AnasayfaBlogHedefin Başarıdaki Rolü
Hedef Belirleme

Hedefin Başarıdaki Rolü

16 Eylül 2019
Hedefin Başarıdaki Rolü

İnsanlar neden hep başarısızlıktan şikayet eder hiç düşündünüz mü? Kendini iyi tanıyan, çevreyi, şartları, insanları iyi analiz eden biri yaşamını yönlendirebilmek için hedefini de doğru belirler ve hedefi doğrultusunda adım adım ilerler.

Hedef Nasıl Belirleriz?

Öncelikle ne yapmak/neye ulaşmak istediğinizi hayatınızı nasıl şekillendirebileceğinizi düşünüp kendinize her alanda mantıklı, gerçekçi ve kendinize özel ulaşılabilir hedefler belirlemelisiniz. Hedeflere ne zaman ulaşabileceğinizi bilmelisiniz. Çünkü başarmak ve bir sonraki seviyeye geçebilmek için bu süreci iyi değerlendirmek gerekir. Hayatınızın her döneminde yaşadıklarınız, yaptıklarınız, çevreniz farklıdır. Bulunduğunuz zamana, çevreye, sahip olduklarınıza göre karar verip size özel hedefinizi belirlemelisiniz. 

Hayatınızı Bölümlere Ayırın

Örneğin bir lise öğrencisinin iş veya evlilik hayatına dair hedef belirlemesi sizce ne kadar mantıklı? Kişi önce önündeki basamağı düşünmeli. Sayısal zekasıyla hareket eden, tıp, mühendislik gibi bölümlere eğilimi olan bir öğrencinin 10 yıl sonraki hedefi avukatlık olmamalı. Bu hem zaman kaybı hem istediği başarıyı elde edememe gibi sonuçlar doğurur. Bu sonuç bizi şu soruya götürür? Kendimi ne kadar tanıyorum?

Kendinizi İyi Tanıyın

Kendini, kişiliğini, hobilerini, ilgi alanını doğru tespit eden kendine gerçekçi ve yapılabilir hedefler koyar. Ve bu hedeflere de adım adım ilerler. Üniversitede avukatlık okuyan bir öğrenci 10 yıl sonrası için kendini hakim olarak düşünebilir. Bu görünen gerçekçi bir hedeftir. Bunun için de önündeki 10 yılı bölümlere ayırması ve her bölümün hedefini gerçekleştirebilmesi gerekir. 

Günümüz şartlarında gelişen teknolojide kişisel gelişim kavramını gözden kaçırmamak lazım. Hedefine ulaşmak için kendini geliştirmeye odaklayıp okuması gereken kitapları alması gereken eğitimleri yapması gereken görevleri iyi analiz etmeli.  Eksiğini fark edip ona göre yol haritası çıkarmalı. Sonuçta hedeflediğini başarmış olur. 

Eğitimler Alın

Hedefini belirlemiş bir kişi bu yolda ilerlerken gereken zamanda başarıya ulaşamıyorsa yanlış giden bir şeyler vardır. Yetiştiremiyorsa zamanını iyi kullanamıyordur. Bunun için zaman yönetimi eğitimi alabilir. 

Zaman yönetimi eğitimi nereden alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online eğitimler konusunda çok başarılı. Siteyi ziyaret edip kursa kayıt olup zaman yönetimi eğitimi alırsanız sonunda başarılı olduğunuzda sertifika sahibi oluyorsunuz.

Kişi kişisel gelişim yolculuğu boyunca hedefleri için eksik olduğunu düşündüğü konularda destek alabilir. Site işini profesyonelliğe odaklamış. Eğitmenlerinden ders içeriğine kadar istediğiniz her bilgiye ulaşabileceğiniz bir sistem mevcut. Eğitim içerisinde canlı derslerde sorularınıza yanıt alabilir verilen ödevleri yaparken konuyu pekiştirebilirsiniz. 

Hedefinize Ulaşmada Kararlı Olmalısınız

Kendinize öyle güçlü hedefler koymalısınız ki vazgeçme ihtimaliniz olmasın. Hedef belirleme hayatınızın yol haritası olmalı. Diyelim akşam arkadaşınızın evindesiniz. Birlikte kafanızda belirlediğiniz saate kadar vakit geçirdiniz. Artık eve gitme vakti geldi. Arabanıza bindiniz ve yola koyuldunuz. Yolda arabanızın lastiği patladı. Ne yaparsınız? Hedefinizi hatırlayalım. 

Hedef eve gitmek. Peki bu konuda kararlı mısınız? Evet, çünkü evde halletmeniz gereken işleriniz var. O zaman hedefinize ulaşmak için çözüm üretmek zorundasınız. Bu bilince ulaştığınız takdirde ne olursa olsun evinize gidersiniz. Belki yedek lastiğiniz vardır, lastiği değiştirirsiniz. Belki bir arkadaşınızın sizi eve bırakmasını istersiniz. Belki de taksiyle gitmeyi tercih edersiniz ama hedefinizi bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Çünkü kararlısınızdır. Güçlü hedef başarmak için güçlü nedenleri olandır.  

Başarı Kavramı

Hayattan beklentisi olmayan insanların ne hedefi ne de karşılaştığı zorluğu olur. Ne de üretecek çözümü olur. Başarı kavramını anlayamazlar. Hayat hiçbir zaman istediğinizi zahmetsiz önünüze koymaz. Aksilikler, yanlış analizlerle elde edemediğiniz birçok başarı vardır. Ama önemli olan karşınıza çıkan zorluklara karşı bir çözümünüzün olmasıdır. Çözüm ürettiğiniz her sorun sizi hedefe giden yolda bir üst seviyeye taşır.

Hedef belirlerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kendinizi iyi tanıyarak ulaşmak istediğinize karar verin. Öncelik ve önem sırasına göre hedef belirleyin. Hedefe doğru ilerlerken kendinizi motive edin. Hedefe ulaştığınızda bu başarıyı kutlayın ve kendinizi ödüllendirin. 

Yazar: Mehtap Bağlan

hedef hedef belirleme başarı kişisel gelişim online eğitimler sertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209