Fotoğrafçılık Eğitimi


$4.54$10.69

5,0
113 Ratings
1 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 4 Document
 • 1 Quiz
 • 6 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions
Türkçe
Subscription Duration: 365 Days

Fotoğrafçılık Eğitimi

Yeni bir hobi edinmek ya da amatör olarak ilgilendiğiniz fotoğrafçılığı profesyonel anlamda öğrenmek ister misiniz? Çektiğiniz her yeni kareyle birlikte hayata bakış açınızın da geliştiğini göreceğiniz bu alanda uzmanlaşarak maddi kazanç sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf çekmek her yönden kişiyi zenginleştiren, bakış açısını değiştiren oldukça keyifli bir uğraştır. Fotoğrafla ister hobi olarak uğraşıp anılarınızı geleceğe en güzel şekilde aktarabilir, ister profesyonel bir şekilde uğraşıp kazanç sağlamayı düşünebilirsiniz. Amacımız ne olursa olsun, onu gerçekleştirebilmek için birçok temel bilgiye ihtiyacımız var.  Bu dersin amacı sizlere başlangıç seviyesindeki bilgileri ulaştırmak, pratik çekim bilgileri vererek profesyonel makinayla fotoğraf çekebilmenizi sağlamak, güzel fotoğraflar çekebileceğinize olan inancınızı arttırarak motive etmek, merak ettiğiniz ileri seviye bilgilere de nasıl ulaşabileceğinize dair ipuçları vermek.

Fotoğraf çekmeyi seviyorsunuz ve harika fotoğraflar çekmek istiyorsunuz. Henüz bir fotoğraf makinası almadınız ya da mevcut fotoğraf makinanızla iyi fotoğraflar yakalamak istiyorsunuz. Bu eğitim tam size göre. Fotoğrafçılık eğitimine katılarak fotoğraf çekme konusunda bilmediğiniz birçok konuyu öğrenebilirsiniz. Fotoğrafı çekerken bilinmesi gereken teknikler ve yapılan hataları bu eğitimde öğreneceksiniz.

Fotoğrafçılık eğitimi tüm öğrenciler için uygundur. Amacınız ne olursa olsun bu eğitimde fotoğraf çekme konusunda mutlaka bir şeyler öğreneceksiniz.

Fotoğrafçılık eğitimine katılabilmek için ihtiyacınız olan şeyler

 • Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar.
 • Aktif internet bağlantısı

Fotoğrafçılık Eğitimine Kimler Katılmalıdır?

 • Fotoğraf çekmeye meraklı olan herkes,
 • Makinası olup daha güzel fotoğraf çekmek isteyenler,
 • Profesyonel fotoğraf makinası almayı düşünenler,
 • Bu alana ilgi duyanlar.

Fotoğrafçılık, artık yalnızca profesyonel fotoğrafçıların uğraştığı bir alan değil. En ilgi çekici hobilerden ve bazı alanlar için de en çok aranan yetkinliklerden biri fotoğraf çekebilmektir. Tabii ki çektiğiniz fotoğrafların gözünüzü güzel gözükmesi ve çeşitli işler için doğru fotoğrafı çekmek adına fotoğrafçılık hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü bir fotoğrafı çeken makine değil, bilgiler ışığında fotoğrafçı gözünü kullanan kişidir. Bir bakış açısı oluşturmak ve bunu fotoğraflarınızda yansıtmak, sizin için  paha biçilmez bir deneyim olacaktır. Ayrıca temel düzeyde dahi edineceğiniz fotoğrafçılık bilgilerini geliştirmeniz durumunda amatör ya da profesyonel fotoğrafçılığa da önemli bir adım atabilirsiniz. Fotoğrafçılık programının temel amacı da fotoğraf nasıl çekilir, nasıl çekilmeli ve fotoğraf çekerken nelere dikkat ederek çekmek gerekir gibi önemli sorulara yanıt vermektir. Fotoğraf makinenizin son model olmamasından ya da güzel fotoğraf çekememekten yakınmanıza hiç gerek yok. Edineceğiniz temel seviye bilgilerle doğru bir fotoğrafı nasıl güzelleştireceğinizin detaylarını, Fotoğrafçı eğitmen Filiz Tülü eşliğinde öğrenme olanağına sahipsiniz. Fotoğrafçılık alanında temel bilgileri edinme ve bilgileri geliştirme imkânı sunan fotoğrafçılık eğitimi, hem ilginizi besleyecek hem de profesyonel fotoğrafçılığa ilk adımı atmanıza yarayacaktır. 

What you will learn?

