AnasayfaBlogEndüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü

25 Nisan 2021
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği

Toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, teknik bir ürün geliştirilmesi amacıyla yapılan tüm faaliyetlere tasarım denmektedir. Tasarım çok farklı alanlarda kullanılabilir. Bunlardan biri de endüstriyel tasarımdır. Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, tasarımın hem görsel, estetik yönü hem de teknolojik, işlevsellik, kullanılabilirlik, sürdürülebilirlik, imal edilme gibi mühendislik yönüyle ele alır. Endüstriyel tasarım, bu iki mühendislik ve estetik alanını birleştiren ve birlikte uygulamayı amaçlayan bir mühendislik dalıdır.

Bu tür bilgilere sahip bir mühendis inovatif tasarımlar yaparken, dayanıklılığı ve imal edilebilirliği de dikkate alarak çalışmalarını yürütür. Böylece de her alanda kullanabileceği üstün özellik ve yeteneklere sahip bireyler, çalıştıkları sektörde fark yaratacak çalışmalar içinde olmayı hedefler. Endüstriyel tasarım mühendisliği bölümü; ülkemizin ihtiyaçlarına uygun, uluslararası standartlarda ve iyi eğitim almış endüstriyel tasarım mühendisleri yetiştirmeyi amaçlar.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Nedir?

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümü; mekanik, elektrik, kimya, tekstil, nükleer, imalat, sistemler ve yapısal mimari gibi çok farklı mühendislik disiplinleri içinden herhangi birinde bulunacak mühendislerin yetiştirildiği multidisipliner bir akademik disiplindir. Endüstriyel tasarım mühendisleri teknik bilgileri ve görselliği bir araya getirir. Karmaşık bilimsel ve matematiksel tekniklerin kullanılmasını içeren ürünler ve sistemler üzerinde çalışmalar yürütür. Toplumun ihtiyaçlarını gidermek için çözümler geliştirmeye çalışan mühendislik dalı,  fiziği ve bilimlerini kullanmayı amaçlar.

Endüstriyel tasarım mühendisliği bölümü, sayısal puan türüne göre tercih yapacak öğrencilerin seçebileceği 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümüne genel liselerden veya Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarından öğrenci kabul edilmektedir. Meslek lisesinden mezun olan öğrencilere 1 yıl süreli bir hazırlık eğitimi uygulanmaktadır. Bölüm öğrencileri eğitimini başarılı ile tamamladıktan sonra Endüstriyel Tasarım Mühendisi unvanına sahip olur.

Bölümü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması beklenir. Bunlar; sağlıklı iletişim kurabilme ve kendini ifade edebilme yeteneğine sahip olmak, matematiksel alana ilgi duymak ve yetkinliğe sahip olmak, karmaşık sistemlerle uğraşabilmek ve problem çözme becerisine sahip olmak, takım çalışmasına uyumlu olmak ve yönetimini sağlayabilmek, yenilikçi bakış açısına sahip olmak, inovatif fikirler üretmeye açık olmak, araştırmayı sevmek, disiplinli bir şekilde çalışmak gibi önemli özelliklerdir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Özel ve kamu sektöründe çok çeşitli iş imkanı elde edebilen mezunlar, kendi işlerini de kurabilme şansına sahiptir. Her sektörün ihtiyacı olan tasarım ihtiyacını mühendislik teknik bilgileri birleştirmeyi başaran bölüm mezunları kamu kuruluşlarını tercih edebilir. Kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen mezunlar KPSS’den kendilerinden istenen puan ile başvuru yapması gerekir. Mezunlar, sanayide ortaya çıkan yeni gelişmeler ve yapılanma ile birlikte birçok alanda iş imkanlarına sahip olmaya başladılar. Endüstriyel tasarım mühendislerinin çalışma alanları aşağıdaki gibidir.

