AnasayfaBlogAviyonik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Aviyonik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

27 Mart 2021
Aviyonik Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

Aviyonik mühendisi son dönem oldukça ilgi gören meslek gruplarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu mühendislik dalı havacılık elektroniği ile ilgilienen bir disiplindir. Uçak elektroniği başta gelmek üzere; füze, uzay aracı, uydu gibi akla gelebilecek her türlü hava aracının elektroniği ilgi alanıdır. Hava araçlarında yer alan haberleşme sistemleri, navigasyon, sensör, gösterge çeşitleri gibi tüm elektronik aksamlar aviyonik mühendislerinin ilgi alanına girer.

Aviyonik mühendisi; hava araçlarında kullanılan, elektronik mekanizmaların ihtiyaç duyacağı ekipmanları belirler. Aviyonik mühendisleri bu alanda donanım, yazılım dahil olmak üzere tüm sistemleri tasarlayan ve geliştiren kişilerdir. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler, bu alana olan ihtiyacı da arttırmıştır. Yazımızda Aviyonik mühendisi nedir? Aviyonik mühendisinin görev ve sorumlulukları nelerdir? Aviyonik mühendisi olmak için şartlar nelerdir? Gibi sorulara aradığınız yanıtları bulabilirsiniz.

Aviyonik Mühendisi Nedir?

Aviyonik sözcük anlamı olarak İngilizce aviation (havacılık) ve electronics (elektronik) kelimelerinin birleşmesiyle ortaya çıkan avionics kelimesinden dilimize geçiş yapmıştır. Tarihte ilk olarak bir İngiliz muhabir tarafından kullanıldığı bilinir. Aviyonik sistemlerin tam olarak gelişim kaydetmeye başlaması II. Dünya Savaşı yıllarına dayanmaktadır. Aviyonik sistem ile bilinen en önemli gelişmelerden birisi de radarın bulunmasıdır.

Havacılık elektroniği, aviyonik; hava araçlarına ait tüm elektronik sistemi oluşturan süreç parçalarının tasarım ve işleyişini ifade eder. Haberleşme sistemleri, navigasyon, göstergeler ve hava aracı sensörleri aviyonik sisteme ait olan parçalardır. Aviyonik mühendisi ise hava araçlarında elektronik sistemleri için gerekli olan ekipmanları belirleyen kişiye verilen addır.

Aviyonik mühendisleri hava araçlarında bulunan elektronik aksamın yazılım, donanım ve alt sistemlerini tasarlaryan ve geliştiren kişilerdir. Bu alanda uzmanlık eğitimi alan meslek mensuplarıdır. Bu sektörde kariyer planı çizmek isteyen adaylar öncelikle nasıl bir eğitim almaları gerektiğini araştırır. Öncelikle adayların üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olması gerekir. Aşağıda belirtilmiş olan mühendislik bölümü mezunları Disiplinler arası Aviyonik Mühendisliği yüksek lisans eğitimine başvuru yaparak, kariyerine aviyonik mühendisi olarak devam etme imkanı elde edebilir.

Aviyonik Mühendisi Ne İş Yapar?

Aviyonik mühendisi, kendi sorumluluğu altına verilen hava aracı ya da hava araçlarının elektronik sistemlerindeki tüm işleyişten sorumludur. Elektronik sistemlerinin tasarım aşamasından, uygulanmasına ve geliştirilmesine kadar her detayından sorumlu olan kişiler aviyonik mühendisleridir. Sistemin düzgün çalışması için gerekli olan tüm işlemleri yapmak ve her şeyin sorunsuz ilerlemesini sağlamak en temel amaçlarıdır.

Son yıllarda mesleğin popüler olmasının en önemli sebeplerinden biri yaşanan teknolojik gelişmeler karşısında bu alan mezunlarına duyulan ihtiyaçtır. Bu alana ilgi duyan mühendis adaylarının başarılı olmasında bazı önemli özellikler de rol oynar. Bunlar içinde en önemlilerinden biri özellikle ara yüz yönetimi konusunda deneyim ve bilgi sahibi olmaları gerektiğidir. MS Office programlarını ileri düzeyde ve etkili olarak kullanabilmeleri beklenir. Güçlü iletişim yeteneğine sahip olmaları diğer önemli özelliklerden biridir. Yabancı dil bilmeleri önemlidir. Özellikle iyi derecede İngilizce bilen adaylar daha çok tercih edilir. Ekip çalışması için uyum göstermesi mesleğin önemli gereklerinden biridir.

Analitik düşünebilen ve problem çözme yeteneğine sahip mühendisler bulundukları kurumda aynı meslek mensubu rakiplerine göre bir adım önde olma şansı elde eder. Mühendislerin çalıştıkları kurumlarda sorumlulukları ihtiyaçlara göre ve beklentilere göre değişiklik gösterir. Aldıkları eğitim gereği tüm ihtiyaçları karşılayabilecek donanıma sahiptirler. En temel olan görev ve sorumlulukları ise aşağıdaki gibidir.

 • Aviyonik sistemde kullanılacak olan tüm ekipmanları belirlemekten sorumludurlar.

 • Aviyonik sistemin kurulabilmesi için gerekli olan yazılımı tasarlar ve geliştirirler.

 • Sistemi güncellemek ve daha iyi bir seviyeye getirebilmek üzere yazılım ve donanım mühendisleriyle organize bir şekilde çalışmalarını yürütürler.

 • Hava araçlarının yenilenebilmesi için geliştirilen sistemlerin uyum içinde çalışabilmesi amacıyla entegrasyon sürecini tamamlamaktan sorumludurlar.

 • Sistemin nasıl çalıştığını kontrol etmek amacıyla test yaparken, ortaya çıkan problemlerin ortadan kaldırılması için de çalışırlar.

Aviyonik Mühendisi Maaşları

Aviyonik sistemler, askeri havacılıkta çok önemli bir yere sahiptir ve en fazla para da bu alanda harcanır. Ülkemizde bu konuda önemli çalışmalar yürüten şirketler; Aselsan, TAI, Vestel, Havelsan gibi savunma sanayinin önde gelen firmalarıdır. Bu firmalar sektör üzerinde çalışmalar, araştırmalar yapmaktadır.

Dünyada ise aviyonik sistemlere öncü olarak gösterilecek firmalar ise Honeywell Aerospace, Rockwell Collins sektörde zirvede olan kuruluşlardır. Dolayısı ile bu alanda çalışmalar yürütecek alan mezunlarına oldukça ihtiyaç vardır. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan mühendisler yüksek lisans programının bulunduğu üniversiteleri takip ederek, kabul şartlarına uymaları halinde eğitim almaya başlamış olacaklardır.

Aviyonik mühendisleri, havacılık sektöründen yer alan hemen hemen her şirkette iş bulma imkanına sahiptir. Aviyonik mühendis maaşları ise öncelikle tecrübeye, çalışılan seneye, alınan eğitime ve çalışılan kuruma göre farklılık gösterir. Bu durumda;

 • Yeni mezun olmuş aviyonik mühendisinin en az 3.670 TL maaş aldığı gözlemlenmektedir.

 • 5 yıl ve üzerinde tecrübesi olan bir aviyonik mühendisi ortalama 8.700 TL gelir elde etmektedir.

 • Uzun yıllar tecrübe sahibi olan bir aviryonik mühendisinin ise 13.730 TL kazandığı görülmektedir.

Aviyonik Mühendisi Nasıl Olunur?

Aviyonik mühendisi olabilmek için öncelikle üniversitelerde ilgili lisans bölümlerinden birini tamamlamış olma şartı aranır. Ardından Disiplinler arası Aviyonik Mühendisliği yüksek lisans eğitim programına katılabilmek için diğer önemli şartları yerine getirmek gerekir. Yüksek lisans program içeriğinde yer alan dört dersin eğitimini tamamlamaları şartı aranır. Tercih edilen dört ders arasından ise en az iki ders içeriğinin Aviyonik alanına özgü olması gereklidir. Aviyonik Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans programında alınabilecek dersler aşağıdaki gibidir.

 • Aviyoniğin Temelleri,

 • Aviyonik Mühendisliği Matematiksel Yöntemler,

 • Aviyonik Sistem Programlama,

 • Havacılık Standartları, Tasarım ve Yazılımı,

 • Aviyonik Veri İletişimi,

 • Donanım Entegrasyonu,

 • Aviyonik Sistem Mühendisliği,

 • Elektro Optik Sistemler, Simülatör Sistemleri,

 • Hata Giderici Aviyonik Tasarım,

 • Seyrüsefer Sistemleri,

 • Uçak Sistem Tanıma, Uçak Dinamikleri ve Kontrolü,

aviyonik
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.