AnasayfaBlogİngilizce Öğrenmek Şart
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmek Şart

02 Ekim 2019
İngilizce Öğrenmek Şart

Tüm dünyada kullanımı en yaygın dil olan İngilizce ülkemiz için de vazgeçilmez bir özellik olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle eğitim, iş hayatı, artık hayatımızın her alanına girmiş sosyal medya ve hatta gündelik hayatta kullanılan bir ihtiyaç haline geliyor. 

İş Hayatında İngilizce 

İngilizcenin en çok kullanıldığı yerlerin başında gelen şirketler, elbette iş koluna göre farklılık göstermekle birlikte, pek çok şirket İngilizce bilen çalışanlarını ödüllendirmek, teşvik etmek ve diğerlerinden ayırt edebilmek için İngilizce ile farklılıklar yaratmaya çalışıyor. Prim ve bonus gibi uygulamalarla çalışan, İngilizce öğrenmek için teşvik ediliyor ve ödüllendiriliyor. 

Tüm bunların yanında ülkemizin turizm, ihracat-ithalat gibi sektörlerde adından fazla söz ettirmeye başlaması yabancı dil bilen çalışan ihtiyacının artmasına neden oluyor. Ayrıca ileri seviye bir İngilizce ile yurtdışında alanında öncü pek çok şirkette çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. İngilizce öğrenmek tüm bu sebeplerden iş hayatının vazgeçilmez parçası olmaya aday. Artık İngilizce öğrenme ve İş İngilizcesi bilme günümüzde kaçınılmaz bir durumda.

İş İngilizcesi Nedir?

İş İngilizcesi günlük kullanılan dilden biraz daha farklı. Özellikle uluslararası bir firmada çalışıyor ya da çalışmak istiyorsanız iş hayatındaki İngilizceyi öğrenmek şart. İş hayatında profesyonel şekilde yer alanlar için çok gerekli bir içeriktir. 

İş İngilizcesi için kurs var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen sertifika destekli online eğitimler iyi bir fırsat. İş İngilizcesi Kursu dilediğiniz yerden ders dinlemenize olanak sağlar. İhtiyacınız olan yalnızca internet erişimi olan bir tablet, laptop/pc ya da telefon. 

Eğitimde İngilizce

Günümüzde okul öncesi eğitim müfredatında bile kendine yer bulmuş olan İngilizce eğitimi, eğitim hayatımızın neredeyse tamamında bulunuyor. Sadece müfredat olarak değil, günümüz üniversitelerinde en fazla tercih edilen bölümler mevcut bölümlerin İngilizce olan bölümleri oluyor ve bu bölümlerin sayısı her akademik yılda artıyor. 

Ebeveynler elbette ki çocuklarının iyi bir eğitime sahip olması için İngilizce eğitimin zorunluluğunun farkında. Bu sebeple tüm müfredatın dışında çocuklarını kurslara hatta yurt dışına dil eğitimine göndermek için canla başla uğraşıyorlar. Ancak internetin gücü sayesinde öğretmenler size bir tık uzaklıkta. 

Online Eğitim Farkı

Uzaktan online eğitim programlarına üye olduğunuzda bilgisayarınızda uzman eğitmenler ile bire bir ders yapma imkanı sunuluyor. Tüm bu imkanlarla günümüzde İngilizce öğrenmek artık herkes için daha kolay. Ucundan da olsa İngilizce ile ilgilenmiş her insanın bilebileceği gibi İngilizce öğrenmek için dört aşama gereklidir.

Bunlar; dinleme, konuşma, okuma ve yazmadır. Bu aşamaların belli bir sırayla ya da tümümün beraber şekilde yabancı dil eğitimleri alınması ile daha kolay İngilizce öğrenilebileceği konusunda farklı yaklaşımlar mevcut. Ancak bilinenleri tekrar etmek yerine birkaç püf noktayı sizinle paylaşacağız. 

İngilizce eğitimi nereden alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından online eğitimler kapsamında farklı seviyelerde ücretsiz İngilizce Eğitimi veriyor.

İngilizce Öğrenmek için Püf Noktaları

En önemli nokta kendinize güvenin. Kim ne der, yanlış konuşur yazarsam rezil olurum gibi düşünceleri aklınızdan uzaklaştırın. Yanlış bile olsa, sonrasında düzeltirken yeni bir şey öğrenmiş olmanın zevkine varın.
Kendinizin farkına varın. Bulunduğunuz yeri görüp ona göre ilerleyin. Bilginizi sınayın, ne şekilde devam edeceğinize ona göre karar verin. Planlar oluşturun. Günlük, haftalık ya da aylık şekilde, eğitimizi kendinize göre bölün ve ona göre ilerleyin. 

Arkadaş Edinmek

Sadece İngilizce konuşabileceğiniz arkadaşlar edinin. İmkânınız varsa yüz yüze, yok ise online şekilde İngilizce dışında başka bir dille anlaşamayacağınız ilişkiler edinin. Böylece İngilizce konuşurken anadilinizden yardım alma imkânınız olmayacak. 

Hayatınızın merkezine İngilizceyi koyun. İngilizce kitap okuyun. İngilizce film ve diziler izleyerek daha çok anlamaya çalışın. Notlarınızı İngilizce almaya başlayın. Kim bilir belki İngilizce günlük tutmayı bile isteyebilirsiniz. Bu sayede İngilizce öğrenmek ders olmaktan çıkacak ve kendi kendinize de öğrenmeye başladığınızı fark edeceksiniz. 

Eğitimizi Kişiselleştirin 

Kendinizi hangi konuda iyi hissediyorsanız, diğerlerini öğrenirken o konudan yardım alın. Yazma konusunda iyi iseniz, kelime çalışırken yazarak çalışmayı deneyin. Girişken olun, yolda gördüğünüz turistle sohbet edin. Emin olun hiçbir şey kaybetmeyecek, aksine keyif alacaksınız. Böylece çağdaş ve eğlenceli yöntemlerle İngilizce öğrenmek zamanla bir ders değil keyif aracı haline gelecek. Son olarak ve her şeyden önemlisi İngilizce öğrenmek isteyin. 

Yazar: Zeynep Deniz Aksoy

ingilizce öğrenmek ingilizce yabancı dil eğitimleri online eğitimler sertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Öğrenmek Neden Önemli
Kişisel Gelişim

İngilizce Öğrenmek Neden Önemli

17 Eylül 2019
İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Film Önerileri
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Film Önerileri

24 Şubat 2020