Close
Mobil Menu Bars

Elon Musk'ın Sorduğu Mülakat Soru ve Cevapları

04 Ağustos 2020, 2542 defa okundu.
Elon Musk'ın Sorduğu Mülakat Soru ve Cevapları
Elon musk, elon musk mülakat, elon musk mülakat soru, iş görüşmesi, mülakat, elon must mülakat soruları,

Dünyanın en zengin 23. kişisi ile mülakat yapacağınızı söyleseler ne hissedersiniz?

İş arama kısmının en gergin anı hiç kuşkusuz mülakat zamanıdır. Görüşmelerin birkaç aşamadan oluşması ve her görüşmenin bir üst düzeydeki kişi ile yapılması ister istemez tedirginliklere yol açar. Şirketlerin politikalarına göre iş teklifi aşaması için CEO ile görüşmeniz gerekebilir. Görüşeceğiniz CEO Elon Musk ise heyecanlanmanız normal. Zira kendisi adaylara zor sorular sormak konusunda oldukça meşhur ve bu konuda da yeterince tecrübeli. SpaceX ilk kurulduğunda binden fazla mülakat yaptığını dile getirmiştir.

Bilindiği üzere SpaceX ilk özel uzay şirketi ve 2002’ den bu yana başarıları artarak devam ediyor. Tam bu nokta da Tesla’yı da unutmamak gerekiyor. Dünya devi Toyota dan sonra ikinci otomobil üreticisi durumunda. Uzay seyahatlerinin mümkün olduğu ve elektrikli araç üretimi yapan bu firmalarda çalışmak herkesin hayali olmuş durumda. Peki mülakatlarında sizi nasıl sorular bekliyor bilmek ister misiniz?

Elon musk, elon musk mülakat, elon musk mülakat soru, iş görüşmesi, mülakat, elon must mülakat soruları,

Elon Musk Mülakat Soruları

İki yıl üst üste çalışılacak en iyi yer ödülünü alan SpaceX’ te işe başlamak için binlerce adayın arasından sıyrılmanız gerekiyor. Mülakata çağırılmayı sağlayan özgeçmişiniz olsa da işe alınmanızı sağlayacak olan yeteneklerinizdir. Bu yüzden size yeteneklerinizi ön plana çıkaracak sorular sorulacağını bilerek hareket etmelisiniz.

Google’ da kısa bir araştırma ile Elon Musk’ın en çok bilmece sormayı sevdiğini öğrenebilirsiniz. “Dünya’nın yüzeyinde duruyorsun. Bir mil güneye, bir mil batıya, bir mil kuzeye yürüdün ve başladığın noktaya geri dönüş oldun. Sen neredesin?” Bu sorunun iki yanıtı bulunuyor ve biraz düşündüğünüzde cevabın Kuzey Kutbu olduğunu doğrudan bulabilirsiniz. Diğer cevabı ise Dünya’nın bir mil çevresine sahip olduğu Güney Kutbu’na yakın bir yerdir. Bir daireye ulaşmak için bir mil güneye doğru yürüyecek, o mil uzunluğundaki dairenin yolunu izleyeceksin ve bir mil kuzeyine başlangıç noktana döneceksin. Ancak ikinci cevabı daha az kişi verebiliyor.

Bu sorunun yanı sıra sormayı sevdiği diğer soru ise, “Bana hayatının hikayesini ve yol boyunca aldığınız kararları ve neden bunları yaptığınızı ve ayrıca çalıştığınız en zor sorunlardan bazılarını ve bunları nasıl çözdüğünüzü anlatır mısınız?” Çünkü Musk’a göre sorunları nasıl çözdüğünüz ile hangi ayrıntıları bildiğinizi açıklayabiliyorsanız aradığı kişi siz olabilirsiniz. Bu yüzden Elon Musk’ın şirketlerinden birine mülakata gidiyorsanız hayat hikayenizi en iyi şekilde hazırlamalı ve ayrıntılarınızı en iyi şekilde sıralamalısınız.

Elon Musk’a göre önemli olan, sorduğu sorulara doğru cevabı vermekten çok nasıl cevap verdikleri. Yani ilgisini davranışınız ile değil, düşünceleriniz ile çekebilirsiniz.

Elon musk, elon musk mülakat, elon musk mülakat soru, iş görüşmesi, mülakat, elon must mülakat soruları,

Stajyer ve Adaylara Sorulan Diğer Mülakat Soruları

Teknoloji dünyasının adından en çok söz ettiren şirketleri SpaceX ve Tesla da çalışmak için zihninizi biraz yormanız gerekiyor. Gelebilecek olan sorular fizik, uzay ve matematik olarak sizi zorlayabilir. Ancak cevaplayabildiğiniz takdirde yeni bir dünyanın kapılarını aralayabilir, Mars’a geziler düzenleyecek ekibin içerisinde yer alabilirsiniz.

Aklınızda ne tür sorular geleceğine dair bir endişe varsa, aşağıdaki sorulara göz atarak kendinizi deneyebilirsiniz.

