AnasayfaBlogTelc Nedir? Telc Sınavı Neden Önemli?
Yurt Dışında Eğitim

Telc Nedir? Telc Sınavı Neden Önemli?

22 Mart 2021
Telc Nedir? Telc Sınavı Neden Önemli?

Telc açılımı "The European Language Certificates" olan uluslararası akredite bir dil yeterlilik sınavıdır. Almanya’da kurulan Frankfurt merkezli ve sürekli olarak dil sınavları geliştirmiş Telc; Avrupa ortak dil kriterlerine uygun resmi bir sınav olarak kabul görülmektedir. Telc toplam 10 dilde sınav yapan ve 3000’den fazla sınav merkezi bulunan Avrupa Ortak Çerçevesi (AOÖÇ) kuruluşunun tüm seviyelerine uygun, aynı zamanda önemli Avrupa dillerinin sınavlarını yapan ve akredite sertifikalar veren bir sınav merkezi diyebiliriz.

Uluslararası öğrencilerin yurtdışındaki üniversitelere başvuru yaparken akademik yeterlilik gerektiren belgeler sunması gerekiyor. Başvuru yapılan ülke, üniversite ve bölüme bağlı olarak her öğrenci eğitim alabilmek için akademik geçerliliği olan bir dil yeterlilik belgesi sunmalıdır. Bunun için de Avrupa’da kabul görülen bir sınava girmiş olmak önemlidir. Bu sınavların sonucunda o dile ne kadar hâkim olduğunuz ve dil seviyeniz anlaşılır. Bugün Telc Sınavı nedir? Telc sınavının içeriği nasıldır? Kimler Telc sınavına girebilir? Bunları inceleyelim.

Telc Sınavı Neden Önemli?

Küreselleşen dünyada artık yabancı dil bilmek herkes için çok önemli. Günümüzde farklı ülkede eğitim almak ya da yaşamak için yurtdışına başvuru yapanların sayısı oldukça fazla. Buna bağlı olarak da her ülkenin ve üniversitenin sistemi, kabul koşulları ve uluslararası öğrenci kontenjanı farklıdır. Bu kabul kriterlerinde her yıl bazı değişiklikler görülebiliyor.

Üniversiteler başvuru yoğunluğuna veya öğrenci profillerine göre başvuru şartlarında değişiklikler yapabilmektedir. Bu sebeple öğrenciler başvuru yapacağı döneme bakarak üniversitelerden güncel bilgileri almaları gerekmektedir. Telc sınavını diğer akademik sınavlardan ayıran bazı özellikler bulunuyor. Bunları sıralamak gerekirse;

 • Dünya çapında 3000’den fazla sınav merkezi olması

 • Yaklaşık 10 dilde sınav içeriğine sahip olması

 • Yine dünya çapında bilinen AOÖÇ seviyelerine uygun olması

 • Üniversiteler, şirketler ve devlet kurumlarının kabul ettiği uluslararası çapta tanınan bir sınav olması

 • Türkiye’de YÖK ve ÖSYM kurumlarının kabul etmesi

 • YDS Almanca Eşdeğerlik Listesine alınmış olması

 • Sınav tarihlerinin esnek olması

 • Sınavların hızlı değerlendirilebilir olması

 • Ücretsiz indirilebilir deneme sınavlarının olması

 • Sınav içeriğinin genel kültür ve gerçek hayattan da alınan güncel bir sınav olması

 • Sınav tarihlerinin fazla olması

 • Sınavda bir alandan başarısız olduğunuzda tüm sınavı tekrarlamanız gerekmez

 • Sınava istediğiniz kadar girebilirsiniz

 • Belgenin süresiz geçerliliğe sahip olması

Bu kriterlere sahip olan Telc sınavı, genellikle karşınıza Almanca öğrenmek isteyenlerin girdiği bir sınav olarak çıkacaktır. Bunun en büyük nedenlerinden biri de uzun yıllardır köklü bir sisteme sahip olan akademik ingilizce sınavlarının varolmasıdır. Bunlar; IELTS, TOEFL gibi sınavlardır. Almanya’da eğitim almak isteyen öğrenciler içinse; TESTDAF, TELC, GOETHE, DSH gibi sınav sistemleri mevcuttur.