Online temel fotoğraf eğitimi; sizin, fotoğrafçılığın temellerini anlamanızı, elinizdeki fotoğraf makinası veya cep telefonu ne olursa olsun onunla daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır. Fotoğrafçılık teknikleri ve ayarlarına hakim olacak, farklı fotoğraf tiplerine göre (portre, manzara, gezi vb.) nasıl fotoğraf çekecebileceğinizi bileceksiniz. Işığı doğru kullanmayı öğrenerek, cep telefonlarınızla bile güzel fotoğraf çekmeye ve  onları düzenlemeye başlayacaksınız. Fotoğrafçılığı profesyonel olarak yapmayı planlayanlar için de makina ve lenslerin özelliklerini öğrenmeleri, alacakları ekipmana karar verme süreçlerinde yardımcı olacaktır.

Kaliteli ve doğru bir fotoğrafı elde etmek için makineye güvenmek, fotoğrafçılık gözünüzün gelişimine engeldir. Artık temel bilgilerle nasıl fotoğraf çekilir bunu öğrenmek çok kolay. Fotoğrafçılık kursu sayesinde fotoğrafın doğru kullanımlarına vâkıf olacaksınız ve fotoğraf için en önemli kavramlardan biri olan kompozisyonu nasıl fotoğrafa dahil edebileceğinizi öğreneceksiniz. Uzaktan eğitim yoluyla zamandan tasarruf yapabileceğiniz fotoğrafçılık eğitimiyle farklı fotoğrafçılık alanlarını tanıyacak ve hangi alan için hangi tür fotoğrafçılık bilgilerini kullanmak gerektiğini kavrayacaksınız. Ayrıca tüm bu bilgileri nasıl kullanacağınızın altyapısını oluşturan teknik bilgilerden; enstantane, diyafram, ISO, pozlama ve ışık kullanımına dair ayrıntı konuları da eğitim sürecinde öğreneceksiniz. Fotoğrafçılık alanı için olmazsa olmaz ekipmanlardan biri olan lensleri ve çeşitlerini de eğitim içeriğinde yer alıyor. Fotoğraf için ışık nasıl kullanılır ve ışığın olmadığı durumlarda hangi ekipmanları kullanmak gerekir sorularına da eğitim boyunca yanıt alabileceksiniz. 

Fotoğraf programından edineceğiniz bilgilerle, doğru fotoğrafın ne olduğunu bilerek anlamlı fotoğraflar elde edebileceksiniz. Ayrıca fotoğraf düzenleme programlarını da öğrenerek işin içine biraz daha dahil olma hissini yaşayacaksınız. Edindiğiniz bilgileri kullanarak pratiğini geliştirebilir ve kaliteli fotoğraflarınızla sosyal medya hesaplarınızı da süsleyebilirsiniz. 

Topics of Education

 • Fotoğraf makinasının çalışma prensibi / çeşitleri
 • Makinanın bileşenleri nelerdir?
 • Diyafram, estantane ve iso nedir? Aralarında nasıl bir etkileşim vardır
 • Netlik ve alan derinliği nedir?
 • Pozlama nedir?
 • Işık bilgisi / kelvin / renk?
 • Işığın yetersiz olduğu ortamlarda kullanılan teknikler
 • Çekim teknikleri
 • Objektifler ve etkileri
 • Fotoğraf düzenlemede kullanılan teknolojilere genel bakış

FAQs About Education

Fotoğrafçılık Programı Eğitim Süresi 

Uzaktan eğitim aracılığıyla verilen fotoğrafçılık kursu, 22 günlük abone süresine sahip. 22 gün boyunca eğitimde yer alan içerik ve konulara erişiminiz devam ediyor. Normal eğitim süreci ise 5 günden oluşmaktadır. 5 gün boyunca canlı ders ve video ders içeriklerini izleyerek hafta sonu olan sertifika sınavına hazırlanabiliyorsunuz. 

Fotoğrafçılık Eğitimi Ders İçerikleri Nelerdir?

Fotoğrafçılık programını, fotoğrafçı eğitmen Filiz Tülü vermektedir. İleri düzey fotoğrafçılık ve ürün fotoğrafçılığı eğitimlerini de veren Filiz Tülü, profesyonel fotoğrafçılık birikimini siz kursiyerlerle paylaşmaktadır. Kişisel sergilere de sahip eğitmen Filiz Tülü, fotoğraf çalışmalarında edindiği profesyonel bilgilerini eğitim sürecinde de göstermektedir. Temel düzey fotoğrafçılık programında da temel fotoğraf kullanımına dair bilinmesi gerekilen teknik bilgileri öğrenme imkânına erişeceksiniz.

