AnasayfaBlogÜniversite Yıllarını İyi Değerlendirmeniz İçin 7 Öneri
Kişisel Gelişim

Üniversite Yıllarını İyi Değerlendirmeniz İçin 7 Öneri

26 Ocak 2021
Üniversite Yıllarını İyi Değerlendirmeniz İçin 7 Öneri

Üniversite yılları deyince aklımıza ilk olarak sınav haftaları ve dersler gelse de bundan fazlası olduğunu hepimiz biliriz. Üniversite, iş hayatına hazırlık ve kendimizi tanıma sürecimize etkisi yadsınamayacak önemli bir dönemdir. Bu farkındalığına sahip olarak yaşayacağımız bir öğrencilik hayatının faydaları da bir o kadar önemli olacaktır.

Üniversite Yıllarını En İyi Şekilde Değerlendirmek İçin Öneriler

Peki, gençlik döneminin en önemli zamanlarından olan üniversite yıllarını hem keyifli hem verimli hale nasıl getirebiliriz? Sorunun cevabı bu önerilerde saklı.

  • Dil Öğrenin

Belki bunu duymaktan sıkıldınız, belki bu öneriyi bir yerde anlamsız hatta zorlama buluyorsunuz. Ama duymaktan hoşlanmasanız da söylemek durumundayız. İçinde yaşadığımız globalleşen dünyada dil bilmenin önemi her geçen gün daha da artıyor. Bu sebeple mesleğiniz ne olursa olsun yoğun iş hayatına atılmadan önce yeni bir dil öğrenmek veya öğrendiğiniz bir dili geliştirmek için üniversite yılları bulunmaz bir fırsat. Münkünse İngilizce'nin yanı sıra Almanca ve Rusça gibi farklı dilleri öğrenmeye de çaba sarfedin.

  • Farklı Eğitim ve Seminerlere Katılın

Çoğu öğrencinin düştüğü hatalardan biri de okulda aldığı eğitimle yetinmesidir. Üniversite size yapmak istediğiniz mesleğin ehliyetini verse de o meslekte iyi olmanızı garantilemez. Bu sebeple iş hayatınızda daha donanımlı ve çok yönlü olabilmeniz için eğitiminizi çeşitli katılım belgeleri ve sertifikalarla desteklemek akıllıca olacaktır. Ayrıca online eğitimler ve sertifika programı imkanlarının da hem zaman hem de konfor açısından yadsınmayacak fırsatlar olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

  • Gönüllü Olun!

Öğrenciyken bir sivil toplum kuruluşunda çalışmak veya bir üniversite kulübünün faaliyetlerinde yer almak kendinize yapacağınız en mantıklı yatırımlardan biridir. Gönüllü çalışma; takım olmayı öğrenmek, diyaloglarınızı güçlendirmek ve sosyalleşmek adına eşsiz bir fırsat olarak görülebilir. Böyle bir tecrübe mesleğiniz her ne olursa olsun iş hayatınızdaki en önemli yeteneğinizi geliştirir; insan ilişkisi.

  • Staj Yapın

Stajları eğitimizin farklı bir yönü ve bir prova olarak değerlendirebiliriz. Kariyerimizi inşa etmeden önce henüz öğrenciyken; iş hayatını tanımak, ona alışmak ve tempoya uyum sağlamak için staj yapmak harika bir yoldur. Aynı zamanda üniversite yıllarında stajlar sayesinde deneyim ve network kazanmak, mezuniyet sonrasındaki stresli dönem için avantaj sağlayacaktır.

  • Yaşadığınız Şehrin Sosyal ve Kültürel Birikiminden Yararlanın

Üniversiteyi nerede okursanız okuyun, eğitim aldığınız şehrin bir karaktere ve bir geçmişe sahip olduğunu sık sık kendinize hatırlatın. Üniversite yılları belki de bunu keşfetmek için en uygun zamandır. Yaşadığınız şehirde hem yerli hem de turist olun. İmkânınız dahilinde; müzeleri ziyaret edin, tarihi yerleri görün ve kültür sanat etkinliklerini takip edin. Öğrenci indirimlerinden sonuna kadar yararlanın!

  • Siyasi Okur-Yazarlığınızı Arttırın

Kendini tanımak kadar yaşadığı dünyayı tanımak ve anlamak da her insan için elzemdir. Bahsettiğimiz belli bir siyasi partinin destekçisi veya bir ideolojinin savunucusu olmak değil elbette. Ama politika (hangi mesleği yaparsak yapalım) hayatımızı etkileyecek önemli bir unsur. Bu sebeple politikayı anlamak, bilmek ve yorumlamak hayatımızın her aşamasında bize avantaj sağlayacak ve ilerlememize katkı bulunacaktır. Bu sebeple öğrencilik yıllarımızda siyasi-okur yazarlık edinmek hem farkındalığımızı arttıracak hem de kararlarımızı verirken bize kılavuzluk edecektir.

  • Kendinize İnanmayı Öğrenin

Üniversite yılları, keyifli yanlarıyla birlikte birçok zorluğu da beraberinde getirir. Yetişkin olmayı, maddi-manevi sorumluluklar almayı ve başarısızlığı bu dönemde öğreniriz. Bu süreci yaşarken yukarıda bahsettiğimiz gibi tecrübeler siz kendinize inandığınız müddetçe anlam kazanır. Bu sebeple en zor anlarınızda bile kendiniz ve yolda olmanın tadını çıkarın. Kendinizi kabul edin ve en iyiye değil kendinizin en iyi haline ulaşmaya çabalayın.

Üniversite Yılları Nasıldır?

Üniversite yılları deyince aklımıza ilk olarak sınav haftaları ve dersler gelse de bundan fazlası olduğunu hepimiz biliriz. Üniversite, iş hayatına hazırlık ve kendimizi tanıma sürecimize etkisi yadsınamayacak önemli bir dönemdir.

Üniversite Yıllarını iyi Değerlendirmek İçin Neler Yapılabilir?

Üniversite yıllarını hem keyifli hem verimli hale getirmek için pek çok şey yapılabilir. Dil öğrenmek, eğitimlere katılmak, staj yapmak ve gönüllü etkinliklere katılmak yapılacaklar arasında sayılabilir.

Üniversite Yıllarında Dil Öğrenmek Neden Önemlidir?

İçinde yaşadığımız globalleşen dünyada dil bilmenin önemi her geçen gün daha da artıyor. Bu sebeple mesleğiniz ne olursa olsun yoğun iş hayatına atılmadan önce yeni bir dil öğrenmek veya öğrendiğiniz bir dili geliştirmek için üniversite yılları bulunmaz bir fırsat.

Üniversite Yıllarını İyi Değerlendirmeniz İçin 7 Öneri Üniversite yılları üniversite eğitimi üniversite dil öğrenmek üniversite mezunu yabancı dil
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.