AnasayfaBlogFransızca Öğrenmek Zor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Öğrenmek Zor Mu?

15 Eylül 2021
Fransızca Öğrenmek Zor Mu?

Yabancı dil öğrenmek yeni ufuklara yelken açmak gibi düşünülebilir. Bazı insanlar dil konusunda yeterliliğinin ya da yeteneğinin olmadığını düşünerek çıktığı yolu yarıda bırakabilir. Bazı insanlar ise İngilizceyi öğrenmekte zorlandığını için Fransızca öğrenmekte de çok zorlanacağını düşünebilir. Bu sebeple Fransızca öğrenmek zor mu? Sorusu çok fazla araştırılır. Her dil gibi Fransızcayı öğrenmek de emek gerektirir. Fransızca dilbilgisi açısından diğer dillere göre farklılıklara sahiptir. Nerdeyse her bir gramer kuralının kendi içinde farklı uygulamaları vardır. Duyduğu hiçbir bahaneye kendini kaptırmayıp bu aşamayı geçen kişiler bu yolculuktan büyük keyif almaktadır. Dil öğrenme aşamasında motivasyon çok önemlidir. İnsanların yeni tanıştığı dilin kültürünü de öğrenmek oldukça fazla ilgi çeker. Fransız dilini ve kültürünü öğrenmenin size getireceği faydaları öğrenmek de motive edici bir unsurdur. Yazımızda Fransızca nasıl öğrenilir? Fransızca öğrenmek için nedenler nelerdir? Gibi sorular üzerinde durduk. Sizin yaptığımız araştırmayı birlikte inceleyelim.

Fransızca Nasıl Öğrenilir?

Her yeni dili öğrenme aşamasında olduğu gibi sıfırdan Fransızcayı öğrenmek zor olsa da imkansız değildir. Kendinize biraz zaman vererek ve öğrendiğiniz bilgileri günlük hayatta sık sık kullanılmaya çalışarak, bu dilin üstesinden gelebilirsiniz. Öğrenme sırasında bazı kurslara gidip altyapıyı oluşturabilirsiniz. Ardından başka yollar kullanarak, Fransızcayı eğlenceli bir şekilde pekiştirme ortamı yaratabilirsiniz.

Fransızca öğrenmenize yardımcı olacak yolları sizler için hazırladık. Hem eğleneceğiniz hem de yeni bir dil öğreneceğiniz bu yolları birlikte inceleyelim.

 • Müzik dinleyin; müzik dinlemeyi seviyorsanız diğerlerine göre daha şanslı sayılırsınız. Günün belirli bir kısmında yalnız Türkçe ve İngilizce şarkılar yerine Fransızca şarkılar da dinlemelisiniz. Bazı sanatçılara ait şarkılar da size Fransızcayı sevdirmekte yardımcı olacaktır. Özellikle şarkı sözleri ile birlikte olan müzik videolarını izlemenizi öneriyoruz.

 • Film izleyin; Fransız filmleri izlemeyi denemeniz oldukça yararlı olur. Dünya sinema piyasasında önemli bir yeri olan Fransa sinemaları güzel ve kaliteli filmler ile buluşmamızı sağlıyor. Filmleri izlerken Türkçe dublajlı olarak değil altyazılı izlemeye dikkat edin. Bir süre geçtikten sonra alt yazıya bile gerek kalmadığını fark edeceksiniz.

 • Kitap, dergi okuyun; Fransızca gramer yapısını öğrenmekten ya da Fransızca dil kitapları okumaktan sıkıldıysanız bu durumu eğlenceli hale getirmek için sayfa bakımında daha küçük olan Fransızca masal kitapları ve dergilerini okuyabilirsiniz. Fransızca öğrenmek için izlenmesi gereken dizileri de araştırabilirsiniz.

 • Fransız arkadaşlar edinin; özellikle Fransızca yazma ve günlük konuşmanızı geliştirmeniz için, okul ya da iş yerindeki Fransız arkadaşlar ile iletişim kurabilirsiniz. Hatta internet aracılığı ile arkadaş edinebilir mail ile görüşebilir ya da mektup da yazabilirsiniz.

 • Çevrenizdekilerle sohbet edin; dil öğrenme aşamasındayken daha çok sosyalleşme imkanı da yakalayabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlarla Fransızca konuşarak ve sorular sorarak pratik yapabilirsiniz. Böylece dilinizi konuşmaya yatkın bir hale getirebilirsiniz.

 • Online eğitimlerden yararlanın; teknolojinin gelişmesi ile birlikte uzaktan eğitim fırsatları ortaya çıkmaya başladı. Online eğitimler sayesinde yabancı dil öğrenmeye zaman ayıramayan insanlar, bir yere gitmeye gerek kalmadan yeni bir dil öğrenme şansına sahip oluyor. Enstitü tarafından sunulan Fransızca kursu da buna iyi bir örnektir. Enstitü, Fransızca olarak kendinizi günlük dilde tanıtabilecek bir temel eğitim vermeyi hedeflemektedir. Böylece uzun süredir öğrenmek istediğiniz ancak bir türlü zaman bulamadığınız dile ilk adımı atabileceksiniz. Eğitim sırasında; Fransızca sözler, alfabe ve aksanlar, selamlaşmalar ve vedalaşmalar, Fransızca sayılar, Fransızca renkler, günler, aylar, mevsimler, kişisel şahıs zamirleri ve kişi zamirleri, kendini ya da bir başkasını tanıtma gibi temel bilgiler verilmektedir.

