AnasayfaBlogEndüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü

21 Kasım 2020
Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü

Endüstri ve Sistem Mühendisliği bölümü; endüstri mühendisliğinin temel alanlarından oluşmaktadır. Bunlar; yöneylem araştırması, istatistik ve veri analizi, üretim ve stok planlama, lojistik ve tedarik zinciri, benzetim ve ağ teorisi ve kalite mühendisliğindir. Kullanılan metodoloji ve prosedürlerin tamamını içermektedir. Bütün bu alanlarda ortaya çıkan problemlere sistem modelleme ve sistem dinamiği yaklaşımı çözüm üretir.

Endüstri ve sistem mühendisi tüm karşılaşılan problemleri ortadan kaldırmak üzere hızla gelişmekte olan teknolojiyi tüm ayrıntıları ile öğrenir. Teknolojiyi kullanan, geliştiren, belirli maliyet ve zamansızlık sorunları içinde karmaşık sistemleri modelleyen bölüm mezunlarıdır. Yine sistemlerin iyileştirilmesinde çalışan, üretimini, kontrolünü ve tasarımını yapan endüstri ve sistem mühendisleridir. Gelişen teknoloji ve bu alanda ortaya çıkan ihtiyaçlar her geçen gün endüstri ve sistem mühendislerine olan gereksinimi arttırmaktadır.

Endüstri ve Sistem Mühendisliği Bölümü Nedir?

Endüstri ve sistem mühendisliği bölümü sayısal puan türüne göre öğrenci kabul eden 4 yıllık lisans bölümüdür. Endüstri sistem mühendisliği endüstri mühendisliği temel alanlarını kapsar. Bölümün temel amacı; karmaşık süreçleri ve sistemlerin optimizasyonunu incelemektir. Üretim ve üretim süreçlerinin tasarımı, planlaması ve optimizasyonu ile ilgili temel kavramlara odaklanan bir mühendislik disiplinidir.

Endüstri ve sistem mühendisi, hızla gelişmeye devam eden teknolojiyi öğrenen, kullanan, geliştiren kişilerdir. Sitemlerde maliyet belirleme ve zaman kısıtlamaları içinde karmaşık sistemleri modelleme başlıca görevleri arasındadır. Sistemlerin iyileştirilmesini, üretimini, kontrolünü ve tasarımını yapan endüstri ve sistem mühendisleri kurumlarda çok çeşitli alanlarda iş imkanına sahip olur. Bölümü tercih edecek adayların bazı özelliklere sahip olması beklenir.

Bunların başında endüstri ve sistem mühendisliğinin temel prensiplerini uygulayabilmeleri gelir. Kendi profesyonel yaşamlarında problemleri çözebilme yeteneğine sahip olmaları gerekir. Üretim ve servis sistemlerinin çözümlenmesi, tasarımı, uygulaması ve geliştirilmesinde rol oynamalı. Bilimsel araştırmalar yapabilmeli. Yeniliklere açık olmalı, analitik düşünme becerisine sahip olmalıdır. Diğer önemli özelliklerden biri de sayısal derslere ilgili ve yetenekli olmasıdır.

Endüstri ve Sistem Mühendisliği İş İmkanları Nelerdir?

Endüstri ve sistem mühendisleri aldıkları kapsamlı eğitim sayesinde iş yaşamlarında olumlu kazanımlar elde ederler. Özel ve kamu kurumlarında iş imkanına sahiptirler. Kamu sektöründe yer almak isteyen mezunlar Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ndan geçerli puan ile başvuru yapmaları gerekir. Başvurular açık pozisyonlara göre değerlendirmeye alınır.

Endüstri ve sistem mühendisliği bölümü mezunları üretim ve hizmet sektörlerinde planlama, operasyonel planlama, ARGE gibi alanlarda geniş bir iş imkanına sahiptir. Otomasyon-kontrol ve mekatronik, lojistik, bilgi süreçleri tasarımı, fabrika tasarımı, savunma sanayinde tasarım diğer çalışma alanlarındandır. Proje yöneticiliği mezunların tercih ettiği ve iş bulma olanağının yüksek olduğu diğer alanlardandır.

