AnasayfaBlogÖzgeçmişte Olması Gereken Önemli Sertifikalar
Sertifika

Özgeçmişte Olması Gereken Önemli Sertifikalar

15 Mayıs 2021
Özgeçmişte Olması Gereken Önemli Sertifikalar

Sertifika konusu, üzerinde epey bir kafa yorulan meselelerden biri oldu. Elbette ki bu tartışmanın başrollerinde adaylar, İK yetkilileri ve profesyoneller yer alıyor. Sertifika gerçekten özgeçmişte yer almalı mı yoksa lüzumsuz bir göz boyama mı gibi sorular eşliğinde, özgeçmişte sertifikanın yeri sorgulanıyor. Öncelikle şunu belirterek tartışmanın odağını kaybetmemek gerek. Sertifika işe yarar ve Cv'de de yer almalıdır. Ancak hangi tür sertifikanın cv'de nasıl yer alacağı üzerinde düşünülmelidir. İK departmanının ve kariyer koçlarının da önerdiği üzere gerçekten sizin için faydalı olan ve size bir yetkinlik kazandıran sertifikaları CV'ye yazmalısınız. Biz de yazımızda özgeçmişte olması gereken önemli sertifika programlarından bahis açarak sizi bilgilendireceğiz. 

Özgeçmişte Olması Gereken Sertifikalar

Özgeçmişe yazılması gereken bilgiler arasında en önemli kısımlardan birini sertifikalar temsil eder. Fakat sertifika bilgisi ya da bölümü, özgeçmişe sahip olan kişinin eğitim ve iş alanına göre değişecektir. Çünkü alınan her sertifika, pozisyona ya da mesleğe uygun olmayabilir ve iş için istenen yetkinlikleri de kapsamayabilir. Bu durumda aldığınız sertifikaları, iş ilanlarındaki nitelikleri ve pozisyona göre yazabilirsiniz. Ayrıca bir ön uyarıda da bulunmak gerek. Aldığınız ya da alacağınız sertifikanın hakkını vermeniz gerekir. Yani bir belgenin gerçekten sizin üzerinde etkili olduğunu kanıtlamak için sertifikaya gerek vardır. Sonuçta sertifika bir belgedir fakat onun size katacağı asıl şey eğitim olmalıdır. Yazımızın ileriki kısımlarında da özgeçmişte olması gereken önemli sertifikalardan bahsederek almanız gereken eğitimlere değineceğiz. 

Excel Sertifika Programı

Tavsiye edeceğimiz önemli sertifikalardan ilki Excel. Ofis programları arasında belki de en çok istenen program olan Excel, özellikle yeni mezunların kendine katacağı önemli yetkinliklerden biri. Excel Eğitimi, temel seviye kullanımları öğreten bir kurstur. Sertifikaların gerçekten işe yaraması için en az 5 günlük bir eğitim şarttır. Bu süre içinde hem eğitmenin bilgilendirmeleri hem de ders notlarıyla verimlilik alınabilir.

Excel sertifikası, iş hayatında en işe yarayacak sertifikalardan biridir. Özellikle özgeçmiş incelemelerinde ve iş ilanlarında ofis programlarını kullanabilmek istenir. İş hayatında en çok kullanılan ofis programının Excel olduğunu düşündüğümüzde, bir an önce Excel sertifikasını edinmeniz gerekir. Eğer temel seviye Excel biliyor ve bunu ilerleterek Cv'de kanıtlamak istiyorsanız da ileri seviye Excel eğitimi alabilirsiniz.

Bilgisayar İşletmenliği Sertifika Programı

Bilgisayar kullanımını istemeyen bir iş ilanını denk geldiniz mi? Artık bilgisayar aracılığıyla halledilmeyen iş yok diyebiliriz. İşletme ve kurumlar da bunun farkında olarak bilgisayar kullanabilecek personel aramaktadır. Temel düzeyde de olsa iş hayatındaki işlemleri kolayca halledebilmek ve iletişim kurabilmek için bilgisayar öğrenmek şart. Bunun için alabileceğiniz temel ve ileri seviye sertifikalar vardır. Sertifika programlarındaki bilgisayar eğitimlerinin en az 7 gün sürmesi gerekir. Bu süre içinde temel seviye kullanımları öğrenerek işiniz için neyi nasıl kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sizin için tavsiye edeceğimiz sertifika programı ise bilgisayar işletmenliğidir. 

