AnasayfaBlogKariyer Planı Nedir? Nasıl Yapılır?
Nedir?

Kariyer Planı Nedir? Nasıl Yapılır?

07 Eylül 2021
Kariyer Planı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kariyer, iş yaşamında ulaşılmak istenen noktaya ulaşma yönünde yapılan tüm çabaların toplamını ifade eder. Kariyer planlaması ise kişilerin iş yaşamlarında hedefledikleri noktaya ulaşmak için kendilerine en uygun yolu belirlemelerini ifade eder.Bu süreç mesleki eğilimler ve kişinin sahip olduğu yetenekler göz önünde bulundurularak planlandığı sürece verim sağlar. Peki, kariyer planı nasıl yapılır? Henüz ilk gençlik yıllarında tercih edilen meslek, lisans eğitimi ve sonrasında başlayan uzunca iş yaşamı her zaman işlerin yolunda gideceği anlamına gelmiyor.İnsanların sürdükleri yaşam elde ettikleri deneyimler neticesinde hızla değişirken kariyer alanında doğru planlama yapılmaması halinde motivasyon eksikliği ve yılgınlık ortaya çıkabilir. İş yaşamının henüz başındayken doğru kariyer planı ile yol almak, iş hayatının ve yaşamın zorluklarına göğüs germenize yardımcı olur. Bu sayede kendinizi hızla geliştirerek kariyer basamaklarını çıkabilirsiniz. Kariyer planlamasının en önemli adımlarından biri öncelikle kendini tanıdığına emin olmaktır ve ardından iş hayatı için hedefler koymak gerekir.

Kariyer Planı Adımları


Kariyer, bir kişinin yıllar içerisinde bir ya da birden fazla sektörde ve işletmede adım adım basamakları çıkması, deneyim ve beceri elde etmesidir. Aslında kariyer, kişinin yaşamı süresince işle ilgili sahip olduğu tecrübelerin tamamıdır. Kariyer bir süreci ifade ettiği için adımları ve aşamaları vardır. Bu adımları ve aşamaları ne kadar iyi tespit eder ve yönetirsek kariyerimizi oluşturmak da bir o kadar kolaylaşacaktır. Kariyer planı yaparken, hangi adımları takip etmek daha doğru olur, inceleyelim.

 • Hedef belirleme önemli bir konudur; kişilerin kendileri için en doğru kariyer planını belirlemesi için ilk olarak ulaşmayı düşündüğü hedefleri netleştirmesi gerekir. Kariyerin ilk adımı aslında lise yılları itibarı ile başlar. Üniversite sınavına hazırlanırken, gireceğiniz bölüme ve üniversiteye karar vererek kariyer yolculuğuna başlarsınız. Üniversiteye sıra geldiğinde de seçtiğiniz bölüme göre kendinize bir yol çizmeniz gerekir.

 • İkinci adım sektör belirlemedir; hedef belirlemekten bir sonraki adım sektör belirlemektir. Hangi sektörlerin gelecek vaat ettiğini ve firmaların mevcut durumunu araştırmalı ve bunlardan hangilerinin size ihtiyacı olabileceğini belirlemeniz gerekir. Bu tespite ulaşırken niteliklerinizi, bilgi ve becerilerinizi, güçlü ve zayıf yönlerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir.Mezun olduğunuz bölümde kariyer yapmaktan vazgeçseniz bile ilgi duyduğunuz alanda adım atmanızı sağlayacak bir durum oluşacaktır.

 • Güçlü ve zayıf yanlarınız belirleyin; önemli olan güçlü yanlarınız öne çıkarmak ve zayıf yanlarınızı en aza indirmektir. Bunu başarabilmek için önce güçlü ve zayıf yönlerinizin neler olduğunu tespit etmeniz gerekir.

 • Hareket planı belirlemelisiniz; kariyer yaşamınızda kendinizi nerede gördüğünüze karar verdikten sonra sıra bunu yerine getirmek için kullanacağınız taktikleri belirlemeye gelir. Bu taktikleri belirlemek için araştırmalar yapabilirsiniz. Yer almayı planladığınız sektörde bulunan alanında uzman kişiler ile görüşmeler yapabilir ve yapmayı planladığınız işte başarılı olmuş olan insanlardan tavsiyeler alabilirsiniz.

 • Bu konuda gereken araştırmayı yaptıktan ve alt yapıyı oluşturduktan sonra harekete geçmeniz zamanı geldi demektir. Her işin başlangıç kısmı zorludur. Bu sebeple ilk zorlukta pes etmeyip, çalışmaya devam ederek hayal ettiğiniz kariyer için kariyer adımları oluşturabilirsiniz.

Kariyer Planlamada En Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

 • Kariyerinizin yükselme döneminde olabilir ve kendinizi yine de mutsuz hissedebilirsiniz. Umutsuzluğa kapılıp vazgeçmek yerine verdiğiniz emeği kendinize hatırlatarak, işinizi yaratıcı bir düzeye taşımayı seçmelisiniz.

 • Kariyerinizde istediğiniz hedef ulaşmak beklediğinizden uzun sürebilir ya da hiç beklenmedik bir anda kendinizi zirvede bulabilirsiniz. Sabırsızlık ya da korkuyla vazgeçmek en sık yapılan hatalar arasında yer alır. Sabır göstermeli ve gelen fırsatları endişeyle karşılamamanız gerekir.

