AnasayfaBlogKendi Kendine Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

Kendi Kendine Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

30 Aralık 2020
Kendi Kendine Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Günümüzün küreselleşen dünyasında, birden fazla dil konuşmak giderek daha önemli hale geliyor. İster uluslararası seyahat etmek isteyin, ister sadece diğer ülkelerden arkadaşlarınız ve ailenizle sohbet edebilmek isteyin, yabancı bir dil öğrenmek değerli bir varlık olabilir. Peki ya geleneksel derslere katılmak için zamanınız ya da paranız yoksa?

Endişelenmeyin - kendi başınıza yabancı dil öğrenmenin pek çok yolu var! Bu kılavuz, nasıl başlayacağınıza dair bazı ipuçları sunmaktadır. Yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolunun maruz kalma ve pratik yapmak olduğunu unutmayın, bu yüzden dışarı çıkmaktan ve konuşmaya başlamaktan korkmayın!

"Evde çok fazla vakit geçiriyorum, vaktimi değerlendirmek için dil öğrenmek istiyorum", "Ben bu dili biliyorum sadece tekrar etmem, unuttuğum noktalara dönüp bakmam gerek", "Mesleğimde dil konusunda yetersiz kalıyorum, çalışma saatlerim çok yoğun, bu konu hakkında ne yapabilirim" ve daha nice sebeplerle dil öğrenmek veya dilinizi geliştirmek istiyorsanız yazımızı okumakla ilk adımı atabilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarında kendini geliştirmek için bolca zamanı olanlara sesleniyorum. Kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir dil öğrenmek. Haftalık hafif bir program hazırlayıp kendinizi ne kadar geliştirebildiğinizi görünce şaşacaksınız.

İşte veya evde olup online olarak çalışanlar, size de alternatiflerimizin yer aldığı yazımızı okumaya devam edin. Artık kendi önümüze koyduğumuz engelleri bir bir kaldırmanın tam vakti!

Kendi Kendimize Yabancı Dil Öğrenmeye Nereden Başlayabiliriz?

Bazen yeni bir dil öğrenmek çok korkutucu olabiliyor, farkındayız. Ama böyle hissetmenin temelinde nereden başlayacağımızı bilememek var. Kendimize güzel bir rota çizersek o kadar korkutucu gelmeyecek, hatta zevk alacaksınız. Yabancı dil öğrenmeyi bu hale getirmek sizin elinizde. Olaya bir zorunluluk olarak bakmayı kenara koyup hayatınızın bir parçası haline getirirseniz hem daha çok verim hem daha çok zevk alacaksınız.

İşe moral ve motivasyon olarak kendimizi hazırladığımıza göre biraz da materyallere değinelim. Öncelikle kendinize güvenilir bir sözlük edinin. Telefonunuza uygulama olarak da indirebilirsiniz. Biz ikisini de yapmanızı tavsiye ediyoruz. O kalın sözlüklerin muhteşem kokularından mahrum kalmanızı istemeyiz.

Öğreneceğimiz dili hangi alanda kullanmak istediğimize göre gramer konusunu şekillendirebiliriz. Kariyerinizde büyük bir yeri var ve bu dilde yazacak, okuyacak, sunacaksanız tabi ki gramerin öneminden söz edilir. Kendinize yardımcı bir kaynak kitap edinmeniz grameri kavramada yeterli olacaktır.

Şunu unutmayalım ki, tekrarlamadan bir kereliğine öğrenilen bilgiler paslanır. Bu yüzden emin olamadığınız, anımsayamadığınız bilgilere hop hemen dönün bakın. Yarım saat bile gözden geçirseniz öğrendikleriniz beyninize uçuşacaktır. Peki, sadece konuşabilmek, sohbet edebilmek adına öğrenmek istiyorum diyenler nasıl şekillendirsin? Onlara da bol bol dinlemeyi, pratik yapmayı ve kelime öğrenmeyi tavsiye edebiliriz. Bu konudaki tüyolarımıza devam edeceğiz bir sonraki başlıklarımızda. 

Ana hatlarıyla kendi başımıza dil öğrenmek kafamıza yatmaya başladı mı? Evet diyorsanız hadi başlayın. Kendi motivasyon kaynağınızı keşfedin, kendinize inanın ve başlayın!

Kendi Kendimize Yabancı Dil Öğrenirken Nelerden Yararlanalım?

Bir hoca ve sınıf faktörü olmadan kendimizi disipline edip başladık. Sözlüğümüz ve gramer kaynak kitabımız yanımızda. Burada gramer kitabına bir parantez açmak istiyorum. Anlaşılır, kısa olmasına ve içinde pratik yapacağınız alıştırmalar olmasına özen gösterin. Pratik bu işin demirbaşı. Alıştırmaların doğru cevapları da kitapta bulunsun. Yanlış yaparak öğrenmek işin cilvesi sonuçta. 

Biraz da kelime öğrenmeye değinelim. Tabi ki cümle kurmak, konuşmak, yazmak önemli; bunların ana bağlayıcısı ise kelime bilgisi. Genel olarak bir paragrafa baktığınızı düşünelim. Gramer bilginiz çok yok diyelim ya da bu işin başındasınız. Ama kelime bilginiz o paragrafı anlayacak yeterlilikte. Emin olun o paragrafta neyden bahsettiğini az çok anlarsınız. Anlamanız size özgüven de sağlar.

"Ben bu dili öğrenebilirim. O kadar da zor görünmüyor. Kelimeleri hafızamda da tutabiliyorum." düşünceleri içine girdiyseniz tamamdır, yeni bir dile koşar adım ilerliyorsunuz. Dediğim gibi motivasyon, kendine güven ve cesaret çok önemli. Peki kelime nasıl öğrenilir?

