AnasayfaBlogAR-GE Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

AR-GE Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

16 Mayıs 2021
AR-GE Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

"Araştırma ve Geliştirme" kelimelerinin kısaltması olan AR-GE kavramı, hemen hemen her sektörde kullanılır. Yapılması planlanan projelerden söz ederken karşınıza çıkar. Bilimsel temelli çalışmaların dayanak noktasıdır. Yeni projelerin hayata geçirilmeden önce detaylı bir şekilde araştırılma ve geliştirilme çalışmalarını içerir. Teknoloji ile gelişim gösteren AR-GE çalışmaları, yaratım sürecinin başlangıç noktasını oluşturur. Ulusal düzeyde rekabet yaratan çalışmalar, sınırları aşan bir amaca hizmet eder. 

AR-GE mühendisi, teknolojiden otomobile, gıdadan tekstil sanayine kadar her sektörde yer alır. Bu pozisyon makine, kimya, endüstri ve metalurji gibi çeşitli mühendislik alanlarına çalışma imkanı sağlar. Pazarlama profesyonelleri ve üreticiler ile işbirliği halinde görev yapar. Fen ve sağlık alanlarında öğrenim görmüş kişilerin teknisyen olarak başladığı pozisyon, oldukça gelişime açıktır. AR-GE mühendisi, küçük ve büyük ölçekli işletmelerin gelişmesini sağlar. Firmanın ihtiyaç ve hizmet alanına uygun çalışmalar yürütür. Şirketlerin AR-GE departmanlarında çalışan mühendisler, yenilikçi bir bakış açısına sahip olur. Merak duygusunun yüksek olduğu mühendisler, araştırma yapmayı ve sorgulamayı sever. Bu meslek dalında araştırma ve geliştirme bir arada bulunur. AR-GE mühendisi ne iş yapar, nasıl olunur? gibi soruların yanıtını yazımızda bulabilir, kariyer seçiminiz için alternatif oluşturabilirsiniz. 

AR-GE Mühendisi Nedir?

AR-GE, devlet ya da özel kurumların aktif görev merkezleri arasında yer alır. Firmanın hizmet verdiği sektöre göre sürdürdüğü çalışmalar farklılık gösterir. AR-GE mühendisinin üst düzey bilimsel bilgiye sahibi olması gerekir. Diğer mühendisler, satış ve pazarlama uzmanları, üreticiler ile birlikte görev yapar. Genellikle, ofis ortamında çalışan mühendisler, proje yöneticilerine rapor vererek günlük iş akışını sürdürür. Kişilerin üniversitelerin mühendislik bölümlerinden mezun olması gerekir. Analitik düşünme, sorumluluk sahibi olma, takım çalışmasına uyum sağlama ve ileri derecede ingilizce bilme gibi şartların sağlanması beklenir. 

AR-GE mühendisi, çalıştıkları firmanın alanına göre yeni sistemler geliştirir. Var olan ürün ve hizmetlerin düzenlemelerini gerçekleştirerek gelişimini sağlar. Kavramlar üzerinde araştırma ve test yaparak yeniden tasarlar. Ağırlıklı olarak; bilim, elektrik-elektronik, imalat, otomotiv sektörlerinde görev alırlar. Mühendis, maliyetleri düşürerek mevcut sistem ile verimli çıktı sağlamak üzerine çalışmalar yapan kişilere verilen unvandır. AR-GE departmanı, şirket gelişimi ile doğrudan ilgilidir. Mühendislerin başarısı, şirketin küresel bir kitleye hitap etmesi ile kanıtlanır. Firmaların organizasyonel ihtiyaçlarını karşılayan mühendisler, yeni fikirlerin planlamasını da yapar. Sürekli bir gelişim sağlayan pozisyon, denetleme ve uygulama aşamaları ile de ilgilenir. 

Teknolojinin hayatın her alanında yer alması, AR-GE departmanlarının da değişmesine yol açmaktadır. AR-GE, dinamik bir çalışma ortamının parçasıdır. Rekabetin üst düzey yaşandığı departman, çalışanların performansını artırır. Pazarlama ile sıkı iş takibi yürüten mühendisler, fikirlerini bütçe ve zamana göre planlar. Tüm süreci analiz ederek yöneticilere raporlar. Her adımını gelişime ve yeniliğe açık bir şekilde atar. Peki, bir AR-GE mühendisinin görev ve sorumlulukları nelerdir?

AR-GE Mühendisi Ne İş Yapar?

