Close
Mobil Menu Bars

Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri

28 Ağustos 2015, 2726 defa okundu.
Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri
Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri

Yönetimin esası nedir? İyi bir yönetici olmak için sahip olmanız gereken bu eşsiz ruh nedir? İyi bir yönetici iyi bir lider midir? Yoksa tam tersi mi? Neyde daha iyi olmak istersiniz? İnsan kaynakları yönetiminde mi ? Finansal yönetimde mi? Yoksa her ikisi mi? Cumartesi günü bu tür sorular kafamda dönüyordu. Benim için bu soruların cevapları aşikar olmaktan bile fazla. İyi bir lider olmak ve iyi bir insan kaynakları yöneticisi olmak tam bir servettir. Bana soracak olursanız benim için insanlar önceliğimdir.

Şirketin Özü Nedir?

Yeni bir işe girdiğinizde ilk gördüğünüz şey insanlardır. Çalışanlarınız veya patronunuz veya ikisi birden. Bir süre sonra müşterileri görmeye başlarsınız. Hepsi insan. Peki ya şirket? Şirketiniz nedir? Binalar mı? Makineler mi? Sermaye mi? Hayır. Çalışanlardır. Şirket için yaşamlarını, her günün acısını katan insanlardır. İnsansız bir şirket yoktur, inanın bana, insanlar size kar getirir. Bunu yapan onlar, başkası değil.

Takım Ruhu Nedir?

Ben insanlara inanırım. Herkesin bir potansiyeli olduğuna inanırım. Bütün ihtiyaçları çaba, güven, eğitim ve iyi bir yönetim. Kazanan tek takım GERÇEK olan takımdır. Herkesin elinden gelen en iyi şekilde katkıda bulunduğu takımdır. Takım ruhu demek, yumruk gibi güçlü ve bir olmuş takımdır. İşten sonra bir kahve veya bira içmeye giden, hep olmasa da iş konularını tartışan takımları seviyorum. İster inanın ister inanmayın iş problemlerinin çoğuna sakin, huzurlu ve baskı hissedilmeyen ortamda çözüm bulunur. Ve tabii ki iyi bir takımın ihtiyaç duyduğu bağlar iş esnasında yaratılabilir ama iş dışında da yaratılabilir. Buna takım ruhu denir. Peki takım ruhu nasıl oluşturulur? İşte şimdi iyi insanları yönetme işi geliyor. Mükemmel bir takım yaratmalı. İyi bir takım ruhu hayata geçirilmelidir. Hayattan şunu öğrendim; iyi takımlar oyunları kazanır, oyuncuları değil. Bu aynı şekilde iş için de geçerlidir. Doğru takımı yaratmak doğru pozisyon için doğru ‘’oyuncuyu’’ bulmayı ve bütün mekanizmanın ritmik işlevinin gelişmesi için doğru kişilik karışımlarını yaratmayı gerektirir. Bu kolay bir iş değil, kim kolay olduğunu söyledi ki?

Lider profili

Ben gerçek ilişkilere inanırım, bu yüzden yöneticilere-liderlere inanırım. Benim için gerçek bir lider ne zaman ne yapacağını ve nasıl yapacağını bilen yöneticidir. En sonuncusu en önemlisi, çünkü spesifik tutum gerçek bir lideri tanımlayan şeydir. Gerçek bir lider ona güvenen, saygı duyan ve onun yolundan gitmeye hazır olan insanlar yaratır. Peki gerçek bir liderin sahip olması gereken en önemli karakter özellikleri nelerdir? Kurşunu ilk yiyen olun Herhangi potansiyel bir problemden çalışanlarını korumak için kendini öne atmalıdır. Gerçek bir rol model ve karar alıcı olun. Çalışanlarına ilham vermeli ve örnek vererek yönlendirmelidir. Karar almaktan korkmayın. Herkes ondan kritik bir noktada karar almasını ve emir vermesini bekler. Takım ruhu oluşturmak için öncü olmalıdır. Moral lideri olun Bu çok önemli çünkü işin özü erdemdir. Erdemsiz hiçbir şirket ileriye gidemez. Bir etrafına bak diyebilirsiniz. Ahlaksızlık dünyayı yönetiyor. Ve benim cevabım da bundan on yıl öncesine bakın ve bana kaç tane ahlaka aykırı şirketin hala oyunda olduğunu söyleyin. Bu oluyor çünkü er ya da geç her şey açığa çıkıyor ve müşteriler nasıl yargılaması gerektiğini biliyor. İyi bir takım iyi bir lidere ihtiyaç duyar ve iyi bir liderin bulunması zordur. Ben daima harika yöneticileri dinlerim ama nadiren mükemmel liderlere denk gelirim.

Lider profilinin tam oturması için o kişinin içinde bununla ilgili olan temel kavramların bulunması gerekmektedir. Sonrasında ise bu kavramlar bende var diyerek lider olunmaz. Lider, sürekli kendini geliştirmeye, kendine bir şeyler kattıkça büyümeye başlamalıdır. Aldığı liderlik eğitimi/eğitimleri ile kendine kattıklarını belgelendirmeli ve günlük hayatına uygun bir şekilde uygulamalıdır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!