 • Kompozit nedir?
 • 32 bitlik bir sistemde bir tam sayının boyutu nedir?
 • Null Pointer nedir?
 • Çok büyük, ağır ve çok çok hızlı hareket eden bir nesneyi nasıl güvenli bir şekilde yavaşlatabilirsin?
 • Bir elektrik kablosunu, yukarıdan düşen keskin ve sivri nesneden korumak için nasıl tasarlarsın?
 • Bir ucundan duvara sabitlenmiş ve yere paralel duran bir kiriş düşünün. Kütlesi=m ve uzunluğu=L şeklinde ifade edilsin. Bu kiriş bir kuvvet uygulayan yüke maruz kalırsa, L/4 uzunluğundaki momentum değeri kaç olur?
 • Titreyen bir yüzeye son derece hassas bir malzemeyi nasıl yerleştirirsin?
 • Rakamlardan oluşan bağlantılı bir listedeki bir döngüyü nasıl bulursun?
 • Diziler ve yığınlarla ilgili pek çok veri yapısı bulunuyor. Neden hepsini tek bir kişi yapamıyor?
 • Bir tarafından duvara bağlı bir kiriş düşün, diğer tarafı serbest olsun. Eğer bir kuvvet uygulanırsa bu kiriş neresinden kırılır ve kıran gücü belirlemek için neye ihtiyacın olur?
 • Bir bakır parçaya dokunan bir nikel parçasına yüksek akım uygulandığında ne olur?
 • Yalnızca pop ve push yöntemlerini kullanarak bir yığını nasıl tersine çevirirsin?
 • Sıvı yakıtlı itici roket motoru için gereken, hızlı bir yakıt doldurma sisteminde kullanılacak borunun tasarım sürecini açıkla. Akışkan basıncı hesaplamaları ve yapısal hususlar için eldeki en uygun denklemleri kullandığından emin ol.
 • Uzaydaki herhangi bir şeyin sıcaklığını nasıl ayarlarsın? Ana sınırlayıcı faktör nedir?
 • SpaceX’e başvuru yapan diğer mühendislerden farklı olmanı sağlayan şey nedir?
 • Diyelim ki değişkenini 2 olarak belirlediğiniz bir “Var” değeri olsun. İlk satıra ‘var++’ yazdığınızda karşınıza ne çıkar? Bir sonraki satıra ‘++var’ yazarsanız ne görürsünüz? ‘Var’ son değeri ne olur?

Elon musk, elon musk mülakat, elon musk mülakat soru, iş görüşmesi, mülakat, elon must mülakat soruları,

Musk Şirketlerinin Çalışma Kültürü

Mars’a insan kolonisi taşımayı düşünen bir firma, kulağa bilim kurgu filmi gibi gelse de SpaceX de çalıştığınızda mümkün olduğunu düşünebilirsiniz. Bu nedenle çalışanlar şirketin en büyük hayran kitlesini oluşturuyor. Yapılabilecekleri yerinde görmelerinden dolayı Elon Musk ve projeye inanıyorlar.

Her şirketin çalışanlarını motive etme yöntemleri farklıdır. Bazen bir motivasyon maili gelir, bazen sabah masanda sıcacık bir simit seni bekliyor olabilir. Elon Musk çalışanlarının motive olması için her şeyi bir arada yapıyor diyebiliriz.

 • Network İmkanı: Musk şirketlerinin çalışanları sinemanın ünlü yıldızlarından siyasetçilere, iş ve sanat dünyasından isimlere kadar bir çok farklı kişi ile bir araya gelebiliyorlar. Bu sayede kendileri için network oluşturabiliyorlar.
 • Etkinlik İmkanı: Çalışanları gün sonunda stres atsın diye sinema salonu kapatan bir patron kulağa hoş gelmiyor mu?
 • Masaj Terapisi: İşiniz bir uzay mekiğini fırlatmaksa stres yoğunluğu yaşamanız normal. Fiziksel sıkıntılarınız ve motivasyon düşüklüğünüz varsa masaj terapistlerinden destek alarak kendinizi rahatlatabilirsiniz SpaceX’te.
 • Yiyecek ve İçecek İmkanları: Çalıştığınız sırada ofise pizza ve ikram edilse, kimse hayır diyemez. Musk çalışanlarına yiyecek ve konusunda oldukça cömert davranıyor. Çay ve kahvenizin yanındaki tüm ikramlıklar ücretsiz ve sürekli hazır bulunuyor.
 • Motivasyon Mailleri: Gününüzün güzel geçmesi bazen patronunuzdan gelen bir maile bakar. Motivasyonunuz artar. Tabii ki bu Elon Musk ise çalışma hırsınızın daha da katlanacağı kesin. Bununla da kalmayıp motive edici konuşmaları ile her an iletişimde kalarak verimli çalışmayı artırıyor.

Çalışanları için Elon Musk tam bir lider ve çalışanları ile yakından ilgileniyor. İşe tutkulu, yetenekli ve sürdürülebilirliğe sahip adayları alarak yıllarca birlikte çalışmak istiyorlar ve bunu başarıyla gerçekleştiriyorlar.

Elon Musk Mülakat Sorularını Nasıl Seçiyor?

Musk’ın mülakat soruları bilgiyi davranışsal eylemler test etme üzerine odaklı. Adayların yaşam hikayelerinden yola çıkarak, deneyimlerini, sorunlarını ve özellikle sorunlarını nasıl çözdüğünü anlamaya yönelik oluyor. Bu sayede ayrıntıları ne kadar bildiklerini ölçebiliyor.

SpaceX ve Tesla Şirketleri Mülakatta Nelere Dikkat Ediyor?

İşe alımlarında 6 stratejiye dikkat ediyor. En önemlisi işe alım yapılacak departmanın görüşmeyi kendisi yapması ve diplomayı dert etmemesi. Bunu problemleri nasıl çözdükleri ve sorulan soruları nasıl çözdükleri takip ediyor. Son olarak doğru zihniyeti yani aynı kafa yapısına sahip, en iyi adayı işe almak olarak özetleyebiliriz.

Musk Şirketlerinin Çalışanlarını Motive Etmek İçin Hangi Adımları Uyguluyor?

Her şirketin motivasyon stratejisi zaman zaman benzerlik gösterir. Elon Musk şirket çalışanları için sinema salonu kapatıyor ve şirket içinde tam zamanlı masözler bulunduruyor. Motivasyon mailleri ve konuşmaları ile de çalışanlarını sürekli olarak desteklemekte.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!