AnasayfaBlogİngilizce Öğrenmek Nasıl Eğlenceli Hale Getirilir?
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmek Nasıl Eğlenceli Hale Getirilir?

25 Temmuz 2019
İngilizce Öğrenmek Nasıl Eğlenceli Hale Getirilir?

Yabancı dil eğitimi sürekli gelişen ve değişen dünya düzeninin olmazsa olmaz bir parçası haline gelmektedir. Özellikle İngilizce öğrenmenin yararları bireyin yaşam kalitesini arttırmakla birlikte yeni ufuklara yelken açmaya da olanak sağlamaktadır. Fakat ne yazık ki İngilizce öğrenmek, Türk toplumu için biraz zahmetli bir iş olarak görülmekte. Çağdaş ve eğlenceli yöntemlerle İngilizce öğrenmek istemez misiniz? Elbette istersiniz. En zahmetli görülen işler bile istenirse eğlenerek öğrenmeye dönüştürülebilir. Bu fikirlerle boş zamanlarınızı kendinize yatırım yapmak için değerlendirebilirsiniz.

İngilizce Altyazılı Dizi/Film İzlemek Nasıl Etki Eder?

Durun hemen korkmayın. Aklınıza aniden “izlediğim şeyi nasıl anlayacağım?” gibi düşünceler dolmuş olabilir. Cevap veriyorum: “Anlamayın”. Bir bebeğin dil öğrenme sürecini düşünün. Öğrenmeye dil bilgisiyle mi başladı? Ya da yazı yazarak mı? Kesinlikle hayır önce dinleyerek ve duyarak. Olayları gözlemleyip duyduklarınızla altyazıyı birleştirmeye başladığınız anda isteseniz de istemeseniz de İngilizce öğrenmek sizin için kaçınılmaz olacaktır. 

Üstelik bunun için ekstra bir çaba harcamanıza da gerek yok. Siz sadece arkanıza yaslanın ve işi beyninize bırakın o ne yapması gerektiğini bilir. Zamanla bir bakmışsınız ki izlediklerinizi anlıyorsunuz. İsterseniz videoda sık sık duyduğunuz kelimelerin anlamlarını araştırın. Ama sürekli videoyu durdurup kelimelerin anlamlarına bakmak bir süre sonra sıkıcı hale gelebilir. Unutmayın, amacımız eğlenmek.

Podcast Dinlemek

İngilizce öğrenmek için en önemli şeyin dinlemek olduğunu söylemiştik. Peki nedir bu podcast? Podcast internette mp3 formatında bulabileceğiniz İngilizce sohbetlerdir. Bu sayede kulak aşinalığı kazanır ve dinleyip algıladıkça zamanla konuşmaya başlarsınız. Boş vakitler İngilizce öğrenmek için harika zamanlardır. 

Otobüste, yürürken, ev işi yaparken veya boş derslerde seçtiğiniz podcastleri kolaylıkla dinleyebilirsiniz. Bu tarihten itibaren her gün yarım saat kulaklıklarınızı takıp dinleyeceğiniz podcastler zamanla size büyük bir servet olarak geri dönecektir. Dilerseniz bu yarım saati sabah15 dk, akşam 15 dk şeklinde paylaştırabilirsiniz. Orası size kalmış.

İngilizce Hikaye ve İçerik Okumak

İngilizce öğrenmek adına yapabileceğiniz en verimli fikirlerden biri de yazı diline hakim olarak gramer öğrenmeyi kolaylaştırmak. İngilizce kitap okumak başlarda biraz zorlayıcı ve sıkıcı gelebilir. Bu oldukça normaldir. Ancak seviyelere göre belirlenmiş İngilizce hikayeler okumak hem eğlenceli hem de İngilizce öğrenmek için atacağınız en güzel adımlardan biri olacaktır. 

Bununla birlikte Pinterest gibi sosyal medya platformlarından çeşitli aramalar yapabilirsiniz. Örneğin arama kısmına “Quotes” yazdığınızda karşınıza oldukça fazla İngilizce güzel sözler çıkacaktır. Bunlardan hem ilham alabilir hem de bilmediğiniz kelimeleri öğrenebilirsiniz.

İngilizce-İngilizce Sözlük Kullanın

İngilizce öğrenmek devamlılık gerektiren ve emek bekleyen bir süreçtir. Bu süreçte kendinizi alıştırmanızı gerektiren en önemli süreç bir sözlük kullanmak. Elbette çevirilerinizi internet aracılığıyla da yapabilirsiniz ancak elinizin altında olan bir sözlük sayesinde bir kelimeye bakarken bir başka kelimeyi de öğrenme şansınız artacaktır. Bu noktada sözlüğünüzün İngilizce – İngilizce sözlük olması büyük önem taşımakta. Çünkü bu sayede kelimenin açıklamasını da kendi dilinde öğrenmiş olacaksınız.

İngilizce Müzikler Dinleyin

İngilizce müzikler dinlerken eş zamanlı olarak şarkı sözlerini takip etmek size oldukça yarar sağlayacaktır. Dilerseniz karaoke bile yapabilirsiniz.

Ücretsiz Online Eğitimler Alabilir miyim?

Akıcı bir dil konuşmak için yabancı dil eğitimi şart. İnternetteki İngilizce içerikli platformlardan yararlanmayı unutmayın. VoScreen ve Duolingo gibi siteler sayesinde İngilizce öğrenmek artık çok daha kolay. Bu tür siteler sayesinde tek yapmanız gereken akıllı cihazınızı alarak istediğiniz yerde istediğiniz zaman İngilizce öğrenmek. 

Siz de İngilizce öğrenmek ve geleceğinize büyük bir katkıda bulunmak istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsü’nün sunduğu ücretsiz online eğitimler kapsamındaki İngilizce Eğitimi programına hemen katılabilirsiniz.

Yazar: Merve Sinem Özturan

ingilizce öğrenmek ingilizce yabancı dil yabancı dil eğitimi online eğitimler
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Film Önerileri
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmek İçin En İyi Film Önerileri

24 Şubat 2020
İngilizce Öğrenme ve İş İngilizcesi
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenme ve İş İngilizcesi

24 Eylül 2019
İngilizce Öğrenme Yöntemi
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenme Yöntemi

09 Ekim 2019