 • Otomotiv Endüstrisi,

 • Uçak ve Gemi İmalat Endüstrisi,

 • Makine İmalat Endüstrisi,

 • Kalıp ve Yedek Parça Üretim Sanayii,

 • Mobilya Sektörü,

 • Cam ve Seramik Sektörü,

 • Savunma Sanayii,

 • Döküm Sanayii,

 • Biyomedikal ve Tıbbi Malzeme Üretim Sanayi,

 • Toplu Taşıma Araçları Üretim Sanayii,

 • Plastik Teknolojisi Ürünleri Sektörü

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

Endüstriyel tasarım mühendisi, bir ürünün çalışmasını aynı zamanda amacına uygun olmasını sağlayan kavramsal ve ayrıntılı tasarımlar geliştirmek için çalışmalarını yürütür. Amaç toplumun gereksinimlerine uygun olan ürünleri tespit etmek, üretmek, geliştirmektir. Çalışma alanları oldukça geniş olan endüstriyel tasarımcıların, görev ve sorumlulukları arasında küçük değişiklikler olmakla birlikte, temel görevleri değişiklik göstermez.

Endüstriyel tasarım mühendisleri hem bir firmaya bağlı kalarak hem de imalatçıya tasarım yaparak, çalışmalarını devam ettirebilir. Bağımsız çalışan tasarımcılar, ürün tasarımı hakkında daha esnek olurken, bir firmaya bağlı çalışan tasarımcılar marka görünümü yaratmak amacıyla görev alırlar. Endüstriyel Tasarımcının görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Tasarlanacak ürünleri belirlenen hedef kitlenin ihtiyaçlarına ve beklentilerine uygun bir şekilde tasarlamak.

 • Tasarımın gereksinimlerini belirlemek ve harekete geçmek için müşteri koordinasyonunu sağlamak.

 • Diğer mühendislik dalları çalışanları ile birlikte hareket etmek, tasarlanan ürünün makul maliyetle üretilmesini sağlamak için çalışmalar yürütmek.

 • Ürünün pratikliğini, kullanılabilirliğini ve güvenliğini denetlemek.

 • Ürün hataları varsa belirlemek, yeni düzenlemeler yapmak.

 • Mevcut ürünlerin verimliliğini arttırmak, geliştirmek için yeni çalışmalar yapmak.

Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Endüstriyel tasarım bölümünü tercih edecek adaylar öncelikle eğitim yaşamları boyunca karşı karşıya kalacakları dersleri merak eder. 4 yıllık eğitim süreleri boyunca birçok bilimin bir araya gelmesini sağlayan bir ders yapısı ile eğitimlerini tamamlarlar. Kariyerlerine yön verirken aldıkları eğitimin yanı sıra ileride çalışma imkanı bulabilecekleri kurumlar hakkında da bilgi sahibi olacakları şekilde tasarlanmış bir bölümdür.

Üniversitelere göre değişim göstermek kaydı ile staj zorunlulukları bulunabilir. Bölüm, kariyerlerinde başarılı olabilecek, bilgi ve beceri ile mezun olacak nitelikli çalışanların yetişmesi için tüm imkanları kullanmaya çabalar. Bölümüm gerekleri yerine getirip, 4 yıl boyunca tüm derslerden başarı ile geçen öğrenciler, endüstriyel tasarım mühendisliği lisans diploması almaya hak kazanır. Bölümden mezun olanlara endüstriyel tasarım mühendisi unvanı verilir. Öğrencilerin eğitimleri boyunca karşı karşıya kalacakları dersler aşağıdaki gibidir.

 • Temel Tasarım,

 • Tasarım Mühendisliğine Giriş,

 • Bilgisayar Destekli Teknik Resim,

 • Ürün Tasarımı,

 • Mühendislik Tasarımı,

 • Tasarımda Eskiz ve Çizim Teknikleri,

 • Model ve Prototip Geliştirme Teknikleri,

 • Ergonomi,

 • İnovasyon ve Yaratıcılık,

 • Akışkanlar Mekaniği,

 • Sistematik Tasarımı,

 • Tasarım Proje Yönetimi

Endüstriyel Tasarım Mühendisi Nedir?

Günümüz teknolojisinin sağladığı imkanlar göz önünde bulundurulduğunda; özgün, yararlı, inovatif, yüksek teknoloji ürünü, az enerji tüketen, çevreye duyarlı gibi özelliklere sahip endüstriyel ürünler yaratmak ve geliştirmek hem üretici hem de tüketici açısından çok önemlidir. Bu tür ürünler geliştirilmesi amacıyla tasarımcılar yetiştirilmesi de oldukça önemlidir. Tüm bu ihtiyaçlara cevap vermek üzere yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerde bazı programlar oluşturulmuştur. Bunlardan bir tanesi de endüstriyel tasarım mühendisliğidir.