Fotoğrafçılık programının ders içerikleri uzaktan eğitim aracılığıyla verilir ve eğitmenle canlı ders ortamında bir araya gelinir. Uzaktan eğitim fotoğrafçılık programında; canlı ders dışında, 22 gün boyunca izleyebileceğiniz canlı ders video tekrarları yer almaktadır. Ayrıca ders içi materyaller de eğitimi kolayca kavrayabilmeniz için yararlı içerikler sunmaktadır. Fotoğrafçılık pratiği için eğitmenin verdiği ödevi yapabilir, sertifika sınavına hazırlanmak için deneme sınavlarını çözebilirsiniz. Yine canlı ders aracılığıyla eğitmene fotoğrafçılık ile ilgili aklınıza takılanları sorabilir ve ders forumunda tartışma açabilirsiniz. İşin mutfağını bilen bir fotoğrafçıdan eğitim alarak verimli ve kaliteli bir kurs süreci geçirmek için ders içi materyalleri incelemeniz ve ödevi yapmanız gerekir.

Fotoğrafçılık Kursunu Alanlar Nerelerde Çalışabilir?

Profesyonel fotoğrafçılık alanı için temel bilgileri kullanabilmek çok önemlidir. Temel fotoğrafçılık bilgilerini kullanarak kendisini geliştiren kursiyerler şu alanlarda çalışma olanağına sahiptir:

 • Fotoğraf Stüdyoları
 • Reklam ve Sosyal Medya Ajansları
 • Halkla İlişkiler Departmanı
 • Basın-Yayın Kuruluşları
 • Freelance Stok Fotoğrafçılığı
 • Ürün Fotoğrafçılığı
 • Etkinlik Şirketleri
 • Organizasyonlar
 • E-Ticaret Şirketleri

Fotoğrafçılığın alt dallarında çalışmak için öncelikle işin mutfağına öğrenmek gerekir. İşin mutfağını öğrenmek ise eğitimle mümkündür. Fotoğrafçılık programı ve sertifikası alarak fotoğrafçılık ile alakalı alanlarla çalışabilir ve kendinize ek bir iş bulabilirsiniz. Stok ve e- ticaret ile ilgili alanlarda ürün fotoğrafları çekebilir ya da freelance çalışabilirsiniz. Yine fotoğrafçılığınızı daha da geliştirerek reklam, yemek, etkinlik ve düğün fotoğrafçılığı dallarına adım atabilirsiniz. Fotoğraf stüdyolarında fotoğrafçı asistanı olarak iş yapabilir ve çeşitli durumlarda fotoğraf çekebilirsiniz. Reklam ve sosyal medya ajanslarında bazı işler için istenen fotoğraf çekimlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Fotoğrafçılık Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Eğer profesyonel fotoğrafçılığa adım atmak ve kendinizi alanda geliştirmek istiyorsanız öncelikle temel ve daha sonra da ileri seviye fotoğrafçılık bilgileri edinmek şart. Ayrıca fotoğrafçılık bölümünde okumak ve yetenek sınavlarına hazırlamak için de öncelikle temel bilgileri öğrenerek kendinizi geliştirmeniz gerek. Yine belli başlı alanlarda fotoğraf çekme becerisi, istenen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle halkla ilişkiler, reklamcılık, sosyal medya ve e-ticaret alanlarında bir iş edinmek için fotoğrafçılık sertifikasına ve fotoğraf çekme becerisine sahip olmak işe alım için öncelikli olabiliyor. Fotoğrafçılık eğitim sertifikası, yetkinliğinizi kanıtlar ve becerinizi CV’nize yazma imkânı yaratır. Günümüzde fotoğrafın kullanım alanı epey geniş ve birdenbire sizden işiniz için fotoğraf çekmeniz istendiğinde bunu belgeleyerek kendinizi gösterebilmeniz sizi de rahatlayacaktır. 

Fotoğrafçılık alanında profesyonel bir kariyer için istenebilen fotoğrafçılık sertifikası, fotoğrafçılık alt dallarında çalışmanıza da önayak olur. Örneğin stok fotoğrafçılığı için temel düzey fotoğrafçılık bilgilerinizi kullanmanızın yeterli olduğu durumlar vardır.

Alacağınız sertifika, profesyonel kariyer başlangıcınız için önemli yapı taşlarından biri olurken kendi kendinizin gözünde de bir kazanım elde etme hissini yaşatır. Eğitim sertifikasının gerçekten işe yaraması adına edindiğiniz bilgileri pratiğe dökmeli ve eğitmenin verdiği bilgileri geliştirmeniz gerekir. Sertifika sınavı sonrasında alacağınızın belgeyi mutlaka cv’nize yazın. Önemli bir yetkinlik belgesi olan fotoğrafçılık sertifikası, fotoğrafçılık ile ilgili alanlara daha kolay girebilmenize yarar ve alanda umursanmanızı sağlar. Eğitimde edindiğiniz bilgileri daha ileri bir seviyeye getirerek profesyonel fotoğrafçılık adımını atmak için eğitim ile beraber alacağınız fotoğrafçılık sertifikası, size yeni bir uğraş ve işinize yarayacak bir alan yetkinliği kazandıracaktır.

