AnasayfaBlogİş Bulamıyorum Diyenlere Öneriler
İş Bulmak

İş Bulamıyorum Diyenlere Öneriler

02 Aralık 2019
Dijital çağın nimetlerinden faydalanarak belki de çok seveceğiniz yepyeni bir iş anlayışı geliştirebilirsiniz. İşte iş bulamıyorum diyenlere öneriler.

İş arıyorum ama bulamıyorum. Torpilsiz iş bulmak çok zor boşa çabalıyorum. İş görüşmem berbat geçti. Üniversiteyi bitirdim ama iş yok. İş bulamıyorum depresyondayım. Ben şanssızım. Bu gidişle evde oturmaya mahkûmum. Ne yapsam olmuyor. Tam da burada bir duralım. İşsizlik her devirde sorun olmuştur. Ancak özellikle bu devirde eğitim düzeyinin yükselmesi, üniversite mezunlarının sayısının artması artık tek bir diplomanın yetersiz kalması müthiş bir rekabet yaratıyor. Bu noktada iş bulamıyorum diyenlere hak vermemek mümkün değil. Ama ne yapsam olmuyor demek de kendinize yapabileceğiniz en büyük haksızlık. Web 3.0 çağı iş dünyasında rekabeti arttırdığı kadar farklı iş alanları yaratması ve kendinizi donanımlamak için daha ulaşılabilir eğitim olanakları sunması açısından da büyük avantajlar sağlıyor. Şimdi arkanıza yaslanın ve yazının devamında kendinize nasıl bir yol haritası çizebileceğinizi belirleyin.

Öncelikle kendinizi genel olarak analiz edin. İş arama sürecinde neler yapıyorsunuz? Sadece internet üzerinden ilanları takip etmek, başvurmak ve beklemek mi? Beklemek her şeyin çok hızlı akıp gittiği bu çağda kendinize yapabileceğiniz en büyük yanlış olur. İş görüşmelerine gidiyorsunuz ama mülakatlar sırasında sorun mu yaşıyorsunuz? Peki bunu değiştirmek için ne yapıyorsunuz? Mülakatlar sırasında sizde eksik gördükleri neler? Bunları iyileştirmek için neler yaptınız?

Sizin açınızdan her şeyi doğru yaptınız ama sonuç alamıyor musunuz? Cevaplarınız her ne olursa olsun iş ararken yapmamanız gereken en önemli şey hiçbir şey yapmadan beklemektir. Beklemek hem bunalıma girmenize, özgüven sorunları yaşamanıza ve motivasyonunuzu kaybetmenize sebep olur. İş bulamamak bir kriz gibi gözükebilir. Ama bu krizi fırsata çevirebilmek tamamen sizin elinizde. İş dünyası müthiş bir değişim içerisindeyken bu değişimlere bugün adapte olanlar yarının kazananları olacaklardır. O halde boş durmayın analizleriniz doğrultusunda ya kendi işinizi yaratın ya da kendinizi iş alanınızda sizi rakiplerinize karşı bir adım öteye taşıyacak eğitimlere odaklanın. Çünkü devir sınırsız eğitim ve fırsat devri.

Freelance Mesleklerin Altın Çağı

Freelance mesleklere geçmeden önce Freelance kavramının ne olduğunu bilmek ve anlamak gerekiyor. Freelance kelime anlamı olarak serbest çalışmak demektir. İngilizcede ise bağımsız savaşçı demektir. Çalışma koşullarını, saatlerini, mekânını günde ne kadar çalışacağınızı siz belirlersiniz. Tabii bu serbest çalışma koşulları freelance mesleklerin para kazandırmayacağı gibi yanlış bir algıya da yol açabiliyor. Oysaki günde ne kadar çalışacağınız size bağlı. Çalıştığınız kadar kazanacaksınız. Sadece çalışma mekânınız bir ofis değil. Bunun dışında yine bir firmaya bağlı olarak da çalışabilirsiniz.

