AnasayfaBlogYabancı Dil Eğitimi Şart
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi Şart

21 Haziran 2019
Parmak ekleminde siyah beyaz bir logo bulunan, yumruk yapmış bir kişinin elinin yakın çekimi. Teşekkür işareti, kelimeler açıkça görülebilecek şekilde elde tutulmaktadır. Ön plandaki tırnak odaktadır. El bir takdir işareti olarak kaldırılmıştır. Arka plan odak dışıdır ve el ile işarete odaklanılmasını sağlar. Görüntü siyah beyazdır ve el ile logo arasında keskin bir kontrast yaratır. Genel olarak, minnettarlık mesajını ileten güçlü bir görsel.
KonuAçıklamaDaha Fazla Bilgi
Yabancı Dil Eğitimi4 ana beceri üzerine kurulu; okuma, yazma, dinleme ve konuşma.Çağımızın bir gerekliliği ve internet üzerindeki bilgilerin büyük çoğunluğu İngilizce dilinde.
Dil Öğrenme YaşıKesin bir öğrenme yaşı yok, her yaşta dil öğrenilebilir.Çocuklar yetişkinlere kıyasla daha avantajlı, erken yaşta veya 11-12 yaşından itibaren dil öğrenimi gerçekleştirilebilir.
Yabancı Dil Eğitimi YetersizlikleriDevlet okullarının yabancı dil eğitim modeli yetersiz ve eksik.Bu eksiklik fark edilmiş ve bazı pilot okullarda yeni uygulamalar başlatılmış.
İdeal Yabancı Dil EğitimiTemel dil eğitiminde ağırlık günlük konuşma pratiği olmalı, detaylı dil bilgisi ikinci planda olmalıdır.Uzmanlarına göre, bu yöntem öğrenme sürecini hızlandıracaktır.
Özel OkullarYabancı dil eğitiminde devlet okullarının eksiklerini gidermek için ailelere alternatifeli hizmetler sunuyorlar.Bu hizmetler genellikle ücretli ve çeşitli ders materyalleri sunmakta.
Internet'in Yabancı Dil Eğitiminde RolüInternet üzerindeki bilgilerin %80'i İngilizce, bu da yabancı dil eğitiminin önemini artırıyor.Internet sayesinde farklı kaynaklara ulaşarak dil pratiği yapılabilir.
Yabancı Dil Eğitiminin Önemiİletişim çağında yabancı dil bilmek gereklilik haline gelmiştir.Yabancı dil bilen bireylerin iş ve yaşam fırsatları genellikle daha geniştir.
Yeterli Emek ve ZamanDil öğrenimi, yeterli emek ve zamanla mümkün olacaktır.Dil öğrenmek uzun bir süreç olabilir, ama düzenli çalışma ile başarılı olunabilir.
Pilot OkullarYabancı dil eğitimindeki boşluğu kapatmak amacıyla bazı devlet okullarında yeni sistemler uygulanmaya başlanmıştır.Her okul, kendi eğitim kitabını ve ders saatlerini belirleyerek, eksikleri kapatmayı hedefliyor.
Erken EğitimBir görüşe göre yabancı dil öğrenimi, erken yaşlarda, farkında olmadan gerçekleştirilmeli.Bu görüş, dil eğitiminin çocukların doğal öğrenme süreçlerine entegre olduğuna inanmaktadır.

Yabancı dil eğitimi, 4 ana beceri olan okuma, yazma, dinleme ve konuşmanın hayatın içine katılmasıyla kalıcı hale gelir. İletişim çağındayız. Bu yüzyılda internet bir gereklilik. Gezdiğimiz ve bilgi edindiğimiz sayfaların %80’i ingilizce. 

Öğrenmenin Yaşı Var Mı?

Hepimizin aklındaki genel soru dil öğrenmenin yaşı var mı? Tabi ki yok. Günümüzde yabancı dil eğitimi yetişkinler için olsun çocuklar için olsun önemli ve gerekli. Yeterli emek ve zaman ayıran herkes öğrenebilir. Zaman konusunda çocuklar yetişkinlere göre biraz daha şanslı. Çocuklarda dil öğrenme yaşı ile ilgili kesin bir öngörü yok ama farklı görüşler var. Bir görüş erken yaşta farkında olmadan öğrenilmesi yönünde. Başka bir görüş ise 11-12 yaş gibi ilk eğitimin sonlarından itibaren yabancı dilin öğrenilmesinin gerçek öğrenme olduğunu söyler.

