AnasayfaBlogHipnotik Dil Kalıpları
İş Hayatı

Hipnotik Dil Kalıpları

17 Ağustos 2016
Hipnotik Dil Kalıpları

Kelimelerin gücünü hepimiz iyi biliriz. Seçtiğiniz kelimelerin oluşturduğu cümleler sizin hayatınızı yönlendirir. İstediğiniz herhangi bir şeyi birine yaptırmak için, sorduğunuz soruya ‘’evet’’ yanıtını alabilmek için, satmaya çalıştığınız ürün veya hizmeti müşteriye kabul ettirebilmek için ve daha pek çok şeye ulaşmak için kurduğunuz cümlelere sarılırsınız. Yani, aslında diliniz sizin sihirli değneğinizdir.

Hipnotik dil kalıpları nedir?

Kişisel gelişim, NLP veya hipnozla ilgilenenleriniz varsa, Hipnotik Dil Kalıpları terimine aşinadır. Hipnotik dil kalıpları olgusu uzun yıllardır, özellikle iş yaşamında kullanılıyor ve başarısı da göz ardı edilemeyecek kadar fazla.  Hipnotik dil kalıplarının özelliği, içerisinde karşınızdakinde bilinçaltı onayı yaratacak gizli emir kipleri barındırmasıdır. Yani bu kalıpların açıklaması, karşınızdakinin düşüncelerini ve dolayısıyla eylemlerini sizin istediğiniz şekilde yönlendirme tekniğidir. Örneğin, müşterinizin ofisinde yoğun ve uzun süren bir toplantıdasınız, diliniz damağınız kurudu ama müşteriniz derdini öyle iştahla ve nefes almadan size anlatıyor ki, konuyu bölmek ve içecek isteğinizi dile getirip karşınızdakine saygısızlık yapmak da istemiyorsunuz. Bu durumda şöyle bir cümle kalıbı ile hem müşterinizi can kulağı ile dinliyor olduğunuzu ifade eder, hem de damağınızı ıslatmak için nefis bir sipariş vermiş olursunuz: ‘’Size %100 katılıyorum, hatta aynı sorunu sektörünüzden bir başka müşterimiz de bizimle çalışmaya başlamadan evvel yaşıyordu, dilerseniz birer fincan çayımızı içerken size bu sorunu nasıl çözümlediğimizi ve müşterimizin kârlılığını nasıl ikiye katladığını anlatabilirim.’’ Bakın, gördünüz mü? Hem müşteriye derdi için bir çözümünüz olduğunu, hatta bu konuda reel bir örneğiniz olduğunu çıtlattınız ve ilgiyi çektiniz, hem de arada çay siparişi verdiniz. Son derece naif ve bir o kadar da bilgece. Hipnotik dil kalıplarında kodlanmış olan ‘’yap’’ emri, karşınızdakini zorlamadan ve adeta kendi fikri ve kanaatiymişcesine işler. Bir başka örnek verecek olursak, diyelim ki bir ofisiniz var ve danışanlarınız ile bire bir görüşmeler yapıyorsunuz. Fakat yoğun bir temponuz olduğundan danışanlarınızın her birine belirli bir zaman dilimi ayırabiliyorsunuz. Görüşmekte olduğunuz kişi ile toplantınızı artık sonlandırıp sıradaki danışanı bekletmeden kabul etmeniz gerekiyor, ancak sözün birini bırakıp diğerini alan ve konuyu noktalayamayan danışanınıza bunu lappadanak söyleyip hevesini kursağında bırakmak da istemiyorsunuz.

Sihirli emir cümlesini nasıl kullanabiliriz?

İşte size güzel bir sihirli emir cümlesi: ‘’Kemal Bey, sıradaki randevumu almadan evvel şunu söylemeliyim ki, danışanlarımın içerisinde işine sizin kadar sadık ve gelişmeye sizin kadar açık birini daha tanımıyorum. Haftaya yapacağımız görüşmemizde lütfen bu enerjinizin ve motivasyonunuzun kaynağı her ne ise, benimle de uzun uzun paylaşın, olur mu?’’ Kemal Bey’in bilinç altı, sürenin dolduğunu ve sırada bir başka danışanın bekliyor olduğunu kavradı, ancak bilinç düzeyinde hatırlayacağı son şey, sizin övgü dolu sözleriniz ve nasıl olsa haftaya yeniden görüşebileceğiniz düşünceleri oldu. Ayrıca, bu sözlerinizin sonuna yaklaşırken elinizi Kemal Bey’e uzatarak el sıkışıyor ve aynı anda yavaşça koltuğunuzdan kalkıyor ve uğurlama moduna geçiyorsanız, Kemal Bey size istemsizce eşlik edecek ve kapıya doğru yönelecektir. Dolayısıyla, istediğiniz şeyi karşınızdakine kolayca yaptırmış olacaksınız ve karşınızdaki de bunu doğal olarak yapacak.