Bilgisayar işletmenliği eğitiminde; işletim sistemi, ofis programları, bilgisayar, bilgi ve ağ güvenliği, e-posta yönetimi ve yardımcı yazılım ile uygulamalar kurabilmeyi öğrenebileceksiniz. Bilgisayar işletmenliği eğitimi, cv'de olması gereken sertifikalardan biridir ve bilgisayar işletmenliği kursunu alarak ofis programlarını kullanma, program kurabilme ve bilgisayar sorunlarını nasıl çözebileceğinize dair bilgi kazanabileceksiniz. 

Yabancı Dil Sertifika Programları

Yabancı dil, özgeçmişte dikkat edilen en önemli yetkinliklerden biridir. Özellikle İngilizceye ait bir yetkinlik veya sertifika, işe alımı bile garantilemektedir. Çünkü iş hayatında başta İngilizce olmak üzere belli diller üzerinden iletişim ve iş geliştirilebiliyor. Hâl böyleyken işe alım için önemli kriterlerden biri de dil yetkinliği oluyor. Bazen konuşma İngilizcesi bazense çeviri ve yazı odaklı İngilizce kullanımı istenebiliyor.

Bunun yanında, üst düzey kurum ve şirketler tek yabancı dille de yetinmiyor. Almanca, İspanyolca, Arapça ve Fransızca en çok istenen diller arasında. Fakat ülkemizde İngilizce kullanımının daha çok istendiği bir gerçek. Bundan dolayı yabancı dil sertifikası alma niyetindeyseniz ya İngilizceyi baştan öğrenmeye ya da geliştirmeye yönelik eğitimler alabilirsiniz. Eğer halihazırda İngilizceniz istenilen seviyede ise yine de bunu kanıtlamak için sertifikaya ihtiyacınız olabilir. Tüm yabancı dil kurslarını ve konu başlıklarını incelemek için yabancı dil eğitimleri sayfasına göz atabilirsiniz.

İletişim Becerileri Sertifika Programı

İletişimi öyle ya da böyle iş hayatınızda kullanacaksınız. Bu yazılı iletişim ya da alışık olduğumuz üzere sözlü iletişim olabilir. Hangi biçimde olursa olsun, iletişim ile ilgili bir eğitim ya da sertifika almanız iş hayatınızdaki iletişim kurma becerisi için çok işe yarayacaktır. Bu konuda size yardımcı olacak temel yetkinlik iletişim becerileridir. İletişim becerileri, yazılı, sözlü, sözsüz ve diksiyon kurallarına uygun olarak geliştirilmeye açık becerileri temsil eder. İletişim becerilerinizi etkili kullanabildiğinizi gösterebileceğiniz bir sertifika, mutlaka özgeçmişe yazılmaya değer bir bilgidir. İşe alım için önemli görülen ve iş hayatında da size fayda sağlayacak iletişim eğitimlerini şöyle sıralayabiliriz:

Kurumsal İşletme Sertifika Programları

Bu kısımda işletmelerin ihtiyaç ve iş alanlarına göre kullandığı, yetkinlik ve bilgi isteyen uygulamalardan bahsedeceğiz. Bir işletmede genel muhasebe, ön muhasebe, Spss, sosyal medya, Excel, karar verme teknikleri ve sunum teknikleri gibi kullanımlar uygulanır. Kurumsal bir hayata giriş yaparken bu tür uygulamaları içeren eğitimler, süreci anlamanıza yardım eder. Bir sunum nasıl yapılır, iş için ofis programları nasıl kullanılır. ön muhasebe hangi işlemler için kullanılır gibi ciddi bilgi isteyen sorular için işleyişe hakim olacak eğitimler almalısınız. Bu eksikliği tamamlamak ve CV'nizde bunu bir beceri olarak göstermek için ön muhasebe, genel muhasebe, etkili sunum teknikleri, sosyal medya uzmanlığı ve işletmede karar verme teknikleri gibi sertifika programlarına göz atmanızı öneririz. 