Bu noktada Telc sınavı da Almanca dil yeterlilik sınavları arasında çok sık kullanılmaktadır. Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen, oraya yaşamayı düşünen veya Almanya’da çalışmak için başvuru yapan herkes, yukarıda belirttiğim akredite sınavlardan en az birine girmesi gerekmektedir. Özellikle son yıllarda oldukça populeritesini arttıran alman üniversiteleri, birçok ülkeden talep gösteren öğrenciler gibi Türk öğrencilerinde oldukça fazla talep ettiği bir ülke haline geldi.

Almanya’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler lisans veya master eğitimi için olsun, mutlaka Almanca dil seviyesi göstermesi gerekir. Almanya’da tercih ettiğiniz üniversitenin İngilizce programına başlayacak olsanız dahi, Türkiye’den vize başvurularında temel seviyede bir Almanca bilgisi göstermek oldukça faydalı olacaktır. Bazı İngilizce programlarda seçmeli derslerin Almanca dilinde eğitim verildiği veya özellikle konsoloslukların Almanca dil seviyesi istemesi gibi bazı durumlarla sıkça karşılaştım. Bu nedenle Almanya’da eğitim almak isteyen her öğrenciye tavsiyem, mutlaka temel düzeyde Almanca öğrenmenizde yarar var. Almanya’da uzun süreli kalacaksanız gündelik yaşamda zorluk çekmemeniz için Almanca konuşabilmek önemli. Almanlar genellikle kendi dillerini konuşan kişilere karşı daha sıcaktır. Tabii her zaman her konuda işe yarayan bir durum olarak değerlendirmemek gerekiyor.

Alman eğitimi zor bir sistem olarak bilinir. Düzenli ve değişmeyen kuralların olduğu bir ülke olması sebebiyle uluslararası öğrencilerin bir kısmı Almanya’da yaşamakta zorlandığı görülüyor. Ancak yaklaşık 3 ay gibi bir süre sonunda birçok öğrenci alışma sürecini atlatıyor. Almanya’da eğitim almayı düşünen öğrencilerin mutlaka öncesinde ciddi bir araştırma yapması veya mümkünse Almanya’ya kısa bir süreliğine gitmesi tavsiye edilir.

Bu süreç öğrencilerin Almanya’da eğitim alabilir durumda olup olmadıklarını ve oradaki yaşama alışıp alışamayacaklarını belirleyecek önemli bir süreçtir. Almancası olan öğrencilerin dil pratiği açısından da oldukça önemlidir. Öğrenciler herhangi bir akademik dil sınavına girmeden veya Almanya’da bir üniversiteye başvuru yapmadan önce kısa süreliğine bile olsa orada bulunmayı tercih ediyor. Geleceğinizi şekillendirmeden önce ön araştırma safhasını uzun tutmak, kararlarınızı doğru alabilmeniz için gereklidir.

Telc Sınavı Almanya'da Geçerli mi?

Alman üniversitelerinin tamamında TestDaf sınavı geçerlidir. TestDaf sınavı nedir adlı yazımda sınavın içeriğini detaylıca anlattım.

İlgili yazı: TestDaf Nedir? TestDaf Sınavı Neden Önemli?

Telc sınavı ise Almanya’daki birçok üniversitede geçerlidir. Ancak bazıları hala Testdaf gibi daha köklü ve sistemini bildikleri sınavlardan tercihlerini yapmaktadır. Bir de üniversitelerin kendi hazırlık eğitimleri sonrasında girilen DSH gibi Almanca dili yeterlilik sınavları mevcuttur. Bu sınavlara dışarıdan da kayıt olunabiliyor. Sınavların her birinin kendi içerisinde zorlukları var elbette.

Telc Sınavı Soruları Nasıldır?

Telc sınavının içerik yapısını IELTS sınavına benzetmek daha doğru olacaktır. Telc sınavı tamamen yazılı ve sözlü sınav sistemine dayanmaktadır. Aynı zamanda YÖK ve ÖSYM tarafından tanınmakta, YDS Almanca Eşdeğerlik Listesinde de yerini almış bir sınavdır. Telc sınavının süresiz geçerliliği vardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, süresiz geçerliliği olan belgeleri üniversitelerin veya resmî kurumların belgeyi aldığınız tarihten birkaç yıl sonra kabul etme zorunlulukları yoktur. Yani sizden yeni bir dil belgesi talep edilebilir. Bunun yanında Telc sınavının ücretleri hakkındaki bilgileri, sınava girmek istediğiniz bir Telc merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Telc sınavının tercih edilme sebeplerinden en önemlisi de tüm bu belirtilen akreditasyonlara ve uluslararası uygunluklara sahip bir sınav merkezi olmasıdır. Çünkü yurtdışında eğitim almak veya çalışmak gibi birçok sebepten başvuru yapan kişiler, dil yeterlilik seviyelerini gerçekçi sonuçlara dayandırmak ve konsolosluklara sunmak zorundadır. Ancak bu şekilde ülke girişi ya da bir üniversite kabulü elde edilebilir.

Ana dili Almanca, Fransızca ya da İtalyanca olan ülkelerde yaşamak veya eğitim almak zordur. Bazı ülkelerde üniversiteler İngilizce programa katılacak öğrencilerden bile kendi resmi dilini kanıtlayacağı dil yeterlilik belgesi isteyebilmektedir. Bu ülkelerde İngilizce konuşulsa da uzun vadede ana dillerini öğrenmek orada yaşamak için çok önemli bir hale geliyor. Bu nedenle başvuru yapmadan önce akademik bir dil yeterlilik sınavına girerek eksiklerinizi tespit edip, bu yönde kendinizi geliştirerek başvuru sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Aynı zamanda gittiğiniz ülkeye adapte olma sürecinizde bu sayede hızlanacaktır.

Telc Sınav İçeriği Nasıldır?

Telc sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Telc sınavı için kaydınızı bulunduğunuz bölgeye yakın bir Telc sınav merkezini arayarak veya mail atarak yaptırabilirsiniz. Sınav merkezlerinin web sitelerinden de güncel Telc sınav tarihlerini öğrenebilirsiniz. Sınavın yazılı bölümü yaklaşık 2 saat 20dk sürmektedir. Sözlü sınavlar yazılı sınavın olduğu gün veya başka bir günde yapılabilmektedir. Bu noktada yazılı sınavdan aldığınız puan ve sözlü sınavdan alacağınız puana göre tamamından başarılı olduysanız Telc-b2 veya c1 gibi skorlar elde edebilirsiniz. Sonuçlar Frankfurt Telc genel merkezinden yaklaşık 8 hafta sonunda gelmektedir. Başarılı olamadığınız bir alan var ise belgenin üzerinde başarısız olarak belirtilecektir. Sadece o alandan tekrar sınava girme hakkınızı kullanabilirsiniz. Türkiye’de bulunan Telc sınav merkezleri şöyle;

İlEğitim Merkezi
İstanbulAvrupa Dil Kültür Merkezi
İstanbulDeutschmitspring Verlag
İstanbulİstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
İstanbulİstanbul Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi
İstanbulUni Nachhilfe SSN Eğitim
AnkaraANKA Sprachschule
AnkaraAnkara Çankaya Halk Eğitim Merkezi
AnkaraÇankaya Başkent Halk Eğitim Merkezi
AnkaraTOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
AntalyaMuratpaşa Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi
İzmirDAS Akademie-Deutsche Akademie für Sprachen
TrabzonTrabzon Merkez Halk Eğitim Merkezi

Detaylı bilgileri telc web sitesinden de mutlaka incelemenizi tavsiye ederim. Telc web sitesinden deneme sınavı ve sınav içeriği hakkında bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda sınav konuları hakkında kitapçıklar ve bilgi dosyaları da bulabilirsiniz. Telc deneme sınavları asıl sınav hakkında size oldukça bilgiler verecektir. Birçok uluslararası akreditasyona sahip sınavda olduğu gibi Telc sınavında da içerik olarak karşımıza farklı konular çıkacaktır.

Telc Sınavında Ne Tür Sorular Çıkıyor?

Sınavda genel kültüre dayalı yazılı ve sözlü sorular olacaktır. Gündelik konularda sınav içerisinde bulunabiliyor. Kitap bilgisinin dışında tamamen dil bilgisini ölçmeye dayalı sorularda sorulmaktadır. Dil seviyesine güvenen öğrenciler dahil herkes mutlaka bu sınavlara girmeden önce deneme sınavlarına girmeli veya mutlaka bir hazırlık eğitimi almalıdır. Bu süreçte sınav içeriğine hâkim olabilmek ve daha önceden çıkmış soruları tekrar tekrar incelemek oldukça önemli. Öğrencilerin bu noktada bilgilerini pekiştirmeleri ya da mevcut bilgilerine ekleme yapmaları gerekir. Daha sonra seviyenizi anlamak ve belgelendirebilmek için rahatlıkla Telc sınavına girebilirsiniz.

Yurtdışında bir okula başvuru yapacak öğrenciler mutlaka başvuru yapılan okulun kabul şartlarını güncel olarak kontrol etmeleri gerekiyor. Çünkü her üniversite Telc sınav belgesi ile kabul etmeyebilir. Bu nedenle önceden kontrol etmenizde yarar var. Alman üniversitelerin web sitelerinde çoğunlukla başvuru şartları belirtilir. Ancak bazı okullarda güncel bilgiler bulunmayabiliyor. Bu duruma karşın öğrencilere tavsiyem, mutlaka üniversitelerin ‘international office’ arayarak da bilgileri teyit etmeleri olacak.

Üniversite başvuru sürecinde durumunuzu sıkı bir şekilde takip etmeniz çok önemli. Çünkü yoğun olan başvuru dönemlerinde belgelerin incelenmesi ve sonuçların açıklanması gecikebiliyor. Yaşanan gecikmeler vize işlemlerini ve dolayısıyla okula başlama tarihinizi etkileyecektir. Bu noktada belge takibi ve durum kontrolü yapmak çok önemli. Almanya akademik başvurularda üniversite başvuru süreci ve vize işlemleri dahil birçok işlem normalinden daha uzun sürebilmektedir. Bu durumları göz önünde bulundurarak başvurularınızı başlatmanızı tavsiye ederim.

Telc Sınavına Kimler Başvurabilir?

12 yaşını geçmiş, Almanya’da eğitim almak isteyen, orada yaşamak isteyen, iş başvurusunda bulunan veya yabancı dil seviyesini öğrenmek isteyen herkes sınava katılabilir. Telc sınavı özellikle Almanya’da eğitim alacak öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Almanya’da üniversite eğitimi veya master eğitimi alacak öğrencilerin gitmeden önce mutlaka Almanca bilgilerini temel seviyeye getirmeleri tavsiye edilir. Bunun için enstitüde bulunan Almanca eğitim online derslerine katılabilir ve eğitiminizi belgelendirebilirsiniz.

İlgili eğitimler: Almanca Kursları

Eğitimleri belgelendirmenin, sertifika almanın en önemli kısmı Almanya’ya başvuru yaparken vize işlemleri esnasında eğitim aldığınızı gösterebilmektir. Konsolosluğun özellikle istediği bir belge değildir. Ancak tabii başvurunuzun şekline göre bu durum değişecektir. Öğrenci olarak başvuru yapıyorsanız ve herhangi bir direkt üniversite kabulünüz olmadan yalnızca ön bir onayla başvuruyorsanız, dil belgesi sunmak ek bir belge olarak oldukça önemli olacaktır. Başvurunuzu, Almanya’da çalışma olarak veya oraya yerleşme olarak yapıyorsanız mutlaka sizden dil sertifikası istenecektir. Bunun dışındaki dil eğitimi veya turistik başvurularda dil belgesi gerekmemektedir.

Telc sınavına giren öğrencilerin her biri farklı deneyimler yaşıyor. Bazılarına zor gelen Telc sınavı bazıları için kolay olabiliyor. Aslında bu durum her dil sınavı için geçerli diyebiliriz. Sınav sistemlerini ne kadar iyi bilsenizde o sınava girip deneyimlemeden net bir bilgiye sahip olmak pek mümkün olamıyor.

Telc Sınavına Kaç Kez Girebilirsiniz?

Telc sınavına giren öğrenciler genellikle Testdaf sınavına da girmiş veya girecek olan öğrenciler oluyor. Bunun nedeni iki sınavında alman üniversiteleri tarafından kabul görmesidir. Bir diğer nedeni ise iki sınavın sistemleri birbirinden farklı olduğu için öğrenciler ikisinde de kendilerini denemek istiyor. Bu oldukça mantıklı bir yöntem diyebiliriz. Hiç akademik bir sınava girmemiş bir öğrencinin her ne kadar sınav sistemini biliyor olsa da yazılı, sözlü veya dijital ortamda gireceği sınavları deneyimlemesi gerekir. Bu sayede her öğrenci anlayabildiği ve daha az zorlanacağı bir sınavı seçmesi daha kolay olacaktır.

Öğrenciler Telc sınavına istediği kadar girebilirler. Ancak beklenen, öğrencilerin sınavlara sıkı bir şekilde hazırlanıp en az iki seferde sınavdan istediği sonucu almasıdır. Bunun nedeni, öğrencinin kendisine olan güvenini kaybetmemesi ve sınav sistemini ilk seferde anlayacağı için ikinci girişinde daha iyi hazırlanacak olmasıdır. İki kez sınava giren bir öğrenci istediği sonucu henüz alamadıysa ya başka bir sınava girmeli ya da henüz hazır olmadığı için takviye eğitimler alarak kendini geliştirmeye devam etmelidir.

Telc Sınavını Geçemezseniz Ne Olur?

Telc sınavının en güzel özelliklerinden biri de girdiğiniz bir sınavda herhangi bir alandan geçemediyseniz, sınava en baştan tekrar girmeniz gerekmiyor. Eksiğiniz olan alana çalışarak tekrar o bölüm için sınava girebiliyorsunuz. Bu sayede hangi alanda eksikleriniz olduğunu anlayabilir ve daha yüksek puanlar almak için takviye eğitimler alabilirsiniz. Sınavlara girmeden önce bol bol çıkmış sorulara çalışmak ve deneme sınavlarına katılmak faydalı olacaktır.

Telc Nedir Kimler Telc Sınavına Girebilir Telc Sınav İçeriği Telc Sınavı Telc sınavı neden önemi Telc Sınavı geçerliliği
Burcu Ayan
Burcu Ayan
Blog Yazarı

Halkla İlişkiler mezunu. Uzun yıllar yurt dışı eğitim sektöründe eğitim danışmanı olarak çalıştı. Özellikle Lisans ve Master öğrencilerinin yurt dışı başvuru süreçleri, dil okulu ve üniversite yerleşimi, vize işlemleri gibi konularla ilgili tecrübe sahibi. Eğitim danışmanlığı dışında içerik üretiyor ve blog yazarlığı yapıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
TestDaf Nedir? TestDaf Sınavı Neden Önemli?
Yurt Dışında Eğitim

TestDaf Nedir? TestDaf Sınavı Neden Önemli?

19 Şubat 2021
Almanya'da Okumak Zor mu? Eğitim ve Yüksek Lisans
Yurt Dışında Eğitim

Almanya'da Okumak Zor mu? Eğitim ve Yüksek Lisans

01 Mart 2022
Almanya D Tipi Vizesi Nedir?
Yurt Dışında Eğitim

Almanya D Tipi Vizesi Nedir?

15 Nisan 2021
TOEFL Nedir? TOEFL Sınavına Kimler Katılır?
Yabancı Dil Eğitimi

TOEFL Nedir? TOEFL Sınavına Kimler Katılır?

10 Haziran 2020
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
369219
Almanca kursu (B1-B2)
5
(16)

Almanca Eğitimi (B1-B2)

10 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
289149