Close
Mobil Menu Bars

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü

13 Ağustos 2020, 675 defa okundu.
Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü
taşınabilir kültür varlıkları, restorasyon, konservasyon, restoratör, kültürel miras

Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım; kültürel mirasımızın saklanması, korunmasını ve bakımını ifade eder. Ülkemiz kültürel miras açısından büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Kültürel mirasın özgün hali ile gelecek nesillere aktarılması gerekir. Bunun yanı sıra kültürel mirasımız bazı tehditler altındadır. Bu tehditler; kötü muhafaza koşulları, definecilik, sahtecilik olarak sıralanabilir. Kültürel değerlerimizin sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde korunma çabası, taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım yetkililerinin varlığı ile mümkündür.

Yeraltında ve yerüstünde varlık gösteren değerlerimizin ortaya çıkarılması, korunak gelecek nesillere zarar görmeden aktarılması, akademik bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. Kültürel mirasımızın korunması bu disiplin içinden yetişen donanımlı, nitelikli uzamanlar sayesinde gerçekleşecektir. Geçmiş yıllarda usta, çırak ilişkisi, dolayısı ile el becerisi ile faaliyet gösteren alan, günümüzde bilim ile iş birliği içinde çalışmaya başlamıştır.

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Nedir?

Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümü; sanat tarihi kavramı ve tarih ile kültürel miras için yapılan çalışmaları destekleyen akademik bir disiplindir. Tarihi mirasımızın konservasyonu ve restorasyonu yapılırken zarar almadan bir yerden diğer bir yere taşınmasını konu alır. Ülkemizin sahip olduğu değerler göz önünde bulundurulduğunda bölümün varlığının önemi daha çok ortaya çıkıyor. Kültürel değerlerimizin varlıklarına zarar vermeden onarılması, hasar gören eserlerin restorasyonunun yapılması, kültürü ayakta tutmak için oldukça önemlidir.

Eser bulunduğu yerin bir paçasıdır ancak uluslararası çıkar sorunları gibi sebeplerle koruma amaçlı başka bir yere taşınabilir. Bunun için belli prosedürler uygulanması gerekir. Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümü; bu çalışmaları kusursuz bir şekilde yerine getirebilecek, gerekli prosedürleri uygulayabilecek donanımlı mezunlar yetiştirmeyi hedefler.

Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümü üniversitelerde edebiyat fakültesi içinde yer alır. Bölüm eşit ağırlıklı puan türüne göre tercih yapacak öğrenciler için uygundur. Eğitim 4 yıllık lisans eğitimi olarak verilmektedir. Bölümü tercih edecek öğrenciler için 2019-2020 yılında sadece 1 üniversite seçeneği bulunmaktadır.

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım İş İmkanları Nelerdir?

Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümünden mezun olan öğrenciler için iş imkanı oldukça geniştir. Ülkemiz oldukça zengin kültürel değerlere sahiptir. Hemen hemen her ilde ören yerleri vardır. Müzelere oldukça büyük değer verilmektedir. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu bu alanlarda iş imkanı elde ederken bir kısmı akademik kariyer yapmaya devam eder. Aşağıda bahsettiğimiz çalışma alanları içinde kamu sektöründe olanlar için KPSS puan yeterliliği şartı aranmaktadır.  Mezunların iş imkanları aşağıdaki gibidir.

 • Mezunlar müze, galeri ve tarihi eser olan yerlerde restoratör olarak görev alabilir.
 • Özel sektörde ve kamu kuruluşlarında restorasyon işi ile ilgilenen restoratör olarak çalışabilir
 • Eğitim kurumları içinde akademik çalışmalarda öğretici veya araştırmacı olarak görev alabilir.
 • Sanat Atölyeleri,
 • Tarihi Yapılar için Restorasyon ve Konservasyon Şirketleri,
 • Belediyeler, Kültür ve Turizm Bakanlığına Bağlı Kurum ve Kuruluşlar,
 • Kültür Varlıklarını Koruma Derneği gibi kuruluşlarda görev alabilirler.

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Mezunları Ne İş Yapar

Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümünden mezun olanlar, eserlerin, kültürel varlıklarının korunması, onarımı ve bir yerden diğer yere güvende taşınma sürecinde çalışır ve yönetirler. Aşağıda detaylı olarak sorumluluklarını inceleyebilirsiniz.