Yabancı Dil Eğitimi Yetersiz

Neden Yabancı Dil Öğrenemiyoruz? Çünkü milli bir yabancı dil eğitimi modelimiz yok. Devlet okullarında uygulanan mevcut program yetersiz ve eksik. Bu eksikliğin farkına varılıp pilot okullar olarak belirlenen bazı devlet okullarında başlayan uygulamalarda ise, her okul kendi seçtiği kitapları kullanıp ders saatini arttırarak açığı kapatmaya çalışıyor. 

Uzman eğitimcilerin yaşanılan sonuca ilişkin tesbiti ise temel dil eğitiminde ağırlık vermemiz gereken kısmın detaylı dil bilgisi değil günlük konuşma pratiği olması gerektiği. Özel okullar yabancı dil eğitimi eksikliğini gidermek için ailelere oluşturulmuş paralı alternatifler. 
Tüm ülkede Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda aynı müfredat uygulanır.Aslında özel okullarda topluluk okutulacak materyali belirler ama görsel, işitsel alternatifler ve yardımcı kaynaklar çok daha çeşitli. Yaşayarak öğrenme en iyi modeldir. 

Nasıl Öğrenelim?

Her yabancı dili ülkesinde öğrenme şansına ne yazık ki hepimiz sahip değiliz. Çünkü maliyet fazladır. Eğiitmin yanında yaşanılacak yerde barınma ve yeme/içme gibi ihtiyaçlarımız oluşacak. Bunlar da ayrı bir maliyet demek. Peki ne yapalım? 

İmkanı olmayanlar au-pair, work and travel gibi çalışma amaçlı etkinliklere katılınabilir. Yabancı dil öğrenme ve yurt dışına çıkma yolları araştırılmalı. Amacımızı doğru tesbit edelim. Hem eğitim sürecimiz kısalsın hem de öğrendiklerimiz de kalıcı olsun.

Herkesin bir arkadaşı vardır ve muhtemelen o da yabancı dil öğrenmek için zaman bulamaz. Gün içerisinde en çok iletişimde olduğunuz arkadaşınızla öğrenmek istediğiniz dil üzerinden konuşmaya başlayanabilir. Günlük kullandığınız kelimelerin neler olduğunu tespit ettiğinizi ve kullanmaya yeni başladığınız yabancı dil içinde kendinizi rahat hissettiğinizi kısa bir zamanda görmeniz mümkün.

Yabancı dil öğrenmenin ücretsiz yolları da var tabi ki. Ama ciddi bir yabancı dil bilgisi için mutlaka eğitim alınması gerekmekte. İstanbul İşletme Enstitüsü dil öğrenme konusunda ücretsiz online eğitimler düzenliyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır.

Neler Yapılabilir?

Yabancı dil öğrenmek zor mu? Hangi yabancı dili öğrenmeliyiz? Bu yeni yüzyılda sınırlar kalmadı. Dünya genelinde en yaygın lisan İngilizce. Gelecek yıllarda kimine göre Çince kimine göre İspanyolca kimine göre de köklü Avrupa dilleri. Günümüzde dünya nüfus artış hızına göre bakıldığında iş hayatında ikinci bir yabancı dil bilinmesi gerekliliği doğuyor. 

Ülke olarak amacımız dünya ile yarışan bireyler ise yabancı dil eğitimi engelini hep beraber kaldırmalıyız. Bizler bol tv seyreden ve az okuyan bir toplum olduğumuzdan bu konuda farkındalığı görsel medya üzerinde yoğunlaştırabiliriz. Medya spotlarını sıkça kullanabiliriz.Ulusal TV/radyo kanallarında çizgi film sadeliğinde konuşmaları olan diziler hazırlarız. Kuşak izlenme durumuna göre dizileri genç-yetişkin olarak farklı saatlerde yayınlar. Böylece tüm ülkede bir yabancı dil eğitimi seferberliği başlatılabilir.

