AnasayfaBlogİngilizce Öğrenme Oyunları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenme Oyunları

18 Aralık 2019
İngilizce Öğrenme Oyunları

Günümüz gelişen ve değişen dünyasında İngilizce bilmenin ne derece mühim olduğunu anlatmaya gerek yok. Gerek günlük hayatta gerekse de iş hayatında İngilizce bilmek kişileri ön plana çıkartan bir özellik durumuna gelmiştir.

Eğitim sistemimiz de İngilizce öğretimine büyük derecede önem vermektedir ve en az bir yabancı dil bilen ve hatta bununla iletişim kurabilen bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Ancak eğitim sistemindeki tüm geliştirme çabalarına rağmen pek çok nedenden dolayı İngilizce öğrenme ve öğretme konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Gerek materyal eksikliği gerek kullanılan yöntemler etkili öğrenmenin önünde bir engel yaratmaktadır. Yoğun program içeriklerinden ziyade etkili ve eğlenceli öğrenme yolları uzun vadede daha kalıcı bir öğrenme gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Bu yazıda kalıcı öğrenmeler için çeşitli etkili ve eğlenceli yöntemlerden bahsedilecektir. İngilizce öğrenme oyunları hakkında bilgiler aktarılacak ve oyun oynamanın aslında gelişimsel süreç için ne derece önem arz ettiğinden ve online eğitim sistemine niçin entegre etmemiz gerektiğinden bahsedilecektir. 

Oyun Oynayarak Öğrenme Nasıl Gerçekleşir?

Oyun oynamak öylesine ve yalnızca eğlenmek için yapılan bir aktivite değildir. Uzun yıllardır bir terapi tekniği olarak kullanılan oyun çocukların sosyal ve duygusal gelişimleri için oldukça önem arz etmektedir. Oyun esnasında davranışlara ilişkin farkındalık kazanılır ve bireyin kendisine olan saygısını ve güvenini yeniden inşa ederken yeteneklerini de anlamasını sağlar.

Bireyin davranışlarında istendik yönde davranış değişikliği anlamına gelen öğrenme süreci pek çok hususta geleneksel yöntemlerle devam etmektedir. Örneğin okuma yazma, yabancı dil eğitimleri günümüzde hala yüksek oranlarda geleneksel yöntemler kullanılarak öğretilmektedir. Son zamanlarda tüm bu sebeplerden dolayı oyun oynamak bir öğrenme, öğretme tekniği olarak geliştirilmektedir ve kullanılmaktadır. Yapılan pek çok araştırmada oyunlaştırılmış bir şekilde öğrenilen materyalin, konunun daha kalıcı öğrenmeler sağladığı gösterilmiştir. 

Oyun Oynayarak İngilizce Öğrenme

İngilizce öğrenme oyunları yalnızca öğrenme hususunda değil İngilizcenizi geliştirme konusunda da sizlere yardımcı olacaktır. İngilizce öğrenme oyunları sayesinde kelime haznenizi geliştirebilirsiniz ve oyun esnasında pasif öğrenici olmaktan kurtulur, aktif bir şekillerde oyunlarda yer alarak öğrenme deneyimini kalıcı hale getirebilirsiniz. Geleneksel yabancı dil eğitimlerinde konular ve kurallar tekdüze bir şekilde verilirken oyunlaştırılmış bir öğretme sisteminde pek çok farklı konuyu aynı anda öğrenme fırsatı yakalar ve hata yaptığı koşulda kendi hatalarını oyun esnasında fark edip düzeltme imkanı bulabilir.

İngilizcesini geliştirmek için türlü geleneksel eğitim yöntemini denediği halde başarılı olamamış pek çok insan var. Ancak oyunların eğlenceli ve farklı dünyası kişilere belli kalıplar olmaksızın öğrenmelerine yardımcı oluyor. İngilizce öğrenme oyunları bu durum itibari ile bireylerin başvuru kaynaklarından biri haline gelmiş durumda. 

Oyunların aktif katılım gerektiren üst düzey etkileşimli doğaları gereği aslında yaşayarak öğrenme deneyimi sağlamaktadır. Yaşayarak ve yaparak öğrenme ise öğrenme piramidinin en üst basamağında yer alan ve %90 oranında hatırlama sağlayan bir süreçtir. Bu sebeple İngilizce öğrenme oyunları kişilerin kalıcı ve etkili bir öğrenme yaşamalarına imkan sağlamaktadır.

İngilizce Öğrenme Oyunları Nelerdir?

Oyunlar yalnızca çocuklar için değildir. Bildiğiniz üzere dünyada oyun sektörü büyük bir hızla gelişmektedir. Günümüzün yükselen trendlerinden olan online oyunlar üzerine e-spor adında spor dalları ortaya çıkmıştır. Pek çok kişi bu oyunlarda yabancı kişilerle konuşarak, gelen yönergeleri takip ederek yabancı dilini geliştirmektedir. Oyun oynamak aynı anda pek çok duyuyu harekete geçirdiği için etkili ve kalıcı bir öğrenme yaşanmasına olanak sağlamaktadır. Oyun esnasında aynı anda hem kelimenin doğru telaffuzunu hem de nasıl yazıldığını öğrenebilir. Oyun oynamanın öğrenme süreçleri ile ilgili ne derece faydalı olduğunu bir kenara bırakarak sizlere bu konuda birkaç alternatiften bahsedelim.