Fransızca Öğrenmek İçin Geçerli 6 Neden


Fransızca geçmişte olduğu gibi günümüzde de dünyanın en geçerli dillerinden biri. Özellikle sanat alanında mimaride ve siyasette Fransızca bilmek kişiye yenidünyaların kapısını aralamak için bir fırsattır. Günümüzde milyonlarca kişi tarafından konuşulan Fransızca, dünyanın en çok konuşulan 6. dili durumundadır.

Fransızcayı öğrenmek size hem Fransa’da hem Avrupa’nın çoğu yerinde hem de Afrika’daki pek çok ülkede rahat bir şekilde yaşananlardan haberdar olma imkanı sağlayacaktır. 

 • Bir dünya dili; hem 220 milyon kişinin hem de 5 kıtada Fransızca konuştuğundan haberdar mıydınız? Bunun dışında “Organisation internationale de la Francophonie” Fransızca Konuşan Ülkeler Birliği adlı uluslararası örgüte 77 ülkenin üye olduğundan haberdar mıydınız? Fransızca İngilizceden sonra en çok tercih edilen yabancı dildir arasında gelir ve dünyanın en çok kullanılan 6. dilidir. Bu dili öğrenmek için Fransa’ya gitmek zorunda değilsiniz. Fransa dünyanın hemen hemen her ülkesinde kendi kültür enstitülerini kurmuş ve Fransa kültürünün, dilinin tanıtımını yapmaya devam etmektedir.

 • Bir kültür dili; Fransızca genelde kültür dili olarak anılır. Fransızca öğrenmeye karar verdiğinizde modadan, sanata, gastronomiye, sinemadan, bilime kadar pek çok konu hakkında makale okuyabilirsiniz. Victor Hugo, Marcel Proust, Edith Piaf, Charles Aznavour, Charles Baudelaire, Albert Camus ve daha sayamayacağımız kadar çok ünlü sanatçı Fransızca eser üretmiştir. Bu dili öğrenmek, sizi düşünce, sanat ve kültür alanında donanımlı bir birey olmaya yönlendirecektir. Fransızca analitik bir dildir. Bu durum eleştirel düşünceyi de geliştirmektedir. Descartes, Sartre, Foucault, Derrida gibi birçok filozof, Fransızca eserler vermiştir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda bu dili öğrenmenin önemi de daha net anlayabiliriz.

 • Fransızca sadece Fransa demek değildir; Fransızca bilmek sadece Fransa’da yararlı olacaktır kesinlikle denemez. Bu dili öğrenmek; Kanada, İsviçre, Belçika, Lüksemburg gibi Fransızcanın resmi dil olarak kabul edildiği pek çok ülkenin de kapılarını aralamanızı sağlar. İtalya, Almanya gibi ülkelerde de Fransızca yoğun olarak kullanılmaktadır. Ek olarak Fas, Tunus gibi pek çok çeşitli ülkede Fransızca yaygın olarak kullanılan dillerden biridir.

 • Diplomasi dili; Fransızca Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, UNESCO, NATO, UNICEF, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve daha sayamadığımız birçok uluslararası örgütün resmi dillerinden biri olarak bilinmektedir. Bu durum da uluslararası ticaret ve uluslararası ilişkiler alanında bir kariyer planlaması yapanlar için bu planın ilk sırasına Fransızca öğrenmeyi eklemek anlamına da gelir. Özellikle uluslararası ilişkiler okuyan her öğrencinin İngilizcenin yanı sıra Fransızca öğrenmesini de kesinlikle öneriyoruz.

 • Diğer dillere açılan önemli bir kapı; yeni bir dil öğrenmenin en enteresan taraflarından biri de kendi ana dilinize taze de farklı bir perspektifle bakmanızı sağlar. Bunun yanında diğer dillerde Fransızca kökenli pek çok sözcük bulunmaktadır. Fransızca öğrenen bir kişi aynı zamanda Portekizce, Rumence, İspanyolca ve İtalyanca gibi Roman dil ailesine üye dilleri öğrenmesini de kolaylaştırır. Özellikle İngilizcedeki sözcükleri büyük bir kısmı da Fransızca orijine sahiptir.

 • Aslında öğrenmek zor değil; Yaygın olarak düşünülenin aksine Fransızca öğrenmesi zor bir dil değildir. Fransızca ince farklara sahip olan bir dildir. Kişinin kendini ifade edebilmesi için bazı püf noktalarını öğrenmesi işini kolaylaştırır. Fransızca öğrenmeye istekli ve çalışmaktan keyif alan bir insanın bu dili konuşmaya başlaması uzun sürmez. Tabi ki her dilin kendine has bazı zorlukları da vardır. Dil bilgisi açısından farklılıklara sahip olsa da Fransızca düşünüldüğü kadar zor bir dil değildir.

fransızca kursu fransızca eğitimi fransızca öğrenmek zor mu
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Fransızca Sayılar ve Okunuşu
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Sayılar ve Okunuşu

19 Temmuz 2021
Fransızca Renkler
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Renkleri Öğrenin!

24 Temmuz 2021
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
170119
İngilizce A1-A2 Eğitimi, İngilizce dil becerilerini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir kurstur.
4.7
(424)

İngilizce Eğitimi (A1-A2)

23 Konu5 Saat
YDS Sınavına Hazırlık Kursu (Hızlandırılmış Kurs)
5
(24)

YDS Kursu

16 Konu80 Saat
Esra AydınEsra Aydın
360125