Close
Mobil Menu Bars

Kariyer Yapmak İçin Yapılması Gerekenler

21 Ekim 2018, 2844 defa okundu.
Kariyer Yapmak İçin Yapılması Gerekenler
Kariyer yapmak, kariyer yolları

Kariyer yapmak öylece bekleyerek yapılacak birşey değildir. Kariyer hayatınız için yatırım yapmalısınız. Çok çalışarak veya hızlı iş çıkartarak kariyer yapacağınızı düşünüyorsanız muhtemelen yanılıyorsunuz. Çünkü iş hayatı yeniliklerle doludur. Eğer yaptığınız işe yenilik katamıyorsanız kariyer yolunda işiniz zor. Muhtemelen ömrünüz boyunca haftada 45 saat çalışacaksınız. Çalışacağınız 45 saat neden en iyi saatler olmasın?

Yeni yetenekler kazanmak, yeni eğitimlere gitmek ve gelişim programlarına katılmak kariyer hayatınız için yapacağınız en önemli şey olabilir. Öncelikle yapacağınız şey hedeflerinizi belirlemek olsun. Bu hedefleri gerçekleştirebilmek için kendinize bir yol haritası çizin. Yöneticinize veya patronunuza hedeflerinizi ve yol haritanızı anlatın. Eğer onlardan destek alırsanız başarı için gereken herşeye sahipsiniz.

Kariyer Yapma Fırsatları

Herkes kariyer yapmak istiyor. Ancak kariyer yapmak fırsatları değerlendirmekle eşdeğer bir kavramdır. Birçok kişi kariyer yapayım derken ya mevcut işini sağlamlaştırıyor ya da ikramiye alıyor. Ama kariyer bu değil. İşinizi yapıyor olmanız şirket içindeki organizasyonel bir görevi yerine getiriyorsunuz anlamına gelir. Ancak yeni şeyler öğrenen ve yeni yetenekler geliştiren kişiler şirkete değer katar ve kariyer konusu gündeme geldiğinde ilk önce onların adı geçer.

Kariyer yapmak için uygulayacağınız birkaç tavsiye.

kariyer yapmak

Mesleki bilginizi arttırmak için online eğitimler ve seminerlere katılın. Yalnızca mesleki bilgi değil aynı zamanda kişisel gelişiminizi tamamlayın. Etkili sunum teknikleri her zaman geçerliliğini koruyan bir eğitimdir. Bu tür güncellenen eğitimlere sürekli olarak katılın.

Yaptığınız işin terminolojisini, kavramları ve takım çalışmasını güçlendirmek için dijital sözlükler oluşturun.

Kariyer gelişimi için yapmanız gereken ilk şey hedefleri belirlemektir. Hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım etmez sözü size tanıdık gelebilir. Ancak halen geçerliliğini koruyor. Önce hedeflerinizi belirleyin, ardından hedeflere nasıl ulaşabileceğiniz konusunda bir planlama yapın.

Planlama yaparken grafikleri kullanın. Ne yaptığınızı, ne kadar ilerlediğinizi gösteren bir cetvel tutun. Daha sonra geriye dönüp hedefleri ne kadar gerçekleştirdiğinize bakın. Bu diğer hedefleri gerçekleştirmede hızlı olmanızı sağlayacaktır.

Şirket içi eğitimleri kaçırmayın. Çalışanlar genellikle şirket içi eğitimleri pek önemsemez. Birbirlerinin yerine imza atmalar, eğitimde uyumalar ve diğer birçok şey… Şirketiniz bu eğitimler için sizden para almayacaktır. Ücretsiz eğitimler kariyeriniz için en iyi araçlardır.

Bazı şirketler çalışanların kariyerlerini gereğinden fazla önemser. Kariyer basamaklarını tırmanmak için hangi adımların atmanızı size önceden söylerler. Eğer şirketinizin böyle bir prosedürü varsa işiniz çok daha kolay demektir. Örneğin şirketiniz bir pozisyona terfi yapılması için kaç yıl deneyim sahibi olmanız gerektiğini ve hangi eğitimleri almanız gerektiğini insan kaynakları politikasında belirtir. Bu bilgileri geçiştirmeyin. Planınızın içine mutlaka dahil edin.

Kariyer gelişiminde tek bir amaç vardır. Gelişmek… Bunun için planınızın olması gerekir. Plan yoksa ne kadar ilerlediğinizi göremezsiniz.

Gerçekçi hedefler koyun. Amacınız insan kaynakları müdürü olmak ve siz yeni mezunsanız bunu 2 yıl içerisinde gerçekleştiremezsiniz. Önce ik uzmanı, sonra departman sorumlusu ve daha sonra ik müdürü olabilirsiniz.

Kimsenin yapmak istemediği işler ve zor görevler için her zaman gönüllü olun. Kariyer yapmanın en iyi yollarından biri sorun çözmektir.

Üniversite mezunu olmak eğitimli olduğunu anlamına gelmiyor. Günümüzde neredeyse herkes üniversite mezunu. Rakiplerinizin önüne geçebilmek için sertifika edinmelisiniz. Sertifikalar sizi iş hayatında daima bir adım öne çıkaracaktır.

Şimdi soru şu: kariyer yapmaya hazır mısınız? Sertifika programları ile hızlı bir başlangıç yapmaya ne dersiniz?

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsünde Eğitim Operasyon Uzmanı olarak görev almaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Betül Buket Tok
13 Aralık 2019
5.0

Kariyerde planlama grafikleri yapmak işime yaradı teşekkürler...