AnasayfaBlogAksesuar Tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Aksesuar Tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

29 Temmuz 2021
Aksesuar Tasarımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

Kişilerin giyimine eşlik etmesi ve kombini tamamlayabilmesi için aksesuarlar tasarlayan ve üretiminde yer alan kişilere aksesuar tasarımcısı adı verilir. Aksesuar tasarımcısı; kolye, yüzük, küpe, kemer, ayakkabı, çanta, fular, eşarp, şapka gibi aksesuarlar tasarlar. Aksesuar tasarımcısı, tekstil sektöründe, çeşitli mağazalarda ve perakendecilerin de içine dahil olduğu çeşitli iş sahalarında faaliyet gösterir.

Yaratıcı bir zihne ve detay odaklı çalışma prensibine sahip olan kişiler için oldukça uygun bir iş alanıdır. Aksesuar tasarımcıları yaratıcı ve inovatif fikirler üreten bir ortamda çalışabilecek dinamizme sahip olan kişilerdir. Kendilerini geliştirmeye sürekli açık olmalıdır. Sektördeki yenilikleri yakından takip etmeli, işlerine yaratıcılığı eklemelidir.

Yazımızda aksesuar tasarımcısı ile ilgili merak edilen sorulara yanıtlar hazırladık. Aksesuar tasarımcısı nedir? Aksesuar tasarımcısı ne iş yapar? Aksesuar tasarımcısı nasıl olunur? Birlikte inceleyelim.

Aksesuar Tasarımcısı Nedir?

Aksesuar tasarımcısı, takı, çanta, fular gibi giysi ve dış giyim eşyalarına eşlik etmesi için aksesuarlar tasarlayan kişilere verilen mesleki unvandır. Tasarımında çalıştığı eşyalar; takı, kemer, ayakkabı, eşarp, fular, şal, şapka ve el çantası gibi eşyalar olabilir. Aksesuar tasarımcısının çalışma alanı çeşitlidir. Genellikle tekstil firmaları, çeşitli giyim mağazaları ve perakendecilerde çalışma imkanı elde ederler. 

Aksesuar tasarımcısı olmak isteyen kişilerin gerekli eğitimleri tamamlaması gerekir. Üniversitelerde yer alan Güzel Sanatlar Fakülteleri, Moda Tasarımı ve Tekstil gibi ilgili bölümlerinden mezun olmaları halinde bu alanda faaliyet verebilirler.

Ayrıca bu alana ilgi duyup lisans mezuniyeti olmayan bireyler için çeşitli moda akademilerinde aksesuar tasarımı eğitimleri de verilmektedir. Sizde farklı bir alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Eğitimler sayesinde bir kurum bünyesinde iş imkanı elde edebileceğiniz gibi kendi işinizi yapma fırsatına da ulaşabilirsiniz.

Aksesuar Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Aksesuar tasarımcısı olarak çalışan kişiler, aksesuar tasarımlarını kavramsallaştırmak, geliştirmek ve tasarlamaktan sorumlu olan kişilerdir. Bu alanda yaratıcılıkları ön planda olmalıdır. Ayrıca sektörü yakından takip ederek, beklentilere yanıt verecek ürünler tasarlamaları gerekir. İş bulma konusunda sıkıntı yaşamayan meslek grupları arasında yer alır. Özellikle son yıllarda sosyal medyanın da yarattığı etki ile kendi işini yapan aksesuar tasarımcılarına sık rastlanmaya başladı. Meslek mensuplarının diğer görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Mevsim trendlerini öngörmeli ve mevsimsel kreasyonları tasarlamak için çalışmalıdır.

 • Tasarım sürecini başlatmak üzere koleksiyon fikirlerini araştırmalı, ilham almalı ve ilk eskizleri çizmelidir.

 • Tasarım sürecinde teknik çizim, renklendirme ve prototipler oluşturmalıdır.

 • Tamamlanan ve üretime geçilecek ürün örneğini müşteri onayına sunmalıdır.

 • Satın alma, satış ekibi ve teknik ekipler ile iş birliği içinde çalışarak, güçlü bir ürün yelpazesi geliştirmelidir.

 • Konseptten prototip aşamasına kadar geçen sürede tasarım gelişimini izlemeli ve müşterinin istediği doğru ürünün sağlandığından emin olmalıdır.

Aksesuar Tasarımcısı Maaşları

Aksesuar tasarımcısı olarak çalışmak isteyen kişiler, eğitim programlarından başarı ile mezun olduktan sonra bu sektör içinde oldukça geniş bir çalışma imkanı bulur. Bunun yanı sıra aksesuar tasarımcısı olarak çalışan kişiler arasında yetenekli, planlı ve alaylı olarak yetişen kişiler de yer almaktadır. Eğitim kurumlarının yanı sıra pek çok halk eğitim merkezi gibi alanlarda kurslara katılarak sertifika sahibi olmak ve iş sahibi olmak mümkündür. Aksesuar tasarımcısı olarak çalışmak isteyen kişiler için çok çeşitli alanlarda iş bulma olanağı görülmektedir. Serbest çalışan aksesuar tasarımcıları ile de karşılaşmak mümkündür.

