AnasayfaBlogEn Kolay İş Bulabileceğiniz 3 Web Sitesi
İş Arama

En Kolay İş Bulabileceğiniz 3 Web Sitesi

05 Şubat 2020
En Kolay İş Bulabileceğiniz 3 Web Sitesi

Hızlı bir şekilde yeni bir işe mi ihtiyacınız var? İşe alım süreci herkesin bildiği gibi yavaştır, ancak günümüz teknolojisini kullanarak bunu hızlandırmak için atabileceğiniz adımlar var. Yeni bir şehre taşınmış, işinizi bırakmış, işten çıkarılmış ya da öğrenimini henüz bitirmiş yeni bir mezun olabilirsiniz. Bu koşullardan hangisi olursa olsun, kendinizi bir anda planladığınızdan çok daha önce bir işe ihtiyaç duyarken bulabilirsiniz.

Birçok şirketin işe alım süreçlerinin yavaş olduğu ya da en azından beklediğinizden çok daha yavaş olduğu herkesçe bilinmektedir. Ne yazık ki şirketlerin işe alım sürecini hızlandırmak için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Bununla birlikte, internetten kolay iş bulma için sizin kontrolünüzde olan süreçler de var. En azından zaman alıcı engelleri ortadan kaldırarak internetten kolay iş bulma adına ciddi adımlar atabilirsiniz.

Web'de binlerce iş siteleri var ancak hepsi çok iyi diyemeyiz. En iyi iş siteleri aradığınız iş türüne, konumunuza ve belirleyeceğiniz diğer kriterlere göre kullanımı hızlı ve kolay arama araçlarına sahiptir. Bunlardan en kolay iş bulabileceğiniz 3 web sitesi LinkedIn, Kariyer.net ve İŞKUR’dur. En kolay iş bulabileceğiniz 3 web sitesi olarak bunlar, kullanıcı deneyimi ve memnuniyeti açısından öncelikli olarak kullanılmaktadır.

Kolay İş Bulma Yöntemleri

Kendinize bir iş aramaya başlamadan önce, internetten kolay iş bulma yöntemleri başlıklı makaleleri araştırın, geleceğe yönelik hedeflerinizi belirlemek için birkaç dakikanızı ayırın ve yola öyle çıkın. Kendinize sorun: Kariyer hedeflerim neler? Bir işte ne özellikler arıyorum? Birkaç anahtar kelime veya cümle yazın ve iş ararken bunları aklınızda bulundurun. İnternetten kolay iş bulma arayışına girerken gösterilecek aceleci tutumlar paniğe kapılmanıza yol açar. Bu durum, uygun olmayan işlere başvurarak zaman kaybetmenize neden olabilir. İş aramaya başlamadan önce, hedef ve beklentilerinizi belirleyerek aklınızda bulundurmak sizin için her zaman en iyisidir.

Bir işe başvurmadan önce özgeçmişinizi hazır hale getirmeniz gerekir. Bu belge, bir şirketin sizi fark etmesini sağlamanın anahtarıdır, bu yüzden dikkat çekmesi gerekir. Ancak iş başvurusunda bulunan pek çok kişinin fark etmediği bir şey var. Fortune 500 şirketlerinin yüzde 95'i özgeçmişleri incelemek için insan değil bilgisayar yazılımı kullanıyor. Bu yönteme Başvuru İzleme Sistemleri (ATS- Applicant Tracking Systems) denmektedir. Bu sistem, otomatik olarak özgeçmişleri tarar ve belirli nitelikleri karşılayıp karşılamadıklarına göre bunları sıralar. Yani sadece güçlü bir özgeçmiş değil, aynı zamanda botların da algılayabileceği bir özgeçmiş yazmanız gerekiyor.

Bir Fortune 500 şirketine ya da özgeçmişleri sıralamak için yazılım kullanan bir şirkete başvurmasanız bile ATS dostu özgeçmişiniz, işe alma uzmanının üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Özgeçmişinizi ATS dostu haline getirmek için işte size birkaç ipucu:

 • Resim, tablo, grafik veya sembollerden mümkünse kaçının. ATS bunları çevirmekte zorlanıyor.

