AnasayfaBlogÜniversitelerde Yeni Trend: Çift AnaDal Programı
Popüler Yazılar

Üniversitelerde Yeni Trend: Çift AnaDal Programı

10 Nisan 2019
Üniversitelerde Yeni Trend: Çift AnaDal Programı

Her genç çocukluktan üniversite çağlarına kadar ‘’Büyüdüğünde ne olacaksın?’’ sorusuyla defalarca karşılaşmıştır. Bu soruya genelde klasik cevaplar verilse de insanın kendi potansiyeline uygun mesleği seçmesi oldukça zordur. Günümüzde büyük bir sorun haline gelen işsizlik problemi de hesaba katıldığında işler iyice sarpa sarmaktadır. 

Tüm bu kaosun ortasında kalan gençler iyi bir işte çalışabilmek ve doğru bir kariyer yapabilmek için aldıkları mesleki eğitimin yanı sıra çeşitli kurslar, kongreler ve çift anadal programı fırsatları ile nitelikli bir hale gelmenin mücadelesini vermektedir. Bu seçenekler arasında olan yıl kaybetmeden anadal dışında ikinci mesleği kazandırma imkanı ise göz dolduran bir CV için oldukça iyi bir tercihtir.                              

Çift Anadal Programı Nedir?

Üniversitelerde kariyer bazında trend haline gelmiş olan bu programlar anadal olarak eğitim görülen meslek dışında bir diploma daha kazandırmayı hedefleyen sistemler bütünüdür. Lisans ya da ön lisans eğitimini başarılı bir şekilde yürüten kişilere tanınan bir haktır. Bu programlar ile lisans düzeyinde olan bir öğrencinin yapılan ayarlamalar doğrultusunda her iki bölümün derslerini de aynı zaman dilimi içerisinde alması sağlanmaktadır. 

Çift anadal programı başvurularında her üniversitenin kendi özel şartları olmakla birlikte bölümde başarı anlamında %20’lik dilime girmek ve anadalın not ortalamasının belirli bir puanın üzerinde olması temel koşullardan sayılmaktadır. Öğrenci başvurusunu en erken ikinci yarıyılda yapabilmekte ve durumunun yönetmeliğe uygunluğu okul senatosu tarafından onaylandıktan sonra diğer bölümün derslerine başlayabilmektedir. 

İkinci bir lisans ya da önlisans programına kabul edilen kişi, başarısını mezun olana kadar devam ettirme yükümlülüğünü taşımaktadır. Gerekli şartlar sürdürülemediği takdirde alınan dersler temelinde bir yan dal sertifikası verilip ikinci dal eğitimine son verilmektedir.

Çift Anadal Programı Avantajları Nedir?

İkinci bir dalda daha okumak farklı alanlarda mesleki yetkinliğe sahip olmayı sağlayarak kariyer yolunda pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Öğrenci kendisini çok yönlü geliştirebilmekte, bilgi birikimi konusunda üstünlük sağlayarak dünyaya geniş bir pencereden bakabilmektedir. 

Farklı perspektifler kazanmanın yanı sıra acımasızlıklarla dolu iş dünyasında karşı karşıya kalınan rakiplerden bir basamak üstte olma imkanı doğmaktadır. Mezuniyet sonrası yapılan iş başvurularında işverenin sizi diğer rakiplerle mukayese etmesi gereken durumlar olabilmektedir. Böyle durumlarda farklı alanlarda uzmanlığa sahip olunması donanım açısından hanenize artı puanlar yazılmasını sağlayabilmektedir. 

Çift anadal programı ile tek bir sahaya bağlı kalmayıp farklı bir alana daha hakim olabilmek kreatif düşünme gücünü de arttırmaktadır. Yaratıcı düşünceye sahip olan bir beyin, yeniliklerin ortaya konmasında her daim başarı göstermektedir. Ayrıca farklı iki disiplinde okumak, birçok insan tanımayı ve böylece sağlam bir iletişim ağına sahip olmayı vaat etmektedir.

Çift Anadal Programı Dezavantajları Nedir?

Çift anadal programı bazı zamanlarda dezavantajlı durumlara da sebep olabilmektedir. İkinci bir dalda okumaya başlandığında iş yükü tahmin edileceği üzere artmaktadır. İki bölümün de tüm derslerinden başarı ile geçilmesi gerektiğinden ders çalışmaya ayrılan vakit çoğalmaktadır. 

Bu da gezi organizasyonları veya hobi etkinlikleri gibi ders dışı faaliyetlere daha az zamanın kalacağı yani sosyal hayatın kısıtlanacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca yaz okulu dönem uzaması gibi olasılıkların yanı sıra ek ders araçları ve materyalleri de eğitim masrafına dahil olmaktadır. Öğrenciyi bu süreçte zorlayacak durumları göz ardı etmemek gerekmektedir.

Çift Anadal Programı Öğrencisinin Gözünden Püf Noktalar Nelerdir?

Aynı anda iki bölüm okumak akademik kariyer açısından oldukça ileri bir seviyeye gelmek demektir. Bu yolda yeterli enerjiyi ve özveriyi kendinizde buluyorsanız başka bir alana daha ilginiz varsa ilk adım vakit kaybetmeden atılmalıdır. Okunacak diğer bölüme karar verme aşamasında saat çakışması olan dersler ve aynı güne denk gelen sınavların yarattığı sorunlarla karşılaşmamak için birbiri ile ilişkili olan bölümlerde çift dal yapmak önemli bir husustur. 

Yazar: Gamze Güneş

çift anadal programı çift anadal öğrenci lisans ön lisans
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Trend: Online Eğitim
Online Eğitim

Yeni Trend: Online Eğitim

16 Kasım 2018
Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Hidrojeoloji Mühendisliği Bölümü

20 Aralık 2020
El Sanatları Bölümü
Bölümler

El Sanatları Bölümü Nedir?

24 Ağustos 2020