AnasayfaBlogSarı Renk ve Anlamı
Kişisel Gelişim

Sarı Renk ve Anlamı

10 Aralık 2020
Sarı Renk ve Anlamı

Sarı renk, güneşi temsil eden bir renktir. Nasıl ki güneş bize enerji ve mutluluk verir. İşte sarı rengin de görevi, bizlere bol enerji ve mutluluk vermesidir. Oldukça parlak olmasından dolayı göz kamaştırıcıdır. Etrafı aydınlatan bir etkisi, yansıması vardır. Kişinin veya ortamın enerjisini karşı tarafa yansıtıcı bir özelliğe sahiptir. Canlandırır, hayat verir. Neşeli ve eğlencelidir. 

Sarı renk zihinsel özelliği yansıtır. Zeka ve aklın rengidir. Özgünlüğü vardır ve yaratıcı özelliğinden dolayı oldukça merak uyandırır. Kişisel gelişimde gelişimi, yeni fikirleri, kazanılmış ve elde edilmiş düşünceleri ifade eder. Mantık, sarı renk için önemlidir. Etrafı iyi gözlemler ve gözlemlerine dayalı objektif yöntemler uygular. Doğru kararlar almamıza yardımcı olur. Analitik düşünme ve odaklanmada destekleyici faktörlere sahiptir.

Sarı Renk Nerelerde Kullanılır?

Eğlence alanında oldukça sevilen bir renktir. Genç ve dinamiktir. Oyun parkları, şov mekanları ve özellikle çocukların her alanında sarı renk kullanımı mevcuttur. TV programlarında da sarı renk oldukça yoğun kullanılmaktadır. 

Peki çocuklarda sarı renk ne işe yarar? Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda ve gençlerde odaklanmayı sürekli hale getiren bir renktir. Sınav esnasında, dersliklerde ya da çalışma masasında sarı renk kullanımı, odaklanmayı ve bilgilerin hatırlanması konusunda etkilidir. Elbet çok yoğun kullanmamak gerekir. Bu tip dikkat isteyen ortamlardaki yoğun kullanımlarda bir süre sonra kaygı hissi uyandırmaya başlayabilir. 

Sarı renk seven kişiler, oldukça cana yakındır ama, duygusallıktan da biraz uzaktırlar. Yazımın başında da belirttiğim gibi mantık sever. Mantığı, duygularına hükmettiği için de çok fazla analitik ve eleştirel düşünmeye eğilimlidirler. Bundan dolayı fazla gözlemcidirler ve gözleme dayalı yorumlar yaparak, mantık doğrultusunda hareket ederler. Duygusallığa çok fazla yer yoktur. 

Bir başka kullanım alanı ise trafik işaretleridir. Dikkat çekici özelliğinden dolayı trafikte kullanımı tercih edilir. Akıcılığın ya da geçiciliğin anlamı olduğundan dolayı sarı renk, trafik lambalarında kullanılmaktadır. Kırmızı “dur” renginden sonra ikinci renk sarı “kalkışa hazır ol” demektir. Bununla birlikte yaya yolları, engelli yolları gibi alanların belirtilmesinde dikkat çeken sarı renk kullanılmaktadır. Bir başka trafikte dikkat çekmesini gerektiren taksilerde de sarı renk tercih edilir ki bir çok renkli araç içerisinde fark edilsin.

Gelelim sarı rengin tarihteki yeri ve anlamına. Antik Mısır halkında sarı renk, zenginlik anlamına gelen bir renktir. Onlara Tanrıları çağrıştırmaktadır. Güç ve ihtişamın rengidir. Özellikle Mısır mezar hiyerogliflerinde sık görülen bir renktir.

Antik Romalılarda ise, duvar resimlerinde insan teni olarak kullanıldığı görülmektedir. Antik Yunan kültüründe de yine Antik Roma’da olduğu gibi sarı renk, Tanrı, güneş ve altın anlamına gelir. Sarı ile siyah renk, Yunan kültüründe bir arada kullanılmışsa, kullanılan sembollerde uyarı ve tehlike simgelediği söylenmektedir. Batı kesimlerine gelecek olursak, sarı renk çok sevilen bir renk değildir. Çin kültüründe ise, sarı renk mutluluk ve zaferi anlatır. Sarı renk onlar için bilgelik demektir ve tarihsel bir önem taşımaktadır. Ülkemizde de gelip geçiciliği yansıtır. Kültürler arasında da anlam farkı, bu kısa paragrafta görüldüğü şekildedir. 