Örnek dil kalıpları.

Kuracağınız amaç dolu ve hedefe uzanacak cümlelerde kullanmanızı önereceğim birkaç kalıbı aşağıda paylaşmak isterim. Bu kalıpların karşıdaki kişi üzerinde gizli bir yaptırım gücü vardır. Büyük harflerle yazılı olan kısım, kurulan cümledeki emir ve dikkat çekme butonlarıdır. ‘’Hemen ŞİMDİ KARAR VERmek zorunda değilsiniz.’’ (Şimdi ya alırsın, ya da fırsat kaçabilir) ‘’Size 10 KİLO DAHA ZAYIF GÖRÜNmenin sırrını versem UYGULAR mıydınız?’’ (Kim uygulamaz ki? O halde bu ürünü merak edeceksiniz.) ‘’BİLMEK İSTEYECEĞİNİZİ DÜŞÜNDÜM,  bu fiyat SADECE BU AY için geçerli.’’ (Herkese söylemem, sen özelsin ve bu avantajdan yararlanmanı isterim, bu ay sonuna kadar şansın var) ‘’İnsanlar ÇOK KALİTELİ BİR SES SİSTEMİNE SAHİP OLmanın önemini nasıl anlayamaz ki?’’ (Oysa sen öyle misin? Sen kalitenin ne olduğunu çok iyi bilirsin ve bu ürün tam sana göre.) ‘’Bu YENİ AKILLI TELEFONA SAHİP OLmayı bir düşün istersen.’’ (Almak zorunda değilsin, ama sen yine de düşün) ‘’SEÇMENİZ GEREKseydi hangi rengi tercih ederdiniz?’’ (Almaya karar verdin, şimdi bana rengini söyle) ‘’Bu yeni otomobile HERKESTEN ÖNCE SAHİP OLduğunuzu bir hayal edin.’’ (Kimsede yokken sende olacak, bir hayal et, ilk olacaksın ve herkes sana bakacak) ‘’1 yıllık üyelik çok daha KÂRLI oluyor, SİZCE DE ÖYLE DEĞİL Mİ?’’ (Basit bir ödeme tablosunda bu avantajı göremiyor olamazsın) ‘’KİMİ İNSANLAR NEDENSE ürünün BÜYÜK BOYUNU Almanın avantajını kavrayamıyor.’’ (Sen o insanlardan değilsin, değil mi?)

Vuruş cümleleri

Vuruş cümleleri önemlidir. Karşınızdakini eyleme geçirecek o sihirli cümleler dudaklarınızdan döküldüğünde, potansiyel enerji kinetik enerjiye dönüşür.  Bu kalıplar, karşınızdaki kişiye yaptırmak istediğiniz eylemi gizlice aşılar. Beyin bu algıyı değerlendirmeye alır ve süreç başlar. Süreç boyunca ivme kazandıracak olan cümleler yine sizin iki dudağınız arasında olacaktır. Unutmayın, bu kalıplar her evreyi anında lehinize dönüştürmeyebilir. Ancak, başarısı %60’ın üzerindedir ve anlık olmasa da yakın gelecekte değişen sonuçlar doğurma konusunda da oldukça başarılıdırlar. Hedefinizin büyüklüğü de bu kalıpların işleyişinde ve başarılı sonuç doğuruşunda muhakkak etkilidir. Neticede insanlar her gün araba almazlar, ama her gün ekmek alabilirler. Ne sattığınız ya da ne amaçladığınız da en az kalıpların doğru kullanımı kadar önemlidir ve sonucu etkiler. Sihirli bir hafta olması dileklerimle…

Hipnotik Dil Kalıplarıgizli ikna teknikleri hipnotik dil kalıbı nedirsatışta hipnotik dil kalıpları
Gaye Candan
Gaye Candan
Dijital Pazarlama Uzmanı, Blog Yazarı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Jeodezi ve Fotogramerti Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında Akademi İstanbul'da İşletme İletişimi ve Halkla İlişkiler eğitimi almıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
İkna Oyunları Eğitimi
5
(5)

İkna Oyunları Eğitimi

16 Konu4 Saat
Erdem KaragözErdem Karagöz
570209
Satış Koçluğu Eğitimi
4.9
(17)

Satış Koçluğu Eğitimi

10 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209
Satış Yönetimi Eğitimi
5
(21)

Satış Yönetimi Eğitimi

18 Konu5 Saat
Ali KayacanAli Kayacan
750209