AnasayfaBlogÇalışan Motivasyonu Nasıl Sağlanır?
Motivasyon

Çalışan Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

21 Eylül 2021
Çalışan Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Çalışanları motive etmek sanıldığından daha zordur. Çalışan motivasyonu üzerine çok uzun süredir araştırma yapılıyor ve bununla ilgili birçok öneri mevcut. Bu öneriler çoğu zaman sonuca ulaşsa da bazı durumlarda işletmeye özel şeyler yapmak gerekebilir. Yapılması gerekeni tespit etmek için öncelikle sorunu doğru anlamak ve tespit etmek gerekiyor. Çalışanların motivasyonunu arttırmak için öncelikli olarak motivasyonun azalmasına sebep olan şeyi doğru anlamamız gerek.

Motivasyonu azaltan birçok faktör olabilir. Bunların en ilginç olanı ve çözüm yöntemini videoda anlattım. Şimdi size motivasyonu arttırmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem sıralayacağım.

Çalışan motivasyonunu arttırmak için öneriler

Bu öneriler işletme yapısına ve motivasyon eksikliğine sebep olan soruna göre şekillendirilebilir ya da geliştirilebilir. Eğer bilmediğimiz bir yönteminiz varsa bunu yorum bölümünde aktarmanızı istiyorum.

İlgili eğitim: Motivasyon 3.0 Eğitimi

Arkadaşça çalışma ortamı

Haftanın 5 gününü ofiste geçiriyoruz ve neredeyse günün tamamı işyerinde geçiyor. Ailemizden daha fazla gördüğümüz kişiler belkide iş arkadaşlarımız. Eğer ofiste gerginlik varsa ve çalışanlar birbirinden nefret ediyorsa motivasyon beklemek anlamsız olur. Bu sorun genellikle rekabetin yoğun olduğu pozisyonlarda karşımıza çıkıyor.

Arkadaşça bir çalışma ortamı yarattığınızda insanlar işe dans ederek gelebilir.

İşe dans ederek gitmiyorsanız o işten zengin olamazsınız.

Warren Buffett

Takdir edilmek

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde önemli bir yeriBaşlık 3 var. Takdir edilmek ve saygı görmek hepimizin ihtiyacı. Herkes yaptığı işin takdir edilmesini istiyor. Bir iş başarıyla sonuçlanmış olsun ya da olmasın takdir edilmek ve yapılan işin en azından bir bölümünü takdir etmek daha iyi sonuçların alınmasına ve motivasyonun artmasına katkı sağlayacaktır.

Ödüllendirme

Bu yöntemi birçok işletme uyguluyor. Çalışan motivasyonunu arttırmak için nakdi değeri olan ödüllendirme yöntemini kullanıyorlar. Ama bu her zaman işe yaramayabilir. Çalışan motivasyonunu arttırmak için ona özel bir çalışma alanı vermeniz bazen çift maaş ikramiyeden çok daha fazla anlam taşıyabilir. Parayla satın alınamayacak şeyler üzerine odaklanmanız çok daha büyük değerler yaratabilir. Bunlara önemli günlerde hatırlanma ve bazı hediyeler örnek olarak gösterilebilir.

Dostça rekabet ortamını teşvik etmek.

Yazının başında bundan bahsetmiştim. Eğer rekabeti yoğun olan bir pozisyon söz konusuysa işyerinde arkadaşça bir çalışma ortamı yaratmak zor olacaktır. Aynı zamanda rekabet ortamı güzeldir. Ama bu rekabetin çalışanlar arasında bir gerginliğe yol açmaması gerekir. Çalışan motivasyonu için arkadaşça rekabet koşullarını yaratmanız gerekir.

Kişisel gelişimi destekleyin.

