AnasayfaBlogYabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek

29 Nisan 2019
Yabancı Dil Öğrenmek

Yabancı dil öğrenmek online eğitimde en çok tercih edilen etkinliklerden biridir. Ücretsiz canlı dersler için İstanbul İşletme Enstitüsü ile online eğitime katılın.

Yabancı dil bilmek pek çok avantajı beraberinde getirir. Yabancı Dil Bilmenin Avantajları Neler? Ana dilinizin dışında başka bir dilde konuşup yazabilmenin sağladığı çeşitli iş imkânları bunlardan biridir. Zihinsel becerilerinizin gelişmesinde de yabancı dil bilmek önemli bir etkendir. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda iki dil bilen bireylerin hafızasının daha güçlü olduğu saptanmıştır. Bunların yanı sıra, başka bir dil biliyor olmak, farklı kültürlerle etkileşim içinde olmanızı, ön yargılarınızı kırıp ufkunuzu geliştirmenizi sağlar.

Dil öğrenmek, bütün bu kazanımlarına rağmen birçoğumuzun zorlandığı bir alandır. Her ne kadar ilkokuldan beri İngilizce eğitimi gören bireyler olsak da kursa gitmeden veya ekstra bir çaba harcamadan bu dili tam anlamıyla öğrenemiyor olmamız bunun bir göstergesidir. Bu durumda yabancı dil öğrenmek için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Hangi Adımlar İzlenmelidir?

Eğitim hayatımız boyunca yabancı dil öğrenmek konusunda en çok üzerinde durulan noktanın gramer olması sebebiyle gramer konusunda hassas bireyler olduğumuz doğrudur; fakat gramer, bir dili öğrenebilmek için tek başına yeterli olmayacaktır. Yabancı dil öğrenmek dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere dört aşamadan oluşur. Kendimizi bir dili öğrenmeye adadığımız ilk andan itibaren, bu dilde dinlemeye, konuşmaya, okumaya ve yazmaya çalışmalıyız.

Dinleme

Dinleme en önemli adımlardan biridir. Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren çevremizdeki sesleri duyup taklit ederiz. Yabancı dil öğrenmek de tıpkı bunun gibidir. Kulağımızı o dile alıştırmamız gerekmektedir. Günümüzde teknolojinin imkânlarını kullanarak sınırsız bilgiye kısa sürede ulaşabiliyoruz. Dolayısıyla elimizin altında müthiş kaynaklar var. İnternet üzerinden yabancı dilde yüzlerce şarkı dinleyebilir, yabancı dizi ve filmleri altyazılı olarak izleyebilirsiniz. ‘’Eğlenirken öğrenmek’’ ifadesinin tam anlamıyla karşılığı olan dinleme aşaması, dil öğrenmeyi oldukça kolaylaştırır.

Okuma

Nasıl Türkçeyi daha iyi konuşabilmek için bol bol kitap okumamız gerekiyor ise yabancı dil öğrenmek için de okuma, çok önemli bir aktivitedir. İster yabancı dilde bir roman okuyun ister bir gazete haberi. Burada önemli olan nokta, yabancı bir dilde ilgi alanınıza giren yazılar okumanız. Böylece metnin şifresini daha kolay çözüp anlayabilirsiniz. Okuma aşaması, yabancı bir dilde iyi yazılar yazmanıza da doğrudan katkı sağlar. Yine kendi dilimizde daha iyi yazabilmek için daha çok okumamız gerektiği gibi.

Konuşma

Birçoğumuzun yabancı dil öğrenmek konusunda ihmal etmesine rağmen en önemli aşama konuşmadır.  Konuşma, dinlediğimiz ve okuduğumuz her şeyi pratiğe dökmemizi sağlar. Bu konuda bazen çok çekingen olabiliriz. Öncelikle üzerimizden bu çekingenliği atmamız gerekmektedir. Son zamanlarda popüler olan KO-KO tekniği de buna yöneliktir. ‘’Korkusuzca konuş’’ ifadesinin kısaltılmışı olan bu teknik, korkunun yabancı bir dil öğrenmenin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu söylüyor. Gelişen teknolojiyle yabancı dil öğrenmek konusunda, konuşma ihtiyacımızı karşılayacak pek çok mobil uygulama ve internet sitesi ortaya çıktı. Artık bir tıkla bizden kilometrelerce uzaktaki insanlarla konuşma pratiği yapabiliyoruz.

Yazma

Yabancı dil öğrenmenin en son aşamalarından biri olan yazma, öğrendiğimiz dilde kendimizi ifade edebilmenin en üst seviyesidir. Bu aşamada kendimizi geliştirebilmek için kontrollü, güdümlü veya serbest yazma tekniklerini kullanabiliriz. Duygu, düşünce ve birikimlerimizi yazarak ifade edebilmek için dinleme, okuma ve konuşma aşamalarını başarıyla geçmiş olmamız gerekir. Yabancı bir dilde yazı yazmak zor gibi görünse de diğer aşamalarda belirli bir seviyeye gelip yazma konusunda yeterince pratik yaptığımızda, yazarak kendimizi ifade edebilmek kolaylaşacaktır.

Bir dili tam anlamıyla öğrenebilmek için bu dört aşamada da belirli bir seviyeye ulaşmış olmamız gerekir. Bu aşamaların hepsini aynı süreç içerisinde uygulamamız, daha iyi sonuç almamızı sağlar. Gelişme gösterdiğimizde ise bu çalışmaları uygulamayı bırakmamamız gerekir. Çünkü süreklilik, bu konuda başarılı olmamızı sağlayacak en önemli etkendir. Yabancı dil öğrenmek için uzun ve meşakkatli bir süreç bizi bekliyor. Fakat gerekli özen ve çabayı göstererek bir dili tam anlamıyla öğrenmek mümkündür. Yeter ki çalışmaya devam edelim!

Yazar: Birsen Akyüz

yabancı dil öğrenmek yabancı dil dinleme okuma anlama
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yabancı Dil Öğrenmek Zorunluluk Mudur?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Zorunluluk Mudur?

30 Temmuz 2019
Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemli?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Neden Önemli?

07 Ekim 2019
Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Kısa Yoldan Yabancı Dil Öğrenmek

17 Eylül 2019
Yabancı Dil Öğrenmek Zor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmek Zor Mu?

20 Haziran 2019
Rusça Eğitimi - Kursu (A1-A2)
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
550229
Korece Eğitimi
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Asuhan TurhalAsuhan Turhal
750229