AnasayfaBlogBilgi Teknolojileri Nedir?
Bilişim

Bilgi Teknolojileri Nedir?

09 Aralık 2019
Bilgi Teknolojileri Nedir?

Bilgi teknolojileri, hayatımıza bilgisayar gibi akıllı teknolojilerin girmesiyle büyük önem taşımaya başladı. Peki nedir bu bilgi teknolojisi? Her türlü veriyi oluşturmak ve bu verilere ulaşmak için kullanılan bir sistemdir. Bilgi aktarımı için bütün imkanları kullanır. Genellikle bilgisayar, akıllı telefon işletim sistemleri ve bunların ağlarını tanımlamak için kullanılır. İnsan emeğini ve maliyeti azaltacak çözümler bulmaktadır.

İşlerin daha pratik, verimli ve sistematik ilerlemesini sağlamak için yeni araçlar üretir. Bilgiye dayalıdır. Veriler, uygulamalar, depolama alanları ve sunucular gibi birçok katmandan oluşur. Ülkelerin ekonomik gelişimini sağlar ve büyümesine yardımcı olur. Kısacası bilgi teknolojileri hayatımızın nerdeyse tamamını oluşturan bilgiye dayalı teknolojik gelişimlerdir. 

Bilgi Teknolojileri Tarihi

Bilgi teknolojileri hayatımıza 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişmiştir. Hızla gelişen bilgi teknolojileri ile gelişim hızlanmış, verileri takip etmek daha da kolaylaşmıştır. Gelişen ülkeleri, toplumsal dönüşüme uğratarak hızla ilerlemesini ve büyümesini sağlamıştır. 1950 yılında, bilgisayarın iş hayatına girmesiyle şirketlerdeki istihdam oranı 1970'lerden itibaren, belirli bir oranda düşüş yaşamıştır. Bu dönemde otomasyon denilen bir terim ortaya çıkarak, alt düzey işler bilgisayarlarla yapılmaya başlanmıştır. Artık insan gücüne çok da gerek kalmamıştır.

Bilgi daha önemli hale gelmiştir. Böylelikle bilgi işlem dönemi başlamıştır. Bilgi işlem döneminin ardından sırayla mikro dönemi ve ağ dönemi yerini almaktadır. Bu dönemlerin tamamlanması ile bilgi toplumu oluşmuş, gittikçe bilginin daha da para ettiği ve değer kazandığı bir dönem ortaya çıkmıştır. Peki bilgi toplumu nedir? 

Bilgi toplumu, dönemin yeni kazanç kaynağı olan bilgiyi, yüksek seviyede kitlesel olarak üreten ve ürettiği bu bilgileri de sosyal hayatın her alanında kullanan toplumdur. Bilgi üretimi sayesinde de firmalarda ve kurumlarda, bu alanların gelişmesini sağlayacak bilgi işlem adı altında yeni bir bölüm oluşturulmuştur. Bu da bilgiye dayalı eleman arayışını arttırmış, yeni eğitim bölümlerinin oluşmasına sebep olmuştur.

Bilgi İşlem Nedir?

Bilişim teknolojileri geliştikten sonra, kurum ve kuruluşlarda bu alanı yönetecek bir departmana ihtiyaç doğmuştur. Bunun için de bilgi işlem birimi oluşturularak, sanal ortamda hizmetlerin kolay ve çabuk ilerlemesi sağlanmıştır. Bu birim kurum ya da kuruluşun yazılım ve bilişim işlerini yapmak, sorun sırasında sıkıntıyı bulup gidermek, şirket analizlerini çıkarmak ve sistemi geliştirmekle yükümlüdür. Okul, hastane, devlet kurumları veya aklınıza gelebilecek birçok özel kuruluşta bulunmaktadır.

Birimdeki tüm işlemleri bilgi işlem elemanı yapmaktadır. Bilgi işlem bu bölümün genel adıdır. Kendi içinde veri tabanı yöneticiliği, bilgisayar programcılığı ve bilgi güvenliği analisti gibi bölümlere ayrılmaktadır. Bilgi yönetimi ve sistemi sağlayan bilgi işlem elemanı, bilgisayar üzerine geliştirilmiş yazılımları, office programlarını, windows server ve bilgisayar donanımları gibi konularda uzmanlık kazanmış olması gerekir. 

Gelişen Bilgi Teknolojileri Nelerdir?