Endüstriyel tasarım mühendisi, genel mühendislik tasarım bilgisi ile endüstri ürünleri tasarım yeteneğini bir arada kullanabilen kişilerdir. Endüstriyel ürün geliştiren ve üretilen tüm sektörlerde görev alabilirler. Çalışma alanları oldukça geniş olan mühendislere daha çok özel sektörde rastlamaktayız.

Toplumsal bir talep ya da ihtiyacı karşılamak üzere teknik bir ürün veya mamül geliştirmek üzere yürütülen faaliyetlere tasarım adı verilmektedir. Tasarım farklı açılardan ele alınır. Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, tasarımın hem görsel ve estetik yönünü hem de mühendislik yönünü ele alan bir disiplindir. Endüstriyel tasarım mühendisi, ürünün biçimini ve özelliklerini belirleyerek üretime hazır hale gelmesini sağlar.

Endüstriyel tasarım mühendisliği; çeşitli alanlarda görev yapabilecek mühendislerin yetiştirildiği multidisipliner bir mühendislik dalıdır. Bu alanlar şu şekilde sıralanabilir; mekanik, elektrik, kimya, tekstil, imalat ve yapısal mimari gibi farklı mühendislik dallarıdır. Endüstriyel tasarım mühendisleri, bilimsel ve matematiksel tekniklerin kullanılmakta olduğu ürünler ve sistemler üzerinde çalışmalar geliştiren kişileridir. Toplum için çözümler geliştirmek üzere mühendislik fiziği ve bilimlerini kullanmakla yükümlü kişilerdir.

Endüstriyel tasarım mühendisliği bölümü üniversitelerde 4 yıllık lisans eğitimi sağlar. Bu bölüm yalnız sayısal puan türünden seçim yapan öğrencileri kabul eder. Mühendislerin eğitimleri tamamlandıktan sonra da kendilerini sürekli geliştirmeye devam etmeleri gerekir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisi Ne İş Yapar?

Endüstriyel tasarım mühendisi, bir ürünün çalışmaya hazır hale gelmesini sağlayan aynı zamanda amacına uygun olmasından sorumlu olan kişidir. Kavramsal ve ayrıntılı tasarımlar geliştirmekten sorumludur. Çalışmaları sırasında genellikle bir mühendis ve diğer tasarımcı ekiple birlikte çalışmalarını yürütür. İhtiyaçlarını karşılamaya yönelik ürün konseptini ve teknik özelliklerini geliştirir. Sorumlulukları çalıştıkları alana göre çeşitlilik gösterebilir. Temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • İhtiyaçları belirlemek üzere talepleri iyi bir şekilde değerlendirirler.

 • Mevcut projeleri ya da bileşenleri nasıl geliştireceğine dair araştırmalar yapar.

 • Bilimsel ve mühendislik ilkelerini anlaşılacak şekilde özetleyerek, teknik raporlar hazırlar.

 • Yeni projelerin; konseptini, şartnamesini ve geliştirilmesini kapsayan çalışmalar yapar.

 • Bileşenleri estetik yönden, malzemeleri açısından ve işlevsellik olarak tasarlar.

 • Projeleri tasarlar ve çeşitli programlar kullanarak, görselleştirir.

 • Model oluşturur, prototip çıkarır ve testler yapar.

 • Kalite, verimlilik ve maliyet analizleri yapar.

 • Projelerin zamanında ve projeye uygun şekilde teslim edilmesi için planlama yapar.

 • Mühendis ekibini yönetir.

Endüstriyel Tasarım Mühendisi Maaşları

Endüstriyel tasarım mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler; çalıştıkları kuruma, deneyim sürelerine ve kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak farklı maaşlar kazanabilirler. Sektörde ne kadar maaş kazanacağınız öncelikle size sonrasında kurumun özelliklerine bağlıdır. Her mühendislik dalında olduğu gibi bu mühendislik alanında da kazanacağınız tecrübelerle, edindiğiniz bilgilerle ve mesleki yeterliliğinize bağlı olarak kurum ve kuruluşlarda yüksek maaş ile çalışma imkanı elde edebilirsiniz. Mühendislerin çalıştığı kurum ve yer aldıkları pozisyon maaşlarına büyük oranda etki eder.

