AnasayfaBlogAstronomi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Astronomi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

28 Mayıs 2021
Astronomi Öğretmeni Nedir? Ne İş Yapar?

Öğretmenlik mesleği; eğitim ve öğretim kurumlarında öğrencilere gerekli bilgi, beceri ve tekniği kazandırmak üzere icra edilen bir meslek dalıdır. Bir öğretmenin en temel hedefi öğrencilerini yetiştirmek ve onların yeteneklerini keşfetmesine ışık tutmaktır. Siz de bir astronomi öğretmeni olmak istiyorsanız yapacaklarınız çok ta zor değildir. Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden; matematik, fizik ya da uzay bilimleri bölümünden mutlaka mezun olmanız gerekir. Öğretmenlik yapabilmek için pedagojik formasyon belgesine ihtiyacınız olacak. Bu bölümlerinden birinden mezun olduktan sonra astronomi öğretmeni olmak için başvurularda bulunabilirsiniz.

Fizik ve matematik öğretmenliği bölümlerinden mezun olan kişiler günümüz koşullarında ise daha kolay astronomi öğretmeni olma imkanına sahiptir. Astronomi öğretmeni kadrolarında sorunsuz bir şekilde görev alırlar. Astronomi öğretmeninin en önemli görevlerinden biri astronomi alanında kendisini geliştirmeye devam etmesidir.

Yazımızda astronomi öğretmeni Nedir? Astronomi öğretmeni ne iş yapar? Astronomi öğretmeni olma şartları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Astronomi Öğretmeni Nedir?

Astronomi öğretmeni, genç öğrencilerine bilimsel merak duygusu aşılayan, öğrencilerin kıyaslama ve gözlem yeteneklerini geliştirmekle ilgili kişilerdir. Bunun yanında astronomi öğretmeni, öğrencilerini astronomi derslerine yöneltir ve bu konuda verimli ve etkili bir eğitim ortamı oluşturmayı hedefler. Astronomi öğretmeninin en temel amacı, öğrencilerinde astronomiye ilişkin konularda merak uyandırmaktır. Bir astronomi öğretmeni, öğrencilerinde soru sormaya yönelik bakış açısını geliştirmek üzere etkinlikler ya da seminerler hazırlayarak onları astronomiye yönlendirmeye çalışan kişidir.

Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden Fizik öğretmenliği, Matematik öğretmenliği veya Astronomi ve Uzay Bilimi bölümlerinden birisinden mezunsanız ilk ve orta öğretim sınıflarında astronomi dersleri verebilirsiniz. Fizik ve Matematik öğretmenliği bölümü mezunları için Astronomi öğretmeni kadrolarında görev imkanı vardır. Ancak üniversitelerin Astronomi ve Uzay Bilimi bölümlerinden de mezun olanlar vardır. Bu alanlarda bir lisans eğitimi sahibi olan kişiler, kamu ya da özel eğitim kurumlarındaki Astronomi öğretmenliği kadrolarına başvuru yapabilir. Öğretmen olarak göreve başlayacak kişilerin eğitimlerinin yanında bazı mesleki niteliklere de sahip olması gerekir. Bu nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Öğretmenlik mesleğinin temelini bireylerle birebir iletişim oluşturmaktadır. Güçlü bir iletişim kabiliyetine sahip olmaları önemlidir.

 • Temel eğitimcilik niteliklerini haiz olmaları gerekir.

 • İyi çalışma alışkanlıkları, güvenilirlik gibi vasıfları işinin bir parçası haline getirmelidir.

 • Öğrenci davranışlarını yönetme becerisini göstermeli, disiplin sorunlarına müdahale etmeli ve çözebilmelidir.

 • Dili, sözlü ve yazılı olarak doğru kullanma becerisi sergilemelidir.

 • Liderlik nitelikleri taşımalı ve yurttaşlık sorumluluğuna uygun bir rol model olmalıdır.

 • Kendi alanına hakim, sürekli yeni bilgileri yakından takip etmelidir.

Astronomi Öğretmeni Ne İş Yapar?

Astronomi öğretmeni olmak isteyen kişilerin Üniversitelerin Astronomi ve Uzay Bilimleri fakültesinden mezun olmaları gerektiğinden ayrıca Matematik ve Fizik bölümü mezunlarının da Astronomi Öğretmeni olarak görev alabileceğinden bahsettik. Astronomi öğretmenleri ilk ve orta öğretim kurumlarında görev alabilir. Bu öğretmenlerin temel görevleri başında öğrencilerine bilimsel düşünme yeteneğini kazandırmak gelmektedir. Bilimi öğrencilerin yaşamlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlar. Bunun yanı sıra diğer görev ve sorumlulukları ise aşağıdaki gibidir.