Sarı Renk ve Marka

Genel kapsamda sarı rengin ne tür etkilere ve anlamlara geldiğinden bahsettik. Peki markalaşma yolculuğunda ise, sarı renk nasıl kullanılır? Genellikle markaların dikkat etmesi gereken ilk şey, kitleye ne yansıtmak istediğini iyi bilmesi gerektiğidir. Sıcak, canlı ve dikkat çekmek isteyen bir marka, sarı renkleri kullanabilir. Çünkü sarı renk sıcaklık hissi yaratır.

Tüm bunlarla birlikte hitap ettiği kitleye, ürünü kullanırken mutluluk ve neşe katar. Bu tip durumlarda da sarı rengi kullanan markalar, akla geldiği zaman bu hisleri uyandıracaktır. Motivasyon gerektiren ya da hedef kitlenin işindeki başarısını arttıracak türdeki markalarda ise, cesaret vericidir. Hedef kitleyi harekete geçmesine yardımcı olur. Sorumluluk ve yönetmeyi seven kişilerin özellikle sarı rengine yönelmeleri tesadüf değildir. Gazete ve dergi gibi markalar, sarı rengin gözlemci ve dikkat çekici özelliğinden faydalanarak bu rengi tercih edebilir ve dikkatleri üzerine çekerek daha çok tercih edilebilirler.

Zihinsel ve duygusal anlamda biraz daha inceleyecek olursak, sağlık açısından dolaşım sistemini düzene sokarak kalbin daha iyi çalışmasını sağlar. Karaciğer ve safra kesesinin düzgün çalışmasında etkilidir. Olumsuz anlamda yoğun bir şekilde sarı renge maruz kalmak, derin karamsarlık, sinir sistemi bozukluğu ve zihinsel depresyona sebep olabilir. Bundan dolayı zihinsel sorun yaşayan hastalara tavsiye edilmez. 

Bir sarı deyip geçmeyelim. Göründüğü gibi daha burada bahsetmediğim ne çok anlam içeriği bulunmakta. Renklerin hayatımızdaki etkileri saymakla bitmez. Sarı rengin üstümüzde bıraktığı etkilerden sonra ne anlama geldiğine kısaca bir bakalım.

Sarı Rengin Anlamı

Sarı renk, yukarıda da belirttiğim gibi mantık rengidir. Duygusallığa pek fazla yer olmadığından daha çok akıl ve zihinsel bakışın özelliklerini yansıtır. Yeni fikirlerin rengidir. Yeni bir yol veya yeni fikirlerin oluşumunda destekçiniz olabilir. Hızlı karar almanızı sağlar. Kaygı üretir. Mutluluk, neşe, eğlence, canlandırıcı, göz kamaştırıcı ve en parlak, umut verici anlamlarına gelen bir renktir. Özgün düşünceyi çağrıştırır. 

Sizde kişisel gelişiminizi daha da yukarılara taşımak ya da iş hayatınızda boyunca kariyerinizde daha etkili nasıl bir yol çizebileceğiniz konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, IIENSTITU web sayfasından online eğitimleri inceleyebilirsiniz.

Tüm eğitimleri incleyin: Online Eğitimler

Kendinize uygun bulduğunuz ders içeriklerine, pandemi döneminde evinizden hiç dışarı çıkmadan veya iş dönüşü yolda giderken telefonunuzdan rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Alacağınız online eğitimler sonrası bölümle ilgili sertifikaya da sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte IIENSTITU Blog sayfasından da merak ettiğiniz, zengin içerikteki bir çok konudaki yazıları da okuyabilirsiniz.

sarı renk ve anlamı sarı renk nerelerde kullanılır sarı rengin anlamı sarı renk ve marka sarı renk
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kırmızı Renk ve Anlamı
Nedir?

Kırmızı Renk ve Anlamı

13 Kasım 2020
Mor Renk ve Anlamı Nedir?
Kişisel Gelişim

Mor Renk ve Anlamı Nedir?

23 Aralık 2020
Turuncu Renk ve Anlamı
Nedir?

Turuncu Renk ve Anlamı

29 Kasım 2020
Mavi Renk ve Anlamı
Kişisel Gelişim

Mavi Renk ve Anlamı Nedir?

10 Ekim 2020