AnasayfaBlogDil Öğrenme Sürecinde Endişelerimiz ve Yapılması Gerekenler
Yabancı Dil Eğitimi

Dil Öğrenme Sürecinde Endişelerimiz ve Yapılması Gerekenler

08 Temmuz 2021
Resimde, üstünde bir yığın kitap bulunan bir dizüstü bilgisayarın yakın çekimi gösterilmektedir. En üstteki kitap açık, kahverengi bir kapağı var ve sayfada beyaz bir metin görünüyor. Dizüstü bilgisayarın klavyesinde siyah bir not defteri, bir pil ve bir kağıt parçası var. Yanında beyaz bir haç ve iki küçük çekiç bulunan yeşil bir kare var. Dizüstü bilgisayarın sağında, ortasında beyaz bir baloncuk olan pembe bir kare var. Arka plan odak dışıdır. Renkler sıcak ve davetkâr. Öğelerin konumu organizasyon ve üretkenlik izlenimi veriyor.
EndişelerÇözümlerÖnerilen Kaynaklar
Dil öğrenirken mükemmeliyetçilik arayışıYeni bir dil öğrenirken hata yapmaktan korkmamayı ve kendimize güvenmeyi öğrenmekCambridge Sözlüğü, Pons Sözlük, Naver
Yeni bir alfabeyi öğrenmeAlfabe ve okunuş kurallarını iyi öğrenmekDualingo
Dil bilgisi kurallarını öğrenmeAnadilinizle aynı kurallara sahip dilbilgisi konularını karşılaştırmakbab.la
Kelime ezberi yapmaKelime ezberi yapmayı ihmal etmemek ve takılan kelimeler için sözlüğe bakmakCambridge Sözlük, Pons Sözlük
Dil pratiği yapmaAnadili öğrendiğiniz dil olan arkadaşlar edinmek, film/dizi izlemekInterpals
Günlük dil kullanımıDilinizi hayatınızın bir parçası yapmayı ve karşılaştığınız durum ya da olayları dille ilişkilendirmeyi öğrenmekDil öğrenme webtoonları
Dilin sürekli değişimiDil öğrenme sürecini bir maraton olarak görmek ve sabırlı olmakDualingo, Interpals
Dil öğrenme motivasyonuÖğrenmek istediğiniz dilin nedenini belirleyerek kendinizi motive etmekN/A
Yeni bir dil öğrenirken zaman ayırmaHer gün belirli bir zamanı dili öğrenmeye ayırmakN/A
Dili anlama ve konuşmaDili akıcı sayılabilecek bir şekilde okuyup yazdığından emin olmakCambridge Sözlük, Naver

Yeni dil bir dil öğrenmek, bununla birlikte yeni bir kültürü tanımak, dünyadan haberdar olmak ve sadece dil aracılığıyla binlerce farklı insan tanıyabilme imkânına ulaşmak, yirmi birinci yüzyıl dünyasında ''kendini geliştiren'' insanın başta gelen özelliklerindendir. Dünya ilişkilerinin gittikçe hareketlenen seyrinde iletişimin bir gereği olan dil bireylere büyük avantajlar sağlamaktadır. Dil öğrenmenin iş hayatındaki getirilerinin yanında kültür birikimine ve insanın bakış açısına kattıkları yadsınamaz gerçeklerdir. Peki, özellikle Türkiye'de neden yabancı dil öğrenme oranı oldukça düşük? Bu konudaki endişelerimiz tam olarak nelerdir?

Dil Öğrenmeye Başlamadan Önce Neden Kaygılanırız?

Yeni bir dil öğrenmeye başlarken genellikle ilk önce ''mükemmeliyetin'' peşinden koşarız. Konuşurken hata yapmama, anadili o dil olan insanların telaffuz özellikleriyle konuşma, her şeyi kusursuz anlama, dil bilgisi yanlışı yapmadan yazma gibi. Şüphesiz, yapılan en büyük hata da budur. Türkçeyi yeni öğrenen bir yabancının konuşurken kelimeleri yanlış telaffuz etmesi karşısında verdiğimiz tepki, bunu sevimli hatta samimi buluşumuz sizce de kendimize yaptığımız muamele ile çelişmiyor mu? 

Dil, oldukça soyut bir kavramdır. Canlı bir unsur olduğundan devamlı gelişim gösterir. Bu yüzden ne kadar çalışıldığı, konuşulduğu önemli olmaksızın ''Bu dili öğrendim.'' demek imkânsızdır. Kendi dilimiz hakkında bile her gün yeni bir şey öğreniyor oluşumuz ise bu durumun bir sonucudur.

Dil Öğrenme Sürecinde Neler Yapılmalı?

 1. Hata yapmaktan korkmayın. Tamamen yabancı olduğunuz bir dili öğrenmeye çalıştığınızı unutmayın. Kendinize güvenin.

 2. Bu dili neden öğrenmek istediğinizi belirleyin. Bu sizi hem motive edecek, hem de bu süreçte öğrenme yollarınızı keşfetmenizi sağlayacaktır.

