AnasayfaBlogKolay ve Hızlı Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?
Yabancı Dil Eğitimi

Kolay ve Hızlı Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

13 Aralık 2019
Kolay ve Hızlı Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

Günümüzde herkes tarafından kabul gören bir dil olan İngilizce, dünya dilleri arasında çok büyük öneme sahiptir. Tüm sektörlerde kullanılması, İngilizce öğrenmeyi keyfiyet değil, zorunluluk haline getiriyor. İngilizce, öğrenmesi oldukça keyifli bir dil olmasının yanı sıra görüldüğü kadar basit değildir. Ulaşılabilirliği kolay olarak görünse de çok sayıda kelime olması ve onları düzgün bir şekilde telaffuz etmeye çabalamak dil öğrenme konusunda becerisi yüksek birini bile uzaklaştırabilir. Kimi zaman İngilizce öğrenmenin imkansız olduğunu bile düşündürebilir.

Öncelikle öğrenmeye gerçekten istekli olmak, sonrasında doğru bir strateji oluşturmak, öğrenme sürecini başlatacaktır. İngilizce eğitim almak online eğitimler sayesinde geçmişe göre çok daha kolay oluyor. Evinizde bilgisayarınızın başında olmanız ve internet erişiminizin olması yeterli. Kolay ve hızlı nasıl İngilizce öğrenebilirim sorunuza cevap almak için Enstitü online İngilizce eğitim programlarını muhakkak incelemelisiniz. Eğitimler her seviyeye uygun olarak hazırlandığı için herkesin kendisine en uygun programı seçebileceği şekilde hazırlanmıştır.

Pratik Olarak Nasıl İngilizce Öğrenebilirim?

İngilizce öğrenme sırasında uygulayabileceğiniz tavsiyeler, zaman kaybetmeden amacınıza ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Dil öğrenmek istek ve emek gerektirdiği için programlı olarak çalışmak muhakkak olumlu sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Nasıl İngilizce öğrenebilirim sorunuza uygun tavsiyeleri, birlikte inceleyelim.

 • Karşınıza çıkan her metni okumak; öğrenme aşamasında, dikkatinizi çeken her şeyi okumaya çalışmalısınız. Bu bir kitap, dergi, sosyal medya içerikleri hatta yiyecek, içecek kutuları üstündeki açıklamalar bile olabilir. Tüm bu kaynaklar bilmediğiniz bir sürü kelime barındırabilir. Bildiğiniz kelimeleri de tekrar tekrar görmek farklı kullanım alanlarını öğrenmenize yardımcı olacaktır. İngilizce bilginizi pekiştirebilir hızlıca kendinizi geliştirebilirsiniz. İngilizce gibi kelime sayısı yüksek bir dilde fazla kelime haznesine sahip olmak çok önemlidir.

 • Öğrendiğiniz yeni kelimeleri not almak; işe yaradığı için artık klasik olarak görülen bir tavsiyedir. İngilizce kelime öğrenmek, o kadar mutlu eder ki, asla unutmayacağımıza inanırız. Ama gerçek olan bir şey var ki, her şeyin ilk seferde akılda kalması zor oluyor. Bu durumu engellemek için muhakkak not almalısınız. Kelimenin içinde geçtiği cümleyi not almak zaman kaybını da önleyecektir.

 • İnsanlarla iletişim halinde olmak; dil öğrenmek, kullanılmayacaksa bir anlam ifade etmeyecektir. Bir dili konuşabiliyor olmak yazmak ve okumaktan daha çok işe yarar. Birçok insan anlıyorum ama konuşamıyorum diye şikayet eder. Ana dili İngilizce olan insanlarla sohbet etmek büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca enstitü aracılığı ile uygulanan İngilizce konuşma kursu bu konuda duvarları aşmanıza destek olacaktır.

 • İngilizce yayın yapan programları takip etmek; ilginizi çekecek hemen hemen her konuda İngilizce bir dijital platform veya radyo programı vardır. Birkaç tanesini takip ederek, araç kullanma esnasında veya yürüyüş yaparken dinleyebilirsiniz. İlk başlarda zorlansanız da pes etmediğiniz sürece ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

 • Yurt dışı seyahatleri; dil öğrenmek için o dili tam olarak yaşamak en hızlı İngilizce öğrenme yöntemi denebilir. Dili İngilizce olan bir ülke seçmek ve seyahat etmek hatta bir süre yaşamak seçebileceğiniz kolay ve hızlı öğrenme yöntemlerinin başında geliyor.

 • Arkadaşlarla iletişim halinde olmak; internet ortamında İngilizce paylaşımlarda bulunan arkadaşlarınız vardır. Paylaşımlarını takip ederek her gün yeni bir kelime öğrenmeniz mümkün olacaktır. Şarkı sözlerini, blog gönderilerini incelemeniz fayda sağlayacaktır.

 • Soru sormak; insanın doğumundan itibaren merak duygusu gelişir. Merak, dil öğrenmeye çalışan kişiyi, akıcı konuşmaya yönlendireceği de bilinen teknikler arasında yer alır. Sürekli sormak ve öğrenmeye çalışmak pekiştirmenizi sağlayacaktır. Öğretmeninize, bloglara, yabancı dil öğrenme sitelerine, Enstitü online İngilizce eğitimleri ile eğitmene sorular sorabilirsiniz.

