AnasayfaBlogAlgoritma Eğitimi Nedir? Ne İşe Yarar?
Online Eğitim

Algoritma Eğitimi Nedir? Ne İşe Yarar?

05 Mayıs 2021
Algoritma Eğitimi Nedir Ne İşe Yarar

Algoritma en temel tanımı ile bir problemin çözümünde izlenecek yol olarak açıklanabilir. Genellikle bilgisayar biliminde ve matematik işlemlerinde tanımlanan, belli bir başlangıcı ve sonu olan çözüm yöntemine verilen addır. Algoritmanın en önemli özelliği, sonlu olmasıdır. Bir algoritma şartlar ne olursa olsun ve hangi girdiye sahip olursa olsun mutlaka sonlanmaktadır. Amaca ulaşmak üzere işlenecek çözüm yolları belirlenir ve belli bir sıralama takip edilerek, en mantıklı çözüme ulaşır.

Algoritma Eğitimi de algoritmanın mantığını öğrenmenizi ve programlama dillerini çözümlemenizi hedefler. Böyle bir eğitim almak istiyorsanız, Algoritma kursu ve online eğitim seçenekleri ile fayda sağlayabilirsiniz. Enstitü bu konuda temel seviyede algoritma mantığını öğrenebileceğiniz, Algoritmik düşünme becerileri kazanmanızı sağlayacak Algoritma Eğitimi ile buluşmanızı sağlıyor. Eğitim özellikle kendini bu alanda geliştirmek isteyen kişilere, bilişim alanına ilgili olanlara ve mesleki gelişimine katkı sağlamak isteyen kişilere önemli faydalar sağlayacaktır. Eğitim sonunda alacağınız sertifika ise, iş arama sırasında da diğer adaylara göre bir adım önde olmanızı sağlar.

Algoritma Eğitimi Boyunca Neler Öğreneceksiniz?

Kurs, yazılım çağına adım atmanız için doğru bir fırsat olacaktır. İstediğiniz hedefe ve sonuca ulaşmak için basit, sade ve açık olan her adımı düşünmeyi öğreneceğiniz bir program ile karşılaşmış olacaksınız. Eğitim, farklı bir bakış açısı kazanmanızı ve programlama mantığını öğrenmenizi hedefliyor. Algoritmik düşünce yeteneğinizi geliştirmenize yardımcı olacak. Kurs, konuları temel algoritma mantığını anlatacağı için bu çalışmalar hakkında herhangi bir bilginizin olmaması önemli değildir. Temel mantığı öğrenmek ile işe başlamış olacaksınız. Eğitim tamamlandıktan sonra kurs tarafından bir sınava tabi olurusunuz. Sınav sonucunda kazandığınız sertifika sayesinde özellikle bilişim alanına ilgi duyuyor ve bu alanda çalışacaksınız iş bulma imkanınız da artmış olacak.

Bir sorunu çözmek ya da istenen amaca ulaşmak için takip edilen işlem yoluna algoritma adı verilir. Algoritmalar açıkça belirtilmiş bir başlangıç ve sona sahip olan işlemler kümesinden oluşur. Algoritma istenilen amaca ulaşmak için çözüm yolları ve belli bir sıralama ile mantıklı çözüme ulaşılmasını sağlar. Algoritma eğitiminin amacı temel seviyede algoritma mantığını öğretmektir. Bu bilgiler doğrultusunda, katılımcıları programlama diline hazırlar. Eğitim süresince öğreneceğiniz bilgilerin ana başlıkları aşağıdaki gibidir.

Eğitim Ne Kadar Sürüyor?

Eğitim alanında uzman eğitmenler tarafından online olarak sunulur. Toplamda 5 canlı dersten meydana gelir. Dersler sırasında grup sohbetlerine katılma imkanı sunan eğitim, ders sırasında eğitmene sorular yöneltmenize de olanak sunuyor. Oldukça verimli geçen dersler bittikten sonra eğitmen tarafından 1 adet ödevlendirme yapılır. Ödev eğitmen tarafından belirtilenen tarihte teslim edilmelidir.

Dersler genellikle akşam saatlerinde, çalışan kişiler düşünülerek, programlanmıştır. Kaçırdığınız canlı dersler olursa, video erişimleri sayesinde kaçırdığınız dersleri tekrar izleme şansına da sahipsiniz. Eğitim başarıyla tamamlandıktan sonra sertifika sınavına tabi olursunuz. Sertifika sınavı sonucunda başarılı olan katılımcılar, Algoritma Sertifikası almaya hak kazanır. Eğitim süresince; bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonunuz olması yeterlidir. Aynı zamanda derslere erişim sağlamak için aktif bir internet bağlantınızın olması gerekir.

Algoritma Serifikası Ne İşe Yarar?

