AnasayfaBlogKişisel Gelişim Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

26 Aralık 2020
Kişisel Gelişim Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Kişisel gelişim, özellikle son yıllarda popülaritesi en fazla yükselen terimlerden. Çünkü kişisel gelişim, özel yaşamımızdan iş hayatımıza, sosyal hayatımızdan insan ilişkilerimize kadar hayatımıza etki eden bir kavram. Peki kişisel gelişim nedir, kişisel gelişim hayatımızı nasıl etkiliyor?

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim, sıklıkla karşımıza çıkan bir terim olmasına rağmen sınırlayıcı bir tanımla standartlaştırılamayacak kadar geniş bir konu. Ancak kısaca özetlemek gerekirse kişisel gelişim, sahip olduğumuz potansiyeli keşfedip onu geliştirmek için çaba göstermek olabilir.

Öte yandan kişisel gelişimde, kendini tanımak, hangi alanlarda iyi hangi alanlarda eksik olduğunu bilmek önemlidir. Bunlar üzerinde kendimizi geliştirmeye karar verdiğimizde kişisel gelişimimiz adına önemli bir adım atmış oluruz.

Günlük yaşamımızı, kendimizle olan bireysel ilişkimizi, sosyal ilişkilerimizi, kariyer hayatımızı, aile hayatımızı ve çok daha fazlasını idare edebilmek, karşılaşılan zorlukların her zaman kolaylıkla üstesinden gelmek mümkün olmasa da, onlarla başa çıkmayı öğrenmek de kişisel gelişim için atılan önemli bir adımdır.

Kişisel Gelişimin Hayatımıza Etkisi

Kişisel gelişim, özel yaşamımızdan sosyal yaşamımıza kadar hayatımızı büyük ölçüde etkiliyor dedik. Peki ama nasıl? 

 • Öz Farkındalık Kazandırır

Kişisel gelişim, öz farkındalık ile başlar. Başka insanların hayatı ya da hayalleri değil, kendi yaşamınız ve hedefleriniz ile ilgilenmeniz gerekir. Kişisel gelişim yolunda kim olduğunuzu, kim olmadığınızı, değerlerinizi, bakış açınızı, inançlarınızı keşfedersiniz. Önce kendinizi tanımak gerekir.

Gerçek ve kalıcı mutluluk, kim olduğunuzu bilmekten geçer. Yaşamınızı buna göre tasarlar, hedeflerinizi buna göre şekillendirirsiniz. Tüm bunların farkına vararak kişisel gelişiminiz için en temel adımları atabilirsiniz.

Peki öz farkındalık sonradan kazanılabilir mi? Elbette. Farkında olmadığınız "kör noktalarınızı" geliştirmekle bu sürece adım atabilirsiniz. Güçlü yönlerinizin yanı sıra zayıflıklarınızı da bilmek, kişisel farkındalığınızın artmasına yardımcı olur. 

Daha önce hiç, hissettiklerinizin başına geldiğine şahit oldunuz mu? Ya da içinizin huzursuz olduğu bir şeyi yaptığınızda olumsuz sonuçlar ile karşılaştınız mı? Muhakkak başımıza gelmiştir bu tür olaylar. Öyleyse, sezgilerinize kulak vermeyi deneyin. Çünkü hisler, yolumuzu bazen daha hızlı bulmamızı sağlar. Daha isabetli kararlar vererek daha olumlu deneyimler yaşamamıza yardım eder.

 • Yön Duygusu Kazandırır

Öz farkındalığınızı yükselterek, hayattan almak istediğiniz şeyler hakkında daha net olursunuz. Daha önce zamanınızı fazla alan görevler, yapılacaklar listenize eklenmek yerine, vaktinde yapılmış olur. Tabii bununla beraber, yapmanızı gerektirmeyen şeylerden de kurtularak daha hafif bir yaşama kavuşacaksınız. 

Hedefleriniz, yönünüz doğru belirlendiği takdirde, hem iş yükünüz azalır hem de hayat kaliteniz artar. Hedeflerin, yön duygusunun ve kişisel gelişimin büyüsü sadece size ne yapmanız gerektiğini söylemekten ibaret değildir. Tüm bunlar, size yapmamanız gereken her şeyi anlatır. Kişisel gelişimdeki en büyük hata daha fazlasını yapmaya çalışmaktır. Önemli olan gerçekten gerekli olanı, az ama öz olanı yapmaktır.

Belirli bir yön duygunuz meydana geldiğinde, sizi o yöne götürmekten alıkoyan her şeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Kişisel gelişim ve farkındalık, yaşamınıza anlam, amaç ve yön verir.

 • Gelişen Odak ve Etkinlik Kazandırır

Odaklanmanın önündeki en büyük engellerden biri hiç şüphesiz dikkat dağınıklığıdır. Bu durum çoğunlukla birden fazla ve de bazen gereksiz görevleri yapmaya çalışmaktan kaynaklanır. 

Kişisel gelişimin hayatımıza bir diğer etkisi ise kazandığımız netliktir. Gelişen yön-görev duygumuza rağmen, dikkatimizi ve ilgimizi bekleyen birden fazla görev olacaktır. Ancak kişisel gelişimimiz geliştikçe, görevleri önceliklendirmemiz daha kolay hale gelecektir. Çünkü hedeflerimiz konusunda artık çok daha net ve odaklanmış olacağız. 

Kişisel gelişim, yaşam yolculuğudur. Bu yolculukta atacağımız her adım, bizi biz yapan bir katkıdır. Kişisel gelişimimiz ilerledikçe, odağımızın daha fazla artmasının nedenlerinden bazılarına değinecek olursak:

 • Net olmanın ve yapacaklarımızın belirli olması, işimizi daha kolay ve kısa yoldan halletmemize yardım edecektir. 