Profesyonel fotoğrafçılık dersleri alarak daha kaliteli çekimler yapabilirsiniz. Sahip olduğunuz cihaz dijital veya klasik mekanik özellikle fotoğraf makineleri olabilir. Hangi makineyi kullanırsanız kullanın sizin için ideal bir profesyonel fotoğrafçılık dersleri veren sertifika programı mutlaka vardır. 

Kişisel gelişim veya mesleki gelişim amacıyla fotoğrafçılık derslerine katılabilirsiniz. Bu sayede sadece iyi bir çekim yapmak için ihtiyacınız olan teknikleri öğrenmiş olabilirsiniz. Eğer bir gazeteci veya fotoğraf çekmeyi gerektiren başka bir meslekte çalışıyorsanız fotoğrafçılık dersleri sizin için mesleki gelişim sağlayacak ve mesleğinizde daha iyi bir konumda olmanıza sebep olacaktır. 

Zamanım Yok Diye Üzülmeyin

Eğer yoğun bir iş hayatınız varsa ve profesyonel fotoğrafçılık dersleri için vakit ayıramıyorsanız üzülmeyin. Çünkü online eğitim programları size bu konuda büyük kolaylık sağlıyor. 

Online eğitim olarak verilen eğitimler web siteleri üzerinden verilir. Bu nedenle sertifika programına fiziki olarak katılım söz konusu değildir. Bütün dersler video formatındadır. Katılımcılar internete bağlanan bir mobil cihaz ile de bu sertifika programlarına katılabilir ve videolardan profesyonel fotoğrafçılık dersleri alabilirler.

Ücretsiz ve Masrafsız Online Eğitim Programı

Eğitim uzaktan olduğu için katılımcılar bulundukları mekanlardan katılabiliyor ve herhangi bir ulaşım masrafına mecbur kalmıyorlar. Çok kolay katılım sağlanabilen ve masrafsız olan sertifika programı, aynı zamanda kendisi de ücretsiz olarak verilen bir programdır. Enstitü kuruluşunun web sayfasına giriş yaptığınızda sizden üyelik için bir ücret talep edilmemektedir. 

Ücretsiz olarak kayıt yapabileceğiniz Enstitü, birçok alanda kişisel gelişim sertifikası veren bir kuruluştur. Bazı farklı kuruluşlar ile yapılan anlaşmalar ile anlaşma yapılan kuruluşlara ait sertifikalar da Enstitü tarafından verilmektedir. 

Enstitü tarafından verilen bütün sertifika programları ücretsizdir. Bu nedenle iienstitu.com adresinde yayımlanan herhangi bir sertifika programına kayıt yaptırmaktan korkmanıza gerek yoktur. 

Mezuniyet Dereceniz Ölçülüyor

Mesleki gelişim ve kişisel gelişim konularında hazırlanmış videoların hepsi açık ve ulaşılabilir konumdadır. Bu videolardan hangisini isterseniz dinleyebilir ve o alanda sertifikasyon programına katılabilirsiniz. 

Bütün dersleri aldıktan sonra Enstitü tarafından bir sınava tabi tutulursunuz. Bu sınav sayesinde aldığınız derslerin ne kadar etkili olduğunu hem siz hem de kuruluş tarafından test edilmiş olur.

Aldığınız profesyonel fotoğrafçılık dersleri sayesinde başarı grafiğiniz mezun olduktan sonra açık bir şekilde yukarıya doğru evrileceği için profesyonel fotoğrafçılık konusunda çevrenizde fark edilir bir duruma gelirsiniz. 

Alanında uzman ve eğitim almış kişiler tarafından verilen dersler ile siz de iyi ve profesyonel bir fotoğrafçı olabilir ve sanatsal fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz.

More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments All (113)
Course Rating 5,0
Ümmü Gülsüm Çalargün
20 Mart 2022
5.0

Hocama çok teşekkür ediyorum.Gayet başarılı bir anlatım,akıcı ve sıkılmadan ilerlediğimiz bir süreç oldu.

Gülcihan ÖZKAN
12 Ocak 2022
5.0

Teşekkür ederim, videolarınızı izledikçe hem fotoğraf sanatını hem de sizi daha çok sevdim. İlk fırsatta diğer derslerinize de katılmak istiyorum. Sevgiler...

Naci Gökmen
03 Ocak 2022
5.0

Fotoğrafçılık hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız bile bu kurs size çok güzel bir temel atacaktır. Hocamızın sektördeki tecrübesi ve anlatım şekli size profesyonel fotoğrafçılık hakkında çok şey katıyor ve sıkmıyor. Hocamıza fotoğrafçılığa olan ilgimi artırdığı için teşekkür ederim.