 • İşle ilgili kullanılan anahtar kelimelerle özgeçmişinizi optimize edin. Bunlar, iş siteleri ve ilanlarının en sık içerdiği kelimelerdir.

 • Özgeçmişinizi PDF olarak değil Word belgesi olarak kaydedin. Word belgeleri PDF’e nazaran daha ATS dostu olma eğilimindedir.

İnternetten İş Bulmanın Yolları

Günümüzde, istihdam fırsatlarını keşfetmek maksadıyla çevrimiçi kaynakları kullanmak iş arayanların tercih ettiği en yaygın yöntemlerden biridir. İnternetten iş bulmanın yolları oldukça fazladır. Sosyal medya kanalları ve çevrimiçi ağ gruplarının yanı sıra yüzlerce iş siteleri bulunmaktadır. Çok sayıda iş siteleri olması ilk başta iyi gibi görünse de onlarca seçenek arasında zaman kaybedebilir ve kararsızlığa düşebilirsiniz. Bu nedenle, iş aramaya başladığınızda size referans olabileceğini değerlendirdiğimiz, en kolay iş bulabileceğiniz 3 web sitesi nelerdir sorusuna yanıt aradık.

LinkedIn

LinkedIn internetteki en büyük profesyonel ağdır. LinkedIn, dünya profesyonellerinin daha üretken ve başarılı olmaları için birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlar. LinkedIn'de iş arayabilir, ilan veren işverenlerin irtibat bilgilerine ulaşabilir ve ilgi duyduğunuz şirketleri takip edebilirsiniz. Kullanıcılar, olası işverenler için bilgilerini sunmak üzere profillerine özgeçmiş ve portföy örneklerini ekleyebilir.

En kolay iş bulabileceğiniz 3 web sitesi arasında bulunan LinkedIn, aktif olarak yeni fırsatlar arayan yetenekli işçilerin profillerini inceleyen işverenler arasında da çok popülerdir. LinkedIn özellikle, iş arayan güçlü adayları keşfedebilmek maksadıyla işverenler tarafından pasif arama yapılabilen iyi bir platformdur.

İnternetten iş bulmanın yolları arasında üst düzey bir iş ağı sitesi olan LinkedIn, bağlantılarınız üzerinden iş bulmanıza olanak tanır. Kullanıcı profilleri özgeçmiş olarak kullanılır. Kariyerinizle ilgili içeriğe kolayca ulaşabilir, öneriler isteyebilir ve kolayca paylaşımlar yapabilirsiniz. Ek olarak, grup ve sohbetlere katılabilir, aradığınız işle alakalı bulduğunuz şirketleri özel olarak takip edebilirsiniz. Premium üyelik satın alarak çok daha gelişmiş arama işlevleri ve hizmetlere ulaşabilirsiniz.

Kariyer.net

En kolay iş bulabileceğiniz 3 web sitesi arasında bulunan diğer bir iş sitesi de Kariyer.net. 1999 yılında kurulan Kariyer.net’te, iş arayanların gönderdiği özgeçmiş sayısı 25 milyonun üzerindedir. İşverenlerin sayısı ise 100 bine yaklaşmıştır. Ülkemizin en büyük iş ilanı sitelerinden biri olan Kariyer.net, iş arayanlarla işverenleri çevrimiçi ortamda buluşturmaktadır.

Kariyer.net, hem işveren hem de iş arayanlar için özel ürünler sunmaktadır. İş arayanlara yönelik; kariyer ve iş hayatına dair öneriler, özgeçmiş şablonları, iş görüşmelerinde gösterilecek tutum ve davranışlar vb. birçok başlıkta hizmetler sunmaktadır. İşverenlere yönelik; özgeçmiş havuzu, ilanları video, fotoğraf, logo gibi ortam dosyalarıyla zenginleştirecek imaj paketi, işe alım sürecini hızlandıracak pratik aday servisi gibi çok çeşitli ürün paketleri mevcuttur.

En kolay iş bulabileceğiniz 3 web sitesi arasındaki Kariyer.net, en iyi olanların halk oylarıyla belirlendiği Webrazzi Ödülleri 2019’da Yılın İş İlanı Sitesi seçilerek birinci olmuştur. Aynı zamanda Yılın İlan Sitesi dalında üçüncülük elde etmiştir.