Endüstri ve sistem mühendislerinin bir kısmı da tedarik zinciri yönetimi ve danışmanlık yaparak kariyerlerine devam ederler. Bölüm mezunlarının çalıştıkları sektörler; bankalar, lojistik, ilaç sanayi, otomotiv, enerji, üniversiteler, teknoloji firmaları, denetleme şirketleri olarak sıralanabilir.

Endüstri ve Sistem Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Endüstri ve sistem mühendisliği bölümü mezunları üretim ve hizmet sektörlerinde operasyonel planlama görevi üstlenebilirler. Ayrıca ARGE, otomasyon-kontrol ve lojistik, bilgi süreçleri tasarımı diğer çalışma alanları içindedir. Savunma sanayiinde tasarım, proje yöneticiliği, tedarik zinciri yönetimi görevlerini de üstlenirler. Endüstri ve sistem mühendislerinin temel görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Bulunduğu kurumun isteğine uygun sistemler tasarlar.

 • Tasarladığı sistemlerin amacını belirler ve amaçlara uygun olarak sisteme elemanlar istihdam eder.

 • Hazırladığı sistemin ne kadar zaman gerektirdiğini ve maliyet analizini yapar.

 • Hazırladığı sistemlerin ya da kurumların kullandığı diğer sistemlerin birbiriyle uyumunu araştırıp, çalışıp çalışmadığı test eder.

 • Haberleşme, karar destek, iletişim, üretim ve yönetim gibi sistemlerin alt sistemler ile olan çalışma uyumunu araştırır.

 • Kurumuna fayda sağlayacak yeni sistemler ortaya koymak için araştırma yapar, analiz ve çalışmalar yürütür.

 • Yeni sistemler geliştirmek ve mevcut sistemlerde güncelleme oluşturmak için teknolojik gelişmeleri yakından takip eder.

 • Mevcut sistemlerin denetimini yapar, iyileştirme ve geliştirme gibi faaliyetleri yürütür.

Endüstri ve Sistem Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Endüstri ve sistem mühendisliğini tercih etmeyi düşünen adaylar 4 yıllık eğitimleri süresince karşı karşıya kalacakları dersleri araştırır. Eğitim yaşamları boyunca teorik ve mesleki çok sayıda ders karşılarına çıkar. Aynı zamanda mesleki gelişimleri ve teorik olarak gördükleri dersleri uygulamada görmeleri için zorunlu staj süreleri de bulunmaktadır. Stajlarını çalıştıkları kuruma onaylattıktan sonra üniversitenin uygun gördüğü tarihte staj komitesine sunmaları gerekir.

Tüm bu dersleri ve zorunlu stajını başarı ile tamamlayan ve bölümün beklentilerini yerine getiren öğrenciler Endüstri ve tasarım mühendisliği lisans diploması almaya hak kazanır. Endüstri ve tasarım mühendisliği bölümünü tercih edecek adayların 8 dönemlik eğitim yaşamları boyunca karşılaşacağı temel dersler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

 • Bilgisayar Programlama,

 • Genel Ekonomi,

 • Malzeme Bilimi,

 • Yöneylem Araştırması,

 • Maliyet Analizi,

 • Bilimsel Araştırma Teknikleri,

 • Üretim Planlama ve Stok Kontrolü,

 • Veri Tabanı Yönetim Sistemleri,

 • Kalite Planlama ve Kontrol,

 • Yönetim Bilişim Sistemleri,

 • İş Sağlığı ve Güvenliği

Endüstri ve Sistem Mühendisliği Taban Puan ve Sıralama

2020 Endüstri ve sistem mühendisliği taban puanları ve 2020 Endüstri ve sistem mühendisliği başarı sıralamaları açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgileri paylaşıyoruz. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
Yeditepe ÜniversitesiEndüstri ve Sistem Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)428,1558035.370
İstinye ÜniversitesiEndüstri ve Sistem Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)362,7051880.287
Yeditepe ÜniversitesiEndüstri ve Sistem Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)319,10824128.227
Yeditepe ÜniversitesiEndüstri ve Sistem Mühendisliği (İngilizce) (%25 İndirimli)287,61209181.600
endüstri ve sistem mühendisliği endüstri mühendisliği teknoloji ARGE KPSS
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.