AnasayfaBlogYabancı Dil Eğitimi Şart
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Eğitimi Şart

21 Haziran 2019
Yabancı Dil Eğitimi Şart

Yabancı dil eğitimi, 4 ana beceri olan okuma, yazma, dinleme ve konuşmanın hayatın içine katılmasıyla kalıcı hale gelir. İletişim çağındayız. Bu yüzyılda internet bir gereklilik. Gezdiğimiz ve bilgi edindiğimiz sayfaların %80’i ingilizce. 

Öğrenmenin Yaşı Var Mı?

Hepimizin aklındaki genel soru dil öğrenmenin yaşı var mı? Tabi ki yok. Günümüzde yabancı dil eğitimi yetişkinler için olsun çocuklar için olsun önemli ve gerekli. Yeterli emek ve zaman ayıran herkes öğrenebilir. Zaman konusunda çocuklar yetişkinlere göre biraz daha şanslı. Çocuklarda dil öğrenme yaşı ile ilgili kesin bir öngörü yok ama farklı görüşler var. Bir görüş erken yaşta farkında olmadan öğrenilmesi yönünde. Başka bir görüş ise 11-12 yaş gibi ilk eğitimin sonlarından itibaren yabancı dilin öğrenilmesinin gerçek öğrenme olduğunu söyler.

Yabancı Dil Eğitimi Yetersiz

Neden Yabancı Dil Öğrenemiyoruz? Çünkü milli bir yabancı dil eğitimi modelimiz yok. Devlet okullarında uygulanan mevcut program yetersiz ve eksik. Bu eksikliğin farkına varılıp pilot okullar olarak belirlenen bazı devlet okullarında başlayan uygulamalarda ise, her okul kendi seçtiği kitapları kullanıp ders saatini arttırarak açığı kapatmaya çalışıyor. 

Uzman eğitimcilerin yaşanılan sonuca ilişkin tesbiti ise temel dil eğitiminde ağırlık vermemiz gereken kısmın detaylı dil bilgisi değil günlük konuşma pratiği olması gerektiği. Özel okullar yabancı dil eğitimi eksikliğini gidermek için ailelere oluşturulmuş paralı alternatifler. 
Tüm ülkede Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda aynı müfredat uygulanır.Aslında özel okullarda topluluk okutulacak materyali belirler ama görsel, işitsel alternatifler ve yardımcı kaynaklar çok daha çeşitli. Yaşayarak öğrenme en iyi modeldir. 

Nasıl Öğrenelim?

Her yabancı dili ülkesinde öğrenme şansına ne yazık ki hepimiz sahip değiliz. Çünkü maliyet fazladır. Eğiitmin yanında yaşanılacak yerde barınma ve yeme/içme gibi ihtiyaçlarımız oluşacak. Bunlar da ayrı bir maliyet demek. Peki ne yapalım? 

İmkanı olmayanlar au-pair, work and travel gibi çalışma amaçlı etkinliklere katılınabilir. Yabancı dil öğrenme ve yurt dışına çıkma yolları araştırılmalı. Amacımızı doğru tesbit edelim. Hem eğitim sürecimiz kısalsın hem de öğrendiklerimiz de kalıcı olsun.

Herkesin bir arkadaşı vardır ve muhtemelen o da yabancı dil öğrenmek için zaman bulamaz. Gün içerisinde en çok iletişimde olduğunuz arkadaşınızla öğrenmek istediğiniz dil üzerinden konuşmaya başlayanabilir. Günlük kullandığınız kelimelerin neler olduğunu tespit ettiğinizi ve kullanmaya yeni başladığınız yabancı dil içinde kendinizi rahat hissettiğinizi kısa bir zamanda görmeniz mümkün.

Yabancı dil öğrenmenin ücretsiz yolları da var tabi ki. Ama ciddi bir yabancı dil bilgisi için mutlaka eğitim alınması gerekmekte. İstanbul İşletme Enstitüsü dil öğrenme konusunda ücretsiz online eğitimler düzenliyor. Enstitü kapsamında alacağınız farklı Yabancı Dil Eğitimleri size çok şey katacaktır.

Neler Yapılabilir?

Yabancı dil öğrenmek zor mu? Hangi yabancı dili öğrenmeliyiz? Bu yeni yüzyılda sınırlar kalmadı. Dünya genelinde en yaygın lisan İngilizce. Gelecek yıllarda kimine göre Çince kimine göre İspanyolca kimine göre de köklü Avrupa dilleri. Günümüzde dünya nüfus artış hızına göre bakıldığında iş hayatında ikinci bir yabancı dil bilinmesi gerekliliği doğuyor. 

Ülke olarak amacımız dünya ile yarışan bireyler ise yabancı dil eğitimi engelini hep beraber kaldırmalıyız. Bizler bol tv seyreden ve az okuyan bir toplum olduğumuzdan bu konuda farkındalığı görsel medya üzerinde yoğunlaştırabiliriz. Medya spotlarını sıkça kullanabiliriz.Ulusal TV/radyo kanallarında çizgi film sadeliğinde konuşmaları olan diziler hazırlarız. Kuşak izlenme durumuna göre dizileri genç-yetişkin olarak farklı saatlerde yayınlar. Böylece tüm ülkede bir yabancı dil eğitimi seferberliği başlatılabilir.

Yabancı Dil Eğitimi Nasıl Kalıcı Hale Gelir?

Yabancı dil eğitimi, 4 ana beceri olan okuma, yazma, dinleme ve konuşmanın hayatın içine katılmasıyla kalıcı hale gelir.

Yabancı Dil Öğrenmenin Yaşı Var Mıdır?

Tabi ki yok. Günümüzde yabancı dil eğitimi yetişkinler için olsun çocuklar için olsun önemli ve gerekli. Yeterli emek ve zaman ayıran herkes öğrenebilir. Zaman konusunda çocuklar yetişkinlere göre biraz daha şanslı. 

Yabancı Dil Eğitimi Neden Yetersiz?

Çünkü milli bir yabancı dil eğitimi modelimiz yok. Devlet okullarında uygulanan mevcut program yetersiz ve eksik. Bu eksikliğin farkına varılıp pilot okullar olarak belirlenen bazı devlet okullarında başlayan uygulamalarda ise, her okul kendi seçtiği kitapları kullanıp ders saatini arttırarak açığı kapatmaya çalışıyor. 

Yazar: Ebru Özdemir

yabancı dil eğitimi online eğitimler dil bilgisi okuma yazma konuşma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
755219
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
800229
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299