 • Yapılması gereken her bir görevi, projeyi ya da aktiviteyi sürekli bir yolculuk olarak görürüz. Yolun sonuna ulaşmak için ise dikkatimizi yaptığımız işe vermenin gereğini çok daha güçlü hissederiz.

 • Sorumluluklarımızı yerine getirdikçe motivasyonumuz artacak, diğer görevlerimizi yapmak için gereken enerjiyi ve odaklanmayı daha kolay elde edeceğiz.

 • Yapmamız gerekenleri tamamladığımızda kişisel gelişime bağlı olarak başarmanın lezzetiyle özgüvenimiz artacak. Çünkü tamamlanan her görev, gelişimimizdeki başarımızı ölçmede önemli bir referans noktası olacak.

Kişisel Gelişim Yolları Neler?

Kişisel gelişimin hayatımıza etkileri saymakla bitmez. Ancak buraya kadar anlattıklarımızı özümsediğinizde dahi hayatınızda önemli gelişmeler yaşanacaktır. Peki kişisel gelişim yolları neler? 

Kişisel gelişimde, buraya kadar yazılanların yanı sıra, kendini keşfetmek, kendinizi tanımak son derece önemlidir. Hayattan ne istiyorsunuz, ne aldınız, ne almak istiyorsunuz? Kendinizi yıllar sonra nasıl bir hayatın içinde hayal ediyor ve görüyorsunuz. Tüm bu içsel soruların cevabını gerekirse bir kağıda yazın. 

Yetenekleriniz neler, neler yapmaktan zevk alıyor, neleri öğrenmek istiyorsunuz? Tüm bu soruların ardından bireysel gelişim için yapmanız gerekenler bitmeyecek. Kişisel gelişimin bir yaşam yolculuğu olduğunu az önce de belirtmiştim. Yani, "ben kişisel olarak çok geliştim bana müsaade" gibi bir durum değil. Ardı arkası gelmeyen bir süreç; yaşamınız son bulana kadar..

Peki ama nefes aldığımız sürece neler yapmalıyız? Öncelikle insanlarla iletişimimiz bizim anahtarımız. İletişim, konuşma, yazma ve dinleme becerinizi içerir. Bu beceriler sayesinde karşınızdaki insanın ne söylediğini ve hissettiğini anlayabilirsiniz. Öte yandan, kendi fikir ve duygularınızı da karşı tarafa aktarabilirsiniz. İyi iletişime sahip insanlar, durumlar karşısında uygun üslup kullanarak net ve kendinden emin bir şekilde konuşabilendir.

Tüm bunlarla beraber kişisel gelişim için bu noktalar üzerinde durmak etkili olacaktır:

 • Öğrenmekten vazgeçmeyin. 

 • Merak ve keşif duygunuzun peşinden gidin.

 • Kendinizi geliştirecek ortamlarda yer almaya çalışın.

 • Kişisel gelişim eğitimleri alın.

 • Sosyal ilişkilerinizi güçlü tutun.

 • Negatif insanlardan uzak durmaya çalışın.

 • Her gün en az yarım saat kitap okuyun.

 • Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin.

 • Eğitimi yalnızca okuldan ibaret görmeyin. 

 • Hobiniz ya da öğrenmek istediğiniz şeyler için kurslara gidin.

 • Online eğitimler alarak kendinizi geliştirin.

 • Yeni bir dil öğrenin.

 • Odanızda ya da evinizde ilham köşesi oluşturun.

 • Korkularınızın üstüne gidin ve onlarla yüzleşin.

 • Üstesinden gelemediğiniz konularda psikolojik destek alın.

 • Size ilham veren kişileri takip edin.

 • Haftalık egzersiz rutini yapın. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

 • Hatalarınızı kabul edin ve düzeltmeye çalışın.

Hayatta en başarılı olan insanlar, başarının anahtarının çeşitli durumlarda kendini yönetebilme becerisi olduğunu bilirler. Bu da elbette, kişisel gelişim ile mümkündür. Öyleyse, başarmak için kişisel gelişimin önemini göz ardı etmeyin.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim, yaşam boyu süren bir süreçtir. Kişisel gelişim, sahip olduğumuz potansiyeli keşfedip onu geliştirmek için çaba göstermek olabilir. Öte yandan kişisel gelişimde, kendini tanımak, hangi alanlarda iyi hangi alanlarda eksik olduğunu bilmek önemlidir.

Kişisel Gelişimin Hayatımıza Etkisi Nedir?

Kişisel gelişim, özel yaşamımızdan sosyal yaşamımıza kadar hayatımızı büyük ölçüde etkiler. Kişisel gelişim öz farkındalık ve odaklanma kazandırır. Bununla birlikte özgüvenimiz artar, daha planlı, düzenli ve disiplinli bir birey olmamızda bize yardım eder.

Kişisel Gelişim Yolları Neler?

Kişisel gelişim yolları çeşitlidir. Bunlardan başlıcaları; öğrenmeyi sürdürmek, yeni bir dil öğrenmek, sosyal ilişkileri sıcak tutmak sayılabilir. Öte yandan; kendini tanımak, hedeflerini belirlemek, hayaller doğrultusunda çalışmak, yeni bir hobi edinmek gibi yollar sayılabilir.

kişisel gelişim başarı gelişim öz farkındalık nedir kişisel gelişim hayatımızı nasıl etkiliyor
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi
Kişisel Gelişim

İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi

25 Aralık 2020
Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar?

30 Mart 2021
Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak
Kişisel Gelişim

Hedef: Kişisel Gelişim Uzmanı Olmak

10 Aralık 2019
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399