AnasayfaBlogSiyasal İletişimde Sosyal Medya
Sosyal Medya

Siyasal İletişimde Sosyal Medya

18 Haziran 2019
Siyasal İletişimde Sosyal Medya

Siyasal iletişim ülkeyi, devleti ve insanları yönetme iddiasında olan siyasetçilerin kendi ideolojilerini, politikalarını iktidara taşıyacak olan kitlelere duyurmak, benimsetmek ve kimi zaman harekete geçirmek üzere çeşitli iletişim tür ve tekniklerini kullanmaları demektir.

Siyasal iletişim başlangıçta yüz yüze görüşmeler, toplantılar, yürüyüşler, mitingler gibi eylemlerin yanı sıra el ilanı ve afiş şeklinde yapılmıştır. Bu klasik olarak adlandırılan yöntemlere 1960’lı yıllardan itibaren profesyonel pazarlama teknikleri dahil olmuş, gazete, dergi, sinema ve TV mecraları uzun yıllar boyunca propaganda araçları olarak etkin bir şekilde kullanılmıştır.

Sosyal Medya Devrimi

Hayatımızdaki kolaylık sosyal medya, ilk olarak 2007 yılında Barack Obama tarafından siyasal iletişim aracı olarak kullanılmış ve başarılı olmuştur. Seçimlerde kullandığı “Yes, We Can” isimli video 17 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Partililerce paylaşılan videoların toplam izlenme süresi 14 milyon saati bulmuştur. Sosyal medya bu etkisi ve başarısı nedeniyle bütün dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İnternetle hayatımıza giren yeni medya teknolojileri ise insanların bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmalarını ve karşılıklı iletişim kurmalarını sağlamıştır. Özgür ortam, kolay erişim ve kullanım, ucuz maliyet ve Web 3.0 teknolojisiyle de yaşanan bir ortam haline gelmiştir. 

Günlük hayatın vazgeçilmez bilişim devleri olan Facebook, YouTube, Twitter, Google, Instagram gibi sosyal medya ağları, Web 2.0 ile Web 3.0 teknolojilerinin ürünüdür.Siyasal iletişim açısından internet kullanıcıların etkileşimli olarak geri dönüşüm ve içerik üretimine olanak sağlaması ile geleneksel kitle iletişim araçlarından ayrılmakta ve kullanıcılarına daha avantajlı bir ortam sunmuştur.

İnternet siyasal iletişim alanında sağladığı bu imkânlar nedeniyle siyasal katılım düzeyini arttırarak demokratik gelişime de katkı sağlamaktadır. Siyasal haber, bilgiye ve aktörlere daha kolay ulaşabilen bireyler siyasetle daha yoğun ilgilenmeye başlamıştır. 
Büyük maliyetler nedeniyle diğer kitle iletişim araçlarında yer bulamayan küçük siyasi partiler kendilerini ifade edebilecekleri bir zemine kavuşmuşlardır. Böylece internet kamusal alanda farklılıkların temsil edilmesine de imkân sağlamıştır.

Hızlı Ucuz Ve İnteraktif

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve yeni medya teknolojilerinin kullanımındaki artış, siyasal aktörler tarafından çabuk keşfedilmiş ve siyasal iletişim amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Sosyal medya ve hayatımıza etkileri olduğu gibi tabi ki yanlış ve bilinçsiz kullanımı sonucu oluşabilecek olumsuz etkileri de mevcuttur. Ama sosyal medya interaktif özelliği ile siyasal iletişime olumlu yönden farklı bir boyut kazandırmıştır.

Seçmenleriyle daha kolay ve çok sayıda yüz yüze iletişime kavuşan siyasi aktörler geri bildirimlerle kampanyalarının eksiklerini görüp tamamlama ve yanlış anlamaları çabucak düzeltme imkânı bulmuşlardır. Bu kanallar üzerinden düzenledikleri anketlerle kamuoyu eğilimlerine dair ipuçlarına çok kısa sürede ulaşabilir olmuşlardır. Tüm yaygın olan sosyal medya platformları aynı amaç ve yöntemlerle kullanılmakta. Siyasi aktörler bu platformlarda kısa metin ve görsellerle takipçilerine ulaşabilmektedir.

Siyasi Aktörler ve Sosyal Medya

Türkiye’de ise 2007 yılı seçim kampanyalarında radyo ve televizyon kullanımına getirilen sınırlandırmalar, bu konuda herhangi bir sınırlamanın olmadığı internetin yükselişe geçmesini sağlamıştır. Bu seçim kampanyasında YouTube’a 10 binden fazla görüntü yüklenmiştir. Siyasi partiler reklam filmleri dışında mitinglerini, seçmen ziyaretlerini ve parti toplantılarını bu platformlarda yayınlamış ve taraftarlarının paylaşımlarıyla da milyonlara ulaştırmıştır. Hatta büyük medya guruplarının tekelini kırarak 3G ile bireysel ya da kurumsal olarak canlı yayın yapmaya bile başlamışlardır.

Youtube ile siyasal iletişimdeki önemi anlaşılan sosyal medya platformları siyasi aktörler tarafından seçim faaliyetleri dışında da kullanılmaktadır. Sade vatandaş olarak yaptıkları bireysel paylaşımlarını da siyasal iletişim zeminine oturtmaktadırlar. Siyasal aktörlere siyasal iletişim anlamında yeni imkanlar sunan sosyal medya, kitle iletişim araçlarına göre daha ayrıcalıklı bir konum kazanmıştır. İnteraktif internetin sağladığı yeni medya teknolojileri, düşük bütçelerle ve editöryel bir düzenlemeye ihtiyaç duymaksızın, özgür iletişim imkanı veren araçlar olarak siyasal iletişimin vazgeçilmezleri haline gelmiştir.

Bilinçli ve profesyonelce kullanıldığında vizyonumuzu geliştirmemize yardımcı olarak sosyal medya kanallarında kişisel marka olmamızı sağlarken en son gelişmelerden ve yeniliklerden bizi haberdar ederek yeni dijital dünya düzenine en hızlı şekilde adapte olmamızı sağlar. Sosyal medya üzerine İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online eğitimler veriyor. Alacağınız bir Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi mutlaka size fayda sağlar.

sosyal medya siyasal iletişim medya iletişim siyasi online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.