AnasayfaBlogİş Bulamıyorum Diyenlere 5 Eğitim Tavsiyesi
İş Bulmak

İş Bulamıyorum Diyenlere 5 Eğitim Tavsiyesi

03 Aralık 2019
İş Bulamıyorum Diyenlere 5 Eğitim Tavsiyesi

İş bulamıyorum, ne yaparsam yapayım olmayacak…” gibi cümleleri iş başvurularından olumsuz dönüşler aldığımızda sıklıkla düşünmüş olabiliriz. Olumsuz dönüş almaktan daha kötü bir durum varsa o da hiç dönüş alamamış olmaktır. Ancak, kendinizi işsiz olarak tanımlamak ve tanımlanmak yerine “doğru işi” aradığınızın farkına varın. Üniversiteden mezun olmaya yakın başlayan iş bulamıyorum kaygısı, eğitim hayatımız son bulduğunda da sürer. Bu süreci en kısa ve sağlıklı şekilde atlatmak için bazı çözüm önerilerim var.

Online eğitimler sayesinde iş bulmanıza yardımcı olabilecek nitelikli beceriler edinebilir ve belki de kendi işinizin patronu dahi olabilirsiniz. Doğru işi bulmak isteyenler için birazdan vereceğim 5 eğitim tavsiyesinden önce, iş arama sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları hatırlamakta fayda var. Hazırsanız, başlayalım.

İş Bulamıyorum Diyenlere İş Bulma Tavsiyeleri

Eğer hala öğrenim gören bir öğrenciyseniz ve şimdiden bu kaygıları yaşıyorsanız çok daha şanslı sayılırsınız. Çünkü kendinize yatırım yapmak ve yeni şeyler öğrenmek, deneyimler edinmek için hala şansınız var demektir. Gönüllü stajlarla, eğitimlerle kendinizi geliştirmeye ve yeni kişiler tanımaya önem verin. Ancak eğitim hayatı sona ermiş ve iş arayan, iş bulamıyorum diye umutsuzluğa kapılmak üzere olan biriyseniz de henüz hiçbir şey bitmiş değil. Sonuna kadar vaktiniz var. Unutmayın, maç 90 dakikadır.

Öncelikle etkili bir CV hazırlayarak başlamak gerekir. Güzel ve temiz bir fotoğrafınızı ekleyerek alanınız ile ilgili yeteneklerinizi, eğitiminizi sıralayın. CV hazırlama eğitimi ile etkili bir özgeçmişin nasıl hazırlanabileceğini öğrenin ve iş görüşmesine hazırlıklı gidin. Unutmayın, CV sizin iş hayatındaki kimliğinizdir. Sizi en iyi şekilde yansıtmasına izin verin.

İnternet üzerinden başvurulara başlayın. Özgeçmişinizi ilgilendiğiniz şirketlere gönderin. Yalnızca internetteki ya da gazetedeki ilanlara bağlı kalmayın. Evden çıkmakta ve biraz çevrenize bakmakta fayda var. Hedeflediğiniz alandaki kurumların listesini yapın ve kapılarına gitmekten çekinmeyin. Giyiminize ve temiz olmaya özen gösterin. Diyelim ki CV’nizi oluşturdunuz ve iş görüşmesi için davet aldınız. Giyiminiz kurum kültürüne uygun ve özenli olsun. Ütüsünü, temiz olmasını ihmal etmeyin. İş görüşmesine hazırlık yapmanız son derece elzemdir. 

Başvurduğunuz şirketler arasında uluslararası şirketler olabilir. Hatta genel manada büyük şirketlerin çoğu, İngilizce mülakat yapmaktadır. Orta seviyede İngilizce bilginiz varsa, İngilizce Mülakata Hazırlık eğitimi, sizin işe alımınızda önemli rol üstlenecektir. LinkedIn gibi platformlarda “iş bulamıyorum, iş arıyorum” gibi ilgili kurum ve kişilere sıklıkla mesaj atmayın. Bu son derece olumsuz bir algı yaratır. İş bulamıyorum dediğiniz iş arama sürecinde işi bulacağınız yer kesinlikle eviniz değil. Bu dönemde özellikle aktif olun. Alanınız ile ilgili seminerleri, ücretsiz eğitimleri takip edin. Kiminle nerede nasıl tanışacağınız ve hangi kapıları açacağınızı bilemezsiniz.

Her iş görüşmesi yeni bir fırsattır. 19 görüşme yaptıysanız 20. görüşmeyi de bir fırsat olarak görün. Umudunuzu ve inancınızı yitirdiğiniz anda hiçbir şey yoluna girmiyor. Çaba gösterin ve sabredin. Bugün olmasa da elbet birgün…İş bulma tavsiyelerine değindikten sonra sıra geldi en güzel ve heyecanlı bölüme. İş bulamıyorum diyenlere bu kez eğitim tavsiyelerim var. İş bulma için eğitim tavsiyeleri nelerdir? Eğitimleri nereden ve nasıl alabilirsiniz?

İş Bulamıyorum Diyenlere Eğitim Tavsiyeleri

Günümüzde iş bulmak için yalnızca diploma sahibi olmak maalesef ki yeterli görülmemekte. Çünkü iş arayan kişi sayısı çok, ancak işe alınan kişi sayısı az. Bu sınırlı alanda yer edinebilmek hiç şüphesiz fark yaratmaktan geçiyor. Fark yaratmaktan kastettiğim nedir? Artık hemen hemen herkesin bir şekilde üniversite okuyabildiği su götürmez bir gerçek. Bunun yanında ekstra çaba göstermemiz, iş görüşmelerinde farkımızı ortaya koymada belirleyicidir. Bunun için de bilgi birikimimizi arttıracak yeni şeyler öğrenmek gerekir. Yeni beceriler, yeni yetenekler işe alınmamız konusunda destekleyicidir. 