 • İlk ve orta öğretim öğrencilerinin bilim ve teknolojiye olan ilgisini arttırmak üzere çalışmalar yürütür.

 • Öğrencilerin bilimi günlük yaşamlarının doğal bir parçası haline getirmek en büyük hedeflerinden biridir.

 • Teknolojiyi tüketen değil, üreten kuşaklar yetiştirmeyi amaçlar.

 • Bu alan üzerine çalışmalar yapmak ve seminerler düzenlemek önemli görevleri arasındadır.

 • Basit teleskop kullanımı ile gökyüzü objelerini ve olaylarını tanıtır.

Astronomi Öğretmeni Maaşları

Astronomi öğretmenliği alanında kariyer planı yapan kişiler, ne kadar maaş kazandıklarını ve iş bulma imkanlarını araştırır. Astronomi öğretmenleri Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda ve Özel okullarda faaliyette bulunur. Kamu alanında yer alabilmeleri için açılan kadrolara başvuru yapmaları gerekir. Okul sayısının ve ders çeşidinin her geçen gün artmasıyla birlikte genel olarak daha kolay iş bulma imkanına ulaşılmıştır. Bu alanda Astronomi ve Uzay Bilimleri Fakültesi ilk sırada olmak üzere Fizik ve Matematik bölümlerinde eğitim verilmektedir. Eğitim süresi 4 yıl olan bu bölümlerden mezun olanların, öğretmenlik için formasyon almaları gerektiğinden öğrenim süresi 5 yıla çıkmaktadır.

Astronomi öğretmeni genel olarak öğretmen maaşı kazanmaktadır. Özel ve kamu alanında çalışan öğretmenlerin maşları değişiklik göstermekle birlikte hemen hemen aynı kazançları elde etmektedirler. Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu kamu alanında çalışmayı daha çok tercih eder. Kurumun özelliği ve kişinin sahip olduğu tecrübe de kazançlarını önemli ölçüde etkilemektedir.

 • Kariyerine yeni başlayan bir astronomi öğretmeni 3.200 TL maaş kazanmaktadır.

 • Bir süre çalıştıktan sonra bir astronomi öğretmeni ortalama 4.200 TL maaş kazanabilir.

 • Tecrübeli bir astronomi öğretmeni ise en yüksek 4.440 TL maaş almaktadır.

Astronomi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Astronomi eğitimi bir ülkede eğitim görmekte olan gençlerin bilim ve teknolojiye yönlendirilmesinde rol oynar. Öğrencilerin merak ve hayal güçlerini canlandırması açısından oldukça önemli bir eğitimdir. Dünyada en gelişmiş ülkelerde uzayda yaşam merkezleri kurmak üzere çalışmalarını sürdürülmektedirler. Uzay madenciliği üzerine de çok ciddi çalışmalar başlamıştır. Çok uzun zaman değil belki de 20 yıl içinde insanlık Ay’dan sonra Mars’a ayak basmak için hareket edecek. Biz de ülke olarak astronomi ve uzay alanında eğitimi daha doğru ve yoğun vermeli ve uzay teknolojisi alanında uzman personeller yetiştirmeliyiz.

Astronomi öğretmeni olmak için üniversitelerde yer alan 4 yıllık lisans bölümlerinden; fizik öğretmenliği, Matematik öğretmenliği ya da Astronomi ve Uzay Bilimi bölümlerinden birinden mezun olma şartı aranır. Mezunlar ilk ve orta öğretim kurumlarında öğretmen olarak, astronomi dersleri verebilir. Her ne kadar üniversitelerin Fizik ve Matematik öğretmenliği mezunları Astronomi öğretmeni kadrolarında çalışabilirse de üniversitelerin Astronomi ve Uzay Bilimi bölümleri de bulunmaktadır. Bu alanlarda bir lisans eğitimine sahip kişiler, kamu ya da özel eğitim kurumlarında Astronomi öğretmenliği kadrolarında yer alabilir. Astronomi ve uzay bölümünde verilen derslerin bazıları şu şekildedir; Genel Astronomi, Güneş Fiziği, Astronomi Tarihi, Yüksek Enerji Astrofiziği, Gök Mekaniği ve Bilgisayar Programlamadır.

astronomi
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mobbing Eğitimi
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Dr. Burcu YiğitDr. Burcu Yiğit
17049
Diksiyon Eğitimi
4.7
(247)

Diksiyon Eğitimi

7 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
190119