AnasayfaBlogHayatın Olmazsa Olmazı: Yabancı Dil
Yabancı Dil Eğitimi

Hayatın Olmazsa Olmazı: Yabancı Dil

10 Aralık 2018
Hayatın Olmazsa Olmazı: Yabancı Dil

Herkesin çocukluk yıllarında en çok maruz kaldığı konulardan biridir yabancı dil eğitimi. Anne ve babanın televizyonda sürekli açtığı ancak asla anlamadığınız çizgi filmler, hatta yeri geldiğinde onları duyduğunuz şekliyle ezberleyip evin içinde bağıra bağıra söyleyip dört döndüğünüz günler olmuştur. 

Yabancı Dil Olmazsa Olmaz

Eğer bunların ne olduğunu daha o yaşlarda merak edip irdelemeye başlamışsanız hayata da bir adım önde başlamışsınız demektir. Hayatın ilk anlarından itibaren bile maruz kaldığımız yabancı diller gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında mutlaka karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple yabancı dil eğitimi hayatın olmazsa olmazları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 

Yabancı dil öğrenmek için neler gerekli? 

İstek, motivasyon ve özveri yabancı dil öğrenmek için gerekli olan en önemli 3 unsurdur.

İstek

Eğer dil öğrenmenin size sağlayacağı getirisinin farkına varmışsanız, istek çoğunlukla kendiliğinden gelecektir.

Motivasyon

Kendinizi hazırladınız, öğrenmeye isteklisiniz. Ancak gerekli motivasyonu kendinizde bir türlü bulamıyorsunuz. Bu durumu çözecek tek kişi maalesef yine kendinizsiniz. Ancak çevrenizdeki insanlara danışıp onlardan size destek olmalarını isterseniz bu sorunu da mutlaka aşabilirsiniz. Fakat unutmayın, iş yine sizde bitiyor.

Özveri

Kendi rahatlık alanınızın dışına çıkmak istemediğinizin farkındayız. Zaten kim ister ki? Lakin burada sizi diğerlerinden ayıracak nokta, harekete geçmeyi isteyip istememenizle alakalıdır. Sıkılsanız, bıksanız da bol bol araştırma yapın, kafanızda soru işaretleri arttıkça siz daha da araştırın.

Kendiniz Öğrenmeye Gayret Edin

Yabancı dil öğrenmek için yapabileceğiniz en pratik tercih kendi başınıza öğrenmek olacaktır. Kendi öğrenme şeklinize uygun kitaplar ve eğitimlerle kendinize uygun bir program hazırlayabilir, en kısa sürede dil öğrenme yolunda emin adımlarla ilerler hale gelebilirsiniz. 
Ayrıca karşınıza tüm dünyayı getirebileceğiniz internet sayesinde günümüzde öğrenmek için bütün engeller ortadan kalktığı için cep telefonunuzdan bile çeşitli uygulamalar aracılığıyla dil öğrenmek ve bilgisayarınızdan çeşitli online eğitimlere katılmak mümkün hale gelmiştir.

Yabancı Dil Eğitimi Almanız Şart

Bir diğer önemli husus ise sadece bu konuda uzmanlaşmış yerlerden online eğitim almak. Çünkü dil öğrenmek için en etkili yollardan biri pratik yapmaktır. Birebir ders alıp sadece size özel hazırlanacak bir eğitimi de seçebilirsiniz elbette, ancak birebir eğitim doğası gereği maliyet açısından grup eğitimine kıyasla biraz daha tuzlu olacaktır. 

Bununla birlikte özel eğitim veren her yer doğru eğitimi uygular diye bir kural olmadığından ders seçmeden önce ayrıntılı bir araştırma yapmanız hatta etrafınızda yabancı dil eğitimi almış kişiler varsa onlara sormanız sizin yararınıza olacaktır. Böylelikle verimsiz öğrenme metotları uygulayan yerlerden kaçınarak vakit kazanmış olursunuz.

Nereden ücretsiz yabancı dil eğitimi alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü kapsamındaki ücretsiz sertifika programları arasından uzman eğitmenler eşliğinde etkileşimli bir şekilde alacağınız yabancı dil eğitimleri size hem pratik yapmanız konusunda hem de dil hakimiyeti oluşturmanız açısından yardımcı olacaktır. 

Yeni Ufuklara Yelken Açın

Artık yabancı dil öğrenimi hakkında biraz bilgi sahibi olduğunuza göre kendinize nasıl bir yol belirlemek istediğinize karar verebilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz dili belirledikten sonra hayatınızı o dilde yaşamaya başlayın. Etrafınızda pratik yapabileceğiniz kişiler olmasa dahi seçtiğiniz dilde diziler izleyin. 

Türkçe altyazı eşliğinde izlediklerinizi karşılaştırmaktan çekinmeyin. Gün içinde kendi kendinize konuşun, içinizden yabancı dilde düşünün. Reklamlar, haberler, dergiler, gazeteler okuyun. Kendinizi o dilin kültürüne aktarın. Kendiniz gibi düşünmeyin, başka bir insan olun. Kendi kendinize o dilde sahneler canlandırın. 

İlk aşamalarda hiçbir şey yolunda gitmiyor diye kesinlikle düşünmeyin. Hiçbir şey anlayamadığınızı düşünseniz bile gördüğünüz her şey sizin için bir tecrübe olacaktır ve aklınızın bir köşesinde mutlaka yer edecektir. Merak etmeyin zamanla her şeyin rayına oturduğunu fark edeceksiniz. Ayrıca bütün bunlardan en önemlisi hedefinize ulaşana kadar asla pes etmeyin.

Yazar: Tolunay Uzun

dil dil eğitimi eğitim yabancı dil yabancı dil eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Öğrenmenin Yararları
Yabancı Dil Eğitimi

İngilizce Öğrenmenin Yararları

22 Temmuz 2019
Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

26 Aralık 2020
Yabancı Dili Online Öğrenmek Mümkün Mü?
Yabancı Dil Eğitimi

Yabancı Dili Online Öğrenmek Mümkün Mü?

02 Kasım 2021