 3. Öğreneceğiniz dil farklı bir alfabeye sahip ise, o alfabe ve okunuş kurallarını öğrenmeden gramer kurallarına geçmeyin. Akıcı sayılabilecek bir şekilde okuyup yazdığınızdan emin olun.

 4. Anadiliniz ile aynı kurallara sahip dilbilgisi konularını ya da benzer kelimeleri karşılaştırın. İki dil arasında kurduğunuz bu bağıntı sayesinde kuralı mantığınıza daha kolay oturtacak ve kelimeleri daha iyi ezberleyeceksiniz.

 5. Daha önce anadilinizde izlediğiniz ve repliklerini çoğunlukla bildiğiniz bir film ya da diziyi, önce çift altyazılı daha sonra ise sadece o dilin altyazısı ile izleyin. Bu telaffuzu, günlük konuşma kalıplarını ve bazı gramer kurallarını öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca anlamaya başladığınızda size büyük bir motivasyon kaynağı sağlayacaktır.

 6. O dilin istediğiniz şarkılarını dinleyin, şarkı sözlerini yazın ve bilmediğiniz kelimeleri not edin. Şarkı sözlerindeki gibi kısa ve basit cümleler kurmaya çalışın. İlk zamanlarda sadece bu sözleri tekrar edip anlamına bakarak çalışabilirsiniz.

 7. Dizi ve filmlerde dildeki çok kullanılan günlük kalıpları, kelimeleri not edin. Daha sonrasında anlamlarına ve örnek cümlelere bakın.

 8. O dilde izlediğiniz herhangi bir videoda söylenilenleri tekrar edin ve anlamına bakın. Seviye atladıkça videoyu durdurup söylenilene kendinize göre, o kişiyle konuşuyor gibi cevap vermeye çalışın.

 9. Kendinizle konuşun. O dilde sesli düşünün. Uzun cümleler kurmanız önemli değil, basit ifadelerden başlayın.

 10. O dilde düşünün. Bu diliniz geliştikçe olacaktır. Kafanızdan geçirdiğiniz bir cümleyi o dilde anlatmaya çalışın.

 11. Kelime ezberi yapmayı ihmal etmeyin. Aklınıza takılan her kelime için o an sözlüğe bakın. Ertelememeye çalışın.

 12. O dilde günlük tutun. Bir günde ne yaptığınızı kısaca anlatın. Basit cümlelerden başlayın.

 13. Anadili öğrendiğiniz dil olan arkadaşlar edinmeye çalışın. 

 14. İstikrarlı çalışın. Her gün en az 1-1,5 saati öğrendiğiniz dile ayırın.

 15. O dilde webtoon okuyun.

 16. Öğrendiğiniz dili hayatınızın bir parçası yapmayı ve karşılaştığınız durum ya da olayları dille ilişkilendirmeyi alışkanlık haline getirin.

Tüm bunlar dildeki seviyeniz yavaş yavaş ilerledikçe mümkün olacaktır. Bir anda olağanüstü bir ilerlemenin mümkün olmadığını unutmayın. İstikrarlı ve doğru bir çalışmayla, o dili kullanmaya devam ettikçe başarı kaçınılmaz olacaktır.

Önerilen Kaynaklar

 • Cambridge Sözlüğü

 • Pons Sözlük

 • Naver 

 • Dualingo

 • Interpals

 • bab.la

Dil Öğrenme Süreci ve Sonucu

Uzun soluklu ve istikrarlı bir çalışma gerektirse de bir dili konuşmaya ve anlamaya başladığınız andan itibaren aldığınız keyif paha biçilemezdir. Çalışma şeklinizi doğru düzenlediğinizde ve en iyi anladığınız yolu keşfettiğinizde, dili öğrenme hızınız da artacaktır. Tabii bunda o dil üzerinde ne kadar zaman harcadığınızın da etkisi vardır. Kelime hazinenizi geliştirip dil bilgisini kafanızda bir mantığa bürürseniz işiniz kolaylaşacaktır. Bunun için o dille çokça muhatap olmak gerekir. Dilin konuşulduğu ülkede değilseniz bile, sürekli pratik yaparak, internetin imkânlarından faydalanarak, film ve dizileri bilinçli bir öğrenme algısıyla izleyerek ve sıkça konuşarak bunu telafi edebilirsiniz.

''Mükemmel'' konuşma kaygısını bir kenara bırakır ve özgüvenli bir şekilde dili öğreneceğinize inanırsanız kesinlikle sizi tatmin edecek bir sonuç alacağınıza eminim. Şimdiden başarılar dilerim.

İstanbul İşletme Enstitüsü yabancı dil eğitimleri arasında yer alan İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Korece ve Japonca eğitimlerine göz atmanızı öneririm.