Dijital çağın nimetlerinden faydalanarak belki de çok seveceğiniz yepyeni bir iş anlayışı geliştirebilirsiniz. Yeni mezunlar için bu durum bunca yıl boşuna mı okudum sorusunu beraberinde getirebilir. Ancak freelance olarak yapabileceğiniz dijital meslekler aynı zamanda çağa adapte olan işletmelerin çoğunda birer uzmanlık alanı olarak yerini almaya başladı bile. Dolayısıyla bir şirkete bağlı çalışma ya da bağımsız birer savaşçı olma kararı tamamen size kalmış. Tabi freelance meslekleri sadece yeni mezunlar açısından değerlendirmek de doğru değil. İşsiz kalıp yeniden iş arayanlar, bulundukları işten çok fazla memnun olmayanlar, yaşı kaç olursa olsun çalışmak isteyenler, içinde hep bir girişimcilik tutkusu olanlar.

Dijital dünyanın yeni meslekleri şu anda işgücü açısından ciddi bir ihtiyaç oluşturuyor. Şirketler varlıklarını sürdürebilmek için dijitalleşmek bunun için de dijital çağın kurallarını iyi bilen çalışanlara ihtiyaçları var. Yeni oluşumlar içerisinde işin en başında rol alabilmek çok daha kolaydır. Çünkü şartlar çok daha esnektir. Yaş sınırlaması yoktur, uzun bir iş tecrübesi aramazlar tek şart işinizi iyi yapmanıza bakarlar. Tam da bu noktadaki avantajları kendiniz için fırsatlara dönüştürmekse tamamen sizin elinizde. Freelance olarak çalışmayı düşünüyorsanız önce hangi alanda çalışacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonraki amacınız işin eğitimini almak olmalıdır. Şimdi sizin için derlemiş olduğum freelance meslekler ve eğitimleri geliyor… 

Uzaktan Eğitimle Freelance Mesleklerde Uzmanlaşın 

Bir uzaktan eğitim modeli, serbest meslekler hakkında bilgi edinmenin ve potansiyel olarak hayalinizdeki işe başlamanın harika bir yolu olabilir. Bu eğitim türü ile evinizin rahatlığında kurslar alabilir ve freelance çalışmanın tüm detaylarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca, çalışma dünyası hakkında size değerli bilgiler verebilecek diğer profesyonellerle bağlantı kurabilirsiniz. Hepsinden iyisi, kendi programınızı ayarlayabilir ve kendi hızınızda çalışabilirsiniz; bu, serbest çalışmanın sizin için doğru olup olmadığından emin değilseniz öğrenmenin harika bir yolu olabilir. Bu nedenle, hayalinizdeki işe başlamak için esnek ve uygun maliyetli bir yol arıyorsanız, uzaktan eğitim tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı

Dijital Pazarlama Uzmanı, yeni kurulan işletmenin veya markanın bilinirliğini artıran, yeni müşteriler kazandıran, firmayı dijital platformda tanıtan kişidir. Enstitü’nün ücretsiz ve online olarak sunmuş olduğu eğitim alanında uzman eğitmen tarafından veriliyor ve eğitmen eşliğinde dersler oldukça keyifli ve verimli bir şekilde geçiyor. Dijital pazarlama konusunda uzmanlaşmak için Google Ads eğitimi ile uzmanlık hacminizi genişletebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal Medya Uzmanı, sosyal mecralardaki hesapların yönetimini gerçekleştiren ve sizi, markanızı, hizmetlerinizi, işletmenizi ön plana çıkaran kişidir. Sosyal Medyanın günümüzdeki gücünü düşündüğümüzde iş ilanlarında artık sosyal medya uzmanı arayanların sayısı giderek artıyor. Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitiminde kitleyle kuracağınız iletişimden, kendinizi ön plana çıkarmak için uygulayacağınız stratejiye kadar her şeyi tek tek ve kalıcı bir şekilde öğreniyorsunuz.

Blog Yazarlığı

İnternet üzerinde freelance olarak yapabileceğiniz mesleklerden bir diğeri de blog yazarlığı. Eğer kurumsal web sitelerine dikkat ettiyseniz artık birçoğunun blog sayfası bulunuyor. İşte Enstitü’nün Blog Yazarlığı Eğitimiyle iyi bir blog yazısı nasıl yazılır, iyi bir blog yazarı nasıl olunur, tüm kurallarıyla öğrenerek blog yazarı olarak kendinize yeni bir iş alanı oluşturabilirsiniz.

E-Ticaret

Artık ticaretin bambaşka bir adı var. E-Ticaret ile bir ürün ya da hizmetinizi güvenli ödeme yöntemleri sayesinde kullanıcılara kolaylıkla satabilirsiniz.

