AnasayfaBlogKariyer Yapmak İçin Yapılması Gerekenler
Kariyer

Kariyer Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

21 Ekim 2018
Kariyer Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

Kariyer yapmak öylece bekleyerek yapılacak birşey değildir. Kariyer hayatınız için yatırım yapmalısınız. Çok çalışarak veya hızlı iş çıkartarak kariyer yapacağınızı düşünüyorsanız muhtemelen yanılıyorsunuz. Çünkü iş hayatı yeniliklerle doludur.

Eğer yaptığınız işe yenilik katamıyorsanız kariyer yolunda işiniz zor. Muhtemelen ömrünüz boyunca haftada 45 saat çalışacaksınız. Çalışacağınız 45 saat neden en iyi saatler olmasın?

Yeni yetenekler kazanmak, yeni eğitimlere gitmek ve gelişim programlarına katılmak kariyer hayatınız için yapacağınız en önemli şey olabilir. Öncelikle yapacağınız şey hedeflerinizi belirlemek olsun. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için kendinize bir yol haritası çizin.

Yöneticinize veya patronunuza hedeflerinizi ve yol haritanızı anlatın. Eğer onlardan destek alırsanız başarı için gereken herşeye sahipsiniz.

Kariyer Yapma Fırsatları

Herkes kariyer yapmak istiyor. Ancak kariyer yapmak fırsatları değerlendirmekle eşdeğer bir kavramdır. Birçok kişi kariyer yapayım derken ya mevcut işini sağlamlaştırıyor ya da ikramiye alıyor. Ama kariyer bu değil. İşinizi yapıyor olmanız şirket içindeki organizasyonel bir görevi yerine getiriyorsunuz anlamına gelir.

Ancak yeni şeyler öğrenen ve yeni yetenekler geliştiren kişiler şirkete değer katar ve kariyer konusu gündeme geldiğinde ilk önce onların adı geçer.

Kariyer yapmak için uygulayacağınız birkaç tavsiye.

Mesleki bilginizi arttırmak için online eğitimler ve seminerlere katılın. Yalnızca mesleki bilgi değil aynı zamanda kişisel gelişiminizi tamamlayın. Etkili sunum teknikleri her zaman geçerliliğini koruyan bir eğitimdir. Bu tür güncellenen eğitimlere sürekli olarak katılın.

Yaptığınız işin terminolojisini, kavramları ve takım çalışmasını güçlendirmek için dijital sözlükler oluşturun.

Kariyer gelişimi için yapmanız gereken ilk şey hedefleri belirlemektir. Hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım etmez sözü size tanıdık gelebilir. Ancak halen geçerliliğini koruyor. Önce hedeflerinizi belirleyin, ardından hedeflere nasıl ulaşabileceğiniz konusunda bir planlama yapın.

Planlama yaparken grafikleri kullanın. Ne yaptığınızı, ne kadar ilerlediğinizi gösteren bir cetvel tutun. Daha sonra geriye dönüp hedefleri ne kadar gerçekleştirdiğinize bakın. Bu diğer hedefleri gerçekleştirmede hızlı olmanızı sağlayacaktır.

Şirket içi eğitimleri kaçırmayın. Çalışanlar genellikle şirket içi eğitimleri pek önemsemez. Birbirlerinin yerine imza atmalar, eğitimde uyumalar ve diğer birçok şey… Şirketiniz bu eğitimler için sizden para almayacaktır. Ücretsiz eğitimler kariyeriniz için en iyi araçlardır.

Bazı şirketler çalışanların kariyerlerini gereğinden fazla önemser. Kariyer basamaklarını tırmanmak için hangi adımların atmanızı size önceden söylerler. Eğer şirketinizin böyle bir prosedürü varsa işiniz çok daha kolay demektir.

Örneğin şirketiniz bir pozisyona terfi yapılması için kaç yıl deneyim sahibi olmanız gerektiğini ve hangi eğitimleri almanız gerektiğini insan kaynakları politikasında belirtir. Bu bilgileri geçiştirmeyin. Planınızın içine mutlaka dahil edin.

Kariyer gelişiminde tek bir amaç vardır. Gelişmek… Bunun için planınızın olması gerekir. Plan yoksa ne kadar ilerlediğinizi göremezsiniz.