YAZAR: AYNEL ÇELİK

Dil öğrenirken mükemmeliyetçilik arayışı, Yeni bir dil öğrenirken hata yapmaktan korkmamayı ve kendimize güvenmeyi öğrenmek, Cambridge Sözlüğü, Pons Sözlük, Naver, Yeni bir alfabeyi öğrenme, Alfabe ve okunuş kurallarını iyi öğrenmek, Dualingo, Dil bilgisi kurallarını öğrenme, Anadilinizle aynı kurallara sahip dilbilgisi konularını karşılaştırmak, babla, Kelime ezberi yapma, Kelime ezberi yapmayı ihmal etmemek ve takılan kelimeler için sözlüğe bakmak, Cambridge Sözlük, Pons Sözlük, Dil pratiği yapma, Anadili öğrendiğiniz dil olan arkadaşlar edinmek, film/dizi izlemek, Interpals, Günlük dil kullanımı, Dilinizi hayatınızın bir parçası yapmayı ve karşılaştığınız durum ya da olayları dille ilişkilendirmeyi öğrenmek, Dil öğrenme webtoonları, Dilin sürekli değişimi, Dil öğrenme sürecini bir maraton olarak görmek ve sabırlı olmak, Dualingo, Interpals, Dil öğrenme motivasyonu, Öğrenmek istediğiniz dilin nedenini belirleyerek kendinizi motive etmek, N/A, Yeni bir dil öğrenirken zaman ayırma, Her gün belirli bir zamanı dili öğrenmeye ayırmak, N/A, Dili anlama ve konuşma, Dili akıcı sayılabilecek bir şekilde okuyup yazdığından emin olmak, Cambridge Sözlük, Naver
Dil Öğrenme Sürecinde Endişelerimiz ve Yapılması Gerekenler Dil Öğrenme Süreci Dil Öğrenme Dil Öğrenme Sürecinde Neler Yapılmalı Dil Öğrenme Süreci ve Sonucu
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görselde kollarını kavuşturmuş, kendinden emin ve özgüvenli bir tavır sergileyen bir kadın tasvir edilmiştir. İspanyolca Kursu A2, dili orta seviyede öğrenmek için harika bir yoldur. İspanyolca gramer, telaffuz ve kelime bilgisinin tüm temellerini açık ve anlaşılması kolay bir şekilde öğretir. Kursun ses ve video dosyaları, öğrencilerin pratik yapmalarına ve İspanyolca konuşma becerilerinde güven kazanmalarına olanak tanır. Ayrıca, kurs öğretilen kavramları pekiştirmeye yardımcı olan interaktif alıştırmalar da içermektedir. Bu kurs sayesinde öğrenciler, İspanyolca konuşan kişilerle etkili bir şekilde iletişim kurmalarına yardımcı olacak güçlü bir İspanyolca temeli oluşturabilirler. Ayrıca, kursun çevrimiçi eğitmeni öğrencilere kişiselleştirilmiş tavsiye ve geri bildirim sağlamak için hazırdır. Bu kurs, orta seviyede İspanyolca öğrenmek için ideal bir yoldur.
5
(3)

İspanyolca Kursu (A2)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
12570
Bu resimde, muhtemelen Alman eğitimini temsil eden bir bayrak üzerinde oyuncak bir uçak görülüyor. Bayrak, kursun zorluk seviyesini simgeleyen kırmızı ve siyah renktedir ve üzerindeki sayı B1-B2 seviyesini göstermektedir. Oyuncak uçağın yakın çekimi eğitim temasını daha da vurguluyor. Genel olarak, bu resim yoğun ama ödüllendirici bir deneyim fikrini aktarıyor.
5
(16)

Almanca Eğitimi (B1-B2)

10 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
12490
Bu online kurs, bilgileri daha etkili bir şekilde hatırlamanıza ve geri çağırmanıza yardımcı olabilecek hafıza tekniklerine odaklanmaktadır. Anımsatıcı, görselleştirme ve ilişkilendirme tekniklerini anlamanıza ve bu tekniklerde ustalaşmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu kurs sayesinde hafızanızı geliştirmeyi ve hatırlama becerilerinizi artırmayı öğreneceksiniz. İnteraktif ve ilgi çekici bir ortamda hafıza tekniklerini ezberleme ve uygulama pratiği yapma fırsatına sahip olacaksınız. Ayrıca, bilgileri daha verimli bir şekilde depolamaya ve hatırlamaya yardımcı olacak stratejiler geliştireceksiniz. Gerçekleri ve rakamları daha kolay hatırlamak için anımsatıcı aygıtları nasıl kullanacağınızı da öğreneceksiniz. Bu eğitim ayrıca, bilgileri kolayca hatırlanabilecek görüntülere veya hikayelere bağlayarak hatırlamak için görselleştirme ve ilişkilendirme tekniklerinin nasıl kullanılacağına dair ipuçları da sunmaktadır. Bu eğitimin yardımıyla hafıza ve hatırlama becerilerinizi geliştirebilir ve bunları günlük hayatınıza uygulayabilirsiniz.
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat
Uzun, koyu renk saçlarını at kuyruğu yapmış bir kadın kollarını kavuşturmuş ayakta durmaktadır. Üzerinde siyah, kısa kollu, yuvarlak yakalı ve etek ucunda karmaşık bir dantel tasarımı olan bir gömlek var. Bakışları uzaklara odaklanmış, düşünceli bir ifade veriyor. Soluk pembe bir duvarın önünde duruyor ve beyaz bir kapı çerçevesi de görülebiliyor. Saçları hafifçe dağınık ve ten rengi açık.Hacer Doğaner
11750