AnasayfaBlogCesaretin Başarıya Etkisi
Motivasyon

Cesaretin Başarıya Etkisi

20 Mayıs 2019
Cesaretin Başarıya Etkisi

Başarı deyince genelde, çoğu insanın aklına teknik konulardaki başarılar gelir. İş dünyasındaki, bilim dünyasındaki, okullardaki başarılar… Oysa başarı herkes için farklı bir şey ifade eder. Emekleyen bir bebek için attığı ilk adım bebeğin başarısıdır mesela. Yükseklik korkusu olan birinin dağa tırmanması onun bir başarısı, övünerek anlatacağı bir zaferidir. Benim içinse beynimdeki tümörü alt etmek oldu başarı. Okulda, ailede ya da iş hayatında başarılı olmanın yolları farklı farklıdır.

Teknik anlamdaki başarılı olmada çalışma ve azmin önemi büyüktür. Duygusal anlamdaki başarıda da durum bundan pek farklı değildir. Bir şeyi ilk kez yaparken azmetmek ve çalışmak, bizi başarılı sonuca hızlıca götüren iki önemli faktördür. İkinci, üçüncü kez yaparken de bu faktörler önemlidir tabii ama bir şeyi ilk kez yapmamıza rağmen başarı gösterirsek motivasyonumuz ve cesaretimiz artar. Bir hastalıkla mücadele ederken de bu böyledir. Tedavi sürecinde pes etmeden, inançla ve umutla hatta azimle yola devam etmek önemlidir. Karamsarlığa düştüğünüz, paniğe kapıldığınız an yanlış yola girmek üzeresinizdir.

Motivasyon Ne Kadar Önemli?

Motivasyon ve inanç aklınıza gelebilecek her konuda çok büyük önem taşır. Pek çok insana göre gerçek anlamda başarının sırrı ''motivasyon''dur. Motive olmadan ya da istemeden yaptığınız bir işte başarı göstermeniz elbette ki mümkün ama özveriyle ve istekle yapılmış bir işin sonucu daha etkileyici ve tatmin edici olacaktır.

Hastalık sürecimde kendimi motive etmek için kitaplar okumasaydım, filmler izlemeseydim, hastalığını yenmiş, başarı hikayeleri olan kimseleri dinlememiş olsaydım muhtemelen tümörün tamamından kurtulamamış ya da ameliyattan büyük hasarlarla çıkmış olacaktım. Başarılı bir operasyon olacağına inanmasaydım ve her fırsatta çok riskli olduğu söylenen ameliyata adım atmasaydım, hayatımın geri kalanını başkalarına muhtaç bir şekilde geçiriyor olabilirdim. Tabii bir de yine başarının referansının büyük önemi var ki bu da hayatımızı yönlendirmemizde yardımcı oluyor. Başarı referansı ve beynimdeki kritik bir yere nüfuz etmiş olan, her doktorun almaya cesaret edemediği dev tümörün iş birliği, beni dünya çapında başarılarıyla ismini duyurmuş doktor ve ekibiyle tanıştırmış oldu. Ameliyatın sonucunda da yeni bir başarı hikayesi doğmuş oldu. Hem benim hem doktorun hem ekibinin hem hastanenin adına.

Risk Almak Ne Kadar Zordur?

Riskin ismini duymak bile bazılarımızın tüylerini ürpertmeye yeter ama şunu çoğu zaman unutuyoruz ki risk her zaman, her yerde mevcuttur. Bir girişimin sonucuna odaklı olduğunuz zaman riski pek fazla düşünmezsiniz. Bu, günün nasıl geçeceğini bilmeden yeni bir güne başlamak gibidir. Günün bize neler hazırladığını bilmeyiz ve bu yüzden gözlerimizi rahatça açabiliriz. Gözünüzü açmanızın amacı ve sonucu sadece güne başlamaktır. Doktorlar bana ameliyatın risklerini anlatmaya başladıklarında korkunç tehlikeler üzerinde pek fazla düşünmedim. Düşünseydim korkabilirdim, kaçabilirdim, her şeyi zorlaştırabilirdim. Sonuçta iki ihtimal de riskliydi. Bir şeye başlarken de risk vardır, yerimizde sayarken de… Sadece sonuçlar farklıdır ve her zaman olmasa da bazen ve özellikle risk alırken bu sözü hatırlamakta fayda bulabiliriz.

Herkesin En Az Bir Başarı Hikayesi Var

Hepimiz muhakkak başkalarıyla kıyaslanmışızdır. Bir başkası kıyaslamamış olsa bile, kendimizi başkalarıyla kıyaslamışızdır. Başkalarının başarılarını takdir etmiş, imrenmişizdir ve onlara baktıkça kendimizi başarısız ve işe yaramaz hissetmişizdir belki...

Hâlbuki herkes en az bir başarı örneğine sahiptir. Bu dünyaya geldiğimizde hiçbir şey bilmiyorduk ve her şeyi çabalayarak, deneyerek öğrendik. Şu an bu yazıyı okuyor olabilmeniz bile zamanında gösterdiğiniz bir başarının sonucudur. Belki yetişkin ve toplumun beklentilerine cevap vermeye çalışan bireyler olmak, bize isteklerimizi ertelettiriyor veya ortalama bir yaşantı sürmemize sebep oluyor olabilir fakat kendi istediğimiz koşullarda başarılı olmamamız için hiçbir engel yoktur.

Başarı önündeki engelleri yaratan zihinlerimizdir, inançlarımızdır. Hayatımızı başarı hikayesine dönüştürecek olan şartları, çalışarak, azmederek ve inanarak sağlayabiliriz. Unutmayın; bir konuda bir kere başarmışsanız, diğer konularda da başarabilirsiniz. Başarının yetenek ve ilgiye göre şekillendiğini ve ortaya çıktığını düşünen biri olarak yazımı çok sevdiğim bir sözle bitirmek isterim. “Herkes bir dâhidir ancak bir balığın yeteneğini bir ağaca tırmanmasıyla ölçecek olursanız, tüm hayatını aptal olduğunu sanarak geçirecektir.”

Yazar: Didem Özberk

başarı cesaret motivasyon başarılı olmak risk almak iş hayatında başarılı olmanın yolları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.