AnasayfaBlogHakkımda Bölümü Nasıl Yazılır?
Özgeçmiş Bölümleri

Hakkımda Bölümü Nasıl Yazılır?

13 Aralık 2019
Hakkımda Bölümü Nasıl Yazılır?

CV’ ni hazırladın, ilgini çeken ve sana uygun olduğunu düşündüğün pozisyonlara iş başvurusu yaptın ancak bir türlü sonuca ulaşamıyor musun? Üzgünüm, binlerce adayın arasında kaybolup gitmiş olabilirsin. Peki seni ön plana çıkaracak olan basit bir çözüm var desem ve bunu maddeler halinde değil de paragraf olarak anlatacaksın diye eklesem aklına ne gelir? Tabii ki CV’ ne hakkımda bölümü eklemek.

Yaşadığımız birçok sorunun çözümü yine kendimizdedir. Ya eksik bir şeyler yapmamızdan ya da hiçbir şey yapmamamızdan kaynaklanır. İnsanlar CV hazırlamanın yeterli olduğunu düşünür fakat sizi diğerlerinden önce çıkaracak, son dokunuşa ihtiyacınız vardır. İnternette biraz araştırma yaparak “Hakkımda Bölümü Nasıl Yazılır?” sorusuna rahatlıkla cevap verebilirsiniz ya da Enstitü CV hazırlama eğitimlerine katılarak hem CV’ nize profesyonel bir dokunuş yapabilir hem de hakkımda bölümünü nasıl yazacağınızı öğrenebilirsiniz.

İlgili yazı: Kısa Ön Yazı Örnekleri

Hakkımda Bölümü Nedir?

Sizi anlatan, başvurduğunuz pozisyon için neden sizi seçmeleri gerektiğini anlatan, gelecekle ilgili hedeflerinize dokunduğunuz, CV’ nizden farklılık gösteren bir yazı olmalıdır. Alıntı değil, size özel olmalı. Okuyan kişi özgeçmişinizi incelemek için heyecan duyar, size dair bilgiler elde eder ve herkesten farklı olduğunuzu düşünür. Başka yerlerden birebir kopyaladığınız yazılar sizi yansıtmaz ve insan kaynakları uzmanı birkaç cümle sonra okumaya devam etmez. Hakkımda bölümünü yazmak için doğru yöntemleri uygularsanız başarıya kısa zamanda ulaşırsınız, yeter ki bunun için zaman ayırın ve başarılı bir şablon oluşturun.

Hakkımda Bölümünün Amacı Nedir?

Özgeçmişinizi inceleyen işe alımcı ile aranızda bağ kurmanızı sağlayacak olan hakkımda yazınız, dikkatleri üzerinize çekecek etkiye sahip olmalıdır. Birkaç önemli amacından bahsedecek olursak;

Kendinizi tanıtmak,

 • Başvurduğunuz pozisyonu veya nasıl bir pozisyon istediğinizi belirtmek,

 • Sahip olduğunuz beceri, yetkinlik ve tecrübeleri, pozisyonun gereklilikleri ile birleştirmek,

 • İşe alımcıyı özgeçmişinizi okumaya teşvik edecek itici güç oluşturmak,

 • Şirkete özel ve pozisyona özel yazıldığını hissettirmek.

İdeal Bir Hakkımda Yazısında Olması Gerekenler

CV‘ nizin Minik Bir Kopyası Olmamalı

CV’niz sizinle ilgili tüm detayları içeriyor. İnsan kaynakları uzmanı iş ve staj tecrübeleriniz, hobileriniz, eğitimleriniz gibi her şeyi özgeçmişinizde bulabilirler ama başvurduğunuz pozisyona neden uygun olduğunuzu göremeyebilirler. Şirkete ve pozisyona katacağınız detaylara burada yer verebilirsiniz. Bu sizin iş görüşmesine çağırılma olasılığınızı artıracaktır.

Pozisyon ve şirketle ilgili detaylı araştırmalar yaparak ve uzun bir düşünme sürecinden sonra yazmaya başlamalısınız. İnternet üzerinden kopyaladığınız yazılar size bir fayda sağlamayacaktır, o yazıların sadece sizin esinlenmeniz için var olduğunu unutmayın. Yazının mutlaka size özel olması gerekiyor.

Akılda Kalıcı İfadeler Olmalı

Akılda kalıcı dediğimiz zaman işin içerisinde rakamsal değerler girmektedir. Analitik bir sahip olduğunuz mesajını karşı tarafa iletirken hakkınızda olumlu bir izlenim oluşmasını da sağlar. Şuan çalıştığınız işinizdeki başarılarınızı yüzdelik olarak paylaşabilirsiniz. “Yapmış olduğum işe alımlar ile turnover oranını yüzde yirmi azalttım.” ya da “Müşteri odaklı satış teknikleri ile portföyüme 4 yeni müşteri ekledim ve yıllık satış hedeflerimi yüzde on üzerinde tamamladım.” gibi örnekler işinize yarayabilir. Bu şekilde özgeçmişinize inandırıcılığı artırabilirsiniz. Ancak verdiğiniz her bilginin kanıtlayabileceğiniz bilgiler olmasına dikkat edin.