 • Eserlerin onarımı için durum tespiti yapmak.
 • Sanat eserlerinin korunması veya onarımı ile ilgili müşteri ile fikir birliği oluşturmak.
 • Restorasyon süreci öncesi sanat eserinin fotoğraflarını çekip detaylandırmak.
 • Yapılacak işin başında ve sonunda eser durumunun detaylı olarak kayıtlarını tutmak.
 • Bilimsel araçlar aracılığı ile bozulmanın boyutunu ve nedenlerini analiz etmek üzere eserleri incelemeye almak.
 • Kültürel mirası korumak amacıyla yerel yönetimlerle, koruma kurumlarıyla ve bireysel müşterilerle alınması gereken önlemler hakkında tavsiyeler vermek.
 • Sanat eserlerinin gerçek görünümü ortaya çıkarmak amacıyla yapılacak restorasyon işlemlerinin toplam maliyetlerini belirlemek.
 • Restorasyon sürecinde kullanılacak malzeme teminini gerçekleştirmek.
 • Hassas eserleri temizliği ve onarımı için gerekli araçları bulmak.
 • Araştırma ve gerekli eğitimlerle en son koruma teknikleri hakkında bilgi edinmek.

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Dersleri Nelerdir?

Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümünü tercih etmek isteyen üniversite adayları öncelikle eğitim süresince öğrenecekleri dersler hakkında araştırma yapar. Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümü; 8 dönemlik eğitim süreci sonunda, kültürel değerlerin korunması ve onarımı ile ilgili bilimsel ve güncel bilgilerle donanmış mezunlar yetiştirmeyi hedefler.

Geçmişten günümüze insanların ortaya çıkardığı eserlerde kullanılan malzemelerin; teknik analiz yöntemleri ile tanımlanmaya çalışılması, hasar görme sebeplerinin araştırılması, doğru bir şekilde korunması üzerine uzmanlaşmış mezunlar görmemiz için gerekli tüm donanım bölüm tarafından sağlanmaktadır. Uzmanlaşma alanında çok sayıda dersle karşılaşacak öğrenciler, başarıyla mezun olduktan sonra lisans diploması almaya hak kazanır. 4 yıl boyunca bölüm tarafından sunulan dersler aşağıdaki gibidir.

 • Koruma ve Onarım,
 • Teknik Resim,
 • Bezeme Teknikleri,
 • Temel Arkeoloji,
 • Sanat Tarihi,
 • Müzecilik ve Önleyici Koruma,
 • Bilimsel Araştırma ve Yazma Yöntemleri,
 • Kültür Varlıklarını Belgeleme ve Koruma,
 • Geleneksel Yapı Teknolojisi ve Elemanlar,
 • Koruma Kimyası,
 • Taş Koruma ve Onarım,
 • Pişmiş Toprak, Cam Koruma ve Onarım,
 • Keşif ve Metraj,
 • Duvar Resmi,Mozaik Koruma ve Onarım,
 • Kültür Mirası Yönetimi,
 • Ahşap Koruma ve Onarım

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Taban puanları ve Sıralama

2020 Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Taban Puanları ve Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Taban puan: 266,95231 Başarı sıralaması: 402869

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Nedir?

Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümü eşit ağırlık puan türüne göre öğrenci kabul eden, 4 yıllık lisan bölümüdür. Kültür varlıklarını sağlıklı bir şekilde koruyabilecek ve onaracak donanımlı, bilimsel yöntemlere hakim uzman mezunlar vermeyi amaçlar. Eğitimi başarıyla tamamlayan öğrenciler lisans diploması alarak mezun olur.

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümü mezunları özel sektörde iş imkanı bulabileceği gibi KPSS puanı şartı ile kamu sektöründe de iş imkanına sahiptir. Müzeler, sanat atölyeleri, belediyeler, kültür ve sağlık bakanlığı gibi alanlarda iş bulabilir. Akademisyen olarak eğitim kurumları içinde yer alabilir.

Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Taşınabilir kültür varlıklarını koruma ve onarım bölümü mezunları, kültürel mirası korumak ve onarmak için gerekli tüm süreçte yer alır. Kültürel eserlerin hasar tespitinin yapılması, tüm detaylarının fotoğraflarının çekilmesi, başlangıçtan bitişe raporlarının hazırlanmasından sorumludur. Aynı zamanda tarihi eserler ilgili, yerel yönetimle, kurumlarla ve müşterilerle iletişim kurar ve alınması gereken önlemler hakkında fikir verir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!