AnasayfaBlogKariyer Yapmak İçin Yapılması Gerekenler
Kariyer

Kariyer Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

21 Ekim 2018
Beş kadından oluşan bir grup yan yana durmuş, fotoğraf çektirmek için poz veriyor. İlk kadın siyah bir ceket, beyaz bir gömlek ve pembe bir etek giyiyor. Gülümsüyor ve doğrudan kameraya bakıyor. İkinci kadın siyah bir ceket, beyaz bir gömlek ve mavi bir etek giyiyor. Kollarını kavuşturmuş ve yüzünde hafif bir gülümsemeyle solda durmaktadır. Üçüncü kadın siyah bir takım elbise ceketi, beyaz bir gömlek ve siyah bir etek giyiyor. Elleri kalçalarında ve yüzünde bir gülümsemeyle ortada duruyor. Dördüncü kadın siyah bir takım elbise ceketi, beyaz bir gömlek ve kahverengi bir etek giyiyor. Elleri kalçalarında ve yüzünde hafif bir gülümseme ile sağ tarafta duruyor. Beşinci kadın siyah bir takım elbise ceketi, beyaz bir gömlek ve gri bir etek giyiyor. Kollarını kavuşturmuş ve yüzünde bir gülümsemeyle sağ tarafta duruyor. Beş kadın da birbirine yakın duruyor ve hepsinin gözleri kameraya odaklanmış durumda.
Kariyer Yapmak İçin AdımlarKılavuzÖnemli Notlar
Hedeflerinizi BelirleyinKariyerinizle ilgili hangi yöne doğru ilerlemek istediğinizi belirleyin.Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirleyin.
Yol Haritası ÇizinHedeflerinizi gerçekleştirmek için bir yol haritası çizin ve bu planı uygulayın.Planınıza daima güncel eğitimler ve hedeflerinize giden çeşitli yolları dahil edin.
Mesleki Bilginizi GeliştirinOnline eğitimler ve seminerlere katılarak bilgi ve yeteneklerinizi geliştirin.Geniş bir bilgi yelpazesine sahip olmak, rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olacaktır.
Kişisel Gelişiminizi TamamlayınKişisel gelişim eğitimleriyle profesyonel yeteneklerinizi arttırın.Kişisel gelişim eğitimleri, başarıya ulaşmanın önemli adımlarındandır.
Şirket İçi Eğitimlere KatılınŞirketinizin düzenlediği tüm eğitimlere katılarak kurumsal bilgi ve deneyim elde edin.Bu eğitimler, şirkette ilerleme ve tırmanma ihtimallerinizi yükseltir.
Zor Görevler ÜstleninZor projeler ve görevlerde yer alarak problem çözme yeteneklerinizi kanıtlayın.Bu tür görevler, hem yeteneklerinizi geliştirir hem de dikkat çekmenizi sağlar.
Sertifikalar Edininİlgili alanlardan sertifikalar alın ve profesyonel niteliklerinizi gösterin.Sertifikalar bilginizi ve becerilerinizi belgelemenin kabul edilmiş bir yoludur.
Araştırma YapınGirdiğiniz sektörle, iş piyasasıyla ve talep edilen becerilerle ilgili bilgi edinin.Bilinçli kararlar vermek ve başarınızı maksimize etmek için sektörünüz hakkında bilgi sahibi olun.
Networking YapınKariyerinizi geliştirebilecek kişilerle bağlantılar kurun ve bu bağlantıları güçlendirin.İş ilişkileri kariyerinizde önemli fırsatlar sunabilir.
Dirençli OlunAksilikler karşısında kolayca pes etmeyin ve dirençli olun.Her başarılı kariyer yolunda aksilikler ve engeller bulunur.

Kariyer yapmak öylece bekleyerek yapılacak birşey değildir. Kariyer hayatınız için yatırım yapmalısınız. Çok çalışarak veya hızlı iş çıkartarak kariyer yapacağınızı düşünüyorsanız muhtemelen yanılıyorsunuz. Çünkü iş hayatı yeniliklerle doludur.

Eğer yaptığınız işe yenilik katamıyorsanız kariyer yolunda işiniz zor. Muhtemelen ömrünüz boyunca haftada 45 saat çalışacaksınız. Çalışacağınız 45 saat neden en iyi saatler olmasın?

Yeni yetenekler kazanmak, yeni eğitimlere gitmek ve gelişim programlarına katılmak kariyer hayatınız için yapacağınız en önemli şey olabilir. Öncelikle yapacağınız şey hedeflerinizi belirlemek olsun. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için kendinize bir yol haritası çizin.

yöneticinize veya patronunuza hedeflerinizi ve yol haritanızı anlatın. eğer onlardan destek alırsanız başarı için gereken herşeye sahipsiniz.