İŞKUR-Türkiye İş Kurumu

Türkiye İş Kurumu olarak en aktif devlet kurumlarından biri olan İŞKUR, en kolay iş bulabileceğiniz 3 web sitesi listesinde yerini almıştır. İşsiz kalan vatandaşlarımızın, iş aramak için ilk aklına gelen kurumlardan olan İŞKUR şubelerinin girişlerinde dönem dönem kuyruklar oluşmaktadır. Özellikle son yıllarda istihdamın geliştirilmesi kapsamında atılımlar yapan İŞKUR’un öncelikli görevi işsizlikle mücadele etmektir. Bireylere iş danışmanlığı yapmak, engelli kişiler için iş imkânı sağlamak gibi görevlerinin yanında ayrıca, işini kaybeden kişilere geçici olarak sigorta desteğinde bulunmaktadır.

İnternetten iş bulmanın yollarını arayanlara kaynak teşkil etmesi maksadıyla İŞKUR tarafından internet sitesinde verdiği hizmetler aşağıda listelenmiştir.

 • Açık İşler

 • Sosyal Çalışma Programı

 • İşsizlik Sigortası

 • Kamu Memur Alımı

 • Kurum Dışı Kamu İşçi Alımı İlanı

 • İşbaşı Eğitim Programı

 • Mesleki Eğitim Kursları

 • Toplum Yararına Programlar

 • Girişimcilik Eğitimi Programı

 • Engelli İstihdamı

 • Teşvikler

 • İstatistikler

 • Yurtdışı İstihdam

 • Kısa Çalışma Ödeneği

 • Yurtdışı İşçi Talepleri

 • Türk Meslek Sözlüğü

 • İş ve Meslek Danışmanlığı

 • CV Oluşturma

Kolay İş Bulma Tavsiyeleri

 • İş ararken kullanacağınız web sitesinin arayüzü kullanıcı dostu olmalıdır. Kullanımı basit ve kolay olan, aramalarınıza yönelik olarak size alakalı ve güncel iş listelerini sunan iş sitelerini tercih edin. En kolay iş bulabileceğiniz 3 web sitesi bu yöndeki ihtiyaçlarınızı karşılayacak niteliktedir.

 • Yeni bir iş arama sürecinde üzerinizde baskı ve stres oluşturabilir. Bu da alacağınız bir işi kaybetmenize neden olarak ciddi kayıplar yaşamanıza sebebiyet verebilir. Sakin olun ve zamanı etkin kullanarak sabırla yeni işiniz bekleyin.

 • Kayıt yaptırdığınız siteler ve başvurduğunuz işleri unutmamanız gereken detaylarıyla bir yere not edin. İş ararken oluşacak zihin yorgunluğu önemli bilgileri hatırlamanıza engel olabilir.

 • Karşınıza fırsat olarak çıkabilecek herhangi bir işverene, talep ettiği anda sunmak üzere özgeçmişiniz hem dijital hem de kâğıt ortamında her an hazır olsun.

 • İş ararken zamanı etkin bir biçimde kullanmak esastır. Kariyer koçları, zamanınızın yüzde 10’undan fazlasını çevrimiçi iş arayarak geçirmenizi önermiyor. Bunun yerine, potansiyel müşteriler yaratmaya, ağ oluşturmaya, şirketleri araştırmaya ve insanlarla yüz yüze görüşmeye zaman ayırın. Bu sayede, sosyal çevreniz genişleyecek ve hayal edemeyeceğiniz bir iş fırsatıyla karşılaşma olasılığınız artacaktır.

İnternetten kolay iş bulma yöntemlerini araştırarak, öğrendiğiniz yöntemleri uygulamayı unutmayın.  

kolay iş bulma internetten iş bulmanın yolları internetten kolay iş bulma iş siteleri
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ek İş Bulmak İçin İpuçları
İş Bulmak

Ek İş Bulmak İçin İpuçları

23 Ağustos 2017
İş Bulmadan İşten Ayrılmak
İşten Ayrılma

İş Bulmadan İşten Ayrılmak

16 Mart 2018
İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek? Gençler İş Beğenmiyor mu?
İş Arama Teknikleri

İş Arayanlar İçin 2022 Nasıl Geçecek?

15 Aralık 2021