Yabancı Dil Eğitimi, 4 ana beceri üzerine kurulu; okuma, yazma, dinleme ve konuşma, Çağımızın bir gerekliliği ve internet üzerindeki bilgilerin büyük çoğunluğu İngilizce dilinde, Dil Öğrenme Yaşı, Kesin bir öğrenme yaşı yok, her yaşta dil öğrenilebilir, Çocuklar yetişkinlere kıyasla daha avantajlı, erken yaşta veya 11-12 yaşından itibaren dil öğrenimi gerçekleştirilebilir, Yabancı Dil Eğitimi Yetersizlikleri, Devlet okullarının yabancı dil eğitim modeli yetersiz ve eksik, Bu eksiklik fark edilmiş ve bazı pilot okullarda yeni uygulamalar başlatılmış, İdeal Yabancı Dil Eğitimi, Temel dil eğitiminde ağırlık günlük konuşma pratiği olmalı, detaylı dil bilgisi ikinci planda olmalıdır, Uzmanlarına göre, bu yöntem öğrenme sürecini hızlandıracaktır, Özel Okullar, Yabancı dil eğitiminde devlet okullarının eksiklerini gidermek için ailelere alternatifeli hizmetler sunuyorlar, Bu hizmetler genellikle ücretli ve çeşitli ders materyalleri sunmakta, Internet'in Yabancı Dil Eğitiminde Rolü, Internet üzerindeki bilgilerin %80'i İngilizce, bu da yabancı dil eğitiminin önemini artırıyor, Internet sayesinde farklı kaynaklara ulaşarak dil pratiği yapılabilir, Yabancı Dil Eğitiminin Önemi, İletişim çağında yabancı dil bilmek gereklilik haline gelmiştir, Yabancı dil bilen bireylerin iş ve yaşam fırsatları genellikle daha geniştir, Yeterli Emek ve Zaman, Dil öğrenimi, yeterli emek ve zamanla mümkün olacaktır, Dil öğrenmek uzun bir süreç olabilir, ama düzenli çalışma ile başarılı olunabilir, Pilot Okullar, Yabancı dil eğitimindeki boşluğu kapatmak amacıyla bazı devlet okullarında yeni sistemler uygulanmaya başlanmıştır, Her okul, kendi eğitim kitabını ve ders saatlerini belirleyerek, eksikleri kapatmayı hedefliyor, Erken Eğitim, Bir görüşe göre yabancı dil öğrenimi, erken yaşlarda, farkında olmadan gerçekleştirilmeli, Bu görüş, dil eğitiminin çocukların doğal öğrenme süreçlerine entegre olduğuna inanmaktadır
yabancı dil eğitimi online eğitimler dil bilgisi okuma yazma konuşma
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gözlüklü ve kırmızı gömlekli genç bir kadın kütüphanede dizüstü bilgisayarında çalışıyor. Odaklanmış durumda, yüzü önündeki ekran tarafından aydınlatılıyor. Masanın üzerinde beyaz bir defter, saksı içinde yeşil bir bitki ve bulanık turuncu bir nesne var. Kadının elleri hafifçe bulanıktır ve gözleri kapalıdır, bu da konsantrasyonunu ortaya koymaktadır. Çalışmasına derinlemesine dalmış gibi görünüyor, dizüstü bilgisayarı odadaki tek ışık kaynağı ve huzurlu bir atmosfer yaratıyor.
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi Yolculuğu

23 Eylül 2019
Parmak ekleminde siyah beyaz bir logo bulunan, yumruk yapmış bir kişinin elinin yakın çekimi. Teşekkür işareti, kelimeler açıkça görülebilecek şekilde elde tutulmaktadır. Ön plandaki tırnak odaktadır. El bir takdir işareti olarak kaldırılmıştır. Arka plan odak dışıdır ve el ile işarete odaklanılmasını sağlar. Görüntü siyah beyazdır ve el ile logo arasında keskin bir kontrast yaratır. Genel olarak, minnettarlık mesajını ileten güçlü bir görsel.
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi Şart