Gerçekçi hedefler koyun. Amacınız insan kaynakları müdürü olmak ve siz yeni mezunsanız bunu 2 yıl içerisinde gerçekleştiremezsiniz. Önce ik uzmanı, sonra departman sorumlusu ve daha sonra ik müdürü olabilirsiniz.

Kimsenin yapmak istemediği işler ve zor görevler için her zaman gönüllü olun. Kariyer yapmanın en iyi yollarından biri sorun çözmektir.

Üniversite mezunu olmak eğitimli olduğunu anlamına gelmiyor. Günümüzde neredeyse herkes üniversite mezunu. Rakiplerinizin önüne geçebilmek için sertifika edinmelisiniz. Sertifikalar sizi iş hayatında daima bir adım öne çıkaracaktır.

Şimdi soru şu: kariyer yapmaya hazır mısınız? Sertifika programları ile hızlı bir başlangıç yapmaya ne dersiniz?

Kariyer Yapmak İçin Ne Yapmalı

Bir kariyer inşa etmek göz korkutucu bir görev olabilir, ancak doğru yaklaşımla başarıya ulaşmak mümkündür. İlk adım, hedeflerinizi belirlemek ve bunlara ulaşmak için bir plan geliştirmektir. Değerli bilgiler ve kaynaklar sağlayabilecekleri için güçlü bir iletişim ağı kurmak da önemlidir.

Buna ek olarak, çok çalışmaya ve uzun vadeli ödüller için kısa vadeli zevkleri feda etmeye istekli olmalısınız. Son olarak, aksilikler karşısında dirençli olmalı ve becerilerinizi geliştirmek için sürekli çaba göstermelisiniz. Bu adımları izleyerek başarılı bir kariyer inşa etme yolunda ilerleyebilirsiniz.

1. Araştırma yapın

Herhangi bir şeye başlamadan önce araştırma yapmanız önemlidir. Bu, girmek istediğiniz sektörü, iş piyasasını ve talep gören becerileri anlamak anlamına gelir. Araştırmanızı yaparak, kariyer yolunuz hakkında bilinçli kararlar verebileceksiniz.

Örneğin, pazarlama alanında bir kariyer düşünüyorsanız, mevcut olan farklı pazarlama işlerini, bu işler için gerekli olan becerileri ve kazanmayı bekleyebileceğiniz ortalama maaşı araştırmalısınız. Araştırma yapmak sizin için doğru olan kariyeri seçmenize yardımcı olacaktır.

2. Topluluğunuza dahil olun

Topluluğunuza dahil olmak, değerli deneyimler kazanmak ve profesyonel bağlantılar kurmak için harika bir yoldur. İster etkinliklere katılın, ister organizasyonlara katılın ya da ilginizi çeken amaçlar için gönüllü olun, topluluğunuza dahil olmak ağ kurmak ve kariyerinizde size yardımcı olabilecek insanlarla tanışmak için harika bir yoldur.

Topluluğunuza dahil olarak, kariyerinizde size yardımcı olacak değerli bir deneyim kazanacaksınız. Ayrıca, kariyerinizde ilerlerken size yardımcı olabilecek bağlantılar kuracaksınız. Dolayısıyla, deneyim kazanmanın ve kariyerinizde size yardımcı olabilecek insanlarla tanışmanın yollarını arıyorsanız, topluluğunuza katılmayı düşünün.

3. Yüksek lisans yapmayı düşünün

Kariyerinizi ilerletmek istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken seçeneklerden biri yüksek lisans derecesi almaktır. Bu sizi işverenler için daha cazip hale getirecek ve alanınızda başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve becerileri size kazandıracaktır.

Birçok farklı türde yüksek lisans programı mevcuttur, böylece ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize uygun bir program bulabilirsiniz. Yüksek lisans derecesi almak büyük bir taahhüt olabilir, ancak çalışmaya istekliyseniz, çok ödüllendirici olabilir. Kariyerinizi ilerletmek istiyorsanız, yüksek lisans derecesi almayı düşünün. Vereceğiniz en iyi karar bu olabilir.