Oturduğunuz yerden bilgi edinmek, yeni alanlarda ya da kendi alanınızda yeteneklerinizi ve bilgilerinizi geliştirmek online eğitimler sayesinde mümkün. Online eğitimler ile çeşitli alanlarda eğitim alabilir, yeni beceriler edinebilir ve iş bulma sürecinizi daha sağlıklı değerlendirerek şansınızı artırabilirsiniz.

İş Bulmak İçin Eğitimler

İş bulmak, özellikle yeni mezunlar için süreç ister. Bu süreçte gönüllü çalışmalara katılarak istediğiniz ya da hedeflediğiniz alanda tecrübe edinin. Çünkü iş başvurularında her şeyden önce aranan, tecrübedir. İş bulamıyorum diyenler için 5 eğitim tavsiyesi…

İçerik Editörlüğü

Teknolojinin hayatımızda yaygınlaşması ve geniş yer kaplamaya başlaması ile birlikte, meslekler de dönüşüme uğramıştır. İçerik üretimi; ajanslar, markalar, kurumsal web siteleri, e-ticaret siteleri gibi dijital kimliği olan her kurum için önemli ve gereklidir. Yani içerik editörlüğü, iş alanı en geniş mesleklerden biridir.

İçerik editörlüğü öğrenerek online içerik yazarlığına dair bilinmesi gereken temel konuları ve SEO uyumlu metin hazırlamak için uygulanması gereken teknik konuları öğrenebilirsiniz. Bunun için de nitelikli bir eğitim almanız gerekmektedir. Online İçerik Editörlüğü Eğitimi sayesinde, dijital dünyanın kilit mesleğini öğrenebilir, iş bulma olanaklarınızı genişletebilirsiniz.

İçerik editörlüğü bonusu: SEO, içerik editörlüğünün ayrılmaz bir parçasıdır. SEO Eğitimi de alarak içerik editörlüğünü en iyi biçimde öğrenin.

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi

Artık mahallenizdeki kafenin bile bir sosyal medyada profili olduğunu göz önünde bulundurursanız, sosyal medya eğitiminin öneminden ve iş alanlarından bahsetmeme gerek kalmayacaktır sanırım. Ancak yine de kısaca değinmekte fayda var. Sosyal medya; kurumların, şirketlerin, işletmelerin dijital dünyadaki kimliğidir. Sosyal medyası başarılı olan bir kurumun da başarıya ulaşması kolaylaşır. Öte yandan e-ticaret, ürün satışlarının duyurulması için de sosyal  medya önemli bir role sahip.

Sosyal medya uzmanlığı eğitimi ile markanın, hizmetin ya da kişilerin iletişim dili, söylemleri, strateji geliştirmesinden sayfaların takip edilerek daha kolay yönetilecek bir biçimde araçların öğrenilmesi hedeflenmektedir. Gerek iş ararken gerek hizmet ararken veya tam tersi bir hizmet veya ürünü satarken doğru network ağında beslenip geliştirmeye ve çalışma prensiplerini öğrenerek daha başarılı düşünme biçimleri ve kararları alabileceksiniz. Reklam modellerine değinilerek işinize en uygun reklam modellerini karar verebileceksiniz. Böylesine yetkin ve önemli bir alanda gereken bilgi ve donanıma sahip olmak, iş bulmanızda faydalı olabilir. 

Facebook ve Instagram Reklamcılığı

Facebook ve Instagram reklamcılığı, sosyal medya uzmanlığını da destekleyen bir eğitim aslında. Facebook ve Instagram Reklamcılığı Eğitimi sayesinde Facebook ve Instagram reklamcılığına dair neredeyse her şeyi öğrenebileceğiniz bu program, öğrenmeyi temel alarak hazırlanmıştır. Dijital pazarlama açısından önemli bir eğitimdir.

Fotoğrafçılık Eğitimi

İş bulamıyorum diyenler için kendi işinin sahibi olma şansı verecek bir eğitimden bahsetmek istiyorum. Fotoğrafçılık eğitimi alarak kendinizi en iyi şekilde geliştirebilirsiniz. İleri seviye fotoğrafçılık eğitimi alarak teknik bilgileri en kapsamlı şekilde öğrenebilir, freelance fotoğrafçılık yaparak özel gün çekimleri gibi çeşitli günlerde kişisel markanızla var olup iş alabilirsiniz.

Yabancı Dil Eğitimleri

Hemen hemen nitelikli her iş ilanında karşımıza çıkan “İngilizce bilgisi olan” kriterinden ziyade, farklı dillerde yetkin olmamız da bekleniyor. Yabancı dil eğitimleri arasından size en uygun dili öğrenebilir, iş bulma sürecinde avantaj elde edebilirsiniz.

iş garantili eğitimler iş bulmak için online eğitimler İş Bulamıyorum Diyenlere 5 Eğitim Tavsiyesi
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek? Gençler İş Beğenmiyor mu?
İş Arama Teknikleri

İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek?

15 Aralık 2021
Ek İş Bulmak İçin İpuçları
İş Bulmak

Ek İş Bulmak İçin İpuçları

23 Ağustos 2017
Hayalimizdeki İşi Nasıl Bulabiliriz?
İş Bulmak

Hayalimizdeki İşi Nasıl Bulabiliriz?

23 Ağustos 2017