AnasayfaBlogSanat ve Kültür Yönetimi Bölümü
Bölümler

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü

30 Temmuz 2020
Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü

Değişen dünyada, sanat ve kültürün de değişerek çağa ayak uydurması gerekiyor. Çağın gerisinde kalan ve dijital dünyaya uyum sağlayamayan tüm alanların giderek yok olmaya başladığını hepimiz gözlemliyoruz. Sanat ve kültür alanlarının da yok olmamak adına bazı güncellemeler, yeni düzenlemeler, dijital dünyada var olmak için yeni teknikler üretmesi gerekmektedir.

Geçmişte yaşamış uygarlıklardan bizlere aktarılan kültürel miraslar ve sanat eserleri, dijital dünyanın nimetler ve iletişim dünyasındaki yenilikler sayesinde gelecek kuşaklara farklı yollardan aktarılmaya devam edebilecek.

Bildiğimiz gibi, tarihî eserler ve sanat eserleri müzelerde ve sanat galerilerinde sergilenmektedir. Ancak sanat ve kültür yönetimi kavramı, sadece müzelerle ve sanat galerileriyle sınırlı olmayan, kapsamı çok geniş bir kavramdır. Bu kavramın içeriğinde; fuarlar, bienaller, sergiler, sponsorluk gibi yeni özellikler de bulunuyor. Çağımızda bu bienal, festival, fuar ve sergi gibi etkinlikler sayesinde, ulusal ve uluslararası alanlarda kültürel ve sanatsal varlıklarımızın daha büyük insan topluluklarına ulaşması sağlanmaktadır. 

Ayrıca günümüzde dijital dünya ve sosyal medya sistemleri o kadar yaygınlaştı ki; sanatçılar ve sanat yöneticileri bu dünyanın içinde kalıcı bir şekilde var olmak için ciddi yatırımlar yapıyorlar. Bireysel olarak dijital dünyada kanallar açan sanatçılardan; kurumsal olarak sanal müze, sanal sergi vb. sanal etkinlikler düzenleyen kültür ve sanat kurumları yöneticileri de günümüzde çok rastladığımız kişilerdir. 

Müzeler, sanat galerileri, kültür ve sanat vakıfları, kültür ve sanat merkezleri gibi kurumların yönetiminin doğru ve çağa uygun bir şekilde yapılması; bu kurumların faaliyetlerini devam ettirebilmelerini önemli ölçüde etkilemektedir. Gelin, bu alanda açılmış olan Sanat ve Kültür Yönetimi bölümünü yakından tanıyalım ve bu bölümün önemini biraz daha derinden anlayalım.

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü; üniversitelerin İletişim Fakültesi çatısı altında eğitim veren, dört yıllık bir lisans programıdır. Bu bölüme Sözel puanla ve merkezî yerleştirme sınavlarıyla öğrenci alınıyor.

Bu bölümü tercih etmek isteyen öğrencilerin; görsel sanatlarla ilgili olmak, organizasyon yeteneklerinin gelişmiş olması, yönetim konusunda yetenekli ve meraklı olmak, girişimci ve yenilikçi olmak gibi bazı kişisel özelliklerinin olması; kariyerlerinin parlaklığı ve geleceği açısından kıymetlidir.   

Bölümdeki temel amaç; kültür varlıklarımızın ve sanat eserlerinin sergilenmesi, tanıtılması vb. etkinliklerin, çağın gereklerine uygun bir şekilde yapılabilmesi için uzman yönetici adayları yetiştirmektir. Öğrencilere hem sanat ve kültür alanında genel kültür dersleri verilmekte, hem de kültür ve sanat kurumlarının idaresiyle ilgili temel eğitimler aktarılmaktadır. 

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü mezunları, eğitim hayatları süresince veya lisans sonrası eğitim basamaklarında mutlaka Sanat Tarihi, Müzecilik, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Arkeoloji ve Sanat Tarihi gibi ilgili alanlarda çift ana dal veya yüksek lisans eğitimi yapmalıdır. Günümüzde bir lisans mezuniyetinin yetmediğini, herkesin artık lisans mezunu olduğunu düşünürsek; çift anadal, yan dal ve lisansüstü eğitim gibi mezuniyetler, öğrencilerin gelecekteki kariyerlerini önemli ölçüde etkileyecektir.   

