AnasayfaBlogAlgoritma Geliştirme Mühendisi
Meslekler

Algoritma Geliştirme Mühendisi

11 Nisan 2021
Algoritma Geliştirme Mühendisi

Ülkemizde son yıllarda oldukça tanınan mesleklerden biri halini alan algoritma geliştirme mühendisi bilgisayar yazılım sistemlerini tasarlayan kişidir. Bu durum Algoritma geliştirme mühendisi olmak için aday olan kişilerinde hangi bölümleri okuması gerektiği konusunda bilinçlenmesini sağladı. Eğitimini başarıyla tamamlayan herkes sorunsuz bir şekilde algoritma geliştirme mühendisi olmaya hak kazanabilir.

Algoritma geliştirme mühendisi bilgisayar yazılım sistemlerinin en iyi şekilde tasarlayan ve güncelleyen kişiler olarak oldukça önemli sorumluluklar üstlenir. Bu alanla ilgili olan ve başarı gösteren kişiler için oldukça keyifli bir meslek tercihi olduğu söylenebilir. Algoritma geliştirme mühendisi olmak için üniversitelerde yer alan 4 yıllık lisans bölümlerinden bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği ya da elektronik mühendisliği bölümlerinden mezun olmanız gerekir.

Yazımızda Algoritma geliştirme mühendisi nedir? Algoritma geliştirme mühendisi ne iş yapar? Algoritma mühendisi olmak için hangi şartlar aranır? Gibi sorulara aradığınız yanıtları bulabilirsiniz.

Algoritma Geliştirme Mühendisi Nedir?

Algoritma geliştirme mühendisi, masaüstü ve mobil yazılım sistemlerini tasarlayan ve bu sistemleri geliştiren kişilere verilen addır. Eğitim bilgisayar mühendisliği kapsamındadır. Algoritma geliştirme mühendisi aynı zamanda yazılımların güncel kalmasıyla da ilgilidir. Ülkemizde son zamanda dikkat çeken meslek grupları arasında yer alır.

Teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişmeler, sektörel büyüme ve bu alanda yaşanan ihtiyaçların artması nedeniyle meslek mensuplarına olan ihtiyaç ta artmıştır. Algoritma geliştirme mühendisi bilgisayar yazılım sistemlerinin en iyi şekilde tasarlanmasını sağlayan meslek çalışanlarıdır. Bu konuda uzman bir kimliğe sahip olanlar kurumlarda daha fazla sorumluluk alarak çalışmalarını yürütürler.

Algoritma geliştirme mühendisi olabilmek için 4 yıllık lisans eğitimi alınması gerekir. Eğitim; bilgisayar, yazılım ya da elektronik mühendisliği olmalıdır. Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra bu alanda algoritma geliştirme mühendisi unvanı alarak çalışmak için yüksek lisans eğitimine de devam edilmesi gerekir. Algoritma geliştirme mühendisinin aldığı eğitimin yanında bazı önemli yeterliliklere sahip olması beklenir. Bunlar nelerdir, inceleyelim.

 • Algoritma geliştirme mühendisi olmayı düşünen kişilerin ilk olarak problem çözme konusunda yetenek sahibi olması ve hızlı çözüm getirebilmesi beklenmektedir.

 • Uzun süre konsantrasyon sağlayabilmelidir.

 • Analitik düşünceye sahip olması gerekir.

 • Ekip çalışması içinde uyumlu olmalı ve insan ilişkilerinde başarılı olması gerekir.

 • Yaratıcılık konusunda uzmanlık göstermesi ve eleştirel düşünme becerisine sahip olması beklenir.

 • Mesleki yenilikleri öğrenmeye istek göstermesi ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesi gerekir.

 • Sayısal derslerle ilgili olmalı özellikle matematik dersinde başarılı olmalıdır.

 • Disiplinli, titiz ve dikkatli olmaları beklenir.

 • Yabancı dil özellikle iyi derece İngilizce bilmesi önemlidir.

 • Erkek adayların askeri yükümlülüğünü tamamlamış olması gerekir.

Algoritma Geliştirme Mühendisi Ne İş Yapar?

Algoritma geliştirme mühendisi mobil ve masaüstü yazılım sistemlerinin tasarım işlerini üstlenen ve geliştiren kişilerdir. Yazılımların güncel kalmasını sağlar. Güvelik açığını ortadan kaldıracak önlemler alır. Kurumlardaki sorumlulukları bulundukları alana göre değişiklik gösterir. İş bulma konusunda sıkıntı yaşamayan meslek grupları arasında yer alırlar. Algoritma geliştirme mühendisini görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Kullanıcıların masaüstü ve mobil uygulamalarda nelere gereksinim duyduğunu belirler, özellikleri tespit eder ve bu uygulamalarla ilgili çözümler üretir.

 • Yazılımla ilgili mevcut uygulama süreçlerini takip eder ve uyguladığı çözümlere dahil eder.

 • Algoritmalarda ihtiyaç duyulan tasarımları hazırlar ve geliştirme çalışmaları yapar.

 • Algoritmaları sürekli olarak günceller.

 • Güvenlik açıklarını ortadan kaldıracak önlemler alır.

 • Çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere kod yazar ve gerektiğinde bu kodlar üzerinde düzenlemeler yapar.

 • Sorumlu olduğu algoritmalar üzerinde ihtiyaç duyulan testleri gerçekleştirir.

 • Çalıştığı kuruma yeni başlamış olan yazılım uzmanlarına gerekli hizmet içi eğitimleri sunmak ve bu konuda gerekli olan dokümanları hazırlamaktan sorumludur.

 • Geliştirdiği algoritmaları kullanan kişi veya kurumlara eğitim vermeli ve danışmanlık hizmeti sağlamalıdır.

 • Kullanım kılavuzları tasarlar ve tasarım dokümanları hazırlarlar ve gerekli olan yönergeleri kullanıcılara iletmeleri gerekir.

Algoritma Geliştirme Mühendisi Maaşları

Algoritma geliştirme mühendisliği son yıllarda popüler olmaya başlaması ile birlikte bu alana merak duyan kişiler tarafından bölüm araştırmaları da artmıştır. Alacakları eğitim kadar kazanacakları maaşları da merak eden aday öğrenciler bu konuda detaylı araştırmalar yapar. Algoritma geliştirme mühendisi olarak çalışan kişilerin gelirleri bazı kriterlere bağlıdır. Bunlar; kurumun özellikleri, kişinin aldığı eğitim, tecrübesi, yabancı dil durumu gibi önemli kriterlerdir.

Meslek mensuplarının eğitimlerini tamamladıktan sonra kendilerini geliştirmeye devam etmeleri oldukça önemlidir. Kişisel gelişim eğitimleri, yabancı dil eğitimi gibi gelişimlerine katkı sağlayacak yeni bilgiler edinmeleri gerekir. Bazı kurumlar maaş ödemesi dışında çalışanlarının gelişimlerine katkıda bulunacak eğitim imkanları da sağlamaktadır. Algoritma geliştirme mühendislerinin kariyerlerinde çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları maaşlarını inceleyelim.

 • Kıdemli yazılım mühendisi en düşük 6.000 TL ile çalışmaktadır. Ortalama 10.OOO TL kazanan mühendisler en fazla 14.500 TL kazanmaktadır.

 • Java tabanlı orta katman uzman yardımcı en düşük 6.250 TL ile çalışmaktadır. Ortalama 7.250 TL kazanan çalışanlar en yüksek 9.500 TL kazanç elde etmektedir.

Algoritma Geliştirme Mühendisi Nasıl Olunur?

Algoritma geliştirme mühendisi olmanın en önemli şartı üniversitelerde bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği gibi bölümleri başarıyla tamamlamasıdır. İlgili bölümlerde eğitim 4 yıl sürmektedir. Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra algoritma geliştirme ile ilgili ek eğitim almaları gerekir. Bunun için yüksek lisans yapmaları gerekir.

Ayrıca üniversitelerin ya da çeşitli özel kurumların sunduğu sertifika programlarına da katılmaları faydalı olacaktır. Algoritma geliştirme mühendisine birçok sektör ihtiyaç duymaktadır. İyi eğitim almış, yabancı dil bilgisi olan ve tecrübeli ve kişisel gelişimini geliştirmeye devam eden kişilerin iş bulma süresi uzun sürmez. Mesleğe yeni adım atacaklar içinde aynı yorumu yapmak mümkündür.

Özel ve kamu alanında pek çok kurum mezunlara yer vermektedir. Yüksek Lisans programını tamamlama süresi en çok 4 yarıyıldır. Yüksek lisans eğitimim tezli veya tezsiz olarak tercih edilebilir. Yüksek lisans eğitimi sırasında alınacak ana dersler aşağıdaki gibidir.

 • Algoritma Analizi 

 • Yapay Zeka

 • Bilgi Güvenliği ve Bilgisayar Ağları 

 • Veri Bilimleri

algoritma geliştirme mühendisi algoritma geliştirme mühendisi ne iş yapar algoritma geliştirme mühendisi maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Algoritma Eğitimi
4.8
(5)

Algoritma Eğitimi

8 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
700209
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Hanifi ÇetinkayaHanifi Çetinkaya
550209
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209
HTML5 ve CSS3 Eğitimi
4.9
(62)

HTML5 ve CSS3 Eğitimi

35 Konu5 Saat
Beytullah AnıBeytullah Anı
800209