AnasayfaBlogTakım Ruhu Ve Liderlik Becerileri
Takım Çalışması

Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri

16 Mart 2018
Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri

Yönetimin esası nedir? İyi bir yönetici olmak için sahip olmanız gereken bu eşsiz ruh nedir? İyi bir yönetici iyi bir lider midir? Yoksa tam tersi mi? Neyde daha iyi olmak istersiniz? İnsan kaynakları yönetiminde mi ? Finansal yönetimde mi? Yoksa her ikisi mi? Cumartesi günü bu tür sorular kafamda dönüyordu. Benim için bu soruların cevapları aşikar olmaktan bile fazla. İyi bir lider olmak ve iyi bir insan kaynakları yöneticisi olmak tam bir servettir. Bana soracak olursanız benim için insanlar önceliğimdir.

Yeni bir işe girdiğinizde ilk gördüğünüz şey insanlardır. Çalışanlarınız veya patronunuz veya ikisi birden. Bir süre sonra müşterileri görmeye başlarsınız. Hepsi insan. Peki ya şirket? Şirketiniz nedir? Binalar mı? Makineler mi? Sermaye mi? Hayır. Çalışanlardır. Şirket için yaşamlarını, her günün acısını katan insanlardır. İnsansız bir şirket yoktur, inanın bana, insanlar size kar getirir. Bunu yapan onlar, başkası değil.

Takım Ruhu Mu? Bireysellik Mi?

Kimine göre bir projede takım kurarak çalışmak istenilen hedefe ulaşmak için en idealidir. Kimine göre ise bireysel çalışma daha kaliteli bir sonucun elde edilmesini sağlar. 

Bireysellik kişinin tek başına öz beceri ve tecrübeleri sonucu uzman olduğu konularda gösterdiği gayretlere denir. Aslında bireysellik kişinin kendi seçimi gibi gözükse de toplumda var olduğu sürece bir yapbozun parçasıdır. Birey evde tek başına yaşasa bile izlediği bir tv programıyla reytinglerde kapının önüne bıraktığı çöpüyle doğada marketten ürün satın alarak tüketim sektöründe değişiklik sağlar. 

Bu durumda bireysellik nedir denilince tek başına gösterilen çabadan ziyade toplumu oluşturan halkalardan biri diye düşünülebilir. Genelde toplumda bir takım halinde yaşıyoruz. Yaratılış olarak güçlü olanın zayıf olanı ezmediği ve mutualist yaşamak zorunda olduğu tek canlının insan olduğu bilinmektedir. Yapılan sosyolojik çalışmalara bakılırsa geçmiş senelerde dünya toplumunda bireysel bir kazanç bireysel öne çıkmalar ve yükseliş vardı. 

Bilgi, tecrübe, uzmanlık, parasal güç gibi kavramlar tek bir kişi tarafından dağıtılırdı. Bireysel yaşamak kişide psikolojik olarak çevresindeki insanlardan daha üst seviyede olma zorunluluğu getirmektedir. Bu durum sosyal hayatta sürekli mücadele içinde olmayı gerektirir. Günümüzde ise bilgileri paylaşmanın maddi manevi daha fazla kazanç ve çoğulculuk sağlayacağını keşfeden yeni nesil bu anlamda takım ruhu değerini artırmıştır.

Takım Ruhu Nedir?

Ben insanlara inanırım. Herkesin bir potansiyeli olduğuna inanırım. Bütün ihtiyaçları çaba, güven, eğitim ve iyi bir yönetim. Kazanan tek takım GERÇEK olan takımdır. Herkesin elinden gelen en iyi şekilde katkıda bulunduğu takımdır. Takım ruhu demek, yumruk gibi güçlü ve bir olmuş takımdır. İşten sonra bir kahve veya bira içmeye giden, hep olmasa da iş konularını tartışan takımları seviyorum. İster inanın ister inanmayın iş problemlerinin çoğuna sakin, huzurlu ve baskı hissedilmeyen ortamda çözüm bulunur. Ve tabii ki iyi bir takımın ihtiyaç duyduğu bağlar iş esnasında yaratılabilir ama iş dışında da yaratılabilir. Buna takım ruhu denir. Peki takım ruhu nasıl oluşturulur? İşte şimdi iyi insanları yönetme işi geliyor. Mükemmel bir takım yaratmalı. İyi bir takım ruhu hayata geçirilmelidir. Hayattan şunu öğrendim; iyi takımlar oyunları kazanır, oyuncuları değil. Bu aynı şekilde iş için de geçerlidir. Doğru takımı yaratmak doğru pozisyon için doğru ‘’oyuncuyu’’ bulmayı ve bütün mekanizmanın ritmik işlevinin gelişmesi için doğru kişilik karışımlarını yaratmayı gerektirir. Bu kolay bir iş değil, kim kolay olduğunu söyledi ki?

Takım Ruhu Enerjisi

Ortak bir amaç uğruna kurulmuş ve üstlenilen görevi en iyi şekilde sonuçlandırmayı hedefleyen gruplara takım, bu amaçta başarı elde edilmesi için oluşturulan enerjiye de takım ruhu denilmektedir. Takım, bireylerin bir araya gelerek tamamladığı yapı olarak da tanımlanabilir. Takım ruhunda gösterilen enerjinin büyüklüğü bireylerin benlik duygusunu eritmesiyle derecelendirilir. 