CV’nizde Yer Veremediğiniz Yeteneklerinize Yer Verilmeli

Kriz yönetimi anındaki davranışlarınızı ya da müşteriniz ile yaşadığınız zor bir problemi nasıl çözdüğünüzü özgeçmişinize yazamazsınız ancak hakkımda bölümünde bunlara yer vererek kişilik özelliklerinizden bahsedebilirsiniz. Böylece mülakata çağırıldığınızda, işe alım uzmanı sizinle yetkinlik bazlı mülakat yaptığında karşısında nasıl birinin olduğundan emin olacaktır. Bu yüzden CV’nizde yer veremediğiniz yeteneklerinize bu kısımda yer vererek, pozisyon için aranılan kişi olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Çalışma Hayatına Ara Verdiğiniz Dönemler Anlatılabilir

Zaman zaman çeşitli sebeplerle profesyonel hayata ara vermek zorunda kalabiliriz. İnsan kaynakları uzmanı sadece işten neden ayrıldığınızı görür, arada kalan zamanlarda neler yaptığımızı görmez. Size düşen çalışmadığınız dönemi verimli geçirdiğinizi belirtmektir. Mesleki kurslara katıldığınızı, online eğitimler aldığınızı ve başarılı olarak sertifika elde ettiğinizi ya da freelance çalıştığınızı yazabilirsiniz. Önemli olan ara vermiş olduğunuz dönemi kişisel gelişiminize harcayarak geçirdiğinizi belli etmektir.

Kopya Olmamalı

Evet, çok yoğun çalışıyoruz ya da iş aramaktan çok bunaldık. Durum böyle bile olsa her yere aynı yazıyı göndermemelisiniz. Size zaman kazandırıyor olabilir ancak işveren açısından istediğiniz etkiyi alamayabilirsiniz. Oluşturduğunuz şablonda mutlaka başvurduğunuz şirketlere göre değişiklikler yapmalısınız.

İmla ve Anlatım Hatalarından Uzak Olmalı

Yazının içeriğinin nasıl olması gerektiği kadar anlatış tarzınız ve dil bilgisi kuralları da önemlidir. CV’de daha çok maddeler halinde ilerleme yapıldığından hataları çok çabuk yakalayabiliyorsunuz. Ancak paragraf halince kendini anlatmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Profesyonel bir dil ile ila hatalarından arınmış olarak yazmalısınız. Bu yüzden tamamını bitirdikten sonra mutlaka birkaç kez okumalı ve hatalarınızı düzeltmelisiniz.

Hakkımda kısmının sizin reklamınızı yaptığını unutmayın. Aşırıya kaçmadan, kendinizi olduğunuzdan fazla göstermeden ve fazla mütevazi davranmadan yaptıklarınızı, başarılarınızı ve hedeflerinizi yazmalısınız. Net ve hedef odaklı olmalıdır. Şirketi neden çok istediğinizi belli etmelisiniz, şimdiye kadar olan çalışmalarınızın bu şirkete ulaşmak için olduğu izlenimi verebilirsiniz.

İlkokulda öğrenmiş olduğunuz en basit kompozisyon yazma kuralına uymayı unutmayın. Giriş, gelişme ve sonuç. Giriş bölümünüz okunmaya değer bir yazı olduğu izlenimini vermeli ve okuyan kişiyi buna ikna etmeli. Neler yapabileceğinizi söyleyerek yazmaya başlamalısınız. Gelişme bölümünde, girişte yazdıklarınızın altını dolduracak örnekler vererek ilerlemelisiniz. Yani kanıt kullanmalısınız. CV’ nizde yer alan yetkinliklerinize atıf yapabilirsiniz. Sonuç bölümünde firmayı araştırdığınızı belli edecek ifadeler kullanarak, neden o firmada olmanız gerektiğini açıklamalısınız. Becerileriniz ile firmaya yapacağınız katkılardan bahsedebilirsiniz. Yazıyı önce zihninizde kurgulamalı ve sonra yazıya dökmelisiniz. Zorlandığınız kısımlarda Enstitü online eğitimler ve blog yazılarından faydalanabilirsiniz.

Hakkımda Bölümünün Önemli Olmasının Nedenleri

 • İşverenlerin yeteneklerinizi daha rahat görmesine olanak sağlar. CV’ nizde veremediğiniz örnekleri burada rahatlıkla açıklayabilirsiniz.

 • Varsa aldığınız ödüller, başarılar, şirkette yarattığınız olumlu farklılıkları belirtmenizin yeridir.

 • Başvuru yaptığınız ya da çalışmak istediğiniz şirkette neden çalışmak istediğinizi ve uygun bir aday olduğunuzu belirtme fırsatı verir.

 • Akıcı bir dil ile yazarsanız, yazma becerileriniz size artı değer katar.

 • Geçmiş deneyimlerinizi detaylandırarak, işverene size neden ihtiyacı olduğunu göstermenize fırsat sağlar.

 • Güçlü yönlerinizi ön plana çıkarmanın yolu iyi bir yazıdan geçer.

 • Şirkete önem verdiğinizi ve şirket için çabaladığınızı hissettirir. Başvurunuza ciddiyet katar.

 • Kapanış yazınızdaki olumlu tutum, dahil olmayı istediğiniz departmana değer katacağınız anlamına gelir.

hakkımda bölümü cv özgeçmiş yetkinlik profesyonel cv hazırlama
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Tuba Kamaşoğlu Çağlar
Blog Yazarı

İnsan kaynakları, mülakat tavsiyeleri ve cv hazırlama konularında içerik üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.