Mezunlar genellikle otomotiv ve otomotiv yan sanayi, Uçak ve gemi imalat sanayi, Makine imalat ve kalıp sanayi, Mobilya sanayi, Cam ve seramik sanayi, Savunma sanayi, Döküm sanayi gibi alanlarda çalışmalarını yürütmektedir. Aşağıda endüstriyel tasarım mühendisinin maaşlarını detaylı olarak sıraladık.

 • Ülkemizde Endüstriyel tasarım mühendisliği bölümünden mezun olan pek çok kişi özel sektörde, 2.950 TL ile 5.200 TL arasında maaş kazanır.

 • Kendi alanında en az 2 yıl tecrübe sahibi olan bir Endüstriyel tasarım mühendisi, 4.200 TL ile 6.000 TL arası maaş elde eder.

 • Alanında 5 yıl ve daha fazla tecrübe edinmiş mühendisler ise, 6.200 TL ile 10.500 TL arasında maaş alma imkanına sahiptirler.

Endüstriyel Tasarım Mühendisi Nasıl Olunur?

Endüstriyel tasarım mühendisliği bölümü 4 yıllık eğitim veren bir lisans programıdır. Ülkemizde Gazi Üniversitesi, Erciyes üniversitesi ve Karabük üniversitede bu bölümden eğitim alma imkanına sahipsiniz. Bu mühendislik dalında temel mühendislik derslerine ek olarak bir de tasarım dersleri verilmektedir. Aldığınız mesleki dersler içinde; tasarımın teknik resmini çizme, ürün dayanıklılığı ve çeşitli bilgisayar programları ile alakalı pek çok ders yer almaktadır. Endüstriyel tasarım mühendisi olabilmek için temel mühendislik derslerini almanız şarttır.

Endüstriyel tasarım mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler daha çok özel sektörde çalıştığı görülmektedir. Özel sektörde çalışmanın yanı sıra isterseniz yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra üniversitelerde öğretim görevlisi olarak da görev alma imkanına sahipsiniz. Bunun yanında KPSS’ye katılarak, kamuda çeşitli pozisyonlarda çalışma imkanı da elde edebilirsiniz. Endüstriyel tasarım mühendislerinin tercih edeceği kariyer yollarında biri de akademik kariyerdir. Endüstriyel tasarım mühendisinin sahip olduğu teknik bilgilerin ve mesleki bilgilerin yanı sıra bazı önemli niteliklere de sahip olması beklenir. Bu nitelikler aşağıdaki gibidir.

Ürün tasarlayıcılarının inovatif ve yaratıcı düşünme becerisi göstermesi beklenir.

Yeni bir ürün ortaya çıkarmak veya mevcut ürünü geliştirmek için titiz, dikkatli ve detaylara önem veren bir çalışma ortaya koymaları gerekir.

Ortaya çıkan tasarımın göze hoş görünmesi de oldukça önemlidir. Dolayısı ile estetik yönlerinin gelişmiş olması gerekir.

Piyasada daha önce görülmemiş bir ürünü sergilemeleri gerekeceği için öngörü sahibi olmaları beklenir.

Endüstriyel tasarım mühendislerinin ikna kabiliyeti yüksek olmalı ve özgüven sahibi olmalı beklenmektedir.

Çalışmalarını diğer mühendisler ve tasarım ekibi ile yürütecekleri için ekip çalışması için uyum göstermeleri beklenir.

Teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip etmeleri gerekir.

İletişim gücü yüksek olmalıdır.

Sektörel gelişmeleri takip etmeli, gerekli görüldüğünde hızlı bir şekilde uygulamaya geçirme becerisi sergilemeleri gerekir.

endüstriyel tasarım mühendisliği endüstriyel tasarım mühendisi endüstriyel tasarım endüstriyel tasarım mühendisi nedir endüstriyel tasarım mühendisi ne iş yapar endüstriyel tasarım mühendisi maaşları endüstriyel tasarım mühendisi nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209