Satış ve Pazarlama Sertifika Programları

Satış ve pazarlama sertifikaları, bilhassa bu alanlarda çalışmak isteyenlerin ilk yazması gereken bilgilerdendir. Günümüzde satış ve pazarlamanın varlığını hissettirmediği alan neredeyse yok. Satış ve pazarlama ile ilgilenen sektör ve iş alanları, öyle ya da böyle pazarlama ile ilgili bilgi aşinalığı olan personeli önemser. Hele ki halkla ilişkiler ve iletişim alanlarında kariyer hedefliyorsanız ilk iş olarak iletişim becerilerinizi daha sonra da pazarlama iletişim bilginizi geliştirmelisiniz. Çünkü bu işin yarısı iletişim becerileriyle ilgiliyse yarısı da iletişimde pazarlama tekniklerinin nasıl kullanacağı ile ilgilidir. Satış ve pazarlama eğitimleri alarak alan için gerekli bilgileri kullanabileceğinizi gösterebilir ve iş ilanlarındaki yetkinlikleri karşılayabileceğinizi cv'nizde kanıtlayabilirsiniz.

CV'de Sertifika Bilgileri Nasıl Yazılır?

CV'de sertifika bilgi kısmı, önemli bir kısımdır. Yetkinlik ve becerilerinizi aldığınız eğitim ve sertifikalarla gösterme imkânınız vardır. Peki sertifika kısmına neler yazılabilir? Öncelikle aldığınız her sertifikayı yazmanız önerilmez. Bu yalnızca göz doldurma olacaktır. Size gerçekten fayda sağlayan ve sertifika sorulduğunda dolu dolu cevap verebileceğiniz eğitim sertifikalarını yazmalısınız. Ayrıca sertifika kısmına sertifikanın adı dışında, aldığınız kurumun adını, sertifika aldığınız tarihi ve uzaktan eğitim yoluyla aldıysanız kod numarasını yazabilirsiniz. Şunu da tekrar hatırlatarak yazının sonuna gelelim. Alacağınız sertifikanın adına değil, içeriğine bakarak kursu değerlendirmelisiniz. İş hayatı ya da kişisel gelişim amaçlı olsun, olduğunuz yerden sizi bir adım daha öteye taşıyabilecek eğitimlere yönelebilirsiniz. 

Sertifika Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Deneyim ve stajdan sonra özgeçmişte değerlendirme için sertifikalara bakılır. Hiçbir şey tek başına anlam kazanmayacağı gibi sertifika da tek başına sizin tercih edilmenizi sağlamaz. Sertifikanın gerçekten işe yaraması için aldığınız eğitiminin kaliteli olması, sizi farklılaştırması ve eğitim neticesinde bir beceri kazandığınızı gösterebilmeniz gerek. Örneğin, diksiyon kursu almış ve bunu özgeçmişinde belirtmiş birinin mülakat sırasında kendini ifade edememesi ve ses tonunu ayarlayamaması işverenin kararını olumsuz yönde etkiler. Bundan dolayı özgeçmişte belirtiğiniz sertifika ve yetkinlikleri gerçekten gösterebilmeniz lazım. Tekrar hatırlanmakta yarar var, elinizdeki sertifika değil; aldığınız kaliteli ve farklı eğitimler sizi yetkinlik ve beceri sahibi yapar. Bunun farkında olarak alacağınız eğitimlere sertifika kazanmak gözüyle değil, size değer kazandıracak gözüyle bakmalısınız. Kariyer yolculuğunuzda hangi dönemleri yaşarsanız yaşayın eğitiminize ve kişisel gelişiminize fayda sunacağına emin olduğunuz programları takip etmeye çalışın. Bu programlar aynı zamanda mesleğinizi daha iyi icra edebilme ve alanınızdaki son gelişmeleri takip edebilme imkânını sağlayacaktır. 

Özgeçmişte Olması Gereken Önemli Sertifikalar Yabancı Dil Sertifika Programları iletişim becerileri sertifika programları Excel Sertifika Programı Satış ve Pazarlama Sertifika Programları
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalıdır?

16 Mart 2018
Özgeçmiş Kaç Sayfa Olmalı?
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Kaç Sayfa Olmalı?

20 Eylül 2018
Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

12 Eylül 2019
CV Hazırlama Eğitimi
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
700209
İş İngilizcesi Kursu
5
(4)

İş İngilizcesi Kursu

10 Konu10 Saat
Dr. Mustafa CeylanDr. Mustafa Ceylan
550259