Kişi ne kadar bireysellik duygusunu geri plana itip ekip ruhunu yakalarsa hedeflerinde o kadar başarı gösterir. Takım ruhu da iyi beslenirse ekibin zorluklar karşısındaki mücadele yetisi artar. Takım ruhunu beslemenin yolu takım arkadaşlarını iyi tanımaktan geçer. Farklı karakterlere sahip kişilerle oluşturulacak takım, verilen görevde üst düzey başarı elde edilmesini sağlar. İş hayatında takım çalışması çok önemlidir. İş dünyasında elde edilen başarıları ödüllendirmek de takım ruhuna iyi gelen bütünlüğü kuvvetlendiren motivasyon kaynaklarından biridir.

Takım Ruhunu Oluşturmak

İş hayatında takım ruhu oluşturmanın yolları aynı amaç için bir arada olan bireylerin uyum içinde çalışmasından geçmekte. Takım ruhu için ben kelimesi yerine biz kullanmak birinci hedeftir. Ekipte bir lider vardır. Ancak lider ben diye kendini ön planda tutmaz ÇÜNKÜ grubun sözcüsü konumundadır. Aynı zamanda lider takım ruhunu oluşturmanın yolları konusunda kendini güncellemekten ve ekibin heyecanını diri tutmaktan sorumludur. Takım içerisinde samimiyet, doğallık ve paylaşma sevgisi takım ruhunu diri tutan bir diğer öğelerdir.

Dijital Ortamda Takım Ruhu 

Günümüz de dijital ortamda takım ruhunun çok daha uyum içinde ilerlediği gözlemlenmektedir. Artık paylaşımcı, üretken ve birlikte daha güçlüyüz diyen bir nesil geliyor. El ele tutunan ve bilgi/belge aktarımı yaparak hep birlikte kalkınmayı hedefleyen bir gençlik söz konusu. Dijital dünyada elden ele yapılan bir paylaşım çok kısa sürede dünyanın öbür ucuna ulaşabilmekte. Gençlerin dijital ortamdaki bilgi paylaşımı, oynadıkları oyunlarda şifre ve belge aktarımı aslında takım ruhunun onların nezdinde ne kadar sağlam olduğunu gösteren bir kanıt. 

Gençler birbirlerine güveniyor. Yeni nesil dijital ortamda takım ruhu kavramını en iyi anlayan ve uygulayan bireylerden oluşuyor. Ekip olarak hareket etmek hem zaman açısından kazanç hem de bedensel ve zihinsel olarak tasarruf sağlamakta. Gençler bu avantajın farkında. Bu yüzden takım olarak kazanmanın çabasında oldukları da ortada. Takım ruhu ve takım çalışması için iş hayatında kendinizi geliştirmek adına katılacağınız ücretsiz online eğitimler var. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından alacağınız bir Liderlik Eğitimi bu konuda size büyük fayda sağlayabilir.

Lider profili

Ben gerçek ilişkilere inanırım, bu yüzden yöneticilere-liderlere inanırım. Benim için gerçek bir lider ne zaman ne yapacağını ve nasıl yapacağını bilen yöneticidir. En sonuncusu en önemlisi, çünkü spesifik tutum gerçek bir lideri tanımlayan şeydir. Gerçek bir lider ona güvenen, saygı duyan ve onun yolundan gitmeye hazır olan insanlar yaratır. Peki gerçek bir liderin sahip olması gereken en önemli karakter özellikleri nelerdir? Kurşunu ilk yiyen olun Herhangi potansiyel bir problemden çalışanlarını korumak için kendini öne atmalıdır. Gerçek bir rol model ve karar alıcı olun. Çalışanlarına ilham vermeli ve örnek vererek yönlendirmelidir. Karar almaktan korkmayın. Herkes ondan kritik bir noktada karar almasını ve emir vermesini bekler. Takım ruhu oluşturmak için öncü olmalıdır. Moral lideri olun Bu çok önemli çünkü işin özü erdemdir. Erdemsiz hiçbir şirket ileriye gidemez. Bir etrafına bak diyebilirsiniz. Ahlaksızlık dünyayı yönetiyor. Ve benim cevabım da bundan on yıl öncesine bakın ve bana kaç tane ahlaka aykırı şirketin hala oyunda olduğunu söyleyin. Bu oluyor çünkü er ya da geç her şey açığa çıkıyor ve müşteriler nasıl yargılaması gerektiğini biliyor. İyi bir takım iyi bir lidere ihtiyaç duyar ve iyi bir liderin bulunması zordur. Ben daima harika yöneticileri dinlerim ama nadiren mükemmel liderlere denk gelirim.

Lider profilinin tam oturması için o kişinin içinde bununla ilgili olan temel kavramların bulunması gerekmektedir. Sonrasında ise bu kavramlar bende var diyerek lider olunmaz. Lider, sürekli kendini geliştirmeye, kendine bir şeyler kattıkça büyümeye başlamalıdır. Aldığı liderlik eğitimi/eğitimleri ile kendine kattıklarını belgelendirmeli ve günlük hayatına uygun bir şekilde uygulamalıdır.

takım ruhu nedir liderlik becerileri nedir takım ruhu nasıl oluşturulur bireysellik nedir takım ruhu mu bireysellik mi takım yönetimi ve liderlik
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Takım Çalışması ve Yönetim Becerileri Nelerdir?
Takım Çalışması

Takım Çalışması Becerileri Listesi

24 Ekim 2018
Takım Çalışması Nedir?
Takım Çalışması

Takım Çalışması Nedir?

30 Aralık 2019
Takım Çalışması Neden Önemli?
Takım Çalışması

Takım Çalışması Neden Önemli?

09 Ocak 2021
Takım Başarısı Neye Bağlıdır?
Takım Çalışması

Takım Başarısı Neye Bağlıdır?

16 Mart 2018