Kariyer Yapma Fırsatları

Herkes kariyer yapmak istiyor. Ancak kariyer yapmak fırsatları değerlendirmekle eşdeğer bir kavramdır. Birçok kişi kariyer yapayım derken ya mevcut işini sağlamlaştırıyor ya da ikramiye alıyor. Ama kariyer bu değil. İşinizi yapıyor olmanız şirket içindeki organizasyonel bir görevi yerine getiriyorsunuz anlamına gelir.

Ancak yeni şeyler öğrenen ve yeni yetenekler geliştiren kişiler şirkete değer katar ve kariyer konusu gündeme geldiğinde ilk önce onların adı geçer.

Kariyer yapmak için uygulayacağınız birkaç tavsiye.

Mesleki bilginizi arttırmak için online eğitimler ve seminerlere katılın. Yalnızca mesleki bilgi değil aynı zamanda kişisel gelişiminizi tamamlayın. Etkili sunum teknikleri her zaman geçerliliğini koruyan bir eğitimdir. Bu tür güncellenen eğitimlere sürekli olarak katılın.İlgili eğitim: Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi

Yaptığınız işin terminolojisini, kavramları ve takım çalışmasını güçlendirmek için dijital sözlükler oluşturun.

Kariyer gelişimi için yapmanız gereken ilk şey hedefleri belirlemektir. Hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım etmez sözü size tanıdık gelebilir. Ancak halen geçerliliğini koruyor. Önce hedeflerinizi belirleyin, ardından hedeflere nasıl ulaşabileceğiniz konusunda bir planlama yapın.

Planlama yaparken grafikleri kullanın. Ne yaptığınızı, ne kadar ilerlediğinizi gösteren bir cetvel tutun. Daha sonra geriye dönüp hedefleri ne kadar gerçekleştirdiğinize bakın. Bu diğer hedefleri gerçekleştirmede hızlı olmanızı sağlayacaktır.

Şirket içi eğitimleri kaçırmayın. Çalışanlar genellikle şirket içi eğitimleri pek önemsemez. Birbirlerinin yerine imza atmalar, eğitimde uyumalar ve diğer birçok şey… Şirketiniz bu eğitimler için sizden para almayacaktır. Ücretsiz eğitimler kariyeriniz için en iyi araçlardır.

Bazı şirketler çalışanların kariyerlerini gereğinden fazla önemser. Kariyer basamaklarını tırmanmak için hangi adımların atmanızı size önceden söylerler. Eğer şirketinizin böyle bir prosedürü varsa işiniz çok daha kolay demektir.

Örneğin şirketiniz bir pozisyona terfi yapılması için kaç yıl deneyim sahibi olmanız gerektiğini ve hangi eğitimleri almanız gerektiğini insan kaynakları politikasında belirtir. Bu bilgileri geçiştirmeyin. Planınızın içine mutlaka dahil edin.

Kariyer gelişiminde tek bir amaç vardır. Gelişmek… Bunun için planınızın olması gerekir. Plan yoksa ne kadar ilerlediğinizi göremezsiniz.

Gerçekçi hedefler koyun. Amacınız insan kaynakları müdürü olmak ve siz yeni mezunsanız bunu 2 yıl içerisinde gerçekleştiremezsiniz. Önce ik uzmanı, sonra departman sorumlusu ve daha sonra ik müdürü olabilirsiniz.

Kimsenin yapmak istemediği işler ve zor görevler için her zaman gönüllü olun. Kariyer yapmanın en iyi yollarından biri sorun çözmektir.

Üniversite mezunu olmak eğitimli olduğunu anlamına gelmiyor. Günümüzde neredeyse herkes üniversite mezunu. Rakiplerinizin önüne geçebilmek için sertifika edinmelisiniz. Sertifikalar sizi iş hayatında daima bir adım öne çıkaracaktır.

Şimdi soru şu: kariyer yapmaya hazır mısınız? Sertifika programları ile hızlı bir başlangıç yapmaya ne dersiniz?

Kariyer Yapmak İçin Ne Yapmalı

Bir kariyer inşa etmek göz korkutucu bir görev olabilir, ancak doğru yaklaşımla başarıya ulaşmak mümkündür. İlk adım, hedeflerinizi belirlemek ve bunlara ulaşmak için bir plan geliştirmektir. Değerli bilgiler ve kaynaklar sağlayabilecekleri için güçlü bir iletişim ağı kurmak da önemlidir.