Bir AR-GE mühendisi, zorlu görev süreçlerini yerine getirir. Geniş sorumluluk alanlarına sahip olan mühendislerin görev tanımı, çalıştıkları şirkete göre değişir. Kimya, gıda, teknoloji ya da tekstil sektörlerinde bulunan AR-GE departmanları arasında farklılık vardır. Sektörel anlamda incelendiği zaman bir yazılım şirketinde; rakip analizi ile başlayan süreç kendi yazılımlarının geliştirilmesi ile devam eder. Kimya alanında; formülasyonların oluşturulması ve iyileştirilmesi faaliyetlerini içerir. Mühendisler, doğru stratejileri uygulayarak firmaların gelişmesine destek olur. Sahip oldukları bilgi ve deneyim çerçevesinde verimli sonuçlar elde eder. Alanında uzman mühendisler, çalıştıkları şirketlerin pazarlama alanında yükselmesine yardımcı olur. Mühendisler, çalışmalarını bulundukları sektöre entegre ederek başarısını artırır. Genel görev kapsamı şöyledir;

 • Mevcut ürün ve hizmetlerin maliyetini düşürmek ve ömrünü uzatmak için çalışmalar yapar. 

 • Bağlı olduğu şirketin ihtiyaçlarına göre yeni projeler geliştirir. Ürünün imalat aşamasına hızlı bir şekilde gelmesini sağlar. 

 • Ürünlerin tasarımını bulunduğu firmaya ve sektöre göre dikkatli bir şekilde planlar.

 • Detaylı pazar araştırması yaparak öne çıkan analizleri yorumlar. Rakip analizi yaparak doğru adımlar atar.

 • Proje yönetimi ve planlama süreçlerini yürütür. Yeni tasarım ve üretim aşamalarını denetler. 

 • Pazarda bulunan benzer ve trend ürünleri araştırarak alternatifler yaratır. Alanı ile ilgili bilgisini kullanarak sektöre uygun ürün çalışmaları gerçekleştirip fark yaratır. 

 • AR-GE departmanı ile birlikte çalışan bölümlere liderlik yaparak koordinasyon sağlar.

 • Şirketin sertifika çalışmalarını düzenli bir şekilde takip edip gereklilikleri yerine getirir.

 • Departmanında bulunan eksikliklerin giderilmesini sağlayarak şirketin performansını artırır.

 • Yeni çıkacak olan ürün ve hizmetin maliyetini hesaplar. Bütçe planlaması ile ilgilenir.

AR-GE Mühendisinin Maaşları

Maaş skalası, mühendislerin bilgi, başarı ve tecrübesine göre farklılık gösterir. Geniş çalışma alanı ile dikkat çeken AR-GE mühendislerinin maaşları hangi seviyede izlenir? Günümüzde pek çok kurumsal firmanın AR-GE departmanı bulunmaktadır. Bölüm; mühendisler, satış ve pazarlama uzmanları, proje yöneticilerinden oluşur. Mühendisler, özel ve kamu alanında kolay bir şekilde iş bulur. Her sektör ve firmanın birbirinden farklı koşulları vardır. Maaş kazancının belirlenmesinde; şirketin ölçeği, alanı ve çalışma koşulları ile birlikte çalışanın bilgi ve deneyimi de etkili bir rol oynar. Ayrıca, mühendisin okul başarısı, alanı, gerçekleştirdiği projeler, kişisel özellikleri, kendini geliştirmeye açık olması gibi kriterler de oldukça belirleyicidir. 

Şirket politikalarına göre değişen kazanç, AGİ ve prim değerleri ile geniş bir yelpazeye yayılır. İş görüşmesinde, maaş beklentinizi açıklamadan önce kafanızda bulunan tüm soruları sormanız gerekir. Mühendis maaşı, şirketin statüsüne ve işin niteliğine göre net bir ayrım gözetir. Bir AR-GE mühendisinin kazandığı maaşı detaylı olarak incelediğimizde ortaya çıkan tablo şöyledir;

 • İşe yeni başlayan mühendisin maaşı 2.820 ile 10.020 arasında ortalama 5.460 TL'ye denk gelir.

 • Zaman içerisinde deneyim sahibi olan kıdemli bir mühendis, 6.170 ile 15.110 arasında ortalama 9.770 TL kazanır.

AR-GE Mühendisi Nasıl Olunur?

AR-GE mühendisi olmanın bazı kriterleri bulunmaktadır. Öncelikle, üniversitelerin mühendislik fakültelerinden mezun olmanız gerekir. İlgi alanınıza göre kimya, bilgisayar, tekstil, endüstri, gıda ya da makine mühendisliği bölümlerinden birini seçebilirsiniz. En az 4 yıl üniversite eğitimi gördükten sonra iş başvurularını yapmaya başlayabilirsiniz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra alanınız ile ilgili sertifika programlarına katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Mühendislerin kullanması gereken programların arasında; Altium Designer, Ansys, Ansys Workbench, AutoCAD, Autodesk Inventor yer alır. 

Mühendiste olması gereken özellikler şöyledir;

 • İyi derecede İngilizce bilme,

 • Mühendislik fakültelerinden mezun olma,

 • Analitik düşünme,

 • Sorumluluk sahibi olma,

 • Planlı çalışma,

 • Takım çalışmasına elverişli olma,

 • Microsoft Office programlarını ileri seviyede kullanma, 

 • İletişim becerisinin gelişmiş olması.

AR-GE Mühendisi AR-GE Mühendisi nedir AR-GE Mühendisi ne iş yapar AR-GE Mühendisi nasıl olunur AR-GE Mühendisi maaşları
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.