21 Haziran 2019
Çeşitli şekil ve boyutlarda teknelerle dolu bir limanın pitoresk görüntüsü. Arka planda kırmızı duvarlı ve beyaz kapılı bir bina yükseliyor. Ön plandaki tekneler parlak renklere sahip, özellikle bir teknenin gövdesi mavi ve kapağı yeşil. Kameraya yaklaştıkça suyun üzerinde beyaz bir cisim görülüyor. Gökyüzü masmavi ve güneş limanın üzerinde parlıyor. Tekneler hafif dalgalarda sallanırken bir huzur ve sükûnet duygusu var.
Yabancı Dil Eğitimi

Malta’da Yabancı Dil Eğitimi

04 Mart 2019
Bu görselde, bilgisayar ekranı olan bir çalışma masasının önünde duran bir kadın görülmektedir. Kadın kamera tarafına doğru bakmakta ve sade beyaz bir tişört giymektedir. Saçları açık kahverengi, omuzlarından biraz aşağı uzanır şekildedir ve yüzü ciddi bir ifade taşımaktadır. Görselin sol tarafında, masanın üstünde çeşitli ev bitkileri ve kırtasiye malzemeleri vardır. Duvarın açık mavi renkte olduğu ve çerçeveli bazı tablolar asılı olduğu görülüyor. Görselin sağ tarafında, masanın üzerinde daha fazla bitki ve çerçeveli bir fotoğraf yer almakta. Görselin alt kısmında turuncu ve beyaz renkte, "KORECE EĞİTİMİ" yazısı bulunmaktadır. Bu metin, bir tür eğitim veya kurs reklamı olduğunu düşündürebilir. Genel olarak görsel, düzenli ve profesyonel bir çalışma ortamını yansıtmaktadır.
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Resimdeki kadının omuzlarına dökülen uzun, siyah saçları var. Yakalı ve kolları üç çeyrek uzunlukta beyaz bir gömlek giyiyor. Yüz ifadesi nötrdür. Beyaz bir duvarın önünde durmaktadır. Doğrudan kameraya bakıyor, gözleri konsantrasyon içinde hafifçe kısılmış. Dudakları hafifçe ayrılmış ve kaşları hafifçe kalkmıştır. Elleri önündedir, avuç içleri yukarı bakmaktadır. Kendinden emin ve sakin görünüyor. Duruşu rahat ve kendinden emin. Yüz hatları belirgin ve cilt tonu açık bronz.Asuhan Turhal
11020
Bu çevrimiçi kurs görüntüsünde bir kadın beyaz tahtaya yazı yazıyor. Sarı saçları var ve odaklanmış ve kararlı görünüyor. Bu, öğretilen bir ders ya da bir beyin fırtınası oturumu olabilir. Arka planda kırmızı, beyaz ve mavi bir bayrak olması muhtemeldir, bu da konunun vatanseverlik veya ulusal gururla ilgili olduğunu düşündürebilir. Resimde ayrıca bir miktar bulanıklık var, bu da kişinin hareket halinde olduğunu gösteriyor olabilir. Genel olarak resim bir öğrenme ve faaliyet hissi uyandırıyor.
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
9130
Bu YDS ve YÖKDİL Sınav Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs), YDS ve YÖKDİL sınavına hazırlanmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış çevrimiçi bir kurstur. Sınav konularını hızlı ve verimli bir şekilde anlamanıza yardımcı olmak için kapsamlı ve hızlandırılmış öğrenme materyali sağlar. Kurs, video dersler, yazılı materyaller, alıştırma testleri ve interaktif alıştırmalar içererek materyallere hakim olmanıza yardımcı olur. Ayrıca, öğrencilerin sınavı geçmelerine yardımcı olma konusunda yılların deneyimine ve başarısına sahip deneyimli YDS ve YÖKDİL eğitmenlerinin rehberliğini de içerir. Kurs ayrıca, materyali anlamanıza ve en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş geri bildirim ve rehberlik sağlar. Bu kurs, YDS ve YÖKDİL sınavını geçmeniz için gereken avantajı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Kapsamlı materyalleri, deneyimli eğitmenleri ve kişiselleştirilmiş geri bildirimleri ile bu kurs, sınavda başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
40400