AnasayfaBlogZihnin Sırrı: Etkili Öğrenme Yöntemleri
Nedir?

Zihnin Sırrı: Etkili Öğrenme Yöntemleri

07 Haziran 2021
Zihnin Sırrı: Etkili Öğrenme Yöntemleri

Doğduğumuz günden beri öğrenmek ve öğrendiklerimizi uygulamak arasında geçen bir sürecin içinde yer alıyoruz. Bu yüzden öğrenmelerimizin etkin olmasını sağlamak bizim için oldukça önemli. Peki bunu nasıl yapacağız? 

Etkili öğrenme yöntemlerini anlayabilmek için öncelikle öğrenme ve hafıza ilişkisini ele almak gerekir. Öğrenme, bilgi ve beceri kazanımıdır. Hafıza ise bunların zihnimizde yer aldığı bölümdür. İnsan zihni her gün sayısız uyarıcı ile karşılaşır. Ancak bunların sadece dikkat ettiğimiz ve anlamlandırdığımız kısmını depolarız. Hafızamızın kapasitesi sınırsızdır. Bu yönüyle onu uzay boşluğuna, içindeki bilgileri de gezegen ve yıldızlara benzetebiliriz.

Öğrendiğimiz bilgileri kullanmak istediğimizde onları daha önce koyduğumuz yerden geri getirmemiz gerekir. Ne var ki bu sınırsız bilgiyi içinde barındırabilen uzay boşluğundan istediğimiz bilgileri bulmak her zaman o kadar kolay değildir. Bunun için bilgileri henüz öğrenirken kullanacağımız bazı yöntemler bize yardımcı olabilir.

Öğrenmenin Bilincinde Olmak

Zihnimizde pek çok şeyi etkili öğrenme yöntemlerini kullanarak depolarız ve bunu yaptığımızın farkında olmayız. Bu süreci bilinçli yürüterek öğrenmelerimizi etkin hale getirebiliriz.

Etkili öğrenmeyi gerçekleştirmenin yolu bilgileri hafızaya doğru yerleştirmekten geçer. Hepimizin “Ben bunu nereden biliyorum? Ne zaman öğrendim” dediği zamanlar olmuştur. Bunu yaşamamızın nedeni zihnimizin biz farkında olmadan çeşitli yollarla bilgiyi kodlamasıdır. Ne yazık ki zihin bunu her zaman yapmaz ve ona biraz yardımcı olmamız gerekir. Şimdi hafızamızı desteklemek için uygulayabileceğimiz yöntemleri inceleyelim.

  • Anlamlandırma 

Önceden öğrendiğiniz bilgiler ile yeni karşılaştıklarınız arasında ilişki kurabilirsiniz. Bu sayede kullanmaya ihtiyaç duyduğunuzda bilgiye ulaşmak için kendinize rotalar çizmiş olursunuz.

  • Analiz Etme

Öğrenilecek konuyu detaylı şekilde açıklamak ve yorumlamak çıkarımlar yapmayı yani bir anlamda bilgiyi kullanmayı kolaylaştırır.

  • Düzenleme 

Bilgiler zihnimize her zaman bir düzen içinde ulaşmazlar. Onları harita, çizelge ve grafik gibi ögelerle genel bir çerçeve içine almak aralarındaki bağlantıları göstererek algılamayı kolaylaştırır.

  • Not Tutma

Kodlamayı kolaylaştırmak için uygulayabileceğimiz bir diğer yöntem de not tutmadır. Öğrenmeyi bir kişiden dinleyerek gerçekleştiriyorsak not tutmak daha iyi odaklanmamıza ve hafızaya atılacak bilgilerin görünür olmasına yardımcı olur. Ancak süreç esnasında hızlı bir şekilde not alırken bilgileri genellikle olduğu şekliyle kâğıda aktarırız. Bu nedenle tutulan notlar ders sonrasında tekrar düzenlenmeli ve anlamlandırılmalıdır.

  • Önemli Bilgiyi Seçme

Çalıştığımız konu içerisinde bağlantılar kurmamızı kolaylaştıracak belli bilgiler bulunur. Bunlar, ders esnasında ya da metin içinde genellikle belirgin hale getirilirler. (Bir öğretmenin “Burası önemli” demesi veya metinde bir cümlenin altı çizili yer alması gibi) Önemli bilgiler ayırt edici şekilde sunulmamışsa konunun ana fikrine ulaşmaya çalışmak da etkili olur.

  • Özetleme

Bir konuyu öğrenmeye çalıştığımızda gerçekten işimize yarayacak bilgilerle birlikte bir sürü gereksiz detayla da karşılaşırız. Özetleme yaparak konuyu, ana fikri ve onu destekleyen eklemelerle kısaltabilir ve daha kolay anlaşılır hale getirebilirsiniz.

  • Sınama

Bazı konuları, özellikle de kolay olduğunu düşündüklerimizi, iyi bildiğimizi düşünürüz. Ama iş bilgiyi kullanmaya geldiğinde başarılı olamadığımızı görünce şaşırırız. Bu, konuya yeterince odaklanmamaktan ya da yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri etkili uygulayamamış olmaktan kaynaklanabilir. Bilgilerin hala orada olduğunu ara sıra kontrol etmek de öğrenmelerimizin kalıcılığını artırır. Bunun için çalışma öncesinde veya esnasında hazırlanan soruları belli aralıklarla cevaplama yöntemini uygulayabilirsiniz.

Saydığımız bu yöntemlerin ortak noktası bilgiyi öznelleştirerek yapılandırıyor olmasıdır. Her zihin biriciktir. Hepimiz yaşantılarımızla kendi özgün zihin yapılarımızı oluştururuz. İşin özü, öğrenmenin önemi, öğrenmeye çalıştıklarımızı bu yapıya uyumlu hale getirmektir. Böylece bilgiyi kullanmak bizim için karmaşa içinde boğulmak değil içimizdeki evrene keyifli bir yolculuk yapmak haline gelir.

YAZAR: BERNA ERCAN

KAYNAKÇA: Ormrod, J. E. (2015). Öğrenme Psikolojisi. (Çev. M. Baloğlu). Ankara: Nobel Yayınları. (Orijinal yayın tarihi, 2011)

Etkili öğrenme Etkili öğrenme Yöntemleri hafıza Zihnin Sırrı: Etkili Öğrenme Yöntemleri Öğrenme Yöntemleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zihin Haritaları Eğitimi
Salim AkkökSalim Akkök
16080
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat