AnasayfaBlogMülakat Teknikleri Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Teknikleri Nedir?

06 Mart 2018
Mülakat Teknikleri Nedir?

Üniversite mezunları, yüksek lisans mezunları gibi okul hayatından yeni çıkmış ve ilk defa iş arayacak kişiler için mülakatlar oldukça zorlu geçmektedir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, ortalama bir insan iş bulana kadar 10 mülakattan geçiyor. Yani mülakat stresini yenmek insan tek başına uğraştığında oldukça zordur. Ancak alınabilecek profesyonel yardımlar da yok değil. Mülakat teknikleri ile ilgili kapsamlı bir eğitim veren ve hem psikolojik anlamda kişileri hazırlarken hem de daha donanımlı duruma gelmelerine yardımcı olan eğitim kurumları vardır.

Mülakat teknikleri ile ilgili verilen programlar, yalnızca ilk kez iş başvurusunda bulunacak kişiler için değil aynı zamanda iş değişikliği yapan ve daha iyi yerlere gelmek isteyen kişiler için de alternatif oluşturuyor. İşe alım süreci, tecrübeli ya da tecrübesiz her insanı strese sokan bir süreçtir. Bu süreci başarı ile atlatmak için profesyonel destek almaktan daha yararlı bir seçenek olamaz. Profesyonel yardım kişilere ne sunar?

Profesyonel mülakat teknikleri yardımı ile olası görülen soruların üstünden geçilir. Bu kısım oldukça önemlidir. Olası sorular nelerdir, nasıl cevap verilmesi gerekir, mülakatta ne giyilir gibi pek çok soru işe alım sürecinde insanları beklemektedir. Alınan eğitim insanların daha donanımlı ve soğukkanlı bir biçimde mülakata girmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca eğitim sonucunda alınan sertifika özgeçmişe eklenebilecek kaliteli bir detay oluşturmaktadır.

Mülakat Teknikleri Programının Amacı Nedir?

Mülakat tekniklerinin amacı, işe alım sürecinde bulunan kişilerin becerilerinin gelişmesini sağlamak ve mülakattan iyi bir sonuçla ayrılmaları için yardımcı olmaktır. İnsanlar hayatlarını idame ettirebilmek için çalışmak durumundadır. Çalışmak da hayatın belli bir bölümünü kapsadığından, insanlar kaliteli ortamlarda çalışmak isterler. Bu işlere sahip olmak ise, mülakat teknikleri eğitimlerinden geçmektedir. Mülakat teknikleri eğitimlerinde birçok pratik, ipucu ve teknik alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından anlatılmaktadır.

Firmaların işe aldıkları kişilere uyguladıkları mülakatlar hep aynı sorularda aynı şekilde yapılmamaktadır. Birçok mülakat çeşidi ve tekniği vardır. Bu mülakat teknikleri ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan kişi, tamamen yabancı bir durumla karşı karşıya kalabilir. Böyle bir ortamda normalde potansiyeli olan kişiler bile vermesi gereken cevapları veremeyebilir. Mülakat teknikleri eğitim programında daha iyi bir mülakat süreci geçirebilmek için kişinin yapması gerekenler hakkında net bilgiler verilmektedir.

Mülakat teknikleri ile ilgili eğitim almak isteyen kişilerin sahip olması gereken 2 temel öge vardır. Bunlar aktif bağlantı kurabilen bir internet ve internete bağlanabilen akıllı telefon, tablet veya bilgisayar. Tercihen bilgisayar kullanımı bu gibi eğitimlerde daha yararlı olmaktadır. Mülakat teknikleri eğitimi sırasında, mülakatın ne olduğu ile ilgili dersler başlamaktadır.

Dersler mülakat yöntemleri, mülakatlarda çıkabilecek soru örnekleri gibi oldukça önemli başlıklar ile devam eder. Sonrasında ise mülakata gidilmesi gereken kıyafet, saç gibi fiziksel konulara değinilir. Mülakat sırasında yapılması ve yapılmaması gereken konular ayrıntılı bir şekilde eğitim alan bireylere sunulur. Eğitimin sonunda sertifika almandan hemen önce ise, mülakat sonrası dönemde neler yapılması gerektiği konuşulmaktadır.

Mülakat teknikleri eğitimlerinden öncelikle bu konuda bilgi sahibi olmak isteyen ve konu ile ilgili merak duygusu hisseden herkes yararlanabilmektedir. Daha özelde ise önemli bir mülakat arifesinde olan kişiler, iş arayan kişiler bu eğitimlerden yararlanmaktadır. Sonrasında işe alın departmanlarında çalışan kişiler ve yardımcıları, insan kaynakları departmanında çalışan bireyler bu eğitimi alarak kendilerini daha donanımlı hale getirebilirler. Çalışanlar için de sertifika sahibi olmak oldukça faydalı olacaktır. Eğitim ile ilgili bilgi almak için www.iienstitu.com adresinden yararlanılabilir.

Mülakat Teknikleri Eğitimi Var Mıdır?

Mülakat teknikleri ile ilgili kapsamlı bir eğitim veren ve hem psikolojik anlamda kişileri hazırlarken hem de daha donanımlı duruma gelmelerine yardımcı olan eğitim kurumları vardır.

Mülakat Teknikleri Programının Amacı Nedir?

Mülakat tekniklerinin amacı, işe alım sürecinde bulunan kişilerin becerilerinin gelişmesini sağlamak ve mülakattan iyi bir sonuçla ayrılmaları için yardımcı olmaktır. 

Mülakat Teknikleri Programı Ne Sağlar?

Mülakat teknikleri ile ilgili verilen programlar, yalnızca ilk kez iş başvurusunda bulunacak kişiler için değil aynı zamanda iş değişikliği yapan ve daha iyi yerlere gelmek isteyen kişiler için de alternatif oluşturuyor. 

Mülakat Tekniklerietkili mülakat teknikeri etkin mülakat teknikleri eğitimi işe alım ve mülakat teknikleri mülakat teknikleri nelerdirişe alım uzmanı mülamatta ne yapmalıdır
Serem Gökler
Serem Gökler
Sosyolog, Yazar

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezundur. Başarılı bir üniversite süreci geçirmiştir, birçok projede yer almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mülakatta Ustalaşmak
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Ustalaşmak

30 Ekim 2021
Mülakat İçin En İyi Aday Nasıl Bulunur?
Mülakat Tavsiyeleri

Mülakat İçin En İyi Aday Nasıl Bulunur?

01 Ekim 2021
Mülakat Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Nedir? Teknikleri Nelerdir?

16 Ocak 2020