AnasayfaBlogİletişim Becerisi Geliştirme Teknikleri
Kişisel Gelişim

İletişim Becerisi Geliştirme Teknikleri

08 Eylül 2021
İletişim Becerisi Geliştirme Teknikleri

İletişim deyince nedense herkesin aklına sadece konuşmak geliyor. Ama birden fazla iletişim şekli olduğunu ve bunları da aslında gün içerisinde sürekli kullandığımızı unutuyoruz. Sözsüz iletişim denilen beden dilini kapsayan, jest ve mimiklerle de iletişim kurabiliyoruz. Ya da yazılı iletişim. Instagram DM veya WhatsApp gibi.

Bu video da sosyal ortamlarda güvenimizi artırabileceğimiz, insanlarla daha anlamlı bağlantılar kurabileceğimiz şekillerde birkaç basit ve etkili yolu birlikte keşfedeceğiz.

İletişim Becerisi Geliştirme Teknikleri

Konuya geçmeden önce sosyal ortamlarda gergin olan ve ne söyleyeceğini, nasıl konuşacağını asla bilemeyen kişiler! bu durum gerçektende o kadar korkunç değil. 

Sözsüz İletişim Teknikleri


Bilinçaltımız beden dilimizle nasıl hissettiğimizi gösterme peşinde. Fiziksel ya da yüz ifadelerimizin tamamen duygularımızla hareket halinde olduğunu unutmamalıyız. Çoğu zaman kalabalık bir ortama girdiğimizde ki bu bir arkadaş çevresi de olabilir, yeni tanıştığımız insanlarla iletişimdeyken gergin hissettiğimiz zamanlar olabiliyor. Omuzla düşük, kollar bağlı, bacaklar çapraz gözler sıkılmış ve tedirginliği dışar vuruyor. Bu karşımızdaki kişi tarafından ürkek ve utangaç biri gibi olduğumuz algısını oluşturabilir. Ve bu da kulağa hiç hoş gelmiyor dimi? 
Ama duruş pozisyonumuzu değiştirirsek, kendimizi açıp şöyle omuzları dikleştirip çeneyi yukarı kaldırırsak durum tamamen değişir. Bu duruş size kendinize güvendiğinizi ve güvende hissettiğiniz sinyalini de gönderiyor. Birde bulaşıcı olan bir durumu kullanmanız önemli. Gülümseme! Gülümseme bulaşıcıdır. Hoşlandığınız veya iletişime geçmeye çalıştığınız kişiye gülümseyin. Bu görünmeyen buzları eriten güneş gibidir. 


Sözlü İletişim Teknikleri


Beden iletişimimizi şöyle bir toparladıktan sonra şimdi sözlü iletişime geçebiliriz. Biriyle bir bağ kurmak ya da bir konu hakkında fikir vermek istiyorsunuz. 
Şu hep aklınızın bir ucunda kalsın. İletişimde insanların sahip olduğu dürtülerden biri takdir edilmek ve onaylanmak. Buna bizde dahiliz. 
Birilerine fikir ya da öneri sunmadan önce o konuyla ilgili yaptıklarını takdir ederek söze başlayabilirsiniz. Örneğin nelerin değiştirilmesi gerekebileceğine dair herhangi bir geri bildirim veya öneriniz varsa öncelikle şu ana kadar olanların gayet iyi olduğunu söyleyebilirsiniz. O anda dikkat ederseniz gülümseyerek söylediklerinizi onaylayacaklar. İnsanları takdir ederek olumlu yönlerini öne çıkardığınızda kendilerini iyi hissetmelerine imkan vermiş olacaksınız. Bu yapabileceğiniz en nazik tavırlardan biri olacak. Hem de aradaki bağın nasıl ilerlediğine inanamayacaksınız. İngiliz şair George Herbert demişki İyi sözler çok değerlidir ve az maliyetlidir.


İsimle Hitap Etme


İletişimin ve iletişim sırasında akılda kalmanın en etkili yollarından biri karşınızdakine ismi ile hitap etmeniz. 
İlkokula başladığınız dönemi hatırlıyor musunuz? Ya da lise yıllarınızı? Bir öğretmenimiz bize ismimizle hitap ettiğinde adımızı ezberlemiş ve biliyor olması ne kadar çok hoşumuza giderdi. Bu sadece okul hayatında değil hep geçerli olan bir durum. Bir kişinin adı, kimliğinin bir parçasıdır. Hitap edilmesi önemli hissettirir, dikkati çeker ver bağlantı kurmayı kolaylaştırır. Konuşma süresi boyunca karşınızdaki kişiye en az 1 veya 2 kez ismiyle hitap edin. Bu hem o an ki iletişiminizi güçlendirecek hemde yeni tanıştığınız biriyse ismini unutmanızı engelleyecek. Sonuçta isim hafızam zayıf diyen çok insan var. Biri de benim...

Davranış Türleri


Davranışlarımız, ne diyoruz, nasıl konuşuyoruz ve nasıl dinliyoruz? 
Ne konuşacağımızı bilemediğimiz o gerginliği atabilmek için çoğu zaman ya susuyoruz ya da espri filan yapmaya çalışıyoruz. Sanki süper komik ve eğlenceli olduğumuzda herşey değişecek gibi. Ama bu her zaman işe yaramıyor. 
İletişim becerilerini geliştirmek isteyen herkesin harekete geçireceği diğer nokta dinleme yönü. Duymak ile dinlemek arasındaki farkı biliyorsunuz. İşimize geleni duyar işimize geleni dinleriz. Ama bir ortamda iletişim kurmaya çalışıyorsak dinlememiz şart. 
Dinlemek aynı zamanda ilgilendiğimizi de gösterir. Çünlü insanlar bir konuşma sırasında kendisiyle ilgilenilmesinden her zaman hoşlanır. Ve bu aynı zamanda size şu yönde de artı puan kazandırır. Anlamsız soru sormaz ve yersiz söz kesme gibi durumlar yaşanmaz. 
Kulaklarınız dışında bedenen de dinlemeye özen gösterin. Telefonla uğraşmayın, etrafa bakınmayın, dikkat dağıtıcı davranışlar karşınızdaki kişiyi iter. İnsanlar, onlara gerçek bir ilgi gösterdiğimizde etrafımızda kendilerini daha rahat hissederler ve iletişimimiz çok keyifli hale döner.

kişisel gelişimiletişim iletişim becerileri
Münevver Birol
Münevver Birol
Blog Yazarı

Eğitim Yetkilisi olarak çağrı merkezine yeni başlayan personellere iş başı eğitimleri, çağrı yönetimi ve diğer mesleki eğitimleri vermektedir. Türkiye’nin önde gelen kargo firmalarından birinde çalıştı ve bu firmada kalite birimi kurdu. Butik çağrı merkezi hizmeti veren acentelere satış eğitimi, kalite ve koçluk destekleri vermeye devam etmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İletişim Becerileri Nelerdir?
İletişim

İletişim Becerileri Nelerdir?

06 Aralık 2019
İletişim Becerileri Kazanmak
Etkili İletişim

İletişim Becerileri Kazanmak

06 Kasım 2019
İletişim Beceri İster
İletişim

İletişim Beceri İster

27 Nisan 2019