4. Network, network, network

Her kariyer danışmanının size söyleyeceği gibi, ağ kurmak kariyerinizi geliştirmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Günümüzün rekabetçi iş piyasasında, sadece doğru niteliklere sahip olmak yeterli değildir; doğru insanları tanımanız da gerekir. Meslek örgütlerine katılarak ve sektör etkinliklerine katılarak, iş fırsatlarına yol açabilecek veya kariyerinizde ilerlemenize yardımcı olabilecek değerli bağlantılar kurabilirsiniz.

Sosyal medya, ağınızı oluşturmanın bir başka harika yoludur. Potansiyel işverenler veya meslektaşlarınızla bağlantı kurun ve en son sektör haberlerinden haberdar olun. Ne kadar çok bağlantı kurarsanız, başarı şansınız o kadar artar. Bugün ağ kurmaya başlayın ve kariyerinizin yükselişini izleyin.

5. Pozitif kalın ve pes etmeyin

Bir kariyer inşa etmek her zaman kolay değildir. Yol boyunca aksilikler ve hayal kırıklıkları olacaktır. Ancak, pozitif kalmak ve çabalarınızda ısrarcı olmak önemlidir. Pes ederseniz, hedeflerinize asla ulaşamazsınız. Başarının düz bir çizgi olmadığını unutmamak önemlidir.

İnişler ve çıkışlar olacaktır, ancak pozitif kaldığınız ve hedefleriniz doğrultusunda çalışmaya devam ettiğiniz sürece, sonunda başarılı olacaksınız. Başarının tek bir formülü yoktur, bu nedenle kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın. Kendi yolculuğunuza odaklanın ve işler zor olsa bile çabalarınızda ısrarcı olun. Bunu yaparsanız, sonunda hedeflerinize ulaşacaksınız.

6. Yardım istemekten korkmayın

İş gücüne katıldığınızda, başarılı bir kariyer inşa etmek önemlidir. Ancak bunu kendi başınıza yapmak zor olabilir. Neyse ki, kendinizi başarıya hazırlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, hedeflerinizi belirlemeniz önemlidir. Kariyerinizde neyi başarmak istiyorsunuz? Hedeflerinizi belirledikten sonra, onlara ulaşmak için bir plan yapmaya başlayabilirsiniz. Bu, belirli dersler almayı veya belirli beceriler edinmeyi içerebilir.

Ağ kurmak da önemlidir. Alanınızdaki insanları tanıyın ve onlarla ilişkiler kurun. Bu bağlantılar, iş arama veya kariyerinizde ilerleme zamanı geldiğinde yardımcı olabilir. Son olarak, yardım istemekten korkmayın. Girmek istediğiniz kariyerde olan insanlarla konuşun ve herhangi bir tavsiyeleri olup olmadığını öğrenin. Başkalarından rehberlik istemekte utanılacak bir şey yoktur. Bu ipuçlarını takip ederek başarılı bir kariyer inşa etme yolunda ilerlemeye başlayabilirsiniz.

Kariyer yapmak kariyer yollarıiyi bir kariyer yapmak kariyer yapmak kariyer yapmak için gerekenler kariyer yapmanın püf noktaları kariyer yapmanın yolları kariyer yönetmek
Gizem Solak
Gizem Solak
Blog Yazarı

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olmuştur. Eğitim, kişisel gelişim ve kariyer tavsiyeleri üzerine blog içerikleri oluşturmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?
Kariyer Yönetimi

Potansiyel Kariyer Yolları Nelerdir?

10 Ocak 2020
Kariyer planlama nedir? Nasıl yapılır? Kariyer planlama iş yaşamında bir yol haritasına sahip olmaktır. Bu harita sayesinde hedeflerinizi, isteklerinizi ve amaçlarınızı görürsünüz.
Kariyer Planlama

Kariyer Planlama Nedir? Nasıl Yapılır?

15 Ağustos 2021
Kariyer genellikle icra ettiğiniz meslek olarak kullanılsa da geniş bir süreci temsil eden kavramdır. İşiniz, icra ettiğiniz mesleği kariyer hâline getirmek uzun bir yoldur.
Kariyer

Kariyer Planı Örnekleri

20 Aralık 2019