Çalışanların kişisel gelişimine önem verme onların ufkunu genişletir ve işleri daha iyi yapabileceklerine dair umut verir. Onlara daha iyi yapabileceklerini inandırmak istiyorsanız şirket için eğitimler düzenleyin. Eğer bu mümkün değilse şirket dışında katılacakları eğitimlere veya online eğitim programlarına katılınını destekleyin.

Enstitü eğitimlerini inceleyin: Online Eğitimler

Eğitim ücretlerinin bir bölümünü karşılayın. Çalışanların kişisel gelişim faaliyetlerine destek olmak onları yalnızca işletmenizde çalıştığınız süre içinde değil, gelecekte de önemsediğiniz anlamına gelir.

İlgili eğitim kategorisi: Kişisel Gelişim Eğitimleri

Kariyer yollarını açık tutun.

O işyerinde yükseleceğini bilmek aynı zamanda daha iyi paralar kazanabileceği anlamına gelir. Herkesi motive eden şeyler farklıdır. Ama bu madde birden fazla ihtiyacı karşıladığı için çalışanların kariyer yollarının açık olduğunu belirtmelisiniz. Çalışanlar bu işyerinde terfi alabileceğini bilirlerse motivasyonları mutlaka artacaktır. Eğer çalışanlar terfi alamayacağını ve ne yaparsa yapsın pozisyonunun değişmeyeceği fikrine kapılırsa bu durumda motivasyon kayıpları yaşayacaktır.

Takım çalışmasını destekleyin.

21. Yüzyılda iş dünyasına büyük katkı sağlayan birşey varsa o da takım çalışmasıdır. Bireysel çalışma 20. Yüzyılda kaldı. Artık işletmeler takımların ortaya koyduğu başarılarla büyümektedir. İş görüşmesinde takım çalışmasına yatkın mısınız diye sorup takım çalışmasını desteklememek bizim en sık yaptığımız hatalardan biridir. Çalışanların motivasyonunu sağlamak için takım çalışmasını destekleyin.

Tüm fikirlere açık olun.

Size gelebilecek yaratıcı fikir ve önerilere açık olduğunuzu sesli olarak söyleyin. Süreci geliştirmeyle ilgili herkesin bir fikri mutlaka vardır. Herkes yaptığı işi geliştirmeyi sever. Eğer insanlar motive olabiliyorsa yaptıkları işi geliştirir. İş geliştirme ve çalışan motivasyonu bu sebeple birbiriyle orantılıdır. 

Çalışanları motive edemiyorsanız şirketi değiştirin.

Yukarıdaki videoda bahsettiğim örnek olayın başlığı bu… Eğer tüm çabalarınıza rağmen çalışanlarınızın motivasyonlarını arttıramıyorsanız o zaman iş süreçlerinizde bir hata vardır. İş süreçlerini yeniden gözden geçirin ve nerede hata yaptığınıza göz atın.

Sonuç

Bir işletme için insan kaynağı en önemli şeylerden biridir. İşletmeler varlığını sonsuza dek sürdürmek için kurulur. 5 yıl sonra kepenk kapatacağız hedefiyle hiçbir işletme kurulmamıştır. Eğer sonsuza dek varlığı sürdürebilmek istiyorsanız çalışanlara değer verin. İnsan kaynakları yönetimi çalışan motivasyonunu sağlamakla birinci dereceden görevlidir. İnsan kaynakları uzmanları İK yönetimi eğitimi alarak çalışan motivasyonuyla ilgili önemli bilgiler alabilir ve bu konuda kendilerini geliştirebilir.

çalışan motivasyonu personel motivasyonu motivasyon nasıl sağlanır personel nasıl motive edilir motivasyon yöntemleri çalışanları motive etmek
Bilal Şentürk
Bilal Şentürk
Blog Yazarı

Celal Bayar Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesinde Lisans eğitimleri, Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi üzerine Tezli Yüksek Lisans yapmıştır. Halen insan kaynakları üzerine doktora tezi yazmakta ve işletmelere insan kaynakları üzerine danışmanlık yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.