Genellikle tekstil, moda sektörü içerisinde faaliyet gösteren kurumlarda iş bulma imkanı aksesuar tasarımcısı olan kişilere sunulur. Aksesuar tasarımcısı kazancı da değişkenlik göstermektedir. Özel tasarım takı ve aksesuar ürünleri son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Durum böyle olunca aksesuar tasarımları için farklı işlerden ve farklı kazançlardan söz etmek mümkündür. Kişinin çalıştığı kurum ya da ürünlerini tasarladığı kurumun iş hacmi kazançlarını etkiler. Aynı zamanda tasarımcının eğitimi, tecrübesi ve yaratıcılığı da maaşını olumlu yönde etkiler. Trendleri yakından takip eden tasarımcılar alanlarında daha başarılı olur. Peki, bir aksesuar tasarımcısı ne kadar maaş kazanır?

 • Meslekte henüz yeni olan bir aksesuar tasarımcısı 3.200 TL ile çalışmaya başlar.

 • Zamanla tecrübe edinmiş bir aksesuar tasarımcısı 4.500 TL maaş kazanır.

 • Bu alanda uzun yıllardır çalışan bir aksesuar tasarımcısı 6.500 TL’ye kadar gelir elde edebilir.

Aksesuar Tasarımcısı Nasıl Olunur?

Bazı meslekler kişinin yaratıcılığını ön plana çıkartır. Aksesuar tasarımcılığı da bu mesleklerden biridir. Trendleri yakından takip eden, yaratıcılığı gelişmiş ve araştırmayı seven adaylar için oldukça uygun bir meslektir. Aksesuar tasarımı ilgisini çeken, amatörce tasarım işi ile ilgilenen kişiler kendini geliştirmek için eğitim fırsatlarını araştırır. Aksesuar tasarımcısı olmak için, üniversitelerde yer alan Güzel Sanatlar Fakültelerinin ilgili bölümlerinden eğitim alınabilir. Bunlar; Moda Tasarımı ve Tekstil gibi bölümlerden birinden mezun olmak olarak düşünülebilir.

Ayrıca bu mesleğe ilgi duyup lisans mezuniyeti bulunmayan kişiler için de çeşitli imkanlar sunulur. Moda akademilerinde aksesuar tasarımı eğitimlerinden faydalanan oldukça fazla kişi ile karşılaşmak mümkündür. Eğitimin tek başına yeterli olmadığı mesleklerden biridir. Dolayısı ile kişinin bazı özellikleri taşıyor olması çok önemlidir. Yaratıcı bir zihne ve detay odaklı çalışma alışkanlığına sahip olması gereken aksesuar tasarımcısının sahip olması beklenen diğer özellikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Hizmet vereceği kurumun marka tarihi hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

 • Geliştirme amaçlı kullanılması için okunabilir tasarım eskizleri oluşturabilmelidir.

 • Güçlü bir zaman yönetimi ve organizasyon becerisi sergilemesi gerekeceği gibi birden fazla projeye hızlı bir şekilde cevap verebilmelidir.

 • Yaratıcı ve herhangi bir ortamda çalışabilecek dinamizme sahip olmalıdır.

 • Araştırmayı seven kişiler olmaları gerekir.

 • Bilgisayar destekli tasarım programlarında beceri göstermelidir.

 • Belirlenen bütçe ve kendisi için belirlenen zaman içinde iş teslimini gerçekleştirebilmelidir.

 • Mükemmel sözlü ve yazılı iletişim kabiliyetine sahip olmalıdır.

 • Seyahat engeli bulunmaması önemlidir.

Aksesuar Tasarımcısı Kimdir?

Aksesuar tasarımcısı, takı, çanta, fular, kemer, ayakkabı, eşarp gibi giysi ve dış giyim eşyalarına eşlik etmesi için aksesuarlar tasarlayan ve üreten kişilere verilen addır. Aksesuar tasarımcısı, tekstil firmaları, çeşitli giyim mağazaları ve çevrimiçi perakendeciler de çalışabileceği gibi kendi işini de yapabilir. Aksesuar tasarımcısı olmak için lisans eğitimi alınabilir ya da çeşitli eğitim veren moda akademilerinden eğitim alınabilir.

Aksesuar Tasarımcısının Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Aksesuar tasarımcısı trendleri öngörmeli ve mevsimsel kreasyonları tasarlamak için çalışmalar yapması gereken kişidir. Tasarım sürecini başlatmak üzere koleksiyon fikirleri araştırır, tasarımlardan ilham alır ve ilk eskizleri çizer. Tasarım sürecinde teknik çizim, renklendirme ve prototipler oluşturması gerektiği gibi tamamlanan ve üretimine başlanacak ürün örneğini müşteri onayına sunmalıdır.

Aksesuar Tasarımcısı Hangi Niteliklere Sahip Olmalıdır?

Aksesuar tasarımcısı çalışacağı kurumun marka tarihi hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Güçlü bir zaman yönetimi ve organizasyon becerisi sergilemesi gerekir. Araştırmayı seven kişiler olmaları oldukça önemli olup, mükemmel sözlü ve yazılı iletişim kabiliyetine sahip olması gerekir. Belirlenen bütçe ve kendisi için belirlenen zaman dilimi içinde iş teslimini gerçekleştirebilmeli, yaratıcı bir bakış açısına ve detay odaklı çalışma alışkanlığına sahip olması gerekir.

Aksesuar Tasarımcısı Aksesuar Tasarımcısı nedir Aksesuar Tasarımcısı ne iş yapar Aksesuar Tasarımcısı maaşları Aksesuar Tasarımcısı nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Moda Tasarımı Bölümü
Bölümler

Moda Tasarımı Bölümü

05 Ağustos 2020
Çapraz Satış Nasıl Yapılır?
Satış - Pazarlama

Çapraz Satış Nasıl Yapılır?

05 Haziran 2020