Scrabble

Aslında Scrabble oyunu yalnızca İngilizce için değil pek çok dil öğreniminde kelime haznenizi geliştirmek için oynayabileceğiniz bir oyun. Arkadaşlarınızla bir masa etrafında oynayabileceğiniz gibi artık online bir şekilde internette pek çok versiyonunu bulabilirsiniz. Scrabble 2, 3 ve 4 kişi ile oynanabilir. Online bir şekilde oynarken katılımcılar ile sohbet etme imkanı da yakalayabilirsiniz. Scrabble gibi kelime haznenizin gelişimine katkı sağlayan İngilizce öğrenme oyunu sizlere eğlenceli bir öğrenme deneyimi sağlayacaktır. Oldukça basit kurallardan oluşan Scrabble sayesinde İngilizce kelime öğrenme deneyimini tekdüzelikten çıkartıp eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Taboo (Tabu)

Orjinal adı Taboo olan oyunun Türkçesi için “yasak, konuşulamaz” anlamına gelen ‘tabu’ kelimesi kullanılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere tabu oyunu bazı kelimelerin kullanılmaması, söylenmemesi üzerine kurulmuş bir oyun. İngilizce öğrenme oyunları içerisinde en etkili olan oyunlardan biridir. Zira bu oyunu anadilde oynamak bile kişileri zorlamaktadır. 

Tabu oyununda dikdörtgen biçimdeki kartın bir tarafında tahmin edilmesi gereken ve anlatıcının anlatması gereken bir kelime, kelime öbeği yazmaktadır. Bu  kartın arka tarafında ise anlatıcının anlatma esnasında kullanmaması gereken kelimeler, kelime öbekleri bulunmaktadır. Anlatıcı anlatması gereken kelimeyi anlatma esnasında kullanmaması gereken kelimeleri kullanırsa o kelimeyi anlatmaya devam edemez.

Süreye karşı oynanan ve kişinin çeşitli anlatma tekniklerini kullanmasını gerektiren bir oyun olan Tabu oyunu sayesinde kelimeleri anlatmak için hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Oyun esnasında aktif bir şekilde cümle kurmanız gerektiği için İngilizce cümle kurma pratikleri yapabilirsiniz. 

Duolingo

Simgesi olan bir baykuş ile sizleri motive etmek konusunda oldukça başarılı bir uygulama olan Duolingo kullanıcıların seviyesine göre eğitimler vermektedir. Uygulamayı telefonunuza veya bilgisayarınıza yükledikten sonra ilk olarak bilgi seviyenizi ölçen ufak bir sınav yapar. Daha sonra ise yazma, dinleme, konuşma gibi pek çok farklı etkinlik imkanı sunarak öğrenme deneyiminizi güçlendirir.

Duolingo sayesinde yalnızca İngilizce değil pek çok farklı dili öğrenme imkanınız da bulunmakta. Hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça çeşitli etkinlikler sunan Duolingo dil öğrenimi konusunda sizlere büyük katkılar sağlayacaktır. Tekdüze bir şekilde öğrenmektense aktif katılım sayesinde üst düzey etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşayabilirsiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi yaşayarak ve yaparak öğrenilen bilgiler, okuyarak ya da dinleyerek öğrenilen bilgilere çok daha kalıcıdır.

İngilizce öğrenme oyunları sayesinde İngilizce düzeyinizi artırma yolunda sağlıklı adımlar atabilirsiniz. Enstitü tarafından verilmekte olan yabancı dil eğitimleri sayesinde İngilizce dil seviyenizi görebilir ve geliştirme konusunda yukarıda bahsettiğimiz oyunları oynayabilirsiniz. İngilizce öğrenmek uzun bir yolculuk olduğu için yalnızca oyun oynamak öğrenmek yeterli olmayacaktır. Eğitim düzeyinize uygun olan eğitimleri alarak ilerleme sağlayabilirsiniz. Enstitü sayfasında A1-A2 , B1-B2 ve C1-C2 İngilizce eğitimler bulunmaktadır.

ingilizce öğrenme oyunları ingilizce ingilizce öğrenmek yabancı dil oyunlarla öğrenmek
Yasin Kılıç
Yasin Kılıç

Ankara’da doğdu. Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi bölümlerinden mezun oldu. Medya sektörü ve yayınevlerinde editörlük yaptı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Evde İngilizce Öğrenmenin 8 Kolay Yolu
Yabancı Dil Eğitimi

Evde İngilizce Öğrenmenin 8 Kolay Yolu

08 Nisan 2021
İngilizce Nasıl Öğrenilir?
Kişisel Gelişim

İngilizce Nasıl Öğrenilir?

28 Eylül 2021
İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Kursuna Gitmeden Dil Öğrenmenin Yolları

10 Aralık 2019