Bilgisayar program ve yazılımları sonrası gelişen diğer bilgi teknolojileri de mobil ve bulut üzerinedir. Mobil teknolojisinde, akıllı telefonların ya da tabletlerin hayatımıza girmesi ile günümüzde mobil uygulama alanındaki yazılımlar büyük bir gelişme sağlamıştır. Bir zamanlar internet üzerinden iletişim kurmak için, sadece evdeki veya internet kafedeki bilgisayarlara bağlıyken; akıllı telefon ve tabletlerle artık markete giderken bile veri paylaşabilecek kadar hızlı duruma geldik. Elimizdeki bu teknolojik aletlerle şu anda kullandığımız sosyal medya uygulamaları, depolama bulutları, oyun, mesajlaşma ve ağ üzeri bağlantıları gibi birçok veri aktarımını sağlayan programları kolaylıkla kullanmaya başladık.

Bu hız ve ihtiyaçlara yönelik gelişimlerdeki talepler gitgide yükselerek, günlük hayatımızda işimizi kolaylaştıracak binlerce uygulama geliştirilmeye başlandı. Bu bilgi üretimi sayesinde de ülke ekonomisine katkı sağlanarak, dünya platformları üzerinden yapılan veri paylaşımı sayesinde ise gelişme göstermektedir.

Bulut teknolojisinde ise; büyük verilerin internet ortamında depolanabildiği bir sistemdir. Şirketlerin bilgi işlem verileri genellikle bulut sisteminde tutulur. Bu da şirketleri büyük bir maliyetten kurtarır. Bu sistem sadece şirket ya da kurumlarda kullanılmamaktadır tabiki. Günlük hayatımızda da kullandığımız bulutlar mevcut. Akıllı telefonlarımızda, bilgisayar veya tabletlerimizde kullandığımız dosya ve fotoğraflarımızı da bu bulutlar üzerinde kolayca depolayabilir ve sadece internet üzerinden farklı birimlerle paylaşım yapabiliriz. Ayrıca işimizi kolaylaştıran başka işleride bizlere sunmaktadır. Peki diğer bilgi teknolojileri nelerdir?

  • Elektronik imza

  • Elektronik posta

  • İnternet alan adları

  • Siber güvenlik

Elektronik İmza: Kurumsal veya kamusal işlerde, işlemlerin internet ortamında yapılması, güvenlik sorununun doğmasına neden olmuştur. Buna engel olmak için de kişi ya da kurumların yasal izin ve işlemler sonrası aldığı elektronik imza yazılımı oluşturulmuştur. Elektronik imza ile işlem sırasında inkar edilemezlik sağlamış olur. Böylelikle kontrol dışı işlemlerin önüne geçilir. İşlemin güvenle tamamlanması sağlanır. Elektronik imzada da ıslak imzada olduğu gibi hukuki gereksinimleri vardır.

  • Elle atılan imza ile aynı hukuki koşullara sahiptir.

  • Islak imza ile aynı ispat koşulları geçerlidir.

  • Senet hükmü vardır. 

  • Aksi ispat edilene kadar kesin delil sayılır. 

Elektronik Posta: İki bilgisayar arasındaki protokol aracılığı ile bilgi/veri aktarımını sağlayan servis aracıdır. Mesafeleri kısaltır. Hızlı ve kolay iletişim kurmamıza yardımcı olur. Kullanıcı adı, elektronik posta işareti ve sunucu adından oluşur. Kişisel, kurumsal, kamusal vb alanlara göre farklı sunucu alan adları bulunmaktadır. 

İnternet Alan Adları: İnternet sitelerinin adresini belirlemek için kullanılan adlardır. Bu adlara bir protokol tanımlanır. Alan adlarında nokta ile ayrılan bölümler sağdan sola iki dereceden oluşurlar. Birinci derecedeki alan adları da kendi içinde ikiye ayrılmaktadır. 

  • Jenerik birinci derece alan adı 

  • Ülke kodu birinci derece alan adı

Jenerik birinci derece alan adları, belli bir amaç için kullanılan, ".com, .net, .gov, .edu vb" uzantılarla biten alan adlarıdır. 1984 yılından beri kullanılmakta olan bu adlar, eğitim, kurum, firma vb amaçlarda kullanılmaktadır. Coğrafik anlam taşımaz. Ülke kodu birinci derece alan adları ise, coğrafik anlam taşıyan, ISO standartlarını taşıyan, iki harfli kısaltmalarla biten alan adlarıdır. Ör: ".tr" Türkiye, ".jp" Japonya gibi... Bu tip alan adları da 1980'lerden beri kullanılmaktadır. 

Siber Güvenlik: İnternet ortamında kurum, kuruluş ve kullanıcıların karşılaşabileceği güvenlik risklerine karşı, siber güvenliğini sağlamak için kullanılan araçlardır. Temel hedefi erişilebilirlik ve gizliliktir. Siber güvenlik içine giren bilgiler; kılavuzlar, kullanıcı varlıkları, altyapı, bilgi işlem donanımları gibi bilgi teknolojileri ortamında kullanılan daha birçok şey... 

bilgi teknolojisi bilgi bilgi teknolojileri bilgi teknolojileri nedir bilişim teknoloji
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.