Buna ek olarak, çok çalışmaya ve uzun vadeli ödüller için kısa vadeli zevkleri feda etmeye istekli olmalısınız. Son olarak, aksilikler karşısında dirençli olmalı ve becerilerinizi geliştirmek için sürekli çaba göstermelisiniz. Bu adımları izleyerek başarılı bir kariyer inşa etme yolunda ilerleyebilirsiniz.

1. Araştırma yapın

Herhangi bir şeye başlamadan önce araştırma yapmanız önemlidir. Bu, girmek istediğiniz sektörü, iş piyasasını ve talep gören becerileri anlamak anlamına gelir. Araştırmanızı yaparak, kariyer yolunuz hakkında bilinçli kararlar verebileceksiniz.

Örneğin, pazarlama alanında bir kariyer düşünüyorsanız, mevcut olan farklı pazarlama işlerini, bu işler için gerekli olan becerileri ve kazanmayı bekleyebileceğiniz ortalama maaşı araştırmalısınız. Araştırma yapmak sizin için doğru olan kariyeri seçmenize yardımcı olacaktır.

2. Topluluğunuza dahil olun

Topluluğunuza dahil olmak, değerli deneyimler kazanmak ve profesyonel bağlantılar kurmak için harika bir yoldur. İster etkinliklere katılın, ister organizasyonlara katılın ya da ilginizi çeken amaçlar için gönüllü olun, topluluğunuza dahil olmak ağ kurmak ve kariyerinizde size yardımcı olabilecek insanlarla tanışmak için harika bir yoldur.

Topluluğunuza dahil olarak, kariyerinizde size yardımcı olacak değerli bir deneyim kazanacaksınız. Ayrıca, kariyerinizde ilerlerken size yardımcı olabilecek bağlantılar kuracaksınız. Dolayısıyla, deneyim kazanmanın ve kariyerinizde size yardımcı olabilecek insanlarla tanışmanın yollarını arıyorsanız, topluluğunuza katılmayı düşünün.

3. Yüksek lisans yapmayı düşünün

Kariyerinizi ilerletmek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken seçeneklerden biri yüksek lisans derecesi almaktır. Bu sizi işverenler için daha cazip hale getirecek ve alanınızda başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve becerileri size kazandıracaktır.

Birçok farklı türde yüksek lisans programı mevcuttur, böylece ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize uygun bir program bulabilirsiniz. Yüksek lisans derecesi almak büyük bir taahhüt olabilir, ancak çalışmaya istekliyseniz, çok ödüllendirici olabilir. Kariyerinizi ilerletmek istiyorsanız, yüksek lisans derecesi almayı düşünün. Vereceğiniz en iyi karar bu olabilir.

4. Network, network, network

Her kariyer danışmanının size söyleyeceği gibi, ağ kurmak kariyerinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Günümüzün rekabetçi iş piyasasında, sadece doğru niteliklere sahip olmak yeterli değildir; doğru insanları tanımanız da gerekir. Meslek örgütlerine katılarak ve sektör etkinliklerine katılarak, iş fırsatlarına yol açabilecek veya kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilecek değerli bağlantılar kurabilirsiniz.

Sosyal medya, ağınızı oluşturmanın bir başka harika yoludur. Potansiyel işverenler veya meslektaşlarınızla bağlantı kurun ve en son sektör haberlerinden haberdar olun. Ne kadar çok bağlantı kurarsanız, başarı şansınız o kadar artar. Bugün ağ kurmaya başlayın ve kariyerinizin yükselişini izleyin.

5. Pozitif kalın ve pes etmeyin

Bir kariyer inşa etmek her zaman kolay değildir. Yol boyunca aksilikler ve hayal kırıklıkları olacaktır. Ancak, pozitif kalmak ve çabalarınızda ısrarcı olmak önemlidir. Pes ederseniz, hedeflerinize asla ulaşamazsınız. Başarının düz bir çizgi olmadığını unutmamak önemlidir.

İnişler ve çıkışlar olacaktır, ancak pozitif kaldığınız ve hedefleriniz doğrultusunda çalışmaya devam ettiğiniz sürece, sonunda başarılı olacaksınız. Başarının tek bir formülü yoktur, bu nedenle kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Kendi yolculuğunuza odaklanın ve işler zor olsa bile çabalarınızda ısrarcı olun. Bunu yaparsanız, sonunda hedeflerinize ulaşacaksınız.

