduğunuzda, karşınızdaki kişiyi gerçekten dinlemek için bir dakikanızı ayırın. Ne kadar çok şey öğrendiğinize şaşırabilirsiniz.

Empatiyi Unutmayın

Bir iletişim anının harareti içinde Empatiyi unutmak kolaydır. Ne de olsa kendi bakış açımızı aktarmaya çalışıyoruz ve empati kurmak konuşmaktan çok dinlemeyi gerektiriyor gibi görünüyor. Ancak gerçek empati iyi bir iletişim için şarttır. Bu olmadan, başkalarıyla olan etkileşimlerimiz yanlış anlama, hayal kırıklığı ve hatta düşmanlıkla renklenecektir.

Empati, başka bir kişinin duygularını anlama ve paylaşma yeteneğidir. Bir başkası için üzülmek anlamına gelen sempatiden çok daha fazlasıdır. Empati kurduğumuzda, dünyayı diğer kişinin bakış açısından görmeye ve onun duygularını anlamaya çalışırız. Bu zor olabilir, özellikle de karşımızdaki kişiyle aynı fikirde olmadığımızda veya onun hatalı olduğunu düşündüğümüzde. Ancak herkesin farklı bir bakış açısına sahip olduğunu kabul etmek, etkili iletişimde önemli bir adımdır.

Başkalarıyla empati kurmak için zaman ayırmak sadece onların duyulduğunu ve anlaşıldığını hissetmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda olayları onların bakış açısından görmemize de yardımcı olur. Bu da daha iyi çözümlere ve ilgili herkes için daha olumlu sonuçlara yol açabilir. Bir dahaki sefere kendinizi bir iletişim durumunda bulduğunuzda, bir adım geri atın ve olayları diğer kişinin bakış açısından görmeye çalışın. Bu her şeyi değiştirebilir.

Cep Telefonlarınızı Masada Bulundurmayın

Artık masa üstünde cep telefonlarına "hayır" demenin zamanı geldi. Bu basit hareketin birçok faydası olacaktır. İlk olarak, o anda daha fazla bulunmamızı ve başka bir kişiyle yaptığımız konuşmaya tam olarak katılmamızı sağlayacaktır. İkinci olarak, konuştuğumuz kişiye odaklandığımıza ve dikkatimizin bölünmediğine dair güçlü bir mesaj gönderecektir. Son olarak, karşımızdaki kişiyle daha fazla yakınlık ve bağ kurmamızı sağlayacaktır. Cep telefonumuzu masanın üzerinde tuttuğumuzda, konuştuğumuz kişinin telefon kadar önemli olmadığını söylemiş oluruz. Bu mesajı değiştirmenin ve insani etkileşime yeniden odaklanmanın zamanı geldi. Başka biriyle konuşurken artık cep telefonlarımızı masanın üzerinde tutmayacağımıza dair bir taahhütte bulunalım.

Saygılı Olun

Saygılı olmak her türlü ilişkide en önemli şeylerden biridir. İster ebeveynlerinizle, ister arkadaşlarınızla ya da iş arkadaşlarınızla olsun, olumlu bir bağın sürdürülebilmesi için saygı esastır. Saygılı olduğunuzda, karşınızdaki kişiye ve onun fikirlerine değer verdiğinizi göstermiş olursunuz. Biriyle saygılı bir şekilde aynı fikirde olmamak zor olabilir, ancak her zaman çabaya değer. Bunun alternatifi saygısız iletişim kurmaktır ki bu da genellikle tartışmalara ve kızgınlığa yol açar. Güçlü ve kalıcı ilişkiler kurmak istiyorsanız, her zaman saygı gösterdiğinizden emin olun.

Göz Teması Kurun

Göz teması kurma becerisi birçok nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, güven ve yakınlık oluşturmaya yardımcı olur. Birinin gözlerinin içine baktığımızda, söyleyecekleriyle ilgilendiğimizi, açık ve dürüst olduğumuzu etkili bir şekilde ifade etmiş oluruz. Ayrıca, göz teması güven ve otoriteyi iletmek için de kullanılabilir. Kendine güvenen ve kendinden emin biri olarak görünmek istiyorsanız, konuşma boyunca sabit göz teması kurduğunuzdan emin olun. Son olarak, göz teması kurmak sadece kibarlıktır ve karşınızdaki kişiye saygı duyduğunuzu gösterir. Bu yüzden bir dahaki sefere bir toplantı ya da sohbetteyseniz, gözlerinizi yukarıda ve meşgul tutmayı unutmayın. Bu, nasıl algılandığınız konusunda büyük fark yaratacaktır.

Söz Kesen Olmayın

Söz kesmenin iletişim üzerinde yaratabileceği etkinin farkında olmak önemlidir. Başkalarının sözünü kestiğimizde, onların hoş karşılanmadıklarını ve saygısızlığa uğradıklarını hissetmelerine neden oluruz. Bu durum gerginlik ve çatışmaya yol açabilir ve nihayetinde ilişkilere zarar verebilir. Kendinizi düzenli olarak başkalarının sözünü keserken buluyorsanız, bunu ne zaman yaptığınızın daha fazla farkında olmaya çalışın ve durmak için bilinçli bir çaba gösterin. Eğer sık sık sözünüz kesiliyorsa, nazikçe ama kararlı bir şekilde karşınızdaki kişiye bundan hoşlanmadığınızı belirtin. açık ve dürüst iletişim, sağlıklı ilişkiler sürdürmenin anahtarıdır. Sözlerimize ve eylemlerimize dikkat ederek, başkalarına karşı her zaman saygılı ve düşünceli olduğumuzdan emin olabiliriz.

Kişisel Alana Dikkat Edin

Birine sebepsizce haddinden fazla yaklaşmak ya da araya fazla mesafe koymak iletişimi olumsuz etkiler. Özellikle fazla yaklaşmak karşımızdaki insanın tehlike çanlarının çalmasına sebep olur. O kişi rahatsız olur ve muhtemelen de rahatsızlığı sizinle olan iletişimini bozar.

Etkili iletişim stratejileri ve beden dili kullanımının doğru yapılması sanıldığı kadar zor değildir. Sadece karşımızda bir insan olduğunu ve o insanın da farklı durumlarda olabileceğini unutmayıp ona göre davranmak gerekir. Yukarıdaki noktaları uygulamaya başladığımızda bir süre sonra istemsizce bunları uyguladığımızı fark ederiz.

iletişim etkili iletişim etkili iletişim kurma etkili iletişim stratejileri beden dili göz teması iletişim sorunu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Etkili Konuşma Sanatı
Etkili İletişim

Etkili Konuşma Sanatı

09 Ocak 2020
Etkili ve Güzel Konuşma Teknikleri
Etkili İletişim

Etkili ve Güzel Konuşma Teknikleri

04 Şubat 2020
Nasıl Etkili Bir İnsan Olunur?
Kişisel Gelişim

Nasıl Etkili Bir İnsan Olunur?

26 Ekim 2021
Güzel Konuşma Sanatı
Etkili İletişim

Güzel Konuşma Sanatı

09 Ocak 2020