Eğitim süresi sona erdikten sonra eğitim süresince edindiğiniz bilgiler göz önünde olmak kaydı ile Enstitü tarafından bir sınava tabi olursunuz. Bu sınav sonucuna göre elde edeceğiniz başarı sertifikası, bu alanda bir kariyer planınız varsa, oldukça önemli bir kazanım olacaktır. Kazandığınız sertifika özel ve resmi kurumlarda daha kolay iş bulabilmeniz için değerli bir fırsattır.

Özellikle kendini bu alanda geliştirmek isteyenler, bilişim alanına ilgili olanlar, mesleki gelişimine katkıda bulunmak isteyenler, iş yaşamına yeni başlayacak olanlar için önemli bir sertifikadır. Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Sertifika soğuk damgalı olarak teslim edilir. Sertifika iş yaşamınızda diğer adaylardan bir adım önde olmanıza yardım edecek önemli bir kazanım olarak değerlendirilebilir. Ayrıca eğitimleri devam eden öğrenciler tarafından da oldukça fazla seçilir.

Eğitime Kimler Katılmalıdır?

Eğitim Algoritma mantığına tam anlamıyla hakim olmanıza yardımcı olacak bir program sunuyor. Tüm mantığı anlama ve daha hızlı gerçekleştirme şansı yakalayacaksınız. Ayrıca öğreneceğiniz pratik bilgiler ve püf noktaları sayesinde, daha kısa sürede pek çok işlemi gerçekleştirebilmenize de olanak sağlayacak. Bu eğitim sayesinde belki de başka birisine ihtiyaç duymadan, farklı bir bakış açısı ile olaylara bakabilmek, iş yaşamında da sizi motive edecek önemli bir unsur olarak karşınıza çıkacak. Peki, bu online eğitim kimler için uygundur, kimler bu eğitime katılmalıdır?

 • Yazılıma yeni başlayanlar

 • Bu alana ilgisi olanlar

 • Programlama dili öğrenmek için istekli olanlar

 • Bilişim ile ilgili alanlarda eğitimine devam edenler

Algoritma Eğitimin Konu Başlıkları Nelerdir?

Algoritma hakkında temel mantık ve pratik bilgi edinmenizi sağlayacak eğitim, Algoritmik düşünme becerisi kazanmanızı da sağlıyor. Farklı bir bakış açısına sahip olmanızı sağlıyor. Bilişim alanında yaşanan gelişmeleri yakından görmenizi sağlıyor. Eğitim, aşağıdaki konu başlıkları altında sunulmaktadır.

Algoritma ve Yapısı Nedir? Ana başlığı altında;

 • Algoritma nedir?

 • Yapısı nasıldır?

 • Akış Şemaları

Programın Kurulumu ve Tanıtımı ana başlığı altında;

 • Algoritmada Değişkenler ve Operatörler 

 • Değişkenler (Değişkenlerin Tanımlanması ve Değer Aktarılması)

 • Operatörler (Aritmetiksel operatör, Karşılaştırma operatör, Mantıksal operatör, Atama ve işlemli atama operatörleri ve Özel amaçlı operatörler)

Algoritmada Karar Yapıları ve Döngüleri başlığı altında;

 • Karar Yapıları (If Karar Yapısı, If-else if- else yapısı, İç içe if ifadeleri Kullanma, Karar yapılarının birlikte kullanımı)

 • Döngüler (Döngü Kavramı, For Döngüsü, While Döngüsü)

Algoritma Eğitmeni Kimdir?

Eğitim, Algoritma öğretmeni Özlem Anı tarafından verilmektedir. Anı, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünden mezun olduktan sonra resmi kurumlarda algoritma ve C# üzerine eğitimler vermeye başladı. Birden fazla kamu kurumunda algoritma ve c# eğitimleri verdi ve sonrasında robotik programlama ilgisini çektiği için bu bölüme yöneldi. Kendisini Arduino programlama alanında da geliştirdi. 2 seneye aşkın süredir özel ve devlet kurumlarında robotik kodlama, algoritma ve C# üzerine eğitimler vermeye devam ediyor.

algoritma eğitimi nedir algoritma online eğitimi algoritma eğitimi ne işe yarar algoritma eğitimi sertifikası
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Algoritma Eğitimi
4.8
(5)

Algoritma Eğitimi

8 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
18969
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat
C# ile programlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecek kapsamlı bir C# Eğitimi arıyorsanız, bu kurs tam size göre!
5
(51)

C# Eğitimi

10 Konu5 Saat
Özlem AnıÖzlem Anı
16969
HTML5 ve CSS3 Eğitimi
4.9
(62)

HTML5 ve CSS3 Eğitimi

35 Konu5 Saat
Beytullah AnıBeytullah Anı
12050