 • Kısa vadeli çözümler üretmek yerine uzun süreli değişiklikler ile sorunlarınızı değerlendirmelisiniz. İlk bakışta sizi rahatsız eden durumların altında, temelde çok daha başka bir sorun yatıyor olabilir. Bir sorunla karşılaştığınız zaman temel problemin ne olduğunu düşünmeli, kalıcı çözümler üretmek için uğraşmalısınız.

 • Kariyer planınız sadece dış etkenler tarafından değil sizin değişmeniz nedeniyle de yavaşlıyor olabilir. Değişebilirsiniz bunun için endişelenmeyin. Başka şeyler istemeniz de oldukça doğaldır. Ne istediğinizden emin olduktan sonra eski deneyimlerinizi de kullanabileceğiniz yeni hedefler belirlemekten çekinmenize gerek kalmaz.

Kariyer Planlaması Ne Zaman Yapılmalıdır?


Kariyer planlaması sadece yetişkinlikte yapılmaz. Elbette belli bir yaştan sonra mevcut mesleki yaşantısından vazgeçip bambaşka bir alana geçiş yapmak isteyen kişiler olabilir. Bu noktada başarılı olmuş birçok kimse örnek olarak verilebilir. Dolayısı ile belli bir yaştan sonra kariyer değiştirilmez şeklinde bir yargı doğru değildir. Ama gerçekleşen birçok örnek detaylı olarak incelendiğinde, aslında bireyin terk ettiği kariyerinin genellikle kendisine uygun olmadığı gözlemlenmiştir. Örnek olarak, gerçekten müzik kabiliyetine sahi ve müzik yapmayı çok seven bir kişinin, toplumsal standartlara uygun davranarak eczacı olması ve belli bir süre geçtikten sonra bu meslekten vazgeçip müziğe yönelmesi sıkça rastlanan bir durumdur. Herkesin avukat ya da herkesin eczası olduğu bir ülke söz konusu olamaz. Bu durumda mantıklı bir bakış açısı ile ilerlenmeli ve bireyin eğilimleri ve yetenekleri ile doğru orantılı olacak şekilde mesleki planlamasının oldukça erken yaşlarda başlatılması gerekir. Bu durum genellikle lise yıllarına denk gelir. Üniversite tercihi döneminde daha net bir şekilde oluşturulmalıdır.

Kariyer Planlama Eğitimi Nasıl Alınır?


Kariyer planı için online eğitimler ulaşmayı düşündüğünüz hedeflere daha kısa zaman içinde gidebilmenizi sağlayan önemli bir harita olarak düşünülmelidir. Sevmediğiniz bir işte yıllarınızı heba ederek köreldiğinizi hissetmek istemiyorsanız, kariyerinizi doğru bir şekilde oluşturmanız gerekir. Online eğitim sertifika programlarından faydalanarak kariyerinizi doğru bir şekilde oluşturacak planlar belirleyebilirsiniz. Böylece hedeflerine doğru daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Uzaktan eğitim sertifika programları ile iş hayatınızı daha verimli şekilde devam ettirebilmek için tüm yöntem ve bilgilere ulaşma fırsatı elde edersiniz. Enstitü tarafından sunulan Kariyer Yönetimi Eğitimi de kariyer yolculuğunuzda daha deneyimli ve donanımlı bir birey olmanızı sağlayacak, bilgileri edinmenizi hedefliyor. Kariyer planlamasının farklı aşamaları vardır. Kişiler bu aşamaları ancak sabırlı ve özenli bir şekilde geçmesi durumunda başarıya ulaşılabilir.

Kariyer Yönetimi Eğitiminde Neler Öğrenirsiniz?


Herkes iş yaşamında daha fazla tecrübeye sahip olmak ve daha donanımlı bir birey olmak ister. Bu eğitimde amaç; vizyon ve değerlerinizi, potansiyelinizi, tutkularınızı pekiştirmektir. Bu doğrultuda kariyer planınızı yapmaya ve gözden geçirmeye yardımcı olur. Online eğitim sırasında sadece akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar ve aktif bir internet bağlantısına ihtiyacınız olur. Kariyer Yönetimi online eğitimine; öğrenciler, çalışanlar, yeni mezun olan kişiler ve profesyoneller katılabilir. Eğitim süresince kariyer planlaması için kişinin kendini tanıma ve potansiyelini keşfetme çabası öğretilir. Katılımcıların ilgi alanları, sahip oldukları kişisel özellikler ve değerleri hakkında farkındalık kazanmalarını sağlanır. Gelecek hedefleri ile uyum sağlayacak şekilde bir kariyer planlaması yapabilmelerine yardımcı olmak amaçlanır. Kendisi geliştirmek isteyen herkes eğitim sayesinde aşağıda sıraladığımız avantajlara sahip olur.

 • Terfi, iş geliştirme ve değiştirme süreçlerinizi etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

 • Kariyer yolculuğunuz sırasında önünüze çıkan engellerle baş edebilirsiniz.

 • Motivasyonu yüksek, mutlu, dengeli ve başarılı bir hayata ulaşmanın yollarını iyileştirme fırsatını yakalarsınız.

 • Program devam ederken her bir katılımcı kendi kariyer planını oluşturma fırsatı yakalar ve farkındalık sahibi olma avantajını elde eder.

kariyer kariyer planı motivasyon iş yaşamı kariyer yönetimi eğitim
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.