Close
Mobil Menu Bars

Etkili İletişim İçin 8 İpucu!

27 Mayıs 2019, 1386 defa okundu.
Etkili İletişim İçin 8 İpucu!
iletişim, etkili iletişim, etkili iletişim kurma, etkili iletişim stratejileri, beden dili, göz teması, iletişim sorunu

Sosyal varlıklar olduğumuz için doğal olarak çevremizle etkili iletişim kurmak zorundayız. Ne yazık ki doğamızda olan şeyi bazen kullanamayıp etrafımızda etkili biçimde iletişim kuramıyoruz. Gündelik hayatımızdaki sorunların pek çoğu bu iletişim problemlerinden kaynaklanıyor. İletişim probleminin pek çok değişkeni olsa da bazı noktalara odaklanırsak sorunlarımızı çözebiliriz.

Sürekli Kendinizi Anlatmayın

Özellikle ülkemizdeki en büyük iletişim sorunu budur. Sosyolojik olarak kendimizi anlatmaya yatkın bir toplumuz. Örneğin yurt dışından gelen birine kendi ülkesindeki yaşamın hiç sorulmaması iletişim problemi göstergesidir. Muhtemelen o kişiyi kendi anılarımızla boğmuşuzdur.

Karşınızdaki Kişiyi Dinleyin

“Bugün çok yorgunum,” diyen birine “Ben de bugün enerji içeceği içtim,” dendiğini düşünün. Etkili iletişim bakımından doğrusu şu olabilirdi: “Neden yoruldun?” Sık sık bu şekilde iletişimin kesildiği ya da birbirinden bağımsız şekilde konuşan iki kişiye rastladığınız oluyordur. Oysa kaliteli ve sürekli bir iletişimin olmazsa olmazı karşınızdaki kişiyi dinlemektir.

Empatiyi Unutmayın

Karşımızdakini dinlemekten sonraki adım onu anlamaktır. Kendimizi karşımızdaki kişinin yerine ne kadar koyabilirsek o kadar etkili iletişim özelliğimizi pekiştiririz. Herkesin hikâyesi farklıdır. Bazen bir bakkal her zaman bakkal değildir. Bazen o bakkal köyünden, çocuklarından uzaklaşmak zorunda kalan bir babadır. Bu hikâyeye ne kadar dokunursak o kadar saygı duyulan bir insan oluruz ve ne kadar çok empati yeteneğimizi geliştirirsek de kendimizi o kadar tanırız.

Cep Telefonlarınızı Masada Bulundurmayın

Günümüzde cep telefonlarımız artık bir uzvumuz oldu. Kafeye otururken refleks olarak telefonumuzu çıkarıp masanın üzerinize koyuyoruz. Bildirim ışığı yandığında ise karşımızdaki kişiyle konuştuğumuz konudan ister istemez kopuyoruz. Bir kişi telefonla ilgilenmeye başladığı zaman diğer kişi de telefonuna bakar ve iletişimimiz etkisini kaybeder. “Ne diyorduk?” sorusu burada iletişim alarmlarının çaldığını gösterir.

Saygılı Olun

Hepimizin farklı fikirleri olabilir. Konu sizin için ne kadar hassas olursa olsun saygılı olun. Saygı özelliğini kaybeden iletişim sona doğru hızla yaklaşır. Saygı içermeyen iletişim mecburiyet içerir. Mecburiyet ilişkilerinde mutlaka sizi orada tutan bir şey vardır ve o şey her iki tarafa da zarar verir. Etrafınızda uzun süreli bir birliktelik görüyorsanız size sırlarının saygı olduğunu söyleyeceklerdir.

Göz Teması Kurun

Karşımızdaki kişinin bizi ne ölçüde dinlediğini nasıl anlarız? Gözlerinden… Gözümüzün içine bakıyorsa bilin ki orada koyu bir sohbet vardır. Çevreye ya da saatine bakıyorsa sıkılmıştır. Özellikle iş görüşmelerinde göz temasını kaçırmazsanız kendi kişiliğiniz hakkında da pek çok iyi şey söylemiş olursunuz.

Söz Kesen Olmayın

Sözleri kesilen insanlarla nasıl etkili iletişim kurabiliriz? Ya da sözleri sürekli kesilen insanların seslerini yükselttikleri ya da tamamen muhabbetten kopup sessizce kenarda oturduklarına şahit olduk mu? İstisnasız herkesi kötü hissettiren bir durumdur sözün kesilmesi. Söz kesen insanlar da istisnasız hoş karşılanmaz. Daha sonra bir dertlerini anlatmaya çalıştıklarında genellikle söz kestiği ortamda o dertlerini ya anlatamaz ya da beklediği ilgiyi bulamazlar bu insanlar.

Kişisel Alana Dikkat Edin

Birine sebepsizce haddinden fazla yaklaşmak ya da araya fazla mesafe koymak iletişimi olumsuz etkiler. Özellikle fazla yaklaşmak karşımızdaki insanın tehlike çanlarının çalmasına sebep olur. O kişi rahatsız olur ve muhtemelen de rahatsızlığı sizinle olan iletişimini bozar.

Etkili iletişim stratejileri ve beden dili kullanımının doğru yapılması sanıldığı kadar zor değildir. Sadece karşımızda bir insan olduğunu ve o insanın da farklı durumlarda olabileceğini unutmayıp ona göre davranmak gerekir. Yukarıdaki noktaları uygulamaya başladığımızda bir süre sonra istemsizce bunları uyguladığımızı fark ederiz.

Yazar: İrfan Çınar

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!