Enstitü’den alacağınız E-Ticaret Eğitimi sayesinde e-ticaret sitelerinin kuruluş ve yönetiliş şeklini, e-ticaret ile satış yapma stratejilerini, gelir elde etme şekillerini; satıştan kargoya, stok takibine kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğreniyorsunuz.

Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmeyi sevenler için freelance bir meslek olan Fotoğrafçılık ile profesyonel çekimler yaparak kendinize bir gelir kapısı oluşturabilirsiniz. Fotoğrafçılık Eğitimi sayesinde çekim stratejilerini öğrenip profesyonel fotoğraf makinesi ile harika kareler yakalayabilirsiniz. Bu online eğitimle fotoğraf çekmeye dair birçok şeyler öğrenecek ve doğru bildiğiniz yanlışların yerine doğru bilgileri hafızanıza kazıyacağınız gibi ufkunuzun ve bakış açınızın değişmesiyle birlikte güzel anlar yaşayacaksınız.

İçerik Editörlüğü

İçerik editörlüğü, bulunduğumuz dijital çağda son zamanlarda trend haline gelen mesleklerden bir tanesi. E-ticaret sitelerine, web sitelerine ürettiğiniz kaliteli ve özgün içerikler sayesinde adınızdan sıkça söz ettirebilirsiniz. İçerik Editörlüğü Eğitimi bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için hazırlanan ücretsiz online eğitim. Bir içeriğin nasıl yazılması gerektiğinin yanında bu meslekte kendinize nasıl yer edinebileceğinizin altını çizen eğitim sayesinde freelance olarak içerik ajanslarında ve web sitelerinde online içerik yazarı olabilirsiniz.

Video Editörlüğü

Yazı olarak içerik üretilir de video olarak içerik üretilmez mi? Tabii ki üretilir. Etkili ve bilgilendirici bir video içeriği sayesinde bir Youtuber ya da VLogger neden olmayasınız ki? Video Editörlüğü Eğitimi size kurguladığınız video içeriklerinin başarılı olması için görsel efektlerden montajına kadar her şeyi öğretir. Markaların kendilerini videolar ile anlatmaya ve bunun için de video editörlerine ihtiyacı var.

İnternet Haberciliği

Yeni mesleklerin yanında var olan mesleklerden bazıları da internete adapte oluyor. Bunlardan bir tanesi de internet haberciliği. Enstitü’nün İnternet Haberciliği Eğitimini inleyebilir, bu meslek tam bana göre diyorsanız kaydolabilirsiniz.

Girişimci olmak isteyenler bu eğitim size göre

Belki de tamamen kendi işinizi yapmaya odaklanacaksınız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. O zaman öncelikle girişimci olmak ne demek ve nasıl girişimci olabilirsiniz bunu öğrenerek başlayabilirsiniz. Enstitü’nün Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitimi girişimci olmak isteyenler için iyi bir rehber eğitim niteliğinde.

Online Eğitimde Sınır Yok

Sadece freelance meslekler için değil, özgeçmişinizde diplomanız yanında mesleki eğitim sertifikalarıyla da fark yaratabilir, iş başvurularında şansınızı yükseltebilirsiniz. Ayrıca mülakatlarda başarılı değilseniz Enstitü’nün Mülakat ve CV hazırlama teknikleri eğitimi sizin için bu noktadaki eksiğinizi kapatacak kapsamda hazırlanan bir programdır. Her şeyin çevrim içi dünyaya adapte edildiği Web3 çağında eğitim modeli olarak da giderek popüler olan online eğitim pek çok fırsatı da beraberinde getiriyor.

Enstitü’nün kişisel gelişimden iş dünyasına kadar pek çok alanda uzman eğitmenler tarafından canlı dersler ile verilen eğitimleri en güncel bilgileri içerir ve eğitim sonunda sizi ilgi duyduğunuz alanda nitelikli işler yapabilecek seviyeye getirmeyi amaçlar. İş arıyorum bulamıyorum diye beklerken vakit kaybetmeyin. Enstitü’nün online eğitim programlarından faydalanın.

iş bulamıyorum diyenlere öneriler iş bulmak için online eğitimler iş bulma önerileri freelance meslekler
Banu Cantekin
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
CV Hazırlama Eğitimi
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
15069
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
14099