AnasayfaBlogDil Öğrenme Sürecinde Endişelerimiz ve Yapılması Gerekenler
Yabancı Dil Eğitimi

Dil Öğrenme Sürecinde Endişelerimiz ve Yapılması Gerekenler

08 Temmuz 2021
Dil Öğrenme Sürecinde Endişelerimiz ve Yapılması Gerekenler

Yeni dil bir dil öğrenmek, bununla birlikte yeni bir kültürü tanımak, dünyadan haberdar olmak ve sadece dil aracılığıyla binlerce farklı insan tanıyabilme imkânına ulaşmak, yirmi birinci yüzyıl dünyasında ''kendini geliştiren'' insanın başta gelen özelliklerindendir. Dünya ilişkilerinin gittikçe hareketlenen seyrinde iletişimin bir gereği olan dil bireylere büyük avantajlar sağlamaktadır. Dil öğrenmenin iş hayatındaki getirilerinin yanında kültür birikimine ve insanın bakış açısına kattıkları yadsınamaz gerçeklerdir. Peki, özellikle Türkiye'de neden yabancı dil öğrenme oranı oldukça düşük? Bu konudaki endişelerimiz tam olarak nelerdir?

Dil Öğrenmeye Başlamadan Önce Neden Kaygılanırız?

Yeni bir dil öğrenmeye başlarken genellikle ilk önce ''mükemmeliyetin'' peşinden koşarız. Konuşurken hata yapmama, anadili o dil olan insanların telaffuz özellikleriyle konuşma, her şeyi kusursuz anlama, dil bilgisi yanlışı yapmadan yazma gibi. Şüphesiz, yapılan en büyük hata da budur. Türkçeyi yeni öğrenen bir yabancının konuşurken kelimeleri yanlış telaffuz etmesi karşısında verdiğimiz tepki, bunu sevimli hatta samimi buluşumuz sizce de kendimize yaptığımız muamele ile çelişmiyor mu? 

Dil, oldukça soyut bir kavramdır. Canlı bir unsur olduğundan devamlı gelişim gösterir. Bu yüzden ne kadar çalışıldığı, konuşulduğu önemli olmaksızın ''Bu dili öğrendim.'' demek imkânsızdır. Kendi dilimiz hakkında bile her gün yeni bir şey öğreniyor oluşumuz ise bu durumun bir sonucudur.

Dil Öğrenme Sürecinde Neler Yapılmalı?

 1. Hata yapmaktan korkmayın. Tamamen yabancı olduğunuz bir dili öğrenmeye çalıştığınızı unutmayın. Kendinize güvenin.

 2. Bu dili neden öğrenmek istediğinizi belirleyin. Bu sizi hem motive edecek, hem de bu süreçte öğrenme yollarınızı keşfetmenizi sağlayacaktır.

 3. Öğreneceğiniz dil farklı bir alfabeye sahip ise, o alfabe ve okunuş kurallarını öğrenmeden gramer kurallarına geçmeyin. Akıcı sayılabilecek bir şekilde okuyup yazdığınızdan emin olun.

 4. Anadiliniz ile aynı kurallara sahip dilbilgisi konularını ya da benzer kelimeleri karşılaştırın. İki dil arasında kurduğunuz bu bağıntı sayesinde kuralı mantığınıza daha kolay oturtacak ve kelimeleri daha iyi ezberleyeceksiniz.

 5. Daha önce anadilinizde izlediğiniz ve repliklerini çoğunlukla bildiğiniz bir film ya da diziyi, önce çift altyazılı daha sonra ise sadece o dilin altyazısı ile izleyin. Bu telaffuzu, günlük konuşma kalıplarını ve bazı gramer kurallarını öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca anlamaya başladığınızda size büyük bir motivasyon kaynağı sağlayacaktır.

 6. O dilin istediğiniz şarkılarını dinleyin, şarkı sözlerini yazın ve bilmediğiniz kelimeleri not edin. Şarkı sözlerindeki gibi kısa ve basit cümleler kurmaya çalışın. İlk zamanlarda sadece bu sözleri tekrar edip anlamına bakarak çalışabilirsiniz.