 • Başaramadığınızı düşündüğünüzde kendinizi hırpalamayın; Hiçbir şey anlamıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Dil öğrenme sürecinde herkesin başına gelebilir. Asla başaramayacağınızı düşünmeyin. Bu düşünceleri kendinizden uzak tutun. Her gün kendinizi geliştirdiğinizi düşünmek, bir önceki haftalarla kıyaslamak motivasyonunuza katkı sağlayacaktır.

 • Gerçekten neye ihtiyacınız var ise onunla başlayın; sürekli motivasyonu hatırlatmak sürecin hızlanmasına yardımcı olur. Öğrenci değişim programı olabilir, konferans olabilir. İhtiyacınız ile alakalı olan ne ise o kelimelere yönelik çalışmalar yapmanız faydalı olacaktır. Kullanım becerilerinizi tazelemiş olursunuz.

 • Online eğitimler almak; online eğitimler sayesinde zaman kaybı yaşamadan, mekanın hiç önemi olmadan internet üzerinden eğitim alabilirsiniz. Günümüzün en kolay ve hızlı öğrenme yöntemi diyebiliriz. Enstitü programları içinde yer alan online ücretsiz İngilizce seviye kursu ile profesyonel hayattaki başarılarınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Eğlenerek İngilizce Öğrenme Yolları

Nasıl İngilizce öğrenebilirim sorunuza bir başka güzel cevap, sadece küçüklerin değil büyüklerinde oynayabileceği İngilizce öğrenme oyunları sayesinde öğrenme yöntemi olabilecektir.

 • Bilgisayar oyunları; İngilizce öğrenmek için faydalanabilirsiniz. Dinleme ve yazma konusunda pratik yapmak için çok uygundur. En güzel yanlarından biri evinizde oynayabiliyor olmanız. Online olarak çok sayıda oyun bulabilirsiniz. Üstelik her seviyeye göre hazırlanmış oyunlar zorlanmadan pratik yapmanıza yardımcı oluyor. Örnek olarak, Word Whomp oyununu verebiliriz. Bu oyunda 6 adet harf veriliyor. Bu harflerden kaç kelime oluşabileceğini bulmanız bekleniyor. Her kelimeyi bulmak için iki buçuk dakika veriliyor. Çok fazla yanlış kelime oyunun son bulmasına sebep oluyor.

 • Masa oyunları sayesinde hızlıca öğrenmek ve pratik yapmak mümkün oluyor. Sizin dışınızda başka İngilizce öğrenmek isteyenlerle birlikte oynama imkânı sağlar. İngilizce oyunlar, sosyalleşme konusunda destekleyicidir. Örnek olarak, Bananagrams oyunun veriyoruz. Birden fazla kişi ile oynanan oyun, İngilizce kelime yazılışlarına pratik yapmanızı sağlıyor. Her bir oyuncu belli sayıda taş alır, her bir taş bir harfi temsil eder. Birbirine bağlı kelimeler oluşturmaya çalışılır.

 • Yüz yüze oynanan oyunlar, İngilizce konuşma becerisini geliştirmeye yöneliktir. Örnek olarak 20 soru oyununu gösterebiliriz. İngilizce soru oluşturma pratiği yapmanıza destek olur. Oyuncunun biri, bir kelime bulur. Diğer oyuncular ise hangi kelimeyi bulduğunu öğrenmeye çalışır. Bu sırada ”evet” veya “hayır” soruları sormaları gerekir.

 • Kulaktan kulağa oyunu oynamak; oyunu oynamak için İngilizce öğrenmeye hevesli bir grubu bir araya getirmek gerekiyor. Oyun, İngilizce dinleme ve konuşma pratiği için uygundur. Herkes yan yana sessiz bir şekilde oturur. İlk kişi İngilizce bir kelime veya bir cümle düşünür ve yanındakinin kulağına söyler. Sonra o kişi diğer yanındakine söyler ve son kişiye kadar devam eder. Son kişi kelimeyi veya cümleyi söylediğinde ne kadar değiştiği tespit edilmeye çalışılır.

Nasıl İngilizce öğrenebilirim, ilk olarak yapmam gereken nedir?

Nasıl İngilizce öğrenebilirim sorusuna verilecek en önemli cevap öğrenmeyi istiyorum olmalıdır. Sonrasında strateji belirlemek gerekir. En son olarak kendinize en uygun programı seçerek öğrenme sürecini başlatmalısınız.

 Nasıl İngilizce öğrenebilirim, hangi, tavsiyelere uymalıyım?

Nasıl İngilizce öğrenebilirim sorusuna cevap ararken birçok tavsiye ile karşılaşmanız mümkün. Bunlardan birkaçını sıralayalım. Bol kitap okumak, kelimeleri not almak, yabancı kanallara abone olmak ve seyahat etmek diyebiliriz.

Eğlenerek, nasıl İngilizce öğrenebilirim?

Sadece çocuklar için değil yetişkinler için de pek çok oyun bulabilirsiniz. Bilgisayar oyunları, kart oyunları ve masa oyunları gibi. Ayrıca geçmişten günümüze gelen kulaktan kulağa oyununu da İngilizce öğrenmek için arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.

nasıl İngilizce öğrenebilirim İngilizce dil öğrenmek kelime öğrenmek öğrenme yöntemi
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Evde İngilizce Öğrenmenin 8 Kolay Yolu
Yabancı Dil Eğitimi

Evde İngilizce Öğrenmenin 8 Kolay Yolu

08 Nisan 2021
İngilizce Öğrenme Yöntemi
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenme Yöntemi

09 Ekim 2019
İngilizce Öğrenme Teknikleri
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenme Teknikleri

23 Aralık 2019