Yazmayı ve kağıtlarla uğraşmayı seven biriyseniz size çalışma kartları hazırlamanızı önerebiliriz. Hatta daha da ileri gidip kafamdaki kart tasarımını da sizlerle paylaşacağım. Kartın ön yüzünde kelimenin kendisi ve hemen altında örnek bir cümle içi kullanımı yazarsanız kartın arkasında yazılı Türkçe anlamına bakmadan o kelimeyi tahmin edebilirsiniz. Ve arkasını çevirip de doğru tahmin ettiğinizi görürseniz eminim daha keyifli hale gelecektir. Ya yazmayı ve bu tür şeylerle uğraşmayı sevmiyorsanız? Size de önerimiz şu; telefonunuza bu tür kartların olduğu bir uygulama indirin. Ben iki yolu da denedim ve verimlerinden kuşkum yok. 

Yabancı Dil Öğrenmeyi Daha Zevkli Hale Nasıl Getirebiliriz?

Hepimizin favori bir müzik listesi, izlenecek veya tekrar izlenecek dizi kategorileri vardır. Şarkılardan başlamanızı tavsiye edebilirim. Dinleyin, anlamadığınız yerlerde sözlerine bakın ve çevirisini yapmaya çalışın. Sözlük kullanmak serbesttir dipnotunu atalım. Çünkü mutlaka bilmediğiniz kelimeler olacaktır, sakın pes etmeyin. Her bilmediğiniz kelimeyi artı bir kelime olarak geri döndürmek sizin elinizde.

Yabancı dizi veya filmlerde alt yazıyı hepimiz kullanıyoruz. Peki Türkçe alt yazı yerine öğrenmek istediğiniz dili kullansanız? Tamam belki 20 dakika ayırdığınız bölüm 30-40 dakikaya uzayabilir ama gittikçe o sürenin kısaldığına şahit olmak paha biçilemez. Durdurun, sözlüğe bakın ve devam edin, çok da zor değil gibi siz ne dersiniz? Hem dinleyerek telaffuzunu da kavramış olursunuz, bunu da iliştirelim.

Biraz da sohbet edelim. Tabi ki Türkçe değil! Öğrenmek istediğiniz dili iyi bilen, mümkünse ana dili olan biriyle arkadaşlık yapmanız epey fayda sağlayacaktır. Bir dili en iyi o dilin sürekli konuşulduğu yerde öğrenirsiniz, bu bir gerçek. Bu dilin konuşulduğu yerde bulunan birinden de öğrenebilir miyiz? Kesinlikle! Bunun için birçok uygulama var. Öğrenmek istediğiniz dili seçiyorsunuz ve sizi o dili konuşan biriyle eşleştiriyorlar. Hatta bazı uygulamalarda ülkeyi de bizzat seçebiliyorsunuz. Görüyorsunuz ki seçenekler çok çeşitli. 

Bir ipucu daha verelim. Günde telefonu elimizde tuttuğumuz süre maalesef bir hayli uzun. O süreyi bu konuda kendi lehimize nasıl çevirebiliriz? Uygulamaların dilini çevirerek. Evet, korkmayın en fazla telefonun ayarlarını bozabilirsiniz, belki birkaç yanlış mesaj. Bence buna değer.

Adım Adım Yeni Bir Dil

Yeni bir dil öğrenirken belli başlı becerilere sahip olunur. Anlama, okuma, dinleme, yazma, konuşma becerilerinin kesin bir sıralaması yok. Kelime ve gramer bilgisiyle daha rahat anlarsın, pratik yapıp cümleler kurdukça yazma yeteneğin gelişir. Okuma ise dinlemeyle beraber telaffuzunu geliştirmek için sahip olunması gereken becerilerden. Yazımızda verdiğimiz ipuçlarını bir çerçeve etrafında toplayalım ki daha akılda kalıcı olsun:

  • Kendimize inanıyoruz, güveniyoruz ve motivasyon kaynağımızı keşfediyoruz.

  • Hemen kullanışlı bir sözlük ve kısa, öz niteliklere sahip gramer kitabı ediniyoruz.

  • Bol bol pratik yapıyoruz, cümle kuruyoruz, yazma becerimizi geliştiriyoruz.

  • Kelime haznemizi genişletip bol tekrarla bilgilerimizi güçlendiriyoruz. Çalışma kartları alternatifini göz ardı etmiyoruz.

  • Öğrenmek istediğimiz dilde alt yazılara sahip dizi ve filmlerle işi eğlenceli hale getiriyoruz.

  • Şarkıları tercüme edip avaz avaz söylüyoruz ki akıllarda kalıcı olsun.

  • Teknolojinin nimetlerinden olabildiğince fazla yararlanıyoruz. Dil öğrenme programlarından kelime öğrenme uygulamalarına kadar araştırıp kullanıyoruz.

  • Seviyemize uyacak şekilde minik okuma kitaplarıyla dilimizi geliştiriyoruz.

  • Yabancı dil arkadaşı ediniyoruz böylelikle telefonda kaliteli vakit geçiriyoruz.

En önemlisi ise sabırlı oluyoruz ve pes etmiyoruz. İstediğimiz şeyi elde edebileceğimizin bilincinde oluyoruz. Kendimize inanıp kendi kendimize koca bir kültür elde ediyoruz.

Kendi kendimize dil öğrenmek yabancı dil yeni bir dil öğrenmek kendi kendine yabancı dil nasıl öğrenilir İngilizce almanca
Beyda Çalışkan
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yabancı Dil Öğrenme Stratejileri
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenme Stratejileri

13 Nisan 2021
Yabancı Dil Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

26 Ocak 2021
Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Dil Öğrenmek Kolaylaşıyor Mu?

17 Ocak 2021