 7. Dizi ve filmlerde dildeki çok kullanılan günlük kalıpları, kelimeleri not edin. Daha sonrasında anlamlarına ve örnek cümlelere bakın.

 8. O dilde izlediğiniz herhangi bir videoda söylenilenleri tekrar edin ve anlamına bakın. Seviye atladıkça videoyu durdurup söylenilene kendinize göre, o kişiyle konuşuyor gibi cevap vermeye çalışın.

 9. Kendinizle konuşun. O dilde sesli düşünün. Uzun cümleler kurmanız önemli değil, basit ifadelerden başlayın.

 10. O dilde düşünün. Bu diliniz geliştikçe olacaktır. Kafanızdan geçirdiğiniz bir cümleyi o dilde anlatmaya çalışın.

 11. Kelime ezberi yapmayı ihmal etmeyin. Aklınıza takılan her kelime için o an sözlüğe bakın. Ertelememeye çalışın.

 12. O dilde günlük tutun. Bir günde ne yaptığınızı kısaca anlatın. Basit cümlelerden başlayın.

 13. Anadili öğrendiğiniz dil olan arkadaşlar edinmeye çalışın. 

 14. İstikrarlı çalışın. Her gün en az 1-1,5 saati öğrendiğiniz dile ayırın.

 15. O dilde webtoon okuyun.

 16. Öğrendiğiniz dili hayatınızın bir parçası yapmayı ve karşılaştığınız durum ya da olayları dille ilişkilendirmeyi alışkanlık haline getirin.

Tüm bunlar dildeki seviyeniz yavaş yavaş ilerledikçe mümkün olacaktır. Bir anda olağanüstü bir ilerlemenin mümkün olmadığını unutmayın. İstikrarlı ve doğru bir çalışmayla, o dili kullanmaya devam ettikçe başarı kaçınılmaz olacaktır.

Önerilen Kaynaklar

 • Cambridge Sözlüğü

 • Pons Sözlük

 • Naver 

 • Dualingo

 • Interpals

 • bab.la

Dil Öğrenme Süreci ve Sonucu

Uzun soluklu ve istikrarlı bir çalışma gerektirse de bir dili konuşmaya ve anlamaya başladığınız andan itibaren aldığınız keyif paha biçilemezdir. Çalışma şeklinizi doğru düzenlediğinizde ve en iyi anladığınız yolu keşfettiğinizde, dili öğrenme hızınız da artacaktır. Tabii bunda o dil üzerinde ne kadar zaman harcadığınızın da etkisi vardır. Kelime hazinenizi geliştirip dil bilgisini kafanızda bir mantığa bürürseniz işiniz kolaylaşacaktır. Bunun için o dille çokça muhatap olmak gerekir. Dilin konuşulduğu ülkede değilseniz bile, sürekli pratik yaparak, internetin imkânlarından faydalanarak, film ve dizileri bilinçli bir öğrenme algısıyla izleyerek ve sıkça konuşarak bunu telafi edebilirsiniz.

''Mükemmel'' konuşma kaygısını bir kenara bırakır ve özgüvenli bir şekilde dili öğreneceğinize inanırsanız kesinlikle sizi tatmin edecek bir sonuç alacağınıza eminim. Şimdiden başarılar dilerim.

İstanbul İşletme Enstitüsü yabancı dil eğitimleri arasında yer alan İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Korece ve Japonca eğitimlerine göz atmanızı öneririm.

YAZAR: AYNEL ÇELİK

Dil Öğrenme Sürecinde Endişelerimiz ve Yapılması Gerekenler Dil Öğrenme Süreci Dil Öğrenme Dil Öğrenme Sürecinde Neler Yapılmalı Dil Öğrenme Süreci ve Sonucu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yabancı Dili Online Öğrenmek Mümkün Mü?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dili Online Öğrenmek Mümkün Mü?

02 Kasım 2021
Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

26 Aralık 2020
İki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?
Yabancı Dil Eğitimi

İki Yabancı Dil Kursunu Birlikte Yapabilir Miyim?

16 Şubat 2021
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
315169
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
369219