AnasayfaBlogÇağdaş ve Eğlenceli Yöntemlerle İngilizce Öğrenmek
Yabancı Dil Eğitimi

Çağdaş ve Eğlenceli Yöntemlerle İngilizce Öğrenmek

24 Mayıs 2019
Çağdaş ve Eğlenceli Yöntemlerle İngilizce Öğrenmek

Uluslararası iletişimin en rahat sağlandığı dünya dili olarak da bilinen İngilizce hem günümüzün hem de geleceğin ortak dili. Bu dili konuşanların sayısı globalleşen dünyada her geçen gün artıyor.

İngilizce Bilmenin Hayatımıza Etkileri Neler?

İngilizce bilmek hem iş hem eğitim hayatımız hem de bireysel yolculuğumuz için büyük önem taşıyor. İş hayatının ve diplomasinin de dili olan İngilizceyi biliyor olmak dünyanın her yerinde daha fazla kazanç ve daha fazla iş imkanı anlamına geliyor. 

Sadece ülkemizde değil uluslararası alanda da seçim yapabilme imkanını arttırıyor. En iyi üniversitelerde eğitim görebilmenin yolu da yine İngilizce bilmekten geçiyor.

Dünyanın en prestijli üniversiteleri mutlaka İngilizce eğitim veriyor. Akademik çalışmalar ve araştırmalar için modern akademik yayınların iletişim dili de İngilizce.

İngilizce bilmek neden önemlidir? Çünkü ikinci bir dil öğrenmenin tek faydası iş ve eğitim hayatında karşılaşılan imkanlarla sınırlı değil. İngilizce öğrenerek,

  • Kişinin kendini geliştirmesi, 

  • Özgüvenini arttırması, 

  • Dünya ile iletişimde sınırları kaldırabilmesi, 

  • Sosyal hayatını daha renkli hale getirmesi, 

  • İstediği içeriğe orijinal dilinde ulaşabilmesi,

gibi daha birçok avantaja sahip olabilirsiniz.

Üstelik ikinci bir dil öğrenen insanların hafızalarının daha güçlü olduğunu dil öğrendikçe ve buna paralel olarak seyahat ettikçe zihinlerinin daha çok geliştiğini söyleyebiliriz.

Ülkemizde İngilizce Eğitimi 

Dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan İngilizce ülkemizde de ikinci dil olarak öğretiliyor. Ancak ülkemizde bu dilin öğretimi konusunda bazı problemler var. 

Gelenekselleşmiş yöntemlerle İngilizce eğitimi veren okullarımız İngilizcenin etkili öğrenimi konusunda yetersiz kalıyor. Sadece gramer bilgisi üzerine yoğunlaşan İngilizce öğretimi bu dili aktif olarak kullanmak isteyen öğrencilere bu imkanı ne yazık ki tam olarak sunamıyor.

Çağdaş Yöntemlerle İngilizce Öğrenmek Neden Önemli?

Dünyada sıkça kullanılan çağdaş yöntemlerle ikinci dil öğretimi ise, İngilizceyi etkin olarak kullanmak isteyen bireylere gelenekselleşmiş yöntemlerin dışında bir alternatif sunuyor. 

Araştırmalara göre daha çok konuşarak, iletişim kurarak, dinleyerek, izleyerek ve okuyarak öğrenilen İngilizce daha kalıcı oluyor. Üstelik bu öğrenim şekillerinin klasik yöntemlere göre daha eğlenceli olduğu öğrenciler tarafından da onaylanıyor.

Sevdiğiniz bir diziyi ya da filmi altyazılı izlerken hem altyazıya hem de konuşulan dili dinlemeye konsantre olarak izlemek, İngilizceyi konuşma dili olarak öğrenmek konusunda yararlı bir aktivite olarak görülüyor. Üstelik bir süre sonra aynı dizileri ya da filmleri altyazısız izleyebilme isteği öğrencinin motivasyonunu daha da arttırıyor.

İnteraktif iletişim uygulamaları da İngilizce pratiği yapmak için yepyeni fırsatlar sunuyor. Birçok yerli/yabancı uygulama dünyanın her yerinden konuşabileceğiniz uluslararası öğretmenler ile konuşma ve dinleme pratiği yapmanızı sağlıyor. Böylece sıkça duyduğumuz “anlıyorum ama konuşamıyorum” sorununa da etkili bir çözüm getiriyor. 

Bunu evde otururken yapabiliyor olmak dil öğrenirken özel alanında kalmak ve yargılayıcı tutumlardan kaçınmak isteyenler için de bu uygulamaları mükemmel bir seçenek haline getiriyor.
İngilizceyi öğrenmek bu kadar önemliyken ve bu dili bilmeyen insan sayısı her geçen gün azalırken siz de bu dili öğrenmek için, sıkıcı yöntemler yerine çağdaş yöntemleri tercih edebilirsiniz. 

Hatta bahsedilen yöntemler dışında bu dili öğrenmeyi kendi uygulamalarınızla da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Arkadaş çevrenizde planladığınız oyunlarla sosyal bir etkinlik haline de dönüştürebilirsiniz. 

Hem rahat hem de etkili İngilizce öğrenmek isteyenler için işi eğlenceli hale getiren bu öğretim şekillerini deneyebilir ve İngilizce bilmenin bütün avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İngilizce öğrenmek isteyenler, ücretsiz online eğitimler veren İstanbul İşletme Enstitüsünden İngilizce Eğitimi alabilirler.

Yazar. Sıla Yanar

ingilizce ingilizce eğitimi yöntem dil ikinci dil eğitim online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları

10 Aralık 2019
En Güzel İngilizce 100 Kelime
Yabancı Dil Eğitimi

En Güzel İngilizce 100 Kelime

06 Mart 2020
İngilizce Kursu Hangi Ülkede Daha Ucuz?
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Kursu Hangi Ülkede Daha Ucuz?

10 Aralık 2019
İngilizce hayatımızda önemli bir yer kaplamaktadır. İnsanlar artık çocuklarına İngilizce isim vermeye başlamışlardır. En popüler İngilizce kadın isimleri yazıda verilmiştir.
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Kadın İsimleri

01 Nisan 2022