Bu bölümde; sanat tarihinden kültür endüstrilerine, kültür mirası yönetiminden politikaya kadar değişik alanlarda bilgi veren bir ders programı hazırlanmıştır. Bu eğitimler sayesinde öğrenciler, gelecekteki kariyer hayatlarında işlerine yarayacak çok önemli donanımlar edinirler.

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü mezunlarının çalışabileceği sektörler; genellikle eğitim ve kültür-sanat sektörüdür. Bu sektörlerde çalışabilecekleri kurumlar ise; kamu veya özel sektördeki müzeler, sanat galerileri, özel kurumlara ait kültür ve sanat vakıfları ve uluslararası kültür kuruluşlarıdır. 
Ayrıca, lisansüstü eğitim yapmak isteyen mezunlar için de akademik kariyer imkânı vardır.

Merkezî bir sınav olan ALES'ten yeterli bir puan alarak üniversitelerin ilgili enstitülerine başvuru yapan ve giriş sınavlarını kazanan kişiler, lisansüstü eğitimlerini tamamladıktan sonra, akademik kariyerlerine başlayabilirler. 

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bu bölüm mezunlarının yapabilecekleri meslekler; kamu kurumlarına ait kültür-sanat kurumlarında yöneticilik yapabilirler. Özel vakıflara ait müzelerde ve sanat galerilerinde yönetici olarak, kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda yönetici veya organizatör olarak, akademik ortamlarda araştırma görevlisi veya öğretim görevlisi olarak (gerekli şartları tamamladıktan sonra) çalışabilmektedirler.

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Sanat ve Kültür Yönetimi bölümünde zorunlu derslerden ve seçmeli derslerden oluşan kapsamlı bir ders programı uygulanmaktadır. Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü lisans programında eğitimi verilen çok sayıda seçmeli ders bulunmaktadır. 

Bölümün başlıca zorunlu dersleri şunlardır:

 • Kültür Kurumları Tarihi I, II

 • Sanat Tarihi I, II

 • Akademik Beceri Odaklı İngilizce I, II

 • Çağdaş Sanat Teorisi ve Pratiği I, II

 • Kültür ve Sanat Sektörlerinin Analizi

 • Kültürün Pazarlanması ve İzleyici Geliştirme

 • İş Sağlığı ve Güvenliği

 • Türk Devrim Tarihi I, II

 • Kültür Endüstrileri ve Yaratıcı Endüstriler

 • Sanat ve Kültür Yönetiminde Hukuk

 • Sanat ve Kültür için Finansal Araçlar

 • Sergi Projesi ve Uygulaması I, II

 • Kültür Sanat Kurumları Yönetimi

 • Kent, Kent Kültürü ve Sanat

 • Sanatta İletişim ve Fonlama

 • Çokkültürlülük ve Sanat

 • Sanat Dünyası: Aktörler, Kurumlar ve Ağlar

 • Kültür, Sanat ve Otonomi

 • Etkinlik Tasarımı

Bölüm öğrencileri eğitim hayatları süresince, uygulamalı etkinlik çalışmalarına katılabiliyorlar. Öğrenciler; kültür, sanat ve idarecilik konularında gördükleri dersler ve uygulamalı çalışmalar sayesinde, mezun olduktan sonra ilgili kurumlarda rahatlıkla çalışabilecek donanıma sahip olmaktadırlar.  

Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

2020 yılına ait taban puanları ve başarı sıralamalarına baktığımızda, Sanat ve Kültür Yönetimi bölümünün en yüksek taban puanı Yeditepe Üniversitesi'nin 5 kontenjanlı İngilizce - Burslu programına ait olan 437,792 puandır ve başarı sıralaması da 2858'dir. Bu bölümdeki en düşük taban puan ise İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin İngilizce - %50 indirimli programına aittir ve 246,403 puandır, başarı sıralaması da 637901 olarak açıklanmıştır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki, Yeditepe Üniversitesinin 20 kontenjanlı İngilizce - %50 indirimli olan programının kontenjanı dolmadığı için en düşük taban puanı açıklanamamıştır.

Sanat kültür eğitim kültür sanat sanat ve kültür kamu veya özel resim sanat ve kültür yönetimi
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.