6. Yardım istemekten korkmayın

İş gücüne katıldığınızda, başarılı bir kariyer inşa etmek önemlidir. Ancak bunu kendi başınıza yapmak zor olabilir. Neyse ki, kendinizi başarıya hazırlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, hedeflerinizi belirlemeniz önemlidir. Kariyerinizde neyi başarmak istiyorsunuz? Hedeflerinizi belirledikten sonra, onlara ulaşmak için bir plan yapmaya başlayabilirsiniz. Bu, belirli dersler almayı veya belirli beceriler edinmeyi içerebilir.

Ağ kurmak da önemlidir. Alanınızdaki insanları tanıyın ve onlarla ilişkiler kurun. Bu bağlantılar, iş arama veya kariyerinizde ilerleme zamanı geldiğinde yardımcı olabilir. Son olarak, yardım istemekten korkmayın. Girmek istediğiniz kariyerde olan insanlarla konuşun ve herhangi bir tavsiyeleri olup olmadığını öğrenin. Başkalarından rehberlik istemekte utanılacak bir şey yoktur. Bu ipuçlarını takip ederek başarılı bir kariyer inşa etme yolunda ilerlemeye başlayabilirsiniz.

Hedeflerinizi Belirleyin, Kariyerinizle ilgili hangi yöne doğru ilerlemek istediğinizi belirleyin, Gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler belirleyin, Yol Haritası Çizin, Hedeflerinizi gerçekleştirmek için bir yol haritası çizin ve bu planı uygulayın, Planınıza daima güncel eğitimler ve hedeflerinize giden çeşitli yolları dahil edin, Mesleki Bilginizi Geliştirin, Online eğitimler ve seminerlere katılarak bilgi ve yeteneklerinizi geliştirin, Geniş bir bilgi yelpazesine sahip olmak, rakiplerinizi geride bırakmanıza yardımcı olacaktır, Kişisel Gelişiminizi Tamamlayın, Kişisel gelişim eğitimleriyle profesyonel yeteneklerinizi arttırın, Kişisel gelişim eğitimleri, başarıya ulaşmanın önemli adımlarındandır, Şirket İçi Eğitimlere Katılın, Şirketinizin düzenlediği tüm eğitimlere katılarak kurumsal bilgi ve deneyim elde edin, Bu eğitimler, şirkette ilerleme ve tırmanma ihtimallerinizi yükseltir, Zor Görevler Üstlenin, Zor projeler ve görevlerde yer alarak problem çözme yeteneklerinizi kanıtlayın, Bu tür görevler, hem yeteneklerinizi geliştirir hem de dikkat çekmenizi sağlar, Sertifikalar Edinin, İlgili alanlardan sertifikalar alın ve profesyonel niteliklerinizi gösterin, Sertifikalar bilginizi ve becerilerinizi belgelemenin kabul edilmiş bir yoludur, Araştırma Yapın, Girdiğiniz sektörle, iş piyasasıyla ve talep edilen becerilerle ilgili bilgi edinin, Bilinçli kararlar vermek ve başarınızı maksimize etmek için sektörünüz hakkında bilgi sahibi olun, Networking Yapın, Kariyerinizi geliştirebilecek kişilerle bağlantılar kurun ve bu bağlantıları güçlendirin, İş ilişkileri kariyerinizde önemli fırsatlar sunabilir, Dirençli Olun, Aksilikler karşısında kolayca pes etmeyin ve dirençli olun, Her başarılı kariyer yolunda aksilikler ve engeller bulunur
Kariyer yapmak kariyer yollarıiyi bir kariyer yapmak kariyer yapmak kariyer yapmak için gerekenler kariyer yapmanın püf noktaları kariyer yapmanın yolları kariyer yönetmek
Resimdeki kadının uzun sarı saçları sırtına kadar uzanıyor. Önünde küçük bir logo bulunan beyaz bir tişört giyiyor. Yüzünde kendinden emin bir ifadeyle doğrudan kameraya bakıyor. Gözleri koyu kahverengi ve dudakları hafif bir gülümseme şeklinde kıvrılmış. Cildi pürüzsüz ve kremsi bir tonda ve yanaklarında pembe bir parlaklık var. Basit bir gümüş kolye ve bir çift küçük halka küpe takıyor. Kollarını önünde kavuşturmuş ve ellerini birbirine kenetlemiş. Beyaz duvarları ve mavi mobilyaları olan aydınlık ve havadar bir odada duruyor.
Gizem Solak
Blog Yazarı

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olmuştur. Eğitim, kişisel gelişim ve kariyer tavsiyeleri üzerine blog içerikleri oluşturmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.