AnasayfaBlogYapay Zeka Nedir? Örnekleri Neler?
Nedir?

Yapay Zeka Nedir? Örnekleri Neler?

25 Aralık 2019
Yapay Zeka Nedir? Örnekleri Neler?

Yapay zeka, bilgisayar sistemlerinin konuşma, tanıma, karar verme ve görsel algı gibi normalde insan aklı ile ilişkili görevleri öğrenmesini ve gerçekleştirmesini sağlayan bir bilgisayar bilimi dalıdır. Yapay zekanın babası John McCarthy'ye göre ise, akıllı makineler, özellikle de akıllı bilgisayar programları yapma bilimi ve mühendisliğidir.

Eylül 1955 yılında yapay zeka terimini ilk kez tarihe geçiren McCarthy, 10 bilim insanından oluşan bir grup tarafından yürütülen iki aylık bir çabanın sonunda, hem insanları hem de kendilerini geliştirmek için dili kullanabilen, soyutlamalar ve kavramlar oluşturabilen ve sorunları çözebilecek makineler geliştirmede önemli adımlar atılabileceğini ileri sürdü. 1950'lerde bilim adamları satranç makinalarını yapay zeka bakımından büyük zorluk olarak gördüler. Ancak bugün çok az insan aynı düşüncelere sahip. Günümüzde zaten yapay zeka, kanseri tespit etmek, araba kullanmak, sesli komutları işlemek de dahil olmak üzere çok daha fazla karmaşık sorunla mücadele ediyor.

Yapay Zeka Film Önerileri

Bilimkurgu, teknolojik evren ile toplumumuz arasında gelecek hakkında bir diyalog gibidir. İnsanlar teknolojik olarak mümkün olan en uç noktalardaki en çılgın fikirleri oluşturur ve potansiyel sosyal, ekonomik veya etik sonuçları düşünür. Gelecek nesiller için nasıl daha iyi bir dünya inşa edileceğine dair fikirlerin yanı sıra, gezegenimizi ve türlerimizi en etkili şekilde nasıl mahvedeceğimize dair senaryolar sunar.

En iyi bilimkurgu filmleri, teknolojik olarak imkansız durumları ve sonuçlarını ortaya koyar. Dahası insanların geleceği hayal etmelerine ve hazırlanmalarına yardımcı olur. İklim felaketi çağında insanlığa ne olabilir? Teknoloji insan ırkının hayatta kalmasına yardımcı olabilir mi? Mars'a gidip gezegenler arası bir tür olabilir miyiz? Ya insan zekasını aşan bir teknoloji inşa edersek? İnsanlar makinelerle birleşecek ve yeni bir bilinç çağına girecek mi? Bunlar bilim kurgu evreninin son zamanlarda gündeme getirdiği en önemli sorulardır. Fark edildiği gibi, yapay zeka konusu burada önemli bir yere sahiptir. Teknoloji, yaşamın her alanında muazzam bir potansiyel oluşturduğundan, insanlığı yok eden her şeye gücü yeten bir yapay zekadan ne kadar korkulduğunu biliyoruz. Bu nedenle, bu düşünceye paralel olarak yapılmış birçok film sinema endüstrisini kasıp kavuruyor.

Stanley Kubrick'in görkemli girişimi olan 1968 yapımı 2001: A Space Odyssey, Türkçe adıyla 2001: Uzay yolu Macerası, hem Amerikan Film Enstitüsü hem de The Rolling Stone dergisine göre tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmi oldu. Göz açıcı bir hikayeye, cesur bir senaryoya ve nefes kesici güzel sahnelere sahip bu başyapıt 1965 yılında daha yapım aşamasındayken tamamen fütüristtik görünüyordu. HAL-9000 sinemadaki en tanınan ve referans verilen yapay zeka olarak tarihe geçti. Sakin ve yumuşak ses tonu ile acımasızlığına bir tezat oluşturan HAL-9000, bir yapay zekadan beklenilen tüm normları yerle bir etti.

Steven Spielberg’in 2001 yapımı filmi A.I. Artificial Intelligence (Yapay Zeka), programlanmış bir sevgi nedeniyle insanlığa ulaşmak isteyen bir yapay zeka çocuğun hikayesini anlatıyor. Çocuk-ebeveyn ilişkilerini farklı bir açıdan inceleyen film dram ile bilimkurguyu izleyiciye beraber sunuyor.

2014 yapımı Ex Machina yapay zekaya ilgi çekici bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Yaratıcı olan Alex Garland insanların bilinçli bir robot yaratıp yaratamayacağı sorusunun çok ötesine geçiyor ve dünyalıların bu tür makinelerle olabilecek ilişkilerini sorguluyor. Benzer bir konuya sahip olan ve Türkçeye Ben, Robot olarak çevrilen I, Robot, ilk kez 1950 yılında yayınlanan bilimkurgunun ustalarından Isaac Asimov imzalı bir kitaptır. 2004 yılında film olarak karşımıza çıkar. 2035 yılında geçen hikayede, bir cinayetin robotlar tarafından işlendiğini düşünen bir dedektif üzerinden dostluklar, cinayet ve yargı üçgenindeki yapay zeka ile insan ilişkilerinin ilginç yönleri ele alınıyor.

Yapay Zeka Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliğinin bir alt dalı olan yapay zeka mühendisliği geleneksel uygulamalarda bulunan mantığı yazılım becerisi ile birleştiren bir bilim dalıdır. Yapay zeka mühendisliği, bilgisayar ve yazılım mühendisliği ile iç içe geçmiş hatta daha fazla gelişmiş hali olarak da düşünülebilir. Yapay zeka mühendisliği, yapay zeka alanını geliştirmek için algoritmalar, ağlar ve diğer araçlarla çalışır. Yapay zeka mühendisleri, yapay zekada kullanılan Python, Java ve C ++ gibi en yaygın programlama dillerinden bazılarını bilmek zorundadır.

Genellikle bilgisayar bilimleri alanında dereceleri veya eşdeğer eğitim geçmişleri vardır. Birçoğunun potansiyel işverenleri veya kendi pilot projeleri bulunur. Halihazırda genellikle yazılım ve bilişim şirketleri tarafından tercih edilse de yakın gelecekte tüm sektörlerde yapay zeka mühendisi ihtiyacı oluşacaktır. Bu mühendislik dalında çalışan profesyoneller, sağlık alanında kullanılacak bir cihazı veya kamu planlamasında için hazırlanmış bir programı yapay zeka ile geliştirilebilirler.

Yapay Zeka Örnekleri

Her ne kadar farkında olmasak da yapay zeka günümüzde hayatımıza fazlasıyla girmiş durumda. Yapay zeka alanındaki gelişmeler sayesinde, bir zamanlar insan beyninin sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi mümkün olarak kabul edilen pek çok işi yerine getiriyoruz. Yapay zekadaki gelişmeler bizi yıllardır süren otonom sürüş hayalini gerçeğe dönüştürmeye çok yaklaştırdı. Yapay zeka algoritmaları, kendi kendini süren otomobillerin çevresini anlamasını, aracın etrafına monte edilmiş kameralardan gelen geri bildirimler almasını ve yollar, trafik işaretleri, diğer arabalar ve insanlar gibi nesneleri algılamasını sağlayan ana bileşenlerden biridir.

Yapay zeka teknolojisi günlük kullandığımız akıllı telefonlar ve tabletlerde de karşımıza çıkmaktalar. Dijital asistanlar ve akıllı hoparlörler yapay zekanın neler yapabildiğini gösteren en yakınımızdaki kanıtlar. Siri, Alexa, Cortana ve Google Asistan, konuşulan kelimeleri metne dönüştürmek ve metni belirli komutlarla eşleştirmek için yapay zeka kullanır. Yapay zeka, dijital yardımcıların konuşulan dilde farklı nüanslar anlamasına ve insan benzeri sesleri sentezlemesine yardımcı olur. Bunların yanı sıra uzun yıllardır bilgisayarlar için bir sorun haline gelen çeviri de yapay zeka sayesinde ileri noktalara taşınmaya başladı. Google Çeviri gibi hizmetler yabancı dil anlama seviyesinde devrim yaratmaya yardımcı oluyor.

Yüz tanıma, yapay zekanın en popüler uygulamalarından biridir. Telefonunuzun kilidini açma, yüzünüzle ödeme yapma ve evinizdeki davetsiz misafirleri tespit etme gibi birçok kullanım alanı vardır. Ancak, yüz tanıma teknolojisinin artan kullanılabilirliği, gizlilik, güvenlik ve sivil özgürlüklerle ilgili endişelere de yol açmaktadır.

Yapay Zekanın Geleceği

Bugün, internet arama motorları ile yönlendiren algoritmalar veya cep telefonlarımızdaki öneri ve kişisel asistan sistemleri, zaten ne yaptığımız, tercihlerimiz ve zevklerimiz hakkında oldukça yeterli bilgiye sahip. Ne düşündüğümüzü ve nasıl hissettiğimizi bile çıkarabilirler. Gelecekte yapay zeka sayesinde iklim değişikliği ile mücadele edilebileceği, insanların ömrünü uzatan sistemlere yardımcı olacakları ve insanların çalışmak zorunda kalmayacakları umut ediliyor. Fakat felaket senaryoları da yok değil. Yapay zeka ile ilgili bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz kadar olmasa da, gelecekte yapay zekanın kitlesel işsizliğe neden olacağından, ekonomik dengeyi bozacağından, başka bir dünya savaşını tetikleyeceğinden ve sonunda insanları köleliğe sürükleyeceğinden de korkuyor.

Geleceğin akıllı yapay zekaları ne kadar zeki olursa olsun asla insan zekaları ile aynı olmayacaklar. Karmaşık zihinsel gelişim, çevre ile etkileşimlere bağlıdır ve bu etkileşimler de vücuda, özellikle de algılayıcı ve motor sistemlere bağlıdırlar. Bu, makinaların bizimkiyle aynı sosyalleşme ve kültür edinme süreçlerini takip edemeyeceği gerçeğiyle birlikte, ne kadar sofistike olursa olsun, bu zekaların bizimkinden farklı olacağı sonucunu daha da güçlendirmektedir.

yapay zeka yapay zeka film önerileri yapay zeka mühendisliği yapay zeka mühendisi yapay zeka örnekleri yapay zekanın geleceği
İrem Elitez
İrem Elitez
Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
Hanifi ÇetinkayaHanifi Çetinkaya
550209
Web sitenizin trafiğini ve arama motorlarındaki görünürlüğünü artırmak için SEO konusunda uzmanlaşın. SEO kursumuz temel bilgilerden ileri düzey tekniklere kadar her şeyi kapsamaktadır, sitenizi nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.
4.9
(28)

SEO Eğitimi

11 Konu